Jump to content

Ο Κύβος Μου


PanaGreco

Recommended Posts

Παρακάτω είναι τα στοιχεία του κύβου μου. Θα εκτιμούσα τις παρατηρήσεις σας και τις προτάσεις σας. Παρακαλώ για εύκολες προτάσεις λόγω ελλείψεως χρόνου και γνώσεων:(

Θα ήθελα περισσότερα φυτά χωρίς την ανάγκη υποστρώματος και CO2.

Ακόμα το νερό δεν έχει καθαρίσει. Είναι φυσιολογικό για το διάστημα που ΄΄τρέχει''?

Πόσο συχνά ταίζουμε τα ψαράκια ? Σε τι ποσότητα?

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Μάλλον κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

Μοντέλο: Anubias Cube A600K00K ΤΥΠΟΥ

Διαστάσεις Ενυδρείου (60x60x65):

Συνολικά Λίτρα: 234

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: anubias, Echinodorus,

Ψάρια: 1 X Siamese Shark 12cm (πρέπει να φύγει) , 2 X Scalaria, 1X Gourami , 3 X Clown, 5 X ομάδα (δεν θυμάμαι το όνομα)

Άλλα είδη: οχι

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Τίποτα

Πέτρες: Λάβα

Ξύλα: Μια μεγάλη ρίζα απο pet shop

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: Οχι

Βυθός: χαλίκι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 Χ Τ8/15W

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες με χρονοδιακόπτη (16:00 -24:00)

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: JBL 900l/hour

Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim Jagger 150 W

Λίπανση:

Παροχή CO2: οχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Flakes και ταμπλέτες για τον ''Καρχαρία''

Παράμετροι

pH: 6,8

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 29°C

Εχω βάλει ένα αισθητήρα μέσα στο ενυδρείο που μου δείχνει φυσιολογικές και ασφαλής συνθήκες.

Ημερομηνία στησίματος

17 Μαρτίου 2013 με JBL Biotopol Plus για 10 ημέρες.

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Ακόμα καμία

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Περιμένω συμβουλές

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

βιατικες και εβαλες τα ψαρια κανε μια αλλαγη καλη βαλε βακτηρια αλλα πρωτα μετρησε μου αυτα

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Link to comment
Share on other sites

βιατικες και εβαλες τα ψαρια κανε μια αλλαγη καλη βαλε βακτηρια αλλα πρωτα μετρησε μου αυτα

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα στα μετρήσω αυτά αλλά βακτήρια έβαλα για 10 ημέρες πριν αρχίσω να βάζω ψάρια μέσα. Να βάλω περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο την αλλαγη ναι και πες μου τη μετρησες

Link to comment
Share on other sites

μετα απο την αλλαγη ναι και πες μου τη μετρησες

Πόσο νερό να αλλάξω? 30% είναι καλά ? Τι προετοιμασία θέλει το νέο νερό που θα βάλω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλαξε τωρα τοσο,εαν εχεις οσμωση ριχνεις απλα το νερο και βακτηρια εαν βαζεις βρυσης προσθετεις αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα στα μετρήσω αυτά αλλά βακτήρια έβαλα για 10 ημέρες πριν αρχίσω να βάζω ψάρια μέσα. Να βάλω περισσότερο?

Αν εννοείς το biotopol plus , δεν είναι βακτήρια αλλά αντιχλώριο "βελτιωτικό" νερού.

Φοβάμαι ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο, και μπορεί να έχεις ανεβάσει αμμωνία.

Το φίλτρο σου τι υλικά έχει μέσα ;

Αν έχεις όρεξη, ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ το θέμα για να πάρεις μια ιδέα και συζητάμε τις απορίες σου και τα βήματα που καλό είναι να κάνεις για να χαρείς εσύ και τα παιδιά σου το ενυδρείο. :)

Επίσης , εδώ υπάρχουν συγκεντρωμένα άρθρα και συζητήσεις που μπορούν να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το biotopol plus , δεν είναι βακτήρια αλλά αντιχλώριο "βελτιωτικό" νερού.

oops έχεις δίκιο. Ακόμα δεν τα ξέρω. Το Denitrol της JBL χρησιμοποίησα για βακτήρια. Δεν ξέρω πως να το αλλάξω στην αρχική αναφορά .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου. Εχεις κανει λαθακια στην ψαροσυνθεση. Οπτικα δεν ειναι ασχημο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου. Εχεις κανει λαθακια στην ψαροσυνθεση. Οπτικα δεν ειναι ασχημο.

Το φαντάζομαι. Εκτός απο την κραυγαλέα κουτή συνύπαρξη του Πανγκάσιους τι αλλά λάθος βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια πανε κοπαδι οποτε θες κι αλλα και τα γκουραμι συνηθως, αν και δεν ειδα ποιο γκουραμι ειναι, πανε χαρεμι, δηλαδη 1 αρσενικο 3 θυληκα πανω κατω. Αυτα το δυο ειδη δεν κανουν μαζι. Τα τιγρακια ουτε αυτα ταιριαζουν γιατι ειναι κινητικα και τσιμπανε ουρες και πτερυγια.

Δες ποιο ειδος θες να κρατησεις και τα υπολοιπα βγαλτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Εχεις καποια λαθακια οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω στην ψαροσυνθεση σου.

Επεισης εχεις φυτεψει τις ανουμπιες οι οποιες δεν φυτευονται αλλα δενονται πανω σε ξυλο η πετρα.

Περιμενουμε και τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά που δεν απαιτούν υπόστρωμα και CO2. Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε και τις μετρησεις σου.

Αυτά έχω προς το παρόν με μετρήσεις που έγιναν με JBL sticks.

pH: 7,8-8

Γενική σκληρότητα (GH):μέσα στα ''πράσινα''

Cl2 :0

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 0 d

Αμμωνία (ΝΗ3): Φυσιολογική

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,5

Νιτρικά (ΝΟ3): 25

Φωσφορικά (PΟ4): ?

Μέση Θερμοκρασία (°C): 29°C

Κάτι δεν πάει καλά αλλά δεν ξέρω τι και πως να το διορθώσω !!!!!!

Περιμένω τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω προς το παρόν με μετρήσεις που έγιναν με JBL sticks.

pH: 7,8-8

Γενική σκληρότητα (GH):μέσα στα ''πράσινα''

Cl2 :0

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 0 d

Αμμωνία (ΝΗ3): Φυσιολογική

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,5

Νιτρικά (ΝΟ3): 25

Φωσφορικά (PΟ4): ?

Μέση Θερμοκρασία (°C): 29°C

Κάτι δεν πάει καλά αλλά δεν ξέρω τι και πως να το διορθώσω !!!!!!

Περιμένω τις συμβουλές σας.

Φιλε μου καλυτερα να μετρας με υγρα τεστ. Τ στικς δεν ειναι και πολυ ακριβη. Τι σημαινει αμμωνια φυσιολογικη; Εχεις νιτρωδη που σημαινει τοξικο για τα ψαρια. Και γιατι εχεις τοσο ψηλη θερμοκρασια;

Εσυ τι λες οτι δεν παει καλα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλυτερα να μετρας με υγρα τεστ. Τ στικς δεν ειναι και πολυ ακριβη. Τι σημαινει αμμωνια φυσιολογικη; Εχεις νιτρωδη που σημαινει τοξικο για τα ψαρια. Και γιατι εχεις τοσο ψηλη θερμοκρασια;

Εσυ τι λες οτι δεν παει καλα;

Η θερμοκρασία μου είναι εκεί γιατί ένα αγγελόψαρο μου εμφάνισε άσπρα στίγματα και είπα να το προλάβω.

Αμμωνία φυσιολογική μου δείχνει ένας μετρητής μέσα στο ενυδρείο αλλά χωρίς μετρική ένδειξη.

Οτι υπάρχει πρόβλημα το βλέπω. Τι να κάνω για να το διορθώσω δεν ξέρω .

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το προβλημα ομως δεν μας λες. Σιγουρα εχεις νιτρικα που σημαινει δεν ειναι ακομη καλα στρωμενο το ενυδρειο. Τα ασπρα στιγματα μπορει να ειναι καποια ασθενεια αλλα θελουμε φωτο και αναλυτικη παρουσιαση του προβληματος δηλαδη τι παρατηρεις, για να βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το προβλημα ομως δεν μας λες. Σιγουρα εχεις νιτρικα που σημαινει δεν ειναι ακομη καλα στρωμενο το ενυδρειο. Τα ασπρα στιγματα μπορει να ειναι καποια ασθενεια αλλα θελουμε φωτο και αναλυτικη παρουσιαση του προβληματος δηλαδη τι παρατηρεις, για να βοηθησουμε.

Οντας άσχετος εκτιμώ ότι αφού οι μετρήσεις μου είναι εκτός ορίων υπάρχει πρόβλημα. Το μόνο ορατό πρόβλημα που βλέπω είναι ότι το νερό δεν είναι αυτό που λέμε crystal clear. Εχει ακόμα μια μικρή άσπρη θολούρα.

Οσον αφορά τα άσπρα στίγματα τα εμφάνισε αρχικά το pangasius την Παρασκευή. Ανέβασα την θερμοκρασία στο 29-30 και ελαττώθηκαν τα στίγματα του. Σήμερα όμως βλέπω το σκαλάρι να έχει κάποια σημάδια στην μια του πλευρά και να ανεβαίνει συνεχώς στην επιφάνεια για οξυγόνο :(

Help

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε παρακαλω αυτη την φορμα με οτι σου ζηταει και οπωσδηποτε φωτο για να βρουμε μια ακρη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739&p=210428

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να πάρω και ένα video για καλύτερο σχολιασμό και παρατηρήσεις.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/42515657/My%20AquaCube.mp4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι. Εχεις πολυ ωραια ζωντανα αλλα δεν μπορεις να τα κρατησεις ολα μαζι, καποια πρεπει να φυγουν. Τα πλατυφυλλα φυτα που ειναι δεξια και αριστερα λεγονται ανουμπια και δεν φυτευονται γιατι σαπιζουν. Τα δενεις σε πετρα η ξυλο. Και η αεραντλια που εχεις πισω νομιζω πως ειναι περιττη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι. Εχεις πολυ ωραια ζωντανα αλλα δεν μπορεις να τα κρατησεις ολα μαζι, καποια πρεπει να φυγουν. Τα πλατυφυλλα φυτα που ειναι δεξια και αριστερα λεγονται ανουμπια και δεν φυτευονται γιατι σαπιζουν. Τα δενεις σε πετρα η ξυλο. Και η αεραντλια που εχεις πισω νομιζω πως ειναι περιττη!

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια. Πάντα καλοδεχούμενα. Στο pet shop μου είπαν ότι αυτό το είδος anubia (ψηλό) φυτεύεται κανονικά. Ενω αν δείς κάτι άλλες τις έχω πιάσει πάνω στο κούτσουρο.

Φαντάζομαι οτι εννοείς να φύγει το pangasious?

Link to comment
Share on other sites

Πιασε ολες τις ανουμπιες καπου να εισαι σιγουρος! Το πανγκασιους οπωσδηποτε πρεπει να φυγει! Τα σκαλαρια σιγουρα δεν κανουν με γκουραμι και τιγρακια και τα γκουραμι με τα τιγρακια δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος! Εγω θα κραταγα ενα ειδος απο αυτα που εχεις και θα ξεκινουσα απο κει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια το εχεις στησει αλλα εχεις λαθη στη ψαροσυνθεση σου.

Παγκασιους γινετε τερας,τα τιγρακια συντομα θα ξεκινησουν να τσιμπουν τις ουρες απο τα σκαλαρια και τις κεραιες του γκουραμι,οι κλοουν θελουν κοπαδι και πολυ μεγαλο ενυδρειο,τα αγγελοψαρα θελουν κοπαδι.

Πρεπει να τα κοιταξεις ολα αυτα για να μην εχεις προβληματα στο μελλον.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...