Jump to content

Κομμένη Ουρά (Χρυσόψαρο Red Cap)


Recommended Posts

Γεια σαε παιδιά! Είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω την συμβουλή σας...

Σήμερα μόλις γυρισα σπίτι...είδα το ψαράκι του αδεφού μου με την "διπλή" ουρά σκισμένη...απο βλακεία ο αδερφός μου είχε βάλει ένα αιχμηρό κοχύλι και είχε ηδη μέσα ένα ψεύτικο δεντράκι....σίγουρα από αυτά τα αντικείμενα θα έγινε...και τώρα αυτό το τραύμα έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορεί να κολυμπήσει το ψαράκι μου.!

Πως θα "ξαναφτιαχτει" η ουρα του;...Μετα απο ποσο καιρο;...χρειαζεται φαρμακα;

Ευχαριστω εκ των προτερων.!

Έγινε επεξεργασία - tzo.k
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!

Σίγουρα θα βοηθούσε περισσότερο εάν έβαζες μια καθαρή φωτογραφία του ψαριού, να βλέπαμε το πρόβλημα.

Γιατί μπορεί να είναι αυτό που λες και να τραυματίστηκε, μπορεί όμως να είναι και κάποιο βακτήριο και να προκάλεσε καμιά αρρώστια σαν το "fin root" και να θέλει αντιβίωση...

Προληπτικά, εάν είσαι 100% σίγουρος για το πρόβλημα και ότι απλά τραυματίστηκε μόνο του, τότε χρησιμοποίησε Melafix σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται πίσω από το μπουκάλι, αφαίρεσε και τα αιχμηρά αντικείμενα μέσα από το ενυδρείο, και θα είναι καλύτερα αρκετά σύντομα :)

Εάν πάλι δεν είσαι σίγουρος, τότε βγάλε μια φωτογραφία, συμπλήρωσε την παρακάτω Φόρμα Διάγνωσης, και θα την βρούμε την άκρη του προβλήματος ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...