Jump to content

Flame Tetra Κοπάδι???


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν τα flame tetra συμπεριφέρονται ως κοπάδι. (βλέπε red eye tetra ή αρλεκίνους). Αν ναι, πόσα ψαράκια πρεπεί να έχει κάποιος ώστα να κοπαδιάσουν; (Τα 4 τα δικά μου είναι το ένα στην ανατολή και το άλλο στη δύση).

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αν βλέπω καλά από την υπογραφή σου τα εχεις σε ενυδρειο 50 λίτρων?

Link to comment
Share on other sites

Το κοπαδιασμα δεν εξαρταται μονο απο τον αριθμο των ψαριων αλλα και απο το μεγεθος του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Σταυρο πιο πανω.Αν θες να δεις κοπαδιασμα θα πρεπει να εχεις πολλα ατομα,πανω απο 10 και μεγαλο ενυδρειο για να εχουν χωρο να κινηθουν.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ενυδρείο ειναι μικρό(τα έχω σε 50αρι). Επειδή έχω ήδη πάρει ένα μεγαλύτερο (170λτ) γιαυτό επαναδιατυπώνω την ερώτηση. Αν βάλω στο μεγαλύτερο 10-12 άτομα θα κοπαδιάσουν; Έχει κάποιος τα συγκεκριμένα ψαρακια και του κάνουν κοπάδι; (Φαντάζομαι οτι δεν κάνουν όλα τα ψάρια κοπάδι , γι΄ αυτό ρωτάω).

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη άποψη ή εμπειρία;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

ακομη και πολλα κοπαδοψαρα απο διαφορες ποικιλιεςδεν κοπαδιαζουν οπως ισως εμεις θα θελαμε να βλεπαμε....

σημαντικο πολυ επισης να μην μπερδευουμε διαφορετικα σμηνοψαρα σε ενα νορμαλ μεγεθους τανκ.επισης θα σπαει το κοπαδι απο ρατσα σε ρατσα και δεν θα ευχαριστηθουμε ποτε κινηση κοπαδιου.

εξαιρετοι στο κοπαδι ειναι οι ροδοστομοι,οι καρδιναλιοι,και σαν 3τους θα ελεγα τους αρλεκινους.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σου για τα red eye tetra;

Link to comment
Share on other sites

Για κοπαδιασμα πολυ λιγα πραγματα.ασε που δεν ειναι και οτι πιο ομορφο κυκλοφορει...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Το κοπάδιασμα των ψαριών είναι δύσκολο θέμα. Συνήθως τα ψάρια κοπαδιάζουν όταν κινούνται αλλά ακόμα και σε 150 λίτρα η κίνηση είναι περιορισμένη. Φυσικά απαιτούνται και μεγάλοι αριθμοί για ακόμα πιο όμορφο θέαμα.

Όσον αφορά ρα red eye tetra, σίγουρα δεν είναι κάποιο εντυπωσιακό ψάρι, αλλά επειδή οι περισσότεροι τα διατηρούμε σε λάθος συνθήκες, δείχνουν ακόμα πιο άτονα. Συνήθως τους δίνουμε λίγα λίτρα και μικρό κοπάδι. Δεν έχει τύχει να δω κοπαδάκι δέκα ατόμων για παράδειγμα. Εκεί πολύ πιθανόν να δείς άλλο ψάρι. Εμένα μου αρέσει το ασημί τους χρώμα. Μη ψεχνάμε όμως ότι δεν είναι και από τα πιο μικρά τέτρα. Το σκεφτόμουν σοβαρά να "φιλοξενήσω" ένα κοπαδάκι στο ενυδρείο μου αλλά δεν ξέρο κατά πόσο τα λίτρα μου επαρκούν.

Δες πως μεταμορφόνονται τα κατά τα άλλα αδιάφορα για πολλούς black phantom tetra που είχα πριν καιρό, όταν τους δίνεις σωστές συνθήκες:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=59801&hl=

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όντως το ενυδρείο ειναι μικρό(τα έχω σε 50αρι). Επειδή έχω ήδη πάρει ένα μεγαλύτερο (170λτ) γιαυτό επαναδιατυπώνω την ερώτηση. Αν βάλω στο μεγαλύτερο 10-12 άτομα θα κοπαδιάσουν; Έχει κάποιος τα συγκεκριμένα ψαρακια και του κάνουν κοπάδι; (Φαντάζομαι οτι δεν κάνουν όλα τα ψάρια κοπάδι , γι΄ αυτό ρωτάω).

Εγώ εχω σε 160 λίτρα 12 αρλεκίνους και 8 νέον( ήταν 10 αλλά σταδιακά εχασα τα δυο και δεν τα αντικατέστησα).

Μπορώ να πώ πώς το καλύτερο κοπάδιασμα το κάνουν οι αρλεκίνοι.Έχουν πολύ καλύτερη και ομαλότερη κίνηση που δειχνει μια γαλήνη μεσα στο ενυδρειο.Βέβαια δεν λείπουν και τα ψευτοκυνηγητά τους αλλά αυτά ειναι σπάνια και πιστευω πώς ειναι περισσότερο παιχνίδι παρά κυνηγι.Αντίθετα τα νεον πάνε αλλου΄για λλου δειχνοντας πολλές φορές να μην ειναι ένα εννιαιο συνολο όπως οι αρλεκίνοι.Δεν ξερω, μπορει να φταιει και το γεγονός πώς ειναι λίγα.

Αν πάντως ειχα μεγαλύτερο ενυδρειο, πάνω από 1,50 μέτρα και πάνω από 500 λίτρα θα εβαζα botia...

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...