Jump to content

Νεο Ενυδρειο Καμια Ιδεα


Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου προσφατα απεκτησα ενα ενυδρειο 80 λιτρων το οποιο ηταν του αδερφου μου ειμαι στην φαση προσαρμογης του νερου ειναι τελειως αδειο εκτος απο καποια διακοσμητικα , λογω του μεγεθους θελω ψαρια μικρα που να μην αναπτυσονται σε μεγαλο μεγεθος οπως γκαπυ κ.τ.λ , τι εχετε να μου προτεινεται ??? σκεφτομαι για 1 2 ειδη ψαριων σε κοπαδακια και 1 2 γλυφτες (θα τοποθετησω και κανονικα φυτα και εδω αν εχετε καποια προταση) απο εμπειρια δεν εχω μεγαλη αλλα παλιοτερα καταφερα γεννα σε κυχλιδες-ζευρακια ..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες προσαρμογής του νερού ; Έχεις φίλτρο με βιολογικό υλικό ; Με ποιόν τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου ;

Κάνε έναν κόπο και ρίξε μια ματιά εδώ για τον βασικό εξοπλισμό , εδώ για τον κύκλο του αζώτου καθώς και σε αυτό και αυτό το θέμα για το στρώσιμο.

Σε 80 λίτρα μπορείς να βάλεις ζωοτόκα όπως λες αλλά όχι πλεκόστομους που γίνονται "τερατάκια".

Πρέπει να μας πεις επίσης , αν είσαι διατεθειμένος να επεξεργάζεσαι το νερό σου (πχ με τύρφη ), ώστε να μπορέσουν τα παιδιά να σου προτείνουν συνθέσεις.

Κάνε το διάβασμά σου και εδώ είμαστε.

Υ.Γ. Καλώς ήρθες. :)

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα, οταν λεω προσαρμογη συγνωμη κιολας μιλαω για το στρωσιμο του ενυδρειου εχω βαλει υποστρωμα για φυτα και απο πανω χαλικι εχθες κιολας εβαλα bactozym και aquasafe τις tetra τοποθετησα καποια ψαρια τα οποια βρηκα σε μια τοποθεσια (σε μια τεραστια γουρνα κατι σαν πισινα για αδρευτικη χρηση) απο λιγο που το εψαξα ειδα πως αυτα τα ψαρακια ειναι τα λεγομενα κουνουποψαρα κανεις εκει δεν γνωριζει ποιος και πως βρεθηκανε σκεφτηκα να βαλω τα ψαρια αυτα για να μην αγορασω γιατι σκεφτομουνα να αγορασω μερικα για να στρωσω το ενυδρειο, διαβασα καποια αρθρα εδω για στρωσιμω με ψαρια . . . επισης τελικα το ενυδρειο ειναι 65 λιτρων haidea fa400 με κρυφα φιλτρα αντλια και θερμαντηρα σας βαζω και εικονες (οχι απο το δικο μου ) :P επισης εχει και aquarium bio balls πισω στα φιλτρα , επειδη εδω η περιοχη εχει αρκετα σκληρο νερο θα ηθελα ειδος ψαριων που να αντεχει σε αυτο το νερο η εστω αν μπορει καποιος να μου πει εναν τροπο να μπορεσω να μαλακωσω το νερο (ειμαι λιγο εξω απο τα νερα μου ) σαν νεο ψαρακι

post-53711-0-89533200-1365858954_thumb.jpeg

post-53711-0-80911500-1365858960_thumb.jpeg

post-53711-0-07779900-1365858966_thumb.jpeg

post-53711-0-02206300-1365859071_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να διαβασες εδω στρωσιμο με ψαρια,ουτε το εχει προτεινει κανεις.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα, οταν λεω προσαρμογη συγνωμη κιολας μιλαω για το στρωσιμο του ενυδρειου εχω βαλει υποστρωμα για φυτα και απο πανω χαλικι εχθες κιολας εβαλα bactozym και aquasafe τις tetra τοποθετησα καποια ψαρια τα οποια βρηκα σε μια τοποθεσια (σε μια τεραστια γουρνα κατι σαν πισινα για αδρευτικη χρηση) απο λιγο που το εψαξα ειδα πως αυτα τα ψαρακια ειναι τα λεγομενα κουνουποψαρα κανεις εκει δεν γνωριζει ποιος και πως βρεθηκανε σκεφτηκα να βαλω τα ψαρια αυτα για να μην αγορασω γιατι σκεφτομουνα να αγορασω μερικα για να στρωσω το ενυδρειο, διαβασα καποια αρθρα εδω για στρωσιμω με ψαρια . . . επισης τελικα το ενυδρειο ειναι 65 λιτρων haidea fa400 με κρυφα φιλτρα αντλια και θερμαντηρα σας βαζω και εικονες (οχι απο το δικο μου ) :P επισης εχει και aquarium bio balls πισω στα φιλτρα , επειδη εδω η περιοχη εχει αρκετα σκληρο νερο θα ηθελα ειδος ψαριων που να αντεχει σε αυτο το νερο η εστω αν μπορει καποιος να μου πει εναν τροπο να μπορεσω να μαλακωσω το νερο (ειμαι λιγο εξω απο τα νερα μου ) σαν νεο ψαρακι

Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα εκτός από τα σφουγγάρια και τα bioballs ;

Αυτό με την αγορά ψαριών για το στρώσιμο δεν το κατάλαβα. Εννοείς να πάρεις ψαράκια για να στρώσουν το ενυδρείο ; Και μετά ; Σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι για το στρώσιμο με τα ψάρια ;

Για το σκληρό νερό , μπορείς να μείνει στα ζωοτόκα

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα εκτός από τα σφουγγάρια και τα bioballs ;

Αυτό με την αγορά ψαριών για το στρώσιμο δεν το κατάλαβα. Εννοείς να πάρεις ψαράκια για να στρώσουν το ενυδρείο ; Και μετά ; Σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι για το στρώσιμο με τα ψάρια ;

Για το σκληρό νερό , μπορείς να μείνει στα ζωοτόκα

ζηταω συγνωμη για αυτο αλλα εχω χασει τον μπουσουλα . . . :) αυτο μου προτεινε ατομο δεν το διαβασα σε αρθρο(εχω πορωθει τοσο πολυ που απο το πολυ διαβασμα αρθρων και τις αποψεις εχω χασει την μπαλα) με ειπε βαλε aquasafe και bactozym και μπορεις να βαλεις ψαρακια ( εννοει οτι απο τα κοπρανα των ψαριων και την περισια τροφη θα δημιουργηθει αμμωνια και βακτηρια και φυσικα η αλυσιδα ενος φυσικου κυκλου , τωρα κατα ποσο ισχυει δεν γνωριζω , για αυτο σας ζηταω την βοηθεια σας γιατι παντοτε με τα ενυδρεια που κοιτουσα που ειχε ο αδερφος μου ειχαμε αρκετους θανατους και ειναι κριμα , ευτυχως δεν πηρα πολλα ψαρακια απο το μερος εκει μονο 4 και παλι κριμα να τα τυρανναω, οσο για το τι αλλο εχει δυστηχως δεν εχει κατι αλλο εκει πισω με τα φιλτρα παρα μονο ενα κομματι ακομα που μοιαζει με υαλοβαμβακα

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό είναι το φόρουμ, για να μη χάνουμε τη μπάλα. Διάβασε εδώ για τα υλικά του φίλτρου. Είναι η καρδιά του ενυδρείου.

Τα ψαράκια που έχεις βάλει, κινδυνεύουν από την αμμωνία που θα δημιουργηθεί και από την αδυναμία του συστήματός σου να την αποδομήσει.

Τα βακτήρια που σου είπε ο φίλος σου, πρέπει να έχουν κάποια επιφάνεια για να αναπτυχθούν. Τα bioballs κάνουν δουλειά αλλά εγώ σου προτείνω να βάλεις κάποιο κεραμικό υλικό.

Καλώς ή κακώς, έχουμε επιλέξει να κρατήσουμε ζωντανά, μέσα σε 4 γυαλιά του ενυδρείου και πρέπει να διαβάσουμε αρκετά στην αρχή, αν θέλουμε να τους προσφέρουμε καλές συνθήκες διαβίωσης.

Ρίξε λοιπόν διάβασμα και προσπάθησε να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

απο πριν που ειπατε για ζωοτοκα ψαρακια τι προτεινεται??? θελω να βαλω 2 η και 3 ειδη αν γινετε αφου πρωτα τελειωσω με το ενυδρειο και επισης τι φυτα και τι να προσεχω κυριως στα ψαρια και τα φυτα κυριως (εχω τοποθετησει υποστρωμα για φυτα και χαλικι απο πανω )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια ελπιζω να τα καταφερω και συντομα (σχετικα) θα βαλω και φωτογραφιες του ενυδριου :) (γιωργος)

Link to comment
Share on other sites

απο πριν που ειπατε για ζωοτοκα ψαρακια τι προτεινεται??? θελω να βαλω 2 η και 3 ειδη αν γινετε αφου πρωτα τελειωσω με το ενυδρειο και επισης τι φυτα και τι να προσεχω κυριως στα ψαρια και τα φυτα κυριως (εχω τοποθετησει υποστρωμα για φυτα και χαλικι απο πανω )

Γιώργο , στα 80 λίτρα μικτά , μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι guppies (1 αρσενικό 3 θηλυκά). Θα χαρείς κίνηση , χρώματα , αναπαραγωγές και δεν θα ξέρεις που να δίνεις τα μικρά. Εγώ άρχισα με ένα χαρέμι στα 120 μικτά και πρέπει να είχα δώσει πάνω από 30 ψαράκια μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο.

Φυτά μπορείς να αρχίσεις με εύκολα. Ρίξε μια ματιά στα προφίλ που έχουμε εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...