Jump to content

Κοραλια Ομορφα Και Εμπειριες


Recommended Posts

απιστευτη η μπλε μοντιπορα!!!

μακαρι να μπορουσαμε να δουμε κ φωτο σε κανενα 6μηνο που θα εχουν μπλεχτει ακομα περισσοτερο μεταξυ τους!

Link to comment
Share on other sites

απιστευτη η μπλε μοντιπορα!!!

μακαρι να μπορουσαμε να δουμε κ φωτο σε κανενα 6μηνο που θα εχουν μπλεχτει ακομα περισσοτερο μεταξυ τους!

Ωραιο και το μωβ χαλικακι απο κατω.......που μπορουμε να το βρουμε αραγε; :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και το μωβ χαλικακι απο κατω.......που μπορουμε να το βρουμε αραγε; :D

xaxaxaxaxa εγραψες παλι :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και το μωβ χαλικακι απο κατω.......που μπορουμε να το βρουμε αραγε; :D

:D :D :D ...α ρε στραταρε...

νικο στο δευτερο ποστ με τις φωτο,η δευτερη και η τεταρτη ειναι χτυπηματα κατω απο τη μεση

γιατι ξερεις οτι τα ψαχνω....κοβουμε καθε επαφη μεχρι να μου βρεις απο που μπορω να τα φερω ελλαδα...

εαν δεν μπορεσεις χαρηκα που σε γνωρισα...

για να μαθεις υπουλε... :D :D

α και σε περιπτωση που προσπαθησεις να σωσεις τη φιλια μας σε

ενημερωνω πως ειναι ssc(strawberry shortcake) και abrotanoides :whistling:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και το μωβ χαλικακι απο κατω.......που μπορουμε να το βρουμε αραγε; :D

Μήπως,λέω μήπως είναι crushed coral με κοραλλίνη?

Κολλάω πιο πολύ σε κάτι LPS που έχω απωθημένο...όπως Heliofungia actinoformis,αλλά γίνονται αρκετά μεγάλα και δεν κόβονται δλδ δεν fragάρονται αν προτιμάς.

Πάντα ήθελα Scolymia Australis...μέχρι που την πείρα.. στην τιμή που αγόραζα πριν 7-8 χρόνια βράχο με μανιτάρια ..αυτό είναι πρόοδος...

Γενικά τα πράγματα είναι πιο απλά τώρα.Παλιά μόνο σε φωτογραφίες τα βλέπαμε...

που να έβρισκες πχ Euphilia?....Τώρα σε κάθε ενυδρείο θα δεις και από μία.Έτσι πολλά κοράλλια που έχουν περάσει στην 2η ή και τρίτη σειρά...άλλοι τα θεωρούν παράσιτα για το ενυδρείο τους όμορφα κοράλλια όπως Xenia,Green Pollyps αλλά και seriatopora,montipora..κτλ...είναι πολύ υποθετικά κάποια πράγματα στο χόμπι και το γούστο είναι κάτι που διαφέρει από χομπίστα σε χομπίστα. Ένα κοράλλι που κάποιος έχει βαρεθεί μπορεί για κάποιον άλλον να είναι κόσμημα.

Η δυσκολία σε μερικά ευαίσθητα SPS αλλά και πολλά zoantharia που είναι αρκετά σπάνια ακόμα και στην Ευρώπη.

Πολλά από αυτά είναι πανάκριβα και δυσεύρετα ακόμα και στην Αμερική όπου ξεκίνησε και το χόμπι.

Εκεί μπορείς να βρεις πχ ένα κεφάλι ζοανθάρια ;ή ένα frag απο SPS 50-100-200 δολάρια.. κοράλλια από όλα τα μέρη της Γης...

Τα SPS μεγαλώνουν πάρα πολύ αργά δλδ ένα Frag SPS κάνει κατά μέσο όρο 2 χρόνια σε πολύ σταθερές συνθήκες για να γίνει κοράλλι αλλά είναι πανεύκολο να το κόψεις μετά φυσικά η δυσκολία εκτός από να το εντοπίσεις είναι να το διατηρήσεις και να το δεις να μεγαλώνει.

​Τα Zoantharia είναι όμορφα,πολύχρωμα(από τα πιο τοξικά πλάσματα του πλανήτη)μυστήρια και πολλά μάλιστα και πολύ δύσκολα...τα βάζω στην ίδια κατηγορία με τα LPS.Άλλα τρώνε και γίνονται τέρατα άλλα τα ψάχνεις μετά την πρώτη βδομάδα για άγνωστους λόγους...στο 6-12μηνο αν όλα πάνε καλά γίνονται μικρές αποικίες.Φυσικά θέλουν πολύ προσοχή στο fragging γιατί μπορούν να μας στείλουν στο νοσοκομείο και άντε να εξηγήσεις στον θεράπων τι σε τσίμπησε και έγινες μπλε...

Παρόλα αυτά αν ψάξεις καλά μπορείς να βρεις από φάρμες εξωτερικού σε καλές τιμές με τα ανάλογα ρίσκα φυσικά μερικά σπάνια για τα δεδομένα της χώρας μας κοράλλια με τα ρίσκα τους επαναλαμβάνω φυσικά ή κοιτάς στα μεγάλα μαγαζιά των Αθηνών που έχουν κάνει τεράστια βήματα μπροστά και φέρνουν πολύ αξιόλογα κομμάτια ακόμα και εν μέσω κρίσης.

Τέλος πιστεύω ότι η δυσκολία της καλλιέργειας των κοραλλιών έχει να κάνει και με την τύχη...έχουμε δει κοράλλια μπιμπελό να τελειώνουν μέσα σε λίγες ώρες.

Γενικά τα όμορφα κοράλλια είναι και ακριβά και θέλουν ώριμο ενυδρείο και ψημένο χομπίστα που ξέρει τι αγοράζει αλλιώς υπάρχουν και τα πλαστικά κοράλλια που βγαίνουν σε πολλά χρώματα και δεν θέλουν καμία φροντίδα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως,λέω μήπως είναι crushed coral με κοραλλίνη?Μπα λεω μπα......photoshop ειναι!!!

Κολλάω πιο πολύ σε κάτι LPS που έχω απωθημένο...όπως Heliofungia actinoformis,αλλά γίνονται αρκετά μεγάλα και δεν κόβονται δλδ δεν fragάρονται αν προτιμάς.

Πάντα ήθελα Scolymia Australis...μέχρι που την πείρα.. στην τιμή που αγόραζα πριν 7-8 χρόνια βράχο με μανιτάρια ..αυτό είναι πρόοδος...

Γενικά τα πράγματα είναι πιο απλά τώρα.Παλιά μόνο σε φωτογραφίες τα βλέπαμε...

που να έβρισκες πχ Euphilia?....Τώρα σε κάθε ενυδρείο θα δεις και από μία.Έτσι πολλά κοράλλια που έχουν περάσει στην 2η ή και τρίτη σειρά...άλλοι τα θεωρούν παράσιτα για το ενυδρείο τους όμορφα κοράλλια όπως Xenia,Green Pollyps αλλά και seriatopora,montipora..κτλ...είναι πολύ υποθετικά κάποια πράγματα στο χόμπι και το γούστο είναι κάτι που διαφέρει από χομπίστα σε χομπίστα. Ένα κοράλλι που κάποιος έχει βαρεθεί μπορεί για κάποιον άλλον να είναι κόσμημα.

Η δυσκολία σε μερικά ευαίσθητα SPS αλλά και πολλά zoantharia που είναι αρκετά σπάνια ακόμα και στην Ευρώπη.

Πολλά από αυτά είναι πανάκριβα και δυσεύρετα ακόμα και στην Αμερική όπου ξεκίνησε και το χόμπι.

Εκεί μπορείς να βρεις πχ ένα κεφάλι ζοανθάρια ;ή ένα frag απο SPS 50-100-200 δολάρια.. κοράλλια από όλα τα μέρη της Γης...

Τα SPS μεγαλώνουν πάρα πολύ αργά δλδ ένα Frag SPS κάνει κατά μέσο όρο 2 χρόνια σε πολύ σταθερές συνθήκες για να γίνει κοράλλι αλλά είναι πανεύκολο να το κόψεις μετά φυσικά η δυσκολία εκτός από να το εντοπίσεις είναι να το διατηρήσεις και να το δεις να μεγαλώνει.

​Τα Zoantharia είναι όμορφα,πολύχρωμα(από τα πιο τοξικά πλάσματα του πλανήτη)μυστήρια και πολλά μάλιστα και πολύ δύσκολα...τα βάζω στην ίδια κατηγορία με τα LPS.Άλλα τρώνε και γίνονται τέρατα άλλα τα ψάχνεις μετά την πρώτη βδομάδα για άγνωστους λόγους...στο 6-12μηνο αν όλα πάνε καλά γίνονται μικρές αποικίες.Φυσικά θέλουν πολύ προσοχή στο fragging γιατί μπορούν να μας στείλουν στο νοσοκομείο και άντε να εξηγήσεις στον θεράπων τι σε τσίμπησε και έγινες μπλε...

Παρόλα αυτά αν ψάξεις καλά μπορείς να βρεις από φάρμες εξωτερικού σε καλές τιμές με τα ανάλογα ρίσκα φυσικά μερικά σπάνια για τα δεδομένα της χώρας μας κοράλλια με τα ρίσκα τους επαναλαμβάνω φυσικά ή κοιτάς στα μεγάλα μαγαζιά των Αθηνών που έχουν κάνει τεράστια βήματα μπροστά και φέρνουν πολύ αξιόλογα κομμάτια ακόμα και εν μέσω κρίσης.

Τέλος πιστεύω ότι η δυσκολία της καλλιέργειας των κοραλλιών έχει να κάνει και με την τύχη...έχουμε δει κοράλλια μπιμπελό να τελειώνουν μέσα σε λίγες ώρες.

Γενικά τα όμορφα κοράλλια είναι και ακριβά και θέλουν ώριμο ενυδρείο και ψημένο χομπίστα που ξέρει τι αγοράζει αλλιώς υπάρχουν και τα πλαστικά κοράλλια που βγαίνουν σε πολλά χρώματα και δεν θέλουν καμία φροντίδα.

Link to comment
Share on other sites

post-16037-0-14888700-1365351507_thumb.j

Θέλω από το μπλε...... το θέλω το θέλω το θέλω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

post-16037-0-14888700-1365351507_thumb.j

Θέλω από το μπλε...... το θέλω το θέλω το θέλω !!!!!

Νομίζω τα παιδιά στην Αθήνα την έχουν σε καλλιέργεια οπότε με λίγη τύχη θα βρείς στο frag swap...

απο την άλλη εμένα με έχουν κερδίσει άλλα μπλέ πιάτα...

Blue-Purplre_M_cap_B_m.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλά εσύ έχεις εθιστεί τελείως χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Με λίγη τύχη αυτή όπως και αυτή

DFSReverseSupermanMontipora.jpg

θα βρίσκονται στα χέρια μου την επόμενη Κυριακή...δεν λέω τίποτα περισσότερο...να μην το γουρσουζέψω...

Link to comment
Share on other sites

post-16037-0-14888700-1365351507_thumb.j

Θέλω από το μπλε...... το θέλω το θέλω το θέλω !!!!!

και εγω το ψαχνω,Βαγγελη

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα παιδιά στην Αθήνα την έχουν σε καλλιέργεια οπότε με λίγη τύχη θα βρείς στο frag swap...

απο την άλλη εμένα με έχουν κερδίσει άλλα μπλέ πιάτα...

Blue-Purplre_M_cap_B_m.jpg

και αυτο επισης Alex

Link to comment
Share on other sites

:D :D :D ...α ρε στραταρε...

νικο στο δευτερο ποστ με τις φωτο,η δευτερη και η τεταρτη ειναι χτυπηματα κατω απο τη μεση

γιατι ξερεις οτι τα ψαχνω....κοβουμε καθε επαφη μεχρι να μου βρεις απο που μπορω να τα φερω ελλαδα...

εαν δεν μπορεσεις χαρηκα που σε γνωρισα...

για να μαθεις υπουλε... :D :D

α και σε περιπτωση που προσπαθησεις να σωσεις τη φιλια μας σε

ενημερωνω πως ειναι ssc(strawberry shortcake) και abrotanoides :whistling:

οι φωτο ηταν για σενα και πιστεψεμε δεν ηξερα την ονομασια τους ,εαν τις βρω γιατι το ξερεις οτι ψαχνω θα σε ειδοποησω ταχυτατα :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι μπορουσατε να τις βρειτε...

Ποσα εισασταν διαθετημενοι να δωσετε για 1 φραγκακι?

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι μπορουσατε να τις βρειτε...

Ποσα εισασταν διαθετημενοι να δωσετε για 1 φραγκακι?

Ρητορικη και συναμμα επικινδυνη ερωτηση Σταυρε φιλε μου!!! αχαχαχα Οταν λες φραγκακι .... ποσο μεγαλο? Γιατι εδω στο βορρα ειμαστε χουβαρνταδες και κακομαθημενοι!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι τώρα που απαγορεύονται σιγά-σιγά οι εισαγωγές στις ΗΠΑ(τον επόμενο μήνα λόγω εξαφάνισης/προστασίας απειλούμενων ειδών συμπεριλαμβανομένης και της Euphyllia paradivisa...ναι καλά διαβάσατε) καθώς και η πώληση από φάρμες και κάθε συναλλαγή που να έχει σχέση με κοράλλια θα έχουμε άλλα φαινόμενα...

Μπορείτε να πάρετε θέση ενεργά στο θέμα...καθώς το χόμπι θα υποστεί μεγάλο πλήγμα.Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ

http://reefbuilders.com/2013/04/03/reef-hobby-call-comments-esa-coral-listing/

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

H γνωστή πλέον κόκκινη ποτσιλοφόρα. Την πήρα σχεδόν frag απο χομπίστα που την έφερε απο γερμανία προσωπικά στις αποσκευές του και μετά το ξέστησε.

Υπάρχει ακόμα στο ενυδρείο μου και πλέον την φιλοξενούν πολλοί φίλοι σε όλη την Ελλάδα.

pochi.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...