Jump to content

Και Ξαφνικα Επιθεση!


argentinos

Recommended Posts

Καλησπερα, κατι περιεργο συμβαινει απο το μεσημερι, το αρσενικο lombardoi με ενα απο τα θυληκα ηταν σε κατασταση ζευγαρωματος με χορους τρεμουλιασματα κτλπ, μετα απ ολα αυτα ομως και για 2 τωρα περιπου ωρες το αρσενικο αλλα και ΟΛΛΑ τα αλλα θυληκα επιτιθονται στο θυληκο που ζευγαρωνε! ειναι σε κακη κατασταση. Παρατηρω και ετοιμαζω ενα 30 λιτρο που ειχα για γεννες για να το μεταφερω, HEEEELP

Έγινε επεξεργασία - argentinos
Link to comment
Share on other sites

2 αρσενικα και 6 θυληκα ειναι,το ενα αρσενικο ειναι 1 ετους, το αλλο 3 μηνων, τα θυληκα ολα ειναι 10 μηνων περιπου (lombardoi ολα). Ειναι σε 120 λιτρα

Έγινε επεξεργασία - argentinos
Link to comment
Share on other sites

προς το παρων το εχω σε καραντινα, να δοκιμασω να το βαλω αυριο πριν ανοιξω τα φωτα? φοβαμαι οτι θα εχω τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν έχω ιδιαίτερη πείρα με τις κιχλίδες, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως σε αυτά τα λίτρα δύσκολα θα γλιτώσεις τις απώλειες όσο μεγαλώνουν τα ψάρια σου :(

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Θόδωρος είναι φίλε μου. Τα λίτρα σου είναι πάρα πολύ λίγα και έχεις επιλέξει από τα πλέον επιθετικά mbuna. Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω λύση στο πρόβλημα σου. Είναι σχεδόν σίγουρο πως ότι και να κάνεις θα έχεις παρόμοια αποτελέσματα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αναβαθμίσεις τα λίτρα σου ή να αποχωριστείς τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε κανα νεο?

στειλε μας καμια φωτο να δουμε το ενυδρειο!

μηπως χρειαζεσε πετρες?

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε ειχαμε....το ψαρι ψοφησε την επομενη μερα στην καραντινα,μαλλον θα ανταλλαξω τα lombardoi και θα παρω μηκροτερα αλλο ειδος, αν και δεν εχω δει ιδια συμπεριφορα, απλα χαλαστικα με αυτο που εγινε

Link to comment
Share on other sites

Τα lombardoi φημίζονται για την υψηλή τους επιθετικότητα οχι μόνο απέναντι σε άλλα ψάρια και σε αυτά του είδους τους ,φαίνεται οτι το μεγεθος του ενδυρείου προφανώς δεν τα σήκωνε.Αν θέλεις γράψε τις ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου σου ,πάντως για τα λίτρα αυτά θα μπορούσες να κάνεις μια ωραία Ταγκανίκα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Link to comment
Share on other sites

80-40-40 ειναι το ενυδρειο, εχω φιλοξενισει μεσα αρκετα ειδη κατα καιρους. Νομιζω πως το κυριαρχο αρσενικο που ειναι κοντα στα 9 εκατοστα φανταζει μεγαλο για τα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...