Jump to content

Γλυφτης Χωρίς Όρεξη...


makisxron

Recommended Posts

Φίλε makisxron,

Καλά το σκέφτηκες για την γαρίδα, αλλά όσο και να έχεις αγαθές προθέσεις το πλάνο σου δεν είναι σωστό.

Αν περιμένεις να μαζέψεις λεφτά για να φτιάξεις και ένα δεύτερο ενυδρείο με δίκσους, μέχρι τότε θα έχεις έναν δίσκο μαζί με μια ομάδα αγγελόψαρων.

Ακόμη και αν αυτή η συμβίωση δεν οδηγήσει σε ασιτία τον δίσκο σου, σίγουρα θα του δημιουργήσει πολύ άγχος με συνεχεί κίνδυνο γι αεμφάνιση ασθενειών. (Το ξέρω, το έχω πάθει).

Το καλύτερο είναι να δώσεις τον δίσκο και να πάρεις 1-2 άλλα ψάρια να ολοκληρώσεις την ιχθυοσύνθεση σου, και όταν είσαι έτοιμος οικονομικά και γνωστικά ασχολείσαι και με τους δίσκους.

Καμιά φορά, παρ όλες τι αγαθές μας προθέσεις κάνουμε πράγματα που έχουν αρνητικό αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, η χρήση pH down για να κατεβάσεις το pH του ενυδρείου σου δεν είναι η ενδεδειγμένη μιας και η απότομη πτώση του pH οδηγεί σε μεγαλύτερο στρες απο αυτό της παραμονής σε υψηλό pH.

Για τους δίσκους συνηστάται πάντα η ομαλή μεταβολή των όποιων συνθηκών θέλουμε (ακόμη και ) να βελτιώσουμε.

Σου γράφω τα παραπάνω γιατι βλέπω πως σε ενδιαφέρουν τα ψάρια σου, μιας και έκανες τις αλλαγές που σου προτείναμε γι αένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Φιλικά,

Κ.

Link to comment
Share on other sites

είστε πολύ σωστοί και με εχετε βοηθήσει ηδη πολύ.... και προσπαθώ να κάνω οτι λέτε αφου καταλαβαίνω οτι εχετε δίκιο......!!!! ομως εδω συγκρουοντε τα συναισθήματα με την λογική..... δεν μπορω να δώσω ενα ψάρι που εχω 6 μήνες..... με αναγνωρίζει ερχεται στο τζάμι οταν με βλέπει.... και πολλές φορές τρωει και απο το χέρι μου τα φιλαράκια ή οτιδήποτε του δώσω!!!! και τον πλεκοστομο δεν μπορούσα αλλα τον θυσίασα για να σώσω τα υπόλοιπα!!! τωρα αν δώσω τον δίσκο η οχι δεν θα αλλάξει κάτι για τα υπόλοιπα ισως ο δίσκος εχει μια καλήτερη τύχη ίσως και χειρότερη όμως!!! το φαντάζομαι οτι κάθεσαι και βρίζεις τώρα αλλα..... αν έπερνα αλλους 2 δίσκους για παρέα του!!!! δεν θα ήταν καλυτερα??? να ξαναπώ οτι τα λίτρα ειναι γυρω στα 230..... δέν ειναι και τοσοδούλι το ενυδρείο!!! και ειναι τίγκα στο ξύλο μέσα!!!!! με φυτά να επιπλέουν για να μην πέφτει πολυ φως.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...