Jump to content

Αυξημένα Νιτρικα


giannisss

Recommended Posts

Καλησπερα στο ενυδρειο μου εδω και 3 βδομαδες εχω 50 νιτρικα , το ενυδρειο τρεχει εδω και 4 μηνες .....

γιατι μπορει να υπαρχουν τοσα ??

απο ψαρια εχω στα 120 λιτρα ενα μικροσκοπικο blue tang και αλλα δυο μικροψαρα ταιζω ελαχιστα ....

παλιοτερα στο ενυδρειο υπηρχαν 12 ψαρια τα αποια λογω του οτι επρεπε να αλλαξω σκιμμερ για δυο μερες μεινανε χωρις σκιμμερ .... επισης ειχα και τον θανατο 5 ψαριων που ισως επιρρεασαν το συστημα , ολα αυτα εγιναν πριν 1,5 μηνα....

ακομα ... δεν χρησιμοποιουσα α/ο και μονο τον τελευταιο μηνα εχω κανει 2 αλλαγες 20 λιτρων,

νιτρικα εχω αρχισει να μετραω τις τελευταιες 3 βδομαδες οποτε για ποιο πριν δεν ξερω ποσο ηταν ... απο αλλες μετρησεις ειμαι κομπλε ....

φιλτρανση εχω eheim 150 classic , skimmer deltec mce300 , 14 κιλα βραχο και 16 κιλα αραγωνιτη .... κυκλοφορια εχω δυο 3000 λιτρα που μπηκαν τωρα τελευταια .... πριν η κυκλοφορια περιοριζοταν στην ροη του φιλτρου και σκιμμερ....

αυτα θεωρω οτι ειναι αρκετα να βγαλεται συμπερασμα ... παρακαλω δωστε συμβουλες ..... αλλαγες κανω εβδομαδιαιες πλεον .... να μεινω μονο στις αλλαγες και θα πεσουν .... διαβασα κατι για ζεολιθο ο οποιος παιρνει τα νιτρικα απο το νερο ισχυει ??

επισης για vodka τι παιζει ?? μπορω να βαλλω για να πεσουν ?

ευχαριστω πολυ

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο ενυδρειο μου εδω και 3 βδομαδες εχω 50 νιτρικα , το ενυδρειο τρεχει εδω και 4 μηνες .....

γιατι μπορει να υπαρχουν τοσα ??

απο ψαρια εχω στα 120 λιτρα ενα μικροσκοπικο blue tang και αλλα δυο μικροψαρα ταιζω ελαχιστα ....

παλιοτερα στο ενυδρειο υπηρχαν 12 ψαρια τα αποια λογω του οτι επρεπε να αλλαξω σκιμμερ για δυο μερες μεινανε χωρις σκιμμερ [[δεν υπαρχει προβλημα απο αυτο,ελπιζω να μην ταισες].... επισης ειχα και τον θανατο 5 ψαριων που ισως επιρρεασαν το συστημα[ ναι γιατι ειναι αστρωτο ακομα μεγαλη ποσοτητα θανατων,] ολα αυτα εγιναν πριν 1,5 μηνα....

ακομα ... δεν χρησιμοποιουσα α/ο και μονο τον τελευταιο μηνα εχω κανει 2 αλλαγες 20 λιτρων

νιτρικα εχω αρχισει να μετραω τις τελευταιες 3 βδομαδες οποτε για ποιο πριν δεν ξερω ποσο ηταν ... απο αλλες μετρησεις ειμαι κομπλε ....

φιλτρανση εχω eheim 150 classic[ελπιζω με μονο ανθρακα και αντιφοσφορο μονο] , skimmer deltec mce300 , 14 κιλα βραχο[πολυς] και 16 κιλα αραγωνιτηπολυς] .... κυκλοφορια εχω δυο 3000 λιτρα που μπηκαν τωρα τελευταια .ειχες πολυ λιγη]... πριν η κυκλοφορια περιοριζοταν στην ροη του φιλτρου και σκιμμερ....

αυτα θεωρω οτι ειναι αρκετα να βγαλεται συμπερασμα ... παρακαλω δωστε συμβουλες ..... αλλαγες κανω εβδομαδιαιες πλεον .... να μεινω μονο στις αλλαγες και θα πεσουν[ ναι κανε μια πριπου το μισο και βαλε βακτηρια και καθε εβδομαδα 30 λιτρα και βαζε παντα βακτηρια].... διαβασα κατι για ζεολιθο ο οποιος παιρνει τα νιτρικα απο το νερο ισχυει ??

επισης για vodka τι παιζει ?? μπορω να βαλλω για να πεσουν ? υπαρχουν διαφορα αλλα αμα κανεις αυτα δεν θα τα χρειαστεις εαν βγαλεις και λιγο βραχο η κυκλοφορια θα γινει καλυτερη.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Νικο αλλαγές συστηματικά κ βακτηρια κ σιγα σιγα θα το φέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Από τάισμα πως πάει?έχεις βαρύ χέρι?

Αν ο βράχος δεν είναι στρωμένος τότε εμφανίζει τέτοια προβλήματα...Υπομονή/αλλαγές νερού και προσοχή στο τάισμα...

Link to comment
Share on other sites

ταισμα μια φορα την ημερα τοσο ωστε να εχει καταναλωθει η τροφη απο τα τρια ψαρια που εχω μεσα σε 5 δευτερολεπτα .... νομιζω ειναι πολυ λιγο ... επισης μια μερα μεσα στην εβδομαδα δεν τα ταιζω καθολου .... ( τα εχω σκληραγωγημενα ! ) απο βραχο εχω προσθεσει πριν 20 μερες 1,5 κιλο λες να φταιει αυτο ?? επισης μπορει να φταιει που πειραζα τα βραχια ?? παντως τα νιτρικα τωρα ειναι <25 μετα απο μια αλλαγη νερου βεβαια και επισης δεν ξανακουνησα τιποτα απο βραχια

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...