Jump to content

Χαμηλά Νιτρικά


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Ενώ για πολύ καιρό είχα 20-25 νιτρικά, τώρα για δύο εβδομάδες μετράει με το ζόρι 5. Το χρώμα είναι ένα πολύ ανοικτό πορτοκαλί (με τεστ της ΑΡΙ). Που μπορεί να οφείλεται αυτό? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν τα νιτρικά είναι τόσο χαμηλά? Οι υπόλοιπες μετρησεις (αμμωνία και νιτρώδη) είναι μηδενικές. Αλλαγές κάνω κάθε εβδομάδα 30-35%.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιδραστήριο της api για τα νιτρικά θέλει πάρα πολύ καλό κούνημα γιατί καμιά φορά κρυσταλλοποιείται. Ημερομηνία λήξης του συγκεκριμένου ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κανα διλεπτο το κούναγα. Η λήξη του είναι το 2015.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εβαλες κανενα φυτακι τελευταία ή κανεις ποιο μεγαλες αλλαγες ή μειωσες τα ζωντανα σου;;;

Κατι αλλαξε τελευταία στο ενυδρειο σου λογικα.

Οπως και να εχει για τα ψαρια ειναι οτι καλυτερο να εχουμε οσο λιγοτερα νιτρικα μπορουμε ενω για τα φυτα θα αρχισουν να πεινανε εαν συνεχισεις σε τοσο λιγα νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο φυτό που έβαλα ήταν πριν 1 μήνα μαζι με ένα μοπάνι ξύλο. Αυτές τις αλλαγές έκανα, τίποτε άλλο. Μήπως παίζει ρόλο η μεγάλη ανάπτυξη που έχουν τα φυτά μου? Η βαλισνέρια έχει τρελαθεί, οι ανούμπιες βγάζουν 2 φύλλα τη μέρα..τη cabomba caroliana την κλαδεύω κάθε εβδομάδα...:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε συμπατριώτη!!! :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! τότε είναι καλά τα νέα! Πως τα ανεβάζουμε τα νιτρικά να φάνε κι άλλο? Πότε θα κάνουμε καμιά συγκέντρωση και στο Βόλο? Απο οτι βλέπω είμαστε πολλοί.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο απλος και φυσικος τροπος ειναι αυξανωντας την τροφη.

Με χαροποιεί να βλεπω περισσοτερους Βολιωτες στο φορουμ! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο απλος και φυσικος τροπος ειναι αυξανωντας την τροφη. Οκ, σε ευχαριστώ πολύ! :)

Με χαροποιεί να βλεπω περισσοτερους Βολιωτες στο φορουμ! :bigemo_harabe_net-145:Και μένα με χαροποιεί φίλε μου! Να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λιγο τι φυτα εχεις στο ενυδρειο σου και ποσο καιρο τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λιγο τι φυτα εχεις στο ενυδρειο σου και ποσο καιρο τρεχει?

Ραστα το ενυδρείο τρεχει 5 μηνες. Τα φυτά ειναι 2 ανουμπιες νανα, 7 μεγάλες, cabomba caroliana μπόλικο, 1 βαλισνέρια, ενα γρασίδι (δεν ξερω το είδος) το οποίο ειναι στάσιμο λόγω χαλικιού μάλλον, κερατόφυλλο και μια hygrophila corymbosa.:) Να σου κάνω και μια ερωτηση τωρα μιας που είσαι ο πλέον γνωστης:) Εφτιαξα σημερα το diy Co2 που έχεις φτιάξει και εσυ. Εδω και 4 ωρες δουλεύει και ακόμα τίποτα....Οταν όμως σηκώνω το μπουκάλι με το μείγμα πάνω απο την επιφάνεια του ενυδρείου γεμίζει φυσαλίδες, απ οτι καταλαβα δεν εχει πίεση αρκετη για να στείλει το cο2 στο ενυδρείο. Ισχύει αυτό και τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το κερατοφυλλο σου ρουφαει τα νιτρικα,κοψε λιγο να μεινει λιγοτερο στο ενυδρειο σου.

Για το cο2 τωρα,πες μου λιγο ποσο ζαχαρη και ποσο μαγια εβαλες?Ειναι μπουκαι 1,5 λιτρου?Εχεις ελεγξει για διαρροες?Με τι κανεις την διαχυση?

Μπορει αν το μειγμα να μην εχει γινει σωστα να μην εχει πιεση.

(Πολλες ερωτησεις αλλα χρειαζονται :))

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το κερατοφυλλο σου ρουφαει τα νιτρικα,κοψε λιγο να μεινει λιγοτερο στο ενυδρειο σου.

Για το cο2 τωρα,πες μου λιγο ποσο ζαχαρη και ποσο μαγια εβαλες?Ειναι μπουκαι 1,5 λιτρου?Εχεις ελεγξει για διαρροες?Με τι κανεις την διαχυση?

Μπορει αν το μειγμα να μην εχει γινει σωστα να μην εχει πιεση.

(Πολλες ερωτησεις αλλα χρειαζονται :))

Το κερατόφυλλο ράστα επειδη το υποπτεύτηκα το κλαδεύω συχνά και δεν το αφήνω να γίνει πάνω απο 20 εκατ.Ζάχαρη έβαλα τρεις κούπες (450γρ.) σε μπουκάλι 1,5λ και μιση κουταλιά του γλυκού μαγιά.Διαρροές δεν έχω γιατι έβαλα σιλικόνη, μονοτική ταινία και στα καπάκια των μπουκαλιών έβαλα και τεφλόν. Διάχυση έκανα αντιγραφή το δικό σου, με ποτιστρα συνδεδεμένη σε κυκλοφορητη. :) Μάλλον έχω κάνει λάθος στις ποσοτητες του μίγματος...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια!

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω 2,5 κουπες ζαχαρη και 1 κοφτη κουταλια μαγια σε μπουκαλι 1.5 λιτρου.Βεβαια εγω εχω το μπουκαλι μεσα σε κουβα με νερο και θερμοστατη για να κραταει σταθερη τη θερμοκρασια του μειγματος και εμενα ξεκινουσε μεσα σε μιση ωρα να βγαζει φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω 2,5 κουπες ζαχαρη και 1 κοφτη κουταλια μαγια σε μπουκαλι 1.5 λιτρου.Βεβαια εγω εχω το μπουκαλι μεσα σε κουβα με νερο και θερμοστατη για να κραταει σταθερη τη θερμοκρασια του μειγματος και εμενα ξεκινουσε μεσα σε μιση ωρα να βγαζει φυσαλιδες.

Κουβά με νερό και θερμοστάτη έβαλα και εγώ στους 25 βαθμούς. Σκέφτομαι μήπως έβαλα πολύ νερό στο μείγμα. Εσύ πόσο νερό βάζεις? την ζάχαρη την διαλύεις στο νερό πρίν μπεί στο μπουκάλι ή βάζεις ζάχαρη - μαγιά και μετά προσθέτεις το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη γραφω απο κινητο και δεν μπορω να σου παραθεσω λινκ. κοιτα στα pinned της κκατηγοριας diy.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη γραφω απο κινητο και δεν μπορω να σου παραθεσω λινκ. κοιτα στα pinned της κκατηγοριας diy.

Θα κοιτάξω Δημήτρη, σε ευχαριστώ και καλό σου απόγευμα:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω λιωνω την ζαχαρη σε 800ml νερο και την αφηνω να γινει χλυαρη,μετα λιωνω σε 200ml χλυαρο νερ την μαγια.Ριχνω το χλυαρο ζαχαρονερο στο μπουκαλι,μετα το νερο με τη μαγια,κουναω καλα τ μπουκαλι για να γινει το μειγμα ομοιομορφο και μετα το κλεινω με το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λιωνω την ζαχαρη σε 800ml νερο και την αφηνω να γινει χλυαρη,μετα λιωνω σε 200ml χλυαρο νερ την μαγια.Ριχνω το χλυαρο ζαχαρονερο στο μπουκαλι,μετα το νερο με τη μαγια,κουναω καλα τ μπουκαλι για να γινει το μειγμα ομοιομορφο και μετα το κλεινω με το καπακι.

Ωπ! το βρήκαμε το λάθος, εγω δεν ανακινησα το μπουκάλι με το μείγμα γι αυτο και δεν δούλεψε μάλλον....

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε το ετσι οπως σου εγραψα.

Οκ ευχαριστώ φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...