Jump to content

Γλυφτης Χωρίς Όρεξη...


makisxron

Recommended Posts

χαίρεται..... εχω ενυδρείο γύρω στα 220 L (44/50/125) στο ενυδρείο εχω 3 σκαλάρια το 1 (2,5 χρόνων) και τα άλλα 2 (1,5 χρονο) τα 2 σκαλάρια είναι ζευγάρι!!! εναν πλακοστομο (3χρόνων)
και 2 δίσκους το ενα μεσαίου μεγέθους και το άλλο μικρό....

να τα πω 1-1 γιατι είναι πολλά τα προβλήματα!!!!

ο γλύφτης εχει φοβερή όρεξη για φαγητό διατηρεί ενα ενυδρειο χωρίς ιχνος απο αλγη..... αλλα εχει υπερβολική ορεξη σε σημείο οταν ρίχνω φαγητό οτι φτάνει στον πάτο να μην το προλαβαίνουν τα άλλα ψάρια....

τα 2 σκλάρια που έγιναν ζευγάρι κυνηγάνε πάντα το τριτο σκαλάρι δεν τα εχω δει να πλησιάζουν απειλιτικά τους δίσκους ποτε όμως, ισως να τα αποθούν οταν γεννάνε χωρίς τσιμπηματα ομως....(τα αυγά τα τρωει ο γλύφτης πάντα)

και τώρα τα σοβαρα προβλήματα 1 ένας δίσκος μεσαίου μεγέθους εχει πολυ όρεξη κινείται ομορφα στο χώρο το πρόβλημα του είναι οτι στο σώμα του εχουν δημιουργηθεί μαυράκια σαν μικρες μικρές κουκιδίτσες..... γιατί αυτο??? είναι αρρώστια????? αυτό συνέβη τον τελευταίο μήνα πήγα στον ανθρωπο που ασχολείται μονο με ενυδρεία εδειξα φοτο και μου είπε δεν ειναι τπτ εσεις τι λέτε????

2ο πρόβλημα και πιο σοβαρό ο μικρός δίσκος απο τότε που τον πήρα δεν εχει φαει ποτέ ή τουλάχιστον δεν τον εχω δει εγώ να τρώει!!! καθεσται στα πίσω του ενυδρείου και πηγαινει περα δωθε πολυ αργα (3 μηνες τον έχω) είναι μαύρος και δεν διακρίνω κάτι στο κορμί του!!! τι του συμβαίνει????

Link to comment
Share on other sites

τι του συμβαινει...?

υπομονη κανει φιλε μου.υπομονη μεχρι να τα τιναξει.

μεγαλα ζωα,λιγα λιτρα,μεγαλο στρες και μολυνση νερου.

ξερεις ενας τετοιος πλεκοστομος σε τοσα λιτρα τι μολυνση σου κανει...???

για πες μας λιγο τις ρουτινες που κανεις..?

αλλαγη νερου καθε ποτε και ποσο και τι λενε οι μετρησεις που κανεις με υγρα τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε Μακιςχρον, κατα την δικι μου γνωμη 1ον ειναι λιγοι οι δισκοι σου να εβαζες τουλαχιστον αλλους 2-3 και να εβγαζες τα σκαλαρια επεισης και τον πλεκο γιατι οπως σου λεει και ο 'κλαζ' μολυνει παρα πολυ το νερο σου και να εβαζες στην θεσει του ansistrus, 2ον για τον 1ο δισκο που λες δεν εχει απολιτος κανενα προβλημα ειναι στρες το οποιο σε καποιο χρονικο διαστιμα θα σου φυγει και 3ον για τον αλλον σου δισκο λογικα για να εχει αντεξει μεχρι τωρα τρο'ι' αλλα αμα βαλεις οπως σου ειπα κι αλλους 2-3 δισκους και να βγαλεις τον πλεκο ο οποιος σου τα τρο'ι' ολα οπως λες, θα ειναι καλητερα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

και απο μετρισεις τι λες?

εχω την εντυπωση πως θα ειναι καλυτερα αν δωσεις τον πλεκο και δισκους και αφησεις τα σκαλαρια μονα τους!θα το ευχαριστηθεις καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

τι του συμβαινει...?

υπομονη κανει φιλε μου.υπομονη μεχρι να τα τιναξει.

μεγαλα ζωα,λιγα λιτρα,μεγαλο στρες και μολυνση νερου.

ξερεις ενας τετοιος πλεκοστομος σε τοσα λιτρα τι μολυνση σου κανει...???

για πες μας λιγο τις ρουτινες που κανεις..?

αλλαγη νερου καθε ποτε και ποσο και τι λενε οι μετρησεις που κανεις με υγρα τεστ?

χαχαχαχα

μαρεσει ο τροπος που περνας τα μηνυματα σου :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Τα μαύρα στίγματα δεν είναι κάτι , μάλλον peppering αν το γράφω λάθος διορθώστε με .
Οι δίσκοι είναι 2 και μάλιστα μικροί άρα δεν νοιώθουν ασφάλεια και είναι μονίμως στρεσαρισμένοι , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολλά και σοβαρά προβλήματα υγείας !
Τα λίτρα σου είναι λίγα αλλά όχι κατά την γνώμη μου απαγορευτικά με την προϋπόθεση ότι θα πρέπει ή να φύγουν τα σκαλάρια και ο pleco και να μπουν άλλοι 3 δίσκοι ή να φύγουν οι δίσκοι και να μπουν επιπλέον σκαλάρια και οι μεν και τα δε είναι κοπαδόψαρα που σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχουν ομάδες των 5+ ατόμων αλλά λόγο λίτρων δεν γίνετε να έχεις πχ 5 δίσκους και 5 σκαλάρια ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων .
Αυτά που γράφω είναι προσωπική άποψη και υπό προϋποθέσεις πάντα που εξαρτιούνται από το μέγεθος και τον αριθμό των φίλτρων κ.α.

Link to comment
Share on other sites

χεχε,εε ναι γιατι απο την αρχη να μην αποφευγω το ασκοπο γραψιμο...?

η προταση σου παντως στο φιλο ειναι και η βελτιστη.εξω ο πλεκο και οι δισκοι και με τα σκαλαρια μονο θα ειναι 1 χαρα.

Link to comment
Share on other sites

και κατι βασικο.

ο πλεκοστομος ΔΕΝ ειναι γλυφτης.

γλυφτης ειναι ο φλωρος στο πρωτο το θρανιο που λεει συνεχεια ''κυρια,κυρια,να πω.....?''

Link to comment
Share on other sites

θεωρω θα ζουν πιο ανετα τα σκαλαρια και ετσι θα χαρει περισσοτερες συμπεριφορες!

Link to comment
Share on other sites

και κατι βασικο.

ο πλεκοστομος ΔΕΝ ειναι γλυφτης.

γλυφτης ειναι ο φλωρος στο πρωτο το θρανιο που λεει συνεχεια ''κυρια,κυρια,να πω.....?''

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

τι ειπες τωρα!!!!!!!

κλαιω

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

και κατι βασικο.

ο πλεκοστομος ΔΕΝ ειναι γλυφτης.

γλυφτης ειναι ο φλωρος στο πρωτο το θρανιο που λεει συνεχεια ''κυρια,κυρια,να πω.....?''

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου εχω ενα πλεκοστομο ρατσας sea και μαλιστα ειναι μεγαλουτσικος.τον εχω με τα 7 αγγελοψαρα μου και οπως προαναφερες την αλγη στο ενυδρειο μου 250 λιτρων την εχει εξαφανισει και ας ειναι σε μικρο βαθμο.εγω τα ψαρια μου τα ταιζω 3 με 4 φορες την ημερα απο φιλαρακια και διαφορες ποικιλιες βυθιζωμενες σε μικρη ποσοτητα.ο πλεκοστομος δεν εχει διξει τετοιου ειδους συμπεριφορες απλα και αυτος τρωει απ ολα χωρης να μην προλαβουν τα αγγελοψαρα.μηπως η τροφη που ριχνεις ειναι λιγη με αποτελεσμα να πεφτει πεινα και οποιος προλαβει?δεν ειμαι τελοιως γνωστης των πραγματων σιγουρα τα παιδια κατι παραπανω ξερουν αλλα πιστευω ισως να φταιει και η διατροφη που τα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

με κραξατε πολυ οπως το περίμενα..... αλλάζω νερό καθε βδομάδα 1 φορά γυρω στα 2/5 του ενυδρείου....

ταίζω 3 φορές την μέρα 4 διαφορετικές τροφές και ο πλεκόστομος την δική του!!! βάζω και καμια γαριδούλα μέσα δεμέσνη με σπάγγο την οποία αγαπά ιδιαίτερα ο δίσκος μου!!! εχετε δίκιο για τον πλεκόστομο μου κάνει χάλια το ενυδρείο..... με συγχωρείται αλλα δεν εχετε ιδέα τι χέζει!!!! τα λίτρα δεν είναι καλά????? το φανταζόμουν πως θα με πάτε για εκεί.... να δώσω κάτι..... αλλα μου είναι τόσο δύσκολο..... θα ήθελα να μείνω μόνο με δίσκους.... αλλα δεν προκειται να δώσω τα σκαλάρια μου..... ημουν και τόσο τυχερος εκανα ζευγάρι με 3!!!!! εδω θα με βρίσετε κ'αλο αλλα το μόνο που εχω μετρήσει είναι το ph το οποίο είναι 8 και θερμοκρασία νερού παντα 29!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ο πλεκόστομος είναι ένα ψάρι που απο την μια φτάνει σε μεγάλο μέγεθος, οπότε για το ενυδρείο σου είναι απαγορευτικός και απο την άλλη του αρέσει να βεντουζάρει πάνω στους δίσκους....

οπότε πρέπει να τον αποχωριστείς άμεσα και να τον αντικαταστήσεις με ancistrus.

Tώρα σ΄αυτά τα λίτρα είσαι οριακά, θα πρέπει να διαλέξεις ένα απο τα 2 ή δίσκους ή σκαλάρια, γιατί όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά και τα δύο αρέσκονται να ζουν σε κοπάδια!

Πρώτα απ΄όλα όμως, πρέπει να φτιάξει τα νερά σου,αν έχεις 8 ph ,το καταλαβαίνεις πως είναι για αφρικάνες και όχι για αμαζονίου...

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και κατάλαβα με βοηθήσατε πάρα πολυ.... σας ευχαριστώ.... θα σας πω για την απόφαση που πήρα σύντομα με νέες αποροιες!!!! μου είναι δύσκολο πάντως να διώξω κάποιο ψάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φτιάξεις το ph σου!

Να κανεις και τεστ αμμωνιας νιτρώδη και νιτρικά!

Τι φίλτρο έχεις και τι έχει μέσα!

Θεωρώ πως θα πρέπει να διαλέξεις δίσκους η σκαλαρια αν και νομίζω με τα σκαλαρια θα είσαι πιο άνετος

Νομίζω πως θα έπρεπε με δίσκους μεγάλο πλεκο κα να κανεις συχνότερα αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

με κραξατε πολυ οπως το περίμενα..... αλλάζω νερό καθε βδομάδα 1 φορά γυρω στα 2/5 του ενυδρείου....

ταίζω 3 φορές την μέρα 4 διαφορετικές τροφές και ο πλεκόστομος την δική του!!! βάζω και καμια γαριδούλα μέσα δεμέσνη με σπάγγο την οποία αγαπά ιδιαίτερα ο δίσκος μου!!! εχετε δίκιο για τον πλεκόστομο μου κάνει χάλια το ενυδρείο..... με συγχωρείται αλλα δεν εχετε ιδέα τι χέζει!!!! τα λίτρα δεν είναι καλά????? το φανταζόμουν πως θα με πάτε για εκεί.... να δώσω κάτι..... αλλα μου είναι τόσο δύσκολο..... θα ήθελα να μείνω μόνο με δίσκους.... αλλα δεν προκειται να δώσω τα σκαλάρια μου..... ημουν και τόσο τυχερος εκανα ζευγάρι με 3!!!!! εδω θα με βρίσετε κ'αλο αλλα το μόνο που εχω μετρήσει είναι το ph το οποίο είναι 8 και θερμοκρασία νερού παντα 29!!!

Μάλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά τι σου γράφουν τα παιδιά παραπάνω, μιας και αυτό εννοούν όταν σου λένε ευγενικά πως λερώνει πολύ.

Καλύτερα να μην μείνεις με τους δίσκους μιας και δεν φαίνεται να έχεις την πείρα που απαιτείται αλλά και η δέσμευση που χρειάζεται για την σωστή διατήρηση, και όχι την απλή συντήρηση τους.

Τα λίτρα σου είναι λίγα, το pH σου υψηλό και οι μετρήσεις σου ανεπαρκείς.

Με κάθε καλή διάθεση, δώσε κάπου τα δισκάκια (ίσως στο μαγαζί που ανέφερες) και ασχολήσου με κάτι πιο βατό αρχικά.

Στην συνέχεια αφού αποκτήσεις πείρα και γνώσεις, ασχολέισαι και με τους δίσους αφού σου αρέσουν.

Φιλικά,

Κ

Link to comment
Share on other sites

και κατι βασικο.

ο πλεκοστομος ΔΕΝ ειναι γλυφτης.

γλυφτης ειναι ο φλωρος στο πρωτο το θρανιο που λεει συνεχεια ''κυρια,κυρια,να πω.....?''

"Δεν υπάρχεις" λέμε .....πραγματικά "δεν υπάρχεις" Χαχαχαχααχα!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - ramsis68
Link to comment
Share on other sites

Γλυφτης Χωρίς Όρεξη... Απλα δεν παιζει :hysterical:. Δεν ξερω αν θα του ερθει,αλλα ο τιτλος τα σπαει φιλε :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

με κραξατε πολυ οπως το περίμενα..... αλλάζω νερό καθε βδομάδα 1 φορά γυρω στα 2/5 του ενυδρείου....

ταίζω 3 φορές την μέρα 4 διαφορετικές τροφές και ο πλεκόστομος την δική του!!! βάζω και καμια γαριδούλα μέσα δεμέσνη με σπάγγο την οποία αγαπά ιδιαίτερα ο δίσκος μου!!! εχετε δίκιο για τον πλεκόστομο μου κάνει χάλια το ενυδρείο..... με συγχωρείται αλλα δεν εχετε ιδέα τι χέζει!!!! τα λίτρα δεν είναι καλά????? το φανταζόμουν πως θα με πάτε για εκεί.... να δώσω κάτι..... αλλα μου είναι τόσο δύσκολο..... θα ήθελα να μείνω μόνο με δίσκους.... αλλα δεν προκειται να δώσω τα σκαλάρια μου..... ημουν και τόσο τυχερος εκανα ζευγάρι με 3!!!!! εδω θα με βρίσετε κ'αλο αλλα το μόνο που εχω μετρήσει είναι το ph το οποίο είναι 8 και θερμοκρασία νερού παντα 29!!!

Εγω θα σταθω σε αυτο...Γιατι φλε μου να το κανεις αυτο,δεν το καταλαβαινω!Δηλαδη δενεις γαριδα με σπαγγο και την αφηνεις μεσα μεχρι να την πιασει ο δισκος σου?Το θεωρεις σωστο αυτο που κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σταθω σε αυτο...Γιατι φλε μου να το κανεις αυτο,δεν το καταλαβαινω!Δηλαδη δενεις γαριδα με σπαγγο και την αφηνεις μεσα μεχρι να την πιασει ο δισκος σου?Το θεωρεις σωστο αυτο που κανεις?

Νομίζω πως εννοεί ψόφια γαρίδα αγορασμένη απο το ψαράδικο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εννοεί ψόφια γαρίδα αγορασμένη απο το ψαράδικο.

Μακαρι Κωνσταντινε να εννοει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να δέσεις μία ψόφια γαρίδα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για να την βγάλει αν δεν την φαΐ ??

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε φίλε τιο ειναι αυτα που λες????? την εδενα για να μην την μαζευω με αποχη μετά..... οταν ετρωγε οση ήθελε και δεν εδινε πια σημασία την εβγαζα χωρις να ανοιγω καπακια να βαζω αποχη και να τρομαζω και τα ψάρια και φυσικά χωρίς να μείνει το κουφάρι της γαρίδας στο ενυδρείο.... ειναι πρακτικό δοκίμασε το!!!! πήγα σήμερα και εδωσα τον πλεκόστομο πήρα έναν μικρό ανκίστρους, πήρα της api ena ph down που μου εδωσε. έριξα 2 καπάκια αυριο θα κάνω μέτρηση και θα δω αν θέλει να ρίξω κι'άλο..... ο δισκος ο μικρός ο μαύρος που είχα χθες το βράδυ είχε χωθει σε μία γωνία σημερα το πρωί είχε πεθάνει στην ίδια γωνία.... ασχετο αλλα ηδη ολα τα ψάρια φαίνοντε πιο ήρεμα!!!!!

μαζεύω λεφτα τωρα να πάρω αλλο ένα ενυδρείο να βάλω τα σκαλάρια και όταν το κάνω αυτο θα πάρω και δίσκους να βάλω στο ενυδρείο που έχω..... ετσι δεν θα διώξω κανένα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...