Jump to content

To Αφρικανικο Μου .... 200Λιτρα


gourtz

Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου :100x40x50
Συνολικά Λίτρα:200


Οργανισμοί
Φυτά: Ανουμπιες
Ψάρια: labidochromis caeruleus και καμια 15αρια ακομα που δνε ξερω τι ειναι... :bigemo_harabe_net-88:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: αφησα
Πέτρες: ηφαιστιακι πετρα
Υπόστρωμα: αμμος θαλασσης

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): {2 x54w} t8 με ηλεκτρονικο ballast και ,
και μπλε λεντ.
Διάρκεια φωτισμού 8 ώρες με της 8 και + ολο το βραδυ με τα λεντ αλλα σε χαμιλη φωτεινωτητα ισα που φαινεται οτι ειναι αναμενα


Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: sunsun 1400l/h με σφουγγαρι βαμβακι μακαρονι
Θέρμανση/ Ψύξη: 1 χ 300 watt , 6 ανεμιστηρακια
Η θερμοκρασία ελέγχεται με κοντρολερ και για θερμανση και για ψυξη


Διατροφή: omega one veggie kelp pellets - omega oen cichlid pellets

Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH):16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Θερμοκρασία χειμωνα καλοκαιρι (°C) 25.5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% κάθε 7 μέρες
Λίγα λόγια : Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 20 μήνες περίπου.

και μερικες φωτογραφιες ειναι κ μερικες ποιο παλιες κ μερικες ποιο καινουργιες

Έγινε επεξεργασία - gourtz
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ'αρέσει το ενυδρείο σου και το στήσιμο!

Το μόνο που θα έκανα είναι να βγάλω την βάρκα !(γουστα είναι αυτά βέβαια)

Και θα έφτιαχνα την ψαροσυνθεση μου!

Εκτός ότι έχεις πολλά ψάρια είναι και μπερδεμένα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια!

Το καράβι καλύτερα βγάλτο. Δεν προσφέρει κατι και χαλάει το τοπίο.

Όλα κομπλέ. Τώρα για τα ψάρια σου, πρέπει να έχεις εκτός απο τα caeruleus και, m.estherae, ps.elongatus, m.estherae albino, s.fryeri. Kαλύτερα όμως για την αναγνώριση τους βάλε μια πιο κοντινή φωτό. Πάντως να ξέρεις ότι τόσα πολλά είδη τα οποία δεν έχουν συμπληρωθεί τα χαρέμια τους πρέπει να αφαιρεθούν. Θα κρατήσεις 2 είδη τα οποία θα φτιάξεις σωστά χαρέμια (1αρσ, με 3,4 θηλ) και τα άλλα θα τα πουλήσεις-δώσεις. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα αυτά σε 200 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω μόνο που εγώ σε ένα μέτρο ενυδρείο θα έβαζα 1 χαρέμι και μάλιστα θα προτιμούσα κάποιο ήρεμο mbuna. Έχεις μπερδέψει mbuna και haps συν οτι δεν είναι στις σωστές αναλογίες.

Το στήσιμο που βλέπω στη 2η φώτο είναι σαφώς καλύτερο και πιο φυσικό. Φαντάζομαι οτι αυτό είναι το τωρινό.

Άφησε μέσα ένα είδος και θα δεις άλλο ενυδρείο. ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι η τορινη ειναι με τις ηφαιστιακες δεν υπαρχει το βαρκακι ποια .... ναι θα ηθελα να τα δωσω ολα κ να κρατισω μονο labido γτ τα εχω απο παρα πολυ μικρα αλαλ δεν βρισκω κανεναν κ να φτιαξω χαρεμακια για να γενανε κιολας. εχω κ ενα synodontis και αυτο το θελω να το κρατησω

Link to comment
Share on other sites

ναι η τορινη ειναι με τις ηφαιστιακες δεν υπαρχει το βαρκακι ποια .... ναι θα ηθελα να τα δωσω ολα κ να κρατισω μονο labido γτ τα εχω απο παρα πολυ μικρα αλαλ δεν βρισκω κανεναν κ να φτιαξω χαρεμακια για να γενανε κιολας. εχω κ ενα synodontis και αυτο το θελω να το κρατησω

Για να μπορέσεις να τα δώσεις τα ψάρια, θα μας τα φωτογραφήσεις κατα είδος για να τα αναγνωρίσουμε 100% ώστε ο ανάδοχος να ξέρει τι ψάρια είναι.

2ον θα μας πεις πόσα caeruleus έχεις.

Και 3ον όπως σου είπε και ο ηλίας αν κρατήσεις τον συνοδόντη να ξέρεις ότι τα μικρά απο γέννες δεν θα επιβιώνουν κατα 90%.

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ παιδια θα αρχισω να βγαζω φωτο να κανω μια νεα αγγελια να φυγουν. labido εχω 2 μεγαλα αρσενικα κ αν νομιζω 3 μικρα που πρπει να εχουν βγει κ αυτα αρσενικα.......

Link to comment
Share on other sites

Διώξε με το καλό τα υπόλοιπα και μετά θα δεις εντελώς διαφορετικές συμπεριφορές από τα λαμπιντο οπότε θα είναι και πιο εύκολο να τα μελετήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σαν στησιμο μου αρσει πολυ η τωρινη σου. Απο Αφρικη δεν ξερω και πολλα για τα ειδη οπως ξερουν τα παιδια πιο πανω, ( αντε σας παινεψα παλι ) αλλα σαν ενυδρειο μου αρεσει πολυ. Αντε και εις ανωτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...