Jump to content

Test Or Not To Test!


Recommended Posts

Με την ευκαιρια που ειχα για να κανω μια χημικη αναλυση νερου μιας γεωτρησης σε ενα πιστοποιημενο ιδιωτικό χημειο, εκμεταλλευτικα την περισταση και εκανα και εγω καποια τεστ του ιδιου νερου, κυριως με τα υγρα τεστ της Sera και ενα της Tetra ΝΟ3.

Εν ολιγης οπως θα δειτε σε γενικες γραμμες εχουμε παρομοια αποτελεσματα και οι αποκλεισεις ειναι σχετικα μικρες αλλα το μεγαλο μου δίλημμα ηταν το τεστ της Sera και της Tetra οσο αφορα τα νιτρικα που ειχα μεγαλες αποκλυσεις στις μετρησεις μου.

Να διευκρινησω, πως οι μετρησεις εγιναν εις διπλουν απο εμενα πριν παρω τα αποτελεσματα του εργαστηριου για να μην επιρεαστω και τα τεστ λιγουν στα μεσα του 2014. Μαλιστα ημουν σχεδον σιγουρος πως το τεστ της τετρα λεει μπουρδες μια που μετρησα το νερο της γεωτρησης κοντα στα εκατο και το νερο στο σπιτι το μετρουσα καπου στο 12, ενω με το Sera 10 με 20 της γεωτρησης και μηδενικα ΝΟ3 στο οικιακο δυκτιο.

Τελικα το τετρα με διεψευσε και αποδειχθηκε πολυ ποιο ακριβες στο συγκεκριμενο τεστ και θα ακολουθησουν και αλλες μετρησης στο μελλον οποτε θα εχουμε μια καλυτερη εικονα.

Αυτα πληροφοριακα για το καλο του χομπυ μας. :bigemo_harabe_net-145:

ScannedImage-2_zps2e679f1b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rik θα μπορούσες να δοκιμάσεις και με Salifert?

Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα ήθελα να δω αποτελέσματα.

Μπράβο πάντως για το όλο εγχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε καλημέρα,

Θα πάρω την ευκαιρία να σε ρωτήσω κάτι σε αυτο το θεμα που ανοιξες. Με τεστ της ΑΡΙ μετράω ΡΗ 7.5 στο νερο δικτύου και 1,5 χιλιομετρο μακρια απο το σπιτι μου εντός Βόλου, σε σπιτι φίλου, μετράω 7,8. Πως γινεται αυτό? Εσυ μένεις μεσα στο Βόλο, και αν ναι, πόσο μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κ έμεις κάνουμε τεστ και κοιμόμαστε ήσυχοι!!

Link to comment
Share on other sites

Μραβο Ρχαρδε.

Απλα να προσθεσω απο την δικη μου εμπειρια,που χρησιμοποιω μονιμα νερο,απο γεωτρηση.Η τιμες,αναλογα με την εποχη μεταβαλονται.Δηλ.την εποχη των βροχων,εχω πολυ χαμηλο ΡΗ (7,4) ,και λιγα νιτρικα (5).Ενω το καλοκαιρη,εχω (8) ΡΗ και (10) νιτρικα.

Οποτε οσοι χρησιμοποιουν νερο απο την γεωτρηση,καλο ειναι να μετρανε κατα τακτα διαστηματα,το νερο και στην βρυση.

Link to comment
Share on other sites

Rik θα μπορούσες να δοκιμάσεις και με Salifert?

Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα ήθελα να δω αποτελέσματα.

Μπράβο πάντως για το όλο εγχείρημα.

Alex, η αληθεια ειναι πως θα επρεπε να γινονται αναλογα συγκριτηκα στο φορουμ για την ενημερωση των καταναλωτων, δηλαδη για εμας και στο τη αγοραζουμε και ποσο αξιοπιστα ειναι καποια προιοντα μιας εταιριας και ποια οχι.

Σε αναλογο φορουμ στην Ιταλια υπαρχει μια ομαδα οπου νεα προιοντα που βγαινουν στην αγορα το περναν ας πουμε απο Test Drive αξιολογωντας το προιον για το καλο του κοινου.

Οπως αυτο πχ.

Δεν πιστευεται και εσεις οτι κατι αναλογο θα ηταν πολυ χρησιμο;

Ρικάρδε καλημέρα,

Θα πάρω την ευκαιρία να σε ρωτήσω κάτι σε αυτο το θεμα που ανοιξες. Με τεστ της ΑΡΙ μετράω ΡΗ 7.5 στο νερο δικτύου και 1,5 χιλιομετρο μακρια απο το σπιτι μου εντός Βόλου, σε σπιτι φίλου, μετράω 7,8. Πως γινεται αυτό? Εσυ μένεις μεσα στο Βόλο, και αν ναι, πόσο μετράς?

Μιχαλη οπως θα ειδες απο τις γενικες μετρησεις αυτο το διαστημα μετραω 7,5 και μενω επι της αναληψεως δηλαδη σχετικα στο κεντρο του Βολου για οσους δεν γνωριζουν την πολη .

Η αληθεια ειναι πως πολλες φορες εχω τις αμφιβολιες μου στο ποσο ακριβως μετραω μια που το χρωμα του αποτελεσματος σε σχεση με την χρωματικη παλετα του αναλογου τεστ, παιζει, και δεν ειναι ακριβως καποιο απο τα χρωματα που διαθέτη το τεστ. Αυτη την φορα επιδη επεσε ακριβως στο 7,5 ημουν σιγουρος στο τη μετρουσα μια που η αποχρωση του αποτελεσματος ηταν ακριβως η ιδια με την χρωματικη παλετα που περιεχει το τεστ και τα αποτελεσματα απο το χημειο ηταν ξεκαθαρα το ιδιο με παρα πολυ μικρη αποκλυση.

Πολύ καλό κ έμεις κάνουμε τεστ και κοιμόμαστε ήσυχοι!!

:sarcasm:

Μραβο Ρχαρδε.

Απλα να προσθεσω απο την δικη μου εμπειρια,που χρησιμοποιω μονιμα νερο,απο γεωτρηση.Η τιμες,αναλογα με την εποχη μεταβαλονται.Δηλ.την εποχη των βροχων,εχω πολυ χαμηλο ΡΗ (7,4) ,και λιγα νιτρικα (5).Ενω το καλοκαιρη,εχω (8) ΡΗ και (10) νιτρικα.

Οποτε οσοι χρησιμοποιουν νερο απο την γεωτρηση,καλο ειναι να μετρανε κατα τακτα διαστηματα,το νερο και στην βρυση.

Οντως καπως ετσι ειναι σειρα, και αναλογο φαινομενο εχω παρατηρηση και στο νερο δυκτιου.

Θεωριτικα και πολυ γενικα το καλοκαιρι δεν εχουμε βροχοπτωσεις, υπαρχουν τεραστιες εξατμισεις και πολλες φορες συμπληρωνουν στο νερο δυκτιου απο γεωτρησεις, ενω το χειμωνα με το φρεσκο νερακι που τρεχει απο τις βροχες περνανε και απο το χουμους του εδαφους και ετσι μειωνεται το ΡΗ αισθητα.

Link to comment
Share on other sites

Ριχάρδε, εγω μένω λίγο πάνω απο τον περιφερειακό και ο φίλος μου μένει κοντα σε σενα.:) Μυστήρια πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Ριχάρδε, εγω μένω λίγο πάνω απο τον περιφερειακό και ο φίλος μου μένει κοντα σε σενα. :) Μυστήρια πραγματα....

Μιχαλη, ακυρο το 7,5. Η μετρηση αυτη ειναι της γεωτρησης και εγω τελιως ασυναίσθητα κολλησα με την μετρηση που εκανα για τα νιτρικα και απο το δυκτιο.

Αν ειναι θα μετρησω και θα σου πω. Sorry, γκαφα! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...