Jump to content

Αλγη Και Κυανοβακτηριο


Recommended Posts

καλησπερα εδω και εναμιση μηνα το ενυδρειο εχει γεμισει αλγες , τριχοειδης κυανοβακτηριο ( τις τρεις τελευταιες εβδομαδες) και ενα πρασινο φιλμ στο τζαμι το οποιο εμφανιζεται καθε μερα αφου το καθαριζω ...

στο ενυδρειο εχουν γινει η εξης αλλαγες εβαλα αντιφοσφωρο της seachem 250 ml σε 120 λιτρα μεικτα που εχω και τον αφησα 15 μερες ( μαλλον λαθος που το αφησα τοσο )

δεν ειχα Α/Ο και αγορασα εχοντας κανει μεχρι στιγμης 2 αλλαγες των 20 λιτρων....

επισης πριν 1 μηνα ειχε σταματησει το σκιμμερ με αποτελεσμα να επιδεινωθεί η κατασταση καθως ειχε σταματησει και για 8 ωρες το φιλτρο εχοντας ως αποτελεσμα να αυξηθουν τα νιτρικα στο 50+ οπου ακομα δεν εχω κανει καποια αλλαγη....

το κυανοβακτηριο το ειχα εξαφανισει για καποιες μερες αφου ειχα κλεισει τα φωτα για δυο μερες αλλα τιποτα. ....

απο συνεργειο καθαρισμου ενα σαλιγκαρι και 2 ερημιτες , απο ψαρια 1 blue tang 1 bicolor dottyback 1 puffer valentini ολα τους σε small μεγεθος... απο βραχο εχω 14 κιλα και αραγωνιτη 16 ....

σημερα εχει αρχισει να βγαζει και αλλες αλγες και κατι πρεπει να κανω ... περιμενω συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...