Jump to content

Εσείς Τι Setpup Θα Κάνατε Με Αυτά Τα Υλικά Σε 300Lt?


Recommended Posts

Χαιρετώ μετά από πολλά χρόνια απουσίας την κοινότητα. :bigemo_harabe_net-100:

Τώρα έχω πάλι λίγο χρόνο οπότε… πάμε στην ουσία!

Θέλω να κάνω ανακατασκευή σε 300 Lt.

Το ενυδρείο έφυγε απο τον τοίχο και μπήκε στο κέντρο του δοματίου και ξηλώθηκε η πλάτη -ιδιοκατασκευή από φυσικό κορμό φελού- για να φαίνετε και απο τις 2 όψεις. Ήθελα πάντα να το κάνω αυτό!

Και έχουμε και λέμε… Υπάρχουν διαθέσιμα από παλιά setup:

1 εξωτερικό φίλτρο EHEIM Professional Wet/Dry

1 εσωτερικό από το JUWEL -που θα προσπαθήσω να το αποφύγω.

2 Λάμπες Τ8 JUWEL (η μία colour και η άλλη Highlight)

Ένα καλό σύστημα Co2

Τα φελά από την πλάτη

Μερικά ξύλα

Μια πολύ ωραία μεγάλη ρίζα – βάση από δέντρο που είχε ξεβράσει η θάλασσα Και την έχω επεξεργαστεί για να είναι έτοιμη.

Πολλές μικρές και μεγάλες πέτρες ηφαιστείου σκούρες καφέ.

2 μεγάλες πέτρες ηφαιστείου με τρίπες στην μέση.

Xοντρό χαλίκι από πέτρες υφαιστείου σκούρο καφέ.

Άπειρες ασβεστολιθικές πέτρες.

Ψηλός καφέ χαλαζίας

Λίγος ψιλόκοκος άσπρος άμμος.

Λίγο χώμα υποστρώματος κατάλληλο για φυτά.

Λόγο περιορισμένου χρόνου απορρίπτω το δισκοενυδρείο ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται συχνή φροντίδα.

Από ψάρια υπάρχουν μερικές αφρικάνες σε ένα 100λιτρο με πέτρες. Θα ήταν μια καλή περίπτωση μετακόμισης, αλλά τα έχω ψιλοβαρεθεί τα νταμάρια.

Από την άλλη επίσης το νερό τις βρύσης είναι πολύ σκληρό στο σπίτι και δεν χρειάζονται και πολύ φροντίδα οι αφρικάνες. Φασαρία με Co2 / φυτά/ πολύ συχνές αλλαγές νερού κ.α.

Επίσης δεν μου πάει να βάλω αφρικάνες με ξύλα....Ούτε να βάλω ξύλα μαζί με πέτρες.... Δεν μαρέσει να ξεφεύγω απο την ένοια τοι βιοτοπικού. Από την άλλη επίσης θα ήθελα να κάνω κάτι τελείως διαφορετικό από σκαλάρια/κοινονικό που είχα παλαιότερα.... Εχω μπερδευτεί!!!! :umm:

Εσείς τι setup θα φτιάχνατε με τα παραπάνω υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ψιλοβαρεθεί τα αφρικανάκια. Και στο άλλο ενυδρείο που τους έχω καλές κρυψώνες τα βλέπω σπανίως! Ίσως δεν έχω διαβάσει αρκετά να βρώ πάλι το ενδιαφέρον μου για τα είδη. Εάν κάνω αφρικανικό θα το γεμίσω πέτρες υφαιστείου καφέ σκούρες που έχω πάρα πολλές. Δεν ξέρω όμως εάν έχουν πρόβλημα τα ψάρια με αυτές τις πέτρες καθότι είναι κοφτερές. :bigemo_harabe_net-61:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τριψεις λιγο τις ακρες :sarcasm:

εχεις μεγαλο ενυδρειο πειραματισου

βαλε haps που δεν θελουν πολλες πετρες και κοβουν βολτες (βεβαια τα θηλυκα ειναι αχρωμα ενω τα αρσενικα ειναι σουπερ σε χρωματα)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα Tanganyika με ένα είδος πετρόψαρου και ένα είδος κοχυλόψαρου ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα Tanganyika με ένα είδος πετρόψαρου και ένα είδος κοχυλόψαρου ... ;)

Δεν μ'αρέσουν τα ψάρια απο taganika τουλάχιστον αυτά που κυκλοφορούν . Εάν και έχουν ενδιαφέρον χαρακτήρα :)

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια τα εχεις βαρεθει ολα! :D Βαλε χρυσοψαρα! Ή φτιαξε βιοτοπικο ασια ή Αυστραλια! Ή βαλε Αμαζονιο αλλα ασυνηθιστα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πας στα ποταμια της αφρικης? ζευγαυρι lifalili (γινεται και μεγαλη σε τελικο μεγεθος) με κοπαδακι congo tetra και φυτεμα βαλισινεριες,κερατοφυλο,ανουμπιες και μος! και επιπεδο φροντιδας σχετικα οπως τα νταμαρια απλα πεφτει λιγη κηπουρικη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γινει ενα υπεροχο ενυδρειο με χρυσοψαρα,βαζεις τις ριζες,φυτα που δεν τα τρωνε τα χρυσοψαρα και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικο Αυστραλιας!Με μελανοταινιες και ιριαθερινες.Setup με πετρες και ξυλα και ευκολα φυτα.

Αλλιως χρυσοψαραδικο η ενυδρειο με white cloud.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες! :bigemo_harabe_net-64: Κάποιες δεν τις είχα καν στο μυαλό μου! Τώρα διάβασμα και επανέρχομαι να σας πω που κατέληξα.

Εντωμεταξύ το θέμα είναι ανοιχτό για όποιον διαβάσει ακόμα και θέλει να απαντήσει μια και είμαι αναποφάσιστος και μπορεί να αλλάξω εύκολα απόφαση :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικο Αυστραλιας!Με μελανοταινιες και ιριαθερινες.Setup με πετρες και ξυλα και ευκολα φυτα.

Και αυτη πολυ καλη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τιγράκια ( Capoeta tetrazona) εάν σου αρέσουν πάρα πολύ κίνηση, και πολλά άλλα είδη από μικρά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το ριο 300, σε διαστάσεις σε παίρνει για tropheus.

Eπίσης ένα ωραιότατο malawi tank με 2,3 είδη.

Αν θες περνάς και στα θαλασσινά και μιας και είπες ότι δεν θες πολύ φροντίδα κάντο fish only.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το ριο 300, σε διαστάσεις σε παίρνει για tropheus.

Eπίσης ένα ωραιότατο malawi tank με 2,3 είδη.

Αν θες περνάς και στα θαλασσινά και μιας και είπες ότι δεν θες πολύ φροντίδα κάντο fish only.

+1
Link to comment
Share on other sites

...

Πολλές μικρές και μεγάλες πέτρες ηφαιστείου σκούρες καφέ.

2 μεγάλες πέτρες ηφαιστείου με τρίπες στην μέση.

Xοντρό χαλίκι από πέτρες υφαιστείου σκούρο καφέ.

Άπειρες ασβεστολιθικές πέτρες.

Ψηλός καφέ χαλαζίας

...

Εάν θες να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω υλικά, τότε είναι λίγο μονόδρομος το νταμάρι.

Γιατί ασβεστολιθικές πέτρες + σκληρό νερό = Ακατάλληλο για αρκετά ψαρια.

Για τα λίτρα σου, έχεις παρα πολλές επιλογές. Προσωπικά, μιας και που είμαι λάτρης του παγωμένου, θα σου πρότεινα να βάλεις χρυσόψαρα. Η ποικιλία και τα χρώματα που μπορείς να βρείς στα fancy ψαρια, είναι απίστευτη και σίγουρα θα εκπλαγείς. Φυσικά, δεν γίνετε λόγος για την αίσθηση γαλήνης και ηρεμίας που προσφέρουν.

Εάν θες κάτι πιο μεγαλούτσικο, τότε πήγαινε μια βόλτα σε κιχλίδες Αμερικής, και πάρε κανένα oscar ;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω υλικά, τότε είναι λίγο μονόδρομος το νταμάρι.

Γιατί ασβεστολιθικές πέτρες + σκληρό νερό = Ακατάλληλο για αρκετά ψαρια.

Για τα λίτρα σου, έχεις παρα πολλές επιλογές. Προσωπικά, μιας και που είμαι λάτρης του παγωμένου, θα σου πρότεινα να βάλεις χρυσόψαρα. Η ποικιλία και τα χρώματα που μπορείς να βρείς στα fancy ψαρια, είναι απίστευτη και σίγουρα θα εκπλαγείς. Φυσικά, δεν γίνετε λόγος για την αίσθηση γαλήνης και ηρεμίας που προσφέρουν.

Εάν θες κάτι πιο μεγαλούτσικο, τότε πήγαινε μια βόλτα σε κιχλίδες Αμερικής, και πάρε κανένα oscar ;)

Αν και δεν ειμαι της αμερικής, όσκαρ σε τόσα λίτρα? Δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου φίλε μου? :)

Rio 300 (121x51x66cm)

Μια παλιά φωτό από το ενυδρείο όπως ήταν με την πλάτη φελόδεντρου - μαχαίρωσα το πόδι μου κόβωντας το φελό :)

post-192-0-86541200-1366618315_thumb.jpg

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :bigemo_harabe_net-140:

Αφού είδα και διάβασα για τις περιπτώσεις που αναφέρετε κατέληξα πως το βασικό μου κριτίριο θα είναι το χρώματα των ψαριών σε συνδιασμό με το χαρακτήρα. .

τα ψάρια που μου αρέσουν είναι τα εξής:

1) Lifalilli

2) σχεδόν όλα τα malawi labido yellow, Acei κτλ.

3) tropheus

4) Guppy (φοβερά χρώματα)

5) beta λόγο χρωμάτων και χαρακτήρα (αλλά δεν μπορείς να βάλεις πολλά αρσενικά μαζί)

6) Όλα τα μικρά τύπου,iriatherines, chery barbs κ.α.

7) σχεδόν όλα από Victoria κυρίως λόγο χαρακτήρα.

8) Όλα τα κοπαδόψαρα αμαζονίου καρδινάλιοι, νεον, ροδόστομοι.

9) και φυσικά οι δίσκοι

Επίσης καταλήγω πως πρέπει να κάνω βιοτοπικό και μια γενική άποψη που έχω για τα ενυδρεία είναι πως επειδή είναι ένας μικρόκοσμος μου φαίνετε ασύμετρο να έχω μεγάλα ψάρια όσο και εντυπωσιακά να είναι. Ίσως γι'αυτό το λόγο μ'αρέσουν όλα τα μικρά ψαράκια και τα κοπαδόψαρα. Οπότε σκέφτομαι η βάση να είναι σε μικρά ψάρια και 1-2 ζευγάρια απο κάποιο είδος απο μεγαλύτερα.

Επίσης μου αρέσει η ενασχόληση κυρίως με ένα είδος το οποίο να εξαντλώ, όπως έκανα και με τα σκαλάρια στο παρελθόν. Δεν μ'αρέσει το ενυδρείο να έχει 15 είδη και να είναι σαν πολύχρομο τσίρκο.

Σας είπα είμαι αναποφάσιστος.... :bigemo_harabe_net-77:

Τα post σας με έχουν βοηθήσει πολύ, ευπρόσδεκτα και άλλα σχόλιά σας σχετικά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το ριο 300, σε διαστάσεις σε παίρνει για tropheus.

Eπίσης ένα ωραιότατο malawi tank με 2,3 είδη.

Αν θες περνάς και στα θαλασσινά και μιας και είπες ότι δεν θες πολύ φροντίδα κάντο fish only.

Στο θαλασινό μπορώ να βάλω πέτρες λάβας? Πω πω με έβαλες σε άλλο τρυπάκι τώρα γιατί τα θαλασσινά έχουν ωραία χρώματα... πάω να διαβάσω!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον και το θέμα με τα Κillies...

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/killi.htm

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον και το θέμα με τα Κillies...

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/killi.htm

Αλλά έχει φασαρία....

Νέα δεδομένα. Έβαλα την ρίζα μέσα στο ενυδρείο για δοκιμή και είναι τόσο μεγάλη τελικά που εάν βάλω και πέτρες θα μπουκώσει το ενυδρείο. :P

Προβλέπω να γίνει αμαζόνιος τελικά με μικρά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις ροδόστομους και καρδινάλιους; Καλή συνέχεια ;);)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...