Jump to content

Φωτισμος Για Nano Reef


yonigrn

Recommended Posts

Αποφασισα λοιπον να ασχοληθω κι εγω με την θαλασσα και σχεδιαζω ενα nano reef με διαστασεις περιπου 48x48x42. Ψαχνω λοιπον να βρω led φωτιστικο για τις διαστασεις μου το οποιο να ειναι αρκετα οικονομικο γιατι οσα εχω δει στην αγορα εχουν τιμες απαγορευτικες για εμενα. Σκεφτηκα λοιπον να βαλω 3x Combo reef Aqualum aquastrip bars 40 cm οι οποιες μαζι splitter, extension cable, power supply και το Aqualum aquastrip controller θα μου κοστιζαν γυρω στα 150 ευρω.

http://www.aqualum.com/aqualum-aquastrip

Αυτο που ηθελα να ρωτησω τωρα ειναι εαν θα επαρκει αυτος ο φωτισμος και εαν υπαρχει τροπος να στερεωθουν και οι 3 μπαρες καπου ωστε να τοποθετηθουν στο ενυδρειο (σκεφτομουν heatsink αλλα δεν τρελαινομαι)

ευχαριστω :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

στην ιδια φαση ειμαι και εγω και τελικα σκεφτομαι να κατασκευασω μονος μου την βαση.

Πρεπει να βαλεις 3 combo reef μια δεν κανει?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειχαν πει η μια δεν ειναι αρκετη. Γι'αυτο ρωταω για τις 3. Κι εγω με βλεπω να φτιαχνω την βαση μονος μου σε ενα φιλο αλουμινά. Τωρα απλα ελπιζω καποιοι πιο εμπειροι απο το ΑΖ να μας πουν αν οι 3 μπαρες θα ειναι αρκετες ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα σε καλύψουν αλλά δεν είναι πολλά τα χρήματα?

Γιατι δεν κοιτάς κάτι σε Τ5 στα 24w? Μπορείς να ξεκινήσεις με 2Χ24 και στην συνέχεια βλέπεις τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα και για το Glo 2x24 και για αλλα Τ5 αλλα το προβλημα ειναι οτι οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 48x45χ41 (ειναι σχεδον κυβος) οποτε δεν χωρανε. Για παραδειγμα to Glo μπαινει σε 58εκ και πανω. Και το led ειναι και πιο οικονομικο σε καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειχαν πει η μια δεν ειναι αρκετη. Γι'αυτο ρωταω για τις 3. Κι εγω με βλεπω να φτιαχνω την βαση μονος μου σε ενα φιλο αλουμινά. Τωρα απλα ελπιζω καποιοι πιο εμπειροι απο το ΑΖ να μας πουν αν οι 3 μπαρες θα ειναι αρκετες ή οχι.

ποιοι σου ειχαν πει? αυτοι που τις πουλανε?

Link to comment
Share on other sites

οχι, οχι φιλοι χομπιστες με καποια εμπειρια στο θαλασσινο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε Σκρούτζ...μου θυμίζεις τα παιδικά μου χρόνια που διάβαζα όλη την σειρά 2-3 φορές κάθε καλοκαίρι...

Για τις διαστάσεις σου οι Τ5 βγαίνουν εκτός ενυδρείου οπότε πολύ σωστά κοιτάς για led.Η απάντηση βρίσκεται στο τι θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο σου.Αν θέλεις κοράλλια φωτοευαίσθητα με 2-3 μπάρες θα έχεις πολύ εντυπωσιακό αποτέλεσμα.Αν στην πορεία θέλεις να βάλεις πιο φωτοσυνθετικά κοράλλια που η σκάλα δεν τελειώνει και το μάτι δεν χορταίνει,θα χρειαστείς 5 ίσως και 6. για να το κάνεις σολάριουμ.

Γνώμη μου είναι εκτός από τις μπάρες να κοιτάξεις και τον λαμπτήρα Par 38 της Cree με 9-12 led που με μια καμπανίτσα βάση θα δένει πιο αρμονικά με το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σκρουτζ ειναι ολα τα λεφτα. Με αυτα μεγαλωσα κι εγω κι ακομα και τωρα αν πεσει στα χερια θα το διαβασω.

Αυτο πιστευες οτι θα καλυπτε τα κοραλια του reef στις διαστασεις μου ή οχι?

http://www.aqualum.com/aqualum-par

Απλα κοιταξα την Cree Par 38 που μου ειπες αλλα δεν νομιζω να την βρω στην Ελλαδα.

Έγινε επεξεργασία - yonigrn
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιος ειναι :bigemo_harabe_net-134:

Γι'αυτον ρωταγα και εγω αν θα με καλυψει ή εαν ειναι προτιμοτερο να παρω τις 3 μπαρες Combo Reef της Aqualum με το controller.

Link to comment
Share on other sites

900Lumen δεν σε καλύπτουν.

Αυτή που σου δείχνει ο Μάκης είναι καλή αν δεν θέλεις να μπλέξεις και είναι plug&play.

Ή θα πας στις μπάρες ή

θα φτιάξεις με μεμονωμένα Led ένα σοβαρό φωτιστικό...τετράγωνη ψύκτρα 18X18 ή 20X20 δεν ξέρω που θα βρεις αν και στην Αθήνα όλο και κάτι θα παίζει.. &με 10 Cree XP-G cool white& άλλα τόσα XP-E Royal blue θα είσαι καλυμμένος...και είσαι έτοιμος για ανεμώνες αλλά και για Tridahna όταν ωριμάσει.Μιλάμε για πολύ έντονο φωτισμό.

Φίλε μου Σκρούτζ...συγνώμη αν σε πειράζει αλλά πάντα ήθελα να μιλήσω στον Σκρούτζ μακ Ντάκ. :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα φωτιστικο aqualumm par 38(18 watt)που κανει για ολα,για το νανακι μας εννοω(80lt),για κοραλλια για ολα και πηγε 110 μαζι με τη βαση και με το φπα.

αφου ειναι και πανεμορφο. εγω θελω να το βαλω για φως σπιτι μου οχι για το ενυδρειο.χεχε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πολυ ομορφο το par με την βαση του απλα δεν ξερω κατα ποσο μονο ενα καλυπτει τις αναγκες των κοραλλιων. Το σκεφτομουν κι εγω. Βεβαια μακραν το καλυτερο που βρηκα κι απο πλευρας εμφανισης κι αποδοσης ηταν το Mazarra P series (http://www.coralvue.com/brands/maxspect/mazarra-p-series-led-module.html)

αλλα δεν ειναι καθολου ρεαλιστικο απο αποψη κοστους οποτε ξαναπροσγειωνομαι στην πραγματικοτητα και μαλλον στις μπαρες της aqualum

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Σκρούτζ...συγνώμη αν σε πειράζει αλλά πάντα ήθελα να μιλήσω στον Σκρούτζ μακ Ντάκ. :bigemo_harabe_net-134:

Γιατί να με πειράξει; Είδες το ΑΖ; Μέχρι και με τον Σκρουτζ σου έδωσε την δυνατότητα να μιλήσεις :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...