Jump to content

Συστημα Διοξειδιου


dikaios

Recommended Posts

Χαιρεται,υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει ορισμενες πληροφοριες για τα συστηματα διοξειδιου?Επισης αν θελω να ριξω το Ph με αυτο τον τροπο σε ποσο χρονο πρεπει να γινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.. Από τη μικρή μου εμπειρία, αλλά από το πάρα πολύ διάβασμα. θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω..
Για τη μείωση του ph αν ρίξεις μια ματιά στο forum υπάρχουν αρκετά άρθρα...
καταρχήν πρέπει να δεις αν έχεις κάτι ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο που σου ανεβάζει το ph..
κάλο είναι να το ρίξεις σιγά σιγά.. όχι απότομες μεταβολές..
μπορεί να γίνει με τη χρήση τύρφης στο φίλτρο..
με τη χρήση του σκευάσματος ph minus..
με τη χρήση απιονισμένου νερού...
και τελευταίο κ το καλύτερο είναι με νερό Αντίστροφης Ώσμωσης. Αν πραγματικά θες να ξενοιάσειςπάρε μια συσκευή

αντιστροφής ώσμωσης είναι ότι καλύτερο.. θα χρησιμοποιείς κ λίγο νερό βρύσης(αντιχλοριομένο πάντα)και θα φτάνεις το ph εκεί π θέλεις..
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο για να καταλάβεις :
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80896&hl=%F4%FD%F1%F6%E7


Τώρα για το διοξίδιο μεγάλη κουβέντα και αυτό...επίσεις πολλά έως πάρα πολλά άρθρα στο forum ρίξε μια ματιά
Αν σηκώνει η τσέπη σου ένα σύστημα co2 είναι οτι καλύτερο...
για ενυδρεία μέχρι 70-80 λίτρα πολύ καλή δουλεία κάνει DIY co2...(Do It Yourself): http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37190
υπάρχουν στο εμπόριο σκευάσματα όπως:
ταμπλέτες co2, το flourish excel σε υγρή μορφή, κ άλλα πολλά και αυτά επίσης για μικρά ενυδρεία κ οχι για απαιτητικά φυτά

συμπέρασμα, αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με αυτό το όμορφο "άθλημα" θα πάρεις μια συσκευή Α/Ο
και αν θέλεις υγιέστατα κ καταπράσινα φυτά ένα σύστημα co2 απαραίτητα και ένα καλό πρόγραμμα λίπανσης..
μετρήσεις για το νερό ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ..!! όχι sticks
και πάνω απ'όλα σεβασμό στα ψαράκια...

ελπίζω να σε βοήθησα λίγο..
οποιαδήποτε ένσταση από κάποιον πιο έμπειρο δεκτή..

Έγινε επεξεργασία - karapetsas84
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευχαριστω για τον χρονο σου.Θα ηθελα να ρωτησω ποσες φυσαλιδες το λεπτο πρεπει να εχω στο bοuble counter και ποσο σιγα πρεπει να κατεβασω το Ph?Τι πιεση πρεπει να εχω γενικα στα μανομετρα μου-σε τι υψος πρεπει να βαλω την σκαλα των φυσαλιδων στο ενυδρειο και γενικα..Εχω αυτο

post-48266-0-03645900-1365935999.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να μη ξεπερνάν τις 60 το λεπτο γιατί δε μπόρουν να αναπνεύσουν τα ψάρια μετά κ γενικά το πολύ co2 τα στρεσάρει..

και καλό θα είναι το βράδυ να τό κλείνεις.. το co2 είναι απαραίτητο μόνο οταν τα φυτά κάνουν τη φωτοσυνθεση τους..

Link to comment
Share on other sites

Εχει πεχαμετρο το συστημα και το εχω βαλει να κλεινει στο 6,8.Αλλα εδω και τεσσερις μερες δεν το εχει πιασει και δουλευει πρωι βραδι..

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει σημερα τις φυσσαλιδες να τρεχουν 1-το δευτερολεπτο μπας και πεσει το ph..

Link to comment
Share on other sites

Αν ριξεις το ph σου αποτομα να ξερεις οτι θα εχουν προβλημα τα ψαρια σου..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εχω τωρα 7,3 ποσο γρηγορα πρεπει να πεσει?

Link to comment
Share on other sites

Το Ph δεν πεφτει γενικα..Αν δε βαλω να πεφτουν πολυ γρηγορα οι σταγονες δεν πεφτει.Οταν λενε μια σταγονα το δευτερολεπτο εννοουμε στην σκαλα διοξειδιου οταν βγαινει η στο bouble counter?

Link to comment
Share on other sites

Επισης παρατήρησα οτι το μανομετρο απο 60 που εδειχνε τωρα δειχνει 40!!Ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...