Jump to content

Ανεμωνες Και Reef


Recommended Posts

το θεμα ανοιγετε με την λογικη εαν μπορουνε να συνηπαρξουνε ανεμωνες σε ενα ενυδρειο ειτε με sps lps mix reef.εγω στο δικο μου εχω 2 buble και 2 μινι carpet.δεν εχω κανενα προβλημα προς το παρων.εκτος εαν μετακεινηθουν.περιμενω τις εμπειριες σας.

Link to comment
Share on other sites

Eχω κι εγω δυο με βυζα :D

Δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα ακομα.

Στο RC αν θυμαμαι καλα υπαρχει θεμα με μεγαλο reef ενυδρειο,που η αριστερη πλευρα ειναι τιγκα στα sps και η δεξια πλευρα τιγκα στις ΒΤΑ

Αν βρω το λινκ θα το βαλω :)

Link to comment
Share on other sites

Eχω κι εγω δυο με βυζα :D

Δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα ακομα.

Στο RC αν θυμαμαι καλα υπαρχει θεμα με μεγαλο reef ενυδρειο,που η αριστερη πλευρα ειναι τιγκα στα sps και η δεξια πλευρα τιγκα στις ΒΤΑ

Αν βρω το λινκ θα το βαλω :)

Λάθος στο φόρουμ κανεις!!!

Στο Aquazone το έβαλα. :)

Ούτε εγω εχω προς το παρών κάποιο πρόβλημα.

Στα δεξιά εχω μ****α και ανεμονες και δεξιά lps & sps.

Το μέλλον θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω μια που βαρεθηκα να την βλεπω να γεννοβολαει βυζακια δεξια και αριστερα.Κανενα προβλημα, αν και ακουμπαει σε σκληρα(κοραλια)

Link to comment
Share on other sites

Οι βυζαρουδες τελικα ειναι οι λιγοτερο επικινδυνες ε; :D

Link to comment
Share on other sites

Μια αναμονή ακουμπά σε ζοωανθους η μανιτάρια και στην αρχη τα ζαρωνει και μετα απο μέρες μπορει να τα λιωσει αν δεν επεμβεις. Οι εφυλιες δεν συγχωτούν καθυστέρηση, τακα τακα λιώνουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη να υπάρχει σε ένα ώριμο ενυδρείο είναι κάτι πολύ εύκολο.Αν αυτή ταΐζετε τακτικά και καλύπτονται οι ανάγκες τις σε φωτισμό.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στην τοξικότητα της ανεμώνης και στην ικανότητα της να τελειώσει ένα ενυδρείο σε λίγες ώρες.Αυτό μπορεί να συμβεί όταν δεν είναι κάποιος στο σπίτι και ενοχληθεί από κάτι ξεκολλήσει και αρχίσει να περπατάει...όπου ακουμπάει σκοτώνει...αν την ρουφήξει κανένας κυκλοφορητής τα κομμάτια της δηλητηριάζουν όλο το ενυδρείο και τίποτα δεν μας σώζει.

Σε ένα ενυδρείο με ένα αξιοπρεπές αριθμό κοραλλιών αλλά και ψαριών που έχει μεγάλο κόστος τόσο σε χρήμα/αξία κοραλλιών/ψαριών όσο και σε αγάπη/χρόνο του χομπίστα η συνύπαρξη με κάποια ανεμώνη ανεβάζει σε μεγάλο ποσοστό το ρίσκο να χαθούν όλα.Ένας ακόμη μπελάς δηλαδή και έξτρα άγχος.

Κανονικά θα έπρεπε να φιλοξενούνται μόνο σε ενυδρεία που προορίζονται για ανεμώνες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που αναφερεις πιστευω δεν ισχυουν για την ΒΤΑ,και ειδικα οταν αναφερομαστε σε ενα ωριμο ενυδρειο.Εποικινδυνες ανεμωνες,θεωρω τη magnifica την crispa την carpet.Αν σκασουν στο ενυδρειο,γεια σας.

Εχει τυχει να σκασει αντιθετως μεγαλη πρασινη ΒΤΑ σε δικο μου ενυδρειο.Στρες ναι,απωλειες οχι.

:)

Link to comment
Share on other sites

για τις βτα εχω την ιδια αποψη απεναντιας την magnifica ,crispa και την carpet κυριος ειναι κινητες βομβες σε μενα μου εσκασε μετα απο χρονια μια magnifica και την ειδα την επομενη μερα ενα ενυδρειο γαλα και δεν εχασα τιποτα ,σταθηκα μαλλον τυχερος :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Ανεμώνη;

Μακριά δεν θα πάρω!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι maik 78? ηεμπειρια και η κινηση δεν παιζετε..

Link to comment
Share on other sites

γιατι maik 78? ηεμπειρια και η κινηση δεν παιζετε..

Η εμπειρία και η κίνηση καλά είναι!

Μια φορά την πάτησα και τα πήρα όλα στο χέρι.

Ακόμα και τον Naso 2 χρονών.

ΥΓ Άτιμα πράγματα η ανεμώνες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που φιλοξενώ( red Entacmaea quadricolor) δεν τις ταΐζω καθόλου τακτικά , μια φορά τον μήνα και άμα.

Είναι φωτοσυνθετικοι οργανισμοί και αναπαράγονται με διχοτόμηση.

Το καλοκαίρι που έπαθα την ζημιά με την θερμοκρασία δεν έδειξαν την παραμικρή ενόχληση, και ήταν και καμία δεκαριά τότε. Τις φιλοξενησα απο τον 2μηνα που έκανα το ενυδρειο, και δεν κουνηθηκαν καθόλου, γιατι είχαν αυτο που ήταν απαραίτητο, τον κατάλληλο φωτισμό.

Το κάθε επίπεδο δυσκολίας σε αυτούς τους οργανισμούς το προσδιορίζει η ανάγκη που έχουν σε φωτισμό.

Συχνά βλέπω αρχάριους χομπιστες να επιθυμούν μια ανεμωνη χωρίς να γνωρίζουν τις απαιτήσεις της , σαν μια φτηνή επιλογή και εύκολα αναλοσιμη απο τα pet shop, αγοράσουν την γνωστή καταλευκη sebae που την κάνουν host τα ocelaris. Αυτη είναι μια ανεμωνη που θέλει 400watt μετάλλου πάνω στο κορμί της. Πράγμα που δεν είναι δυνατών να συντηρηθεί απο έναν νέο χομπιστα, και μετα αρχίζουν τα κλάματα.

Γίαυτο το λόγο πριν πάρουμε μια οποιαδήποτε ανεμωνη , καλα θα ήταν να ξέρουμε της απαιτήσεις της.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και οι βυζαρουδες δεν ειναι και παρθενες.Μια φορα θυμαμαι μου τσιμπησε τον ξανθουρο και τον εκανε γαλανολευκο για μια μερα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Τσογλανος θα ειναι.Θα της πειραξε κανα βυζακι χαχαχαχαααα

Link to comment
Share on other sites

Τσογλανος θα ειναι.Θα της πειραξε κανα βυζακι χαχαχαχαααα

Μπα... πολυ χεστης μιλαμε.Ολο ξυλο τρωει ο ερμος :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που φιλοξενώ( red Entacmaea quadricolor) δεν τις ταΐζω καθόλου τακτικά , μια φορά τον μήνα και άμα.

Είναι φωτοσυνθετικοι οργανισμοί και αναπαράγονται με διχοτόμηση.

Το καλοκαίρι που έπαθα την ζημιά με την θερμοκρασία δεν έδειξαν την παραμικρή ενόχληση, και ήταν και καμία δεκαριά τότε. Τις φιλοξενησα απο τον 2μηνα που έκανα το ενυδρειο, και δεν κουνηθηκαν καθόλου, γιατι είχαν αυτο που ήταν απαραίτητο, τον κατάλληλο φωτισμό.

Το κάθε επίπεδο δυσκολίας σε αυτούς τους οργανισμούς το προσδιορίζει η ανάγκη που έχουν σε φωτισμό.

Συχνά βλέπω αρχάριους χομπιστες να επιθυμούν μια ανεμωνη χωρίς να γνωρίζουν τις απαιτήσεις της , σαν μια φτηνή επιλογή και εύκολα αναλοσιμη απο τα pet shop, αγοράσουν την γνωστή καταλευκη sebae που την κάνουν host τα ocelaris. Αυτη είναι μια ανεμωνη που θέλει 400watt μετάλλου πάνω στο κορμί της. Πράγμα που δεν είναι δυνατών να συντηρηθεί απο έναν νέο χομπιστα, και μετα αρχίζουν τα κλάματα.

Γίαυτο το λόγο πριν πάρουμε μια οποιαδήποτε ανεμωνη , καλα θα ήταν να ξέρουμε της απαιτήσεις της.

+1000 και εγω δεν τις ταιζω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω.....τους δινω λεφτα και τρωνε εξω :D

εγραψες χαχαχαχαχα :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παντως και οι βυζαρουδες δεν ειναι και παρθενες.Μια φορα θυμαμαι μου τσιμπησε τον ξανθουρο και τον εκανε γαλανολευκο για μια μερα :bigemo_harabe_net-134:

Έχεις και ένα σοχαλ μέσα που δεν είναι και το τέρας ηρεμίας, μπορει να μην τα φταίει ολα η ανεμωνη ( χωρίς να ειμαι απόλυτος σ΄αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και ένα σοχαλ μέσα που δεν είναι και το τέρας ηρεμίας, μπορει να μην τα φταίει ολα η ανεμωνη ( χωρίς να ειμαι απόλυτος σ΄αυτο)

Οχι ρε την ειδα την φαση μπροστα μου.Με το που ακουμπησε και οπου την ακουμπησε ασπρισε απευθειας.Μιλαμε αν εμενε ετσι θα ηταν το ποιο ωραιο ψαρι που θα ειχα ποτε :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να το βγάλεις φωτό για συλλεκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...