Jump to content

Λευκοστερνος Με Παραξενα Λευκα Σημαδια Στο Στομα.


Recommended Posts

Μηπως ξερετε τι ειναι αυτο? Ινες κοντα στο στομα. Λευκες. Εχει χασει την ορεξη του, ειναι νοθρος και δεν εχει αλλα σημαδια ορατα. Παραμετροι
ΡΗ 8.1
Αλμυρ, 1025
Νο2 0.01
ΝΟ3 40
ΚΗ 7.3

post-10944-0-08542200-1365874668_thumb.jpg

post-10944-0-33229000-1365874682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η απάντηση βρίσκετε στις παραμέτρους ΝΟ2 πρέπει να είναι 0 και τα νιτρικά πιο χαμηλά

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τρεχει 3 μηνες. Εχει περασει την προηγουμενη βδομαδα στρες μεγαλης θερμοκρασιας. Εφτασε 35 βαθμους λογω χαλασμενου θερμοστατη. Εχασα 1 3 stripe damsel και 1 pseudochromis και 1 σαλιγκαρι turban. Επεζησαν ο λευκοστερνος 1 γιατρος( lamproedis dimitiatus) 1 bicolor blenie kai 3 σαλιγκαρια trochus καθως και 2 ερημιτες. Τα ζωντανα που επεζησαν δεν δειχνουν να εχουν αλλο προβλημα εκτος του λευκοστερνου. Το πτωμα του damsel βρεθηκε και αφαιρεθηκε. Το πτωμα του pseudochromis bicolor οχι, αρα σαπιζει καπου στο βραχο. Νομιζω το ΝΟ2 και το ΝΟ3 οφειλονται στο πτωμα που δε βρεθηκε. Τι ασθένεια λέτε να είναι?

Link to comment
Share on other sites

καλες αλλαγες νερου να πεσουν τα νιτρικα , οχι μεταβολες στις συνθηκες , σιγουρα ειναι επιρεασμενος λιγο απ'ολα , και απο την θερμοκρασια που τον εβρασες λιγακι και απο τα NO3 που 40 ειναι αρκετα !!!!!

Μειωσε τα ΝΟ3 οσο μπορεις πιο συντομα !!!

εχει αρνηθεί τελειως την τροφη ?

αν ναι μουλιασε την σε λιγο σκορδοζουμο και τάισε.

(και φροντισε να βαλεις εναν controler να κοβει ο θερμοστατης ωστε να μην σου ξαναγινει κατι παρομοιο στο μελλον)

Link to comment
Share on other sites

RIP. Σημερα το πρωι ηταν ξαπλα στον πατο. Κριμα. Δεν ξερω αν εχει ξαναγινει εγω παντως θα το κυνηγήσω το θεμα με την eheim και τον θερμοστατη. Πως να μην ανεβουν τα ΝΟ3 αφου μου εχει σκοτώσει ήδη 2 ψάρια και το 1 ειναι τρυπωμένο στο βράχο? Πως να μην στρεσαριστει ο Λευκοστερνος από τους 35 που εφτασε. Λεμε παιρνω μια γνωστη μάρκα για να είμαι εξασφαλισμένος και τελικα σε πουλαει ανεπανορθωτα την πρωτη φορα που θα λειψεις απο το σπιτι για 5 μερες. 35 βαθμούς και να δουλέυει ακόμα? Τα χω παρει τρελα τωρα που εχασα τον Λευκοστερνο. Θα το κυνηγήσω όσο πάει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το θεμα τι θα κυνηγησεις τωρα αλλα τι πρεπει να κανεις για να μην εχεις τα ιδια στο μελλον.

το να παρεις εναν αλλο θερμοστατη απο το pet λογω που ειναι χαλασμενος αυτος ...... αυτο ειναι το λιγοτερο !!!

δεν ειναι το θεμα αν θα βαλεις θερμοστατη κινεζικο η eheim , καλο ειναι να μην στιριζεσαι στον θερμοστατη αλλα σε ελεκτη θερμοκρασιας ωστε να σταματαει ο ελεκτης το ρευμα στον θερμοστατη οταν πιασει θερμοκρασια.

Αμα ειχες ελεκτη δεν θα σου συνεχιζε ο θερμοστατης να ειναι αναμενος και να ανεβενει η θερμοκρασια !!!!!

Και δεν ειναι απολυτο οτι τα νιτρικα ανεβηκαν απο το 0 (αν ειχες πριν) στο 40 με μονο ενα η δυο ψαρακια ψοφια , μπορει να παιζουν και αλλα θεματα ασχετα με την περιπτωση αυτη.

Και γω πριν χρονο εχασα ενα foxface τερας και βρηκα το μισο σε αποσυνθεση μετα απο μερες , και νιτρικα ηταν 0 !!

Και αυτο γιατι εχω σκιμερ τερας για τα λιτρα μου !

Ειναι πολυ πολυ δυσκολο, σχεδον αδυνατον απο ενα bicolor , εστω και ενα damsel , που ναι ψαρια small να ανεβουν νιτρικα στο 40 σε 300 λιτρα νερο , αν πριν το συνβαν ειχες 0 ... αν ???? Eιχες μετησει πριν νιτρικα ??

Οποτε εχεις καλο σκιμερ ? Εχεις καποιο εξωτερικο φιλτρο και αν ναι μηπως εχεις υλικα (μακαρονι) μεσα ?

Αλλαγες ποσο συχνα κανεις ?

οσο για τον λευκοστερνο δεν εχουν σχεση τα νιτρικα, την ακουσε απο την θερμοκρασια απλα λογω που ειναι μεγαλο ψαρι απεβιωσε πιο αργα σε σχεση με τα αλλα.

Γενικος υπαρχουν καποια ψαρια και ενα απο αυτα ειναι και ο λευκοστερνος που αν παρουν τα κατω τους καποια στιγμη , υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην εχουν επιστροφη, και οι 35 βαθμοι τον τσακισαν.... !!!

και γενικος ειναι παρα πολυ ευαλωτο ψαρι σε τετοιες αλλαγες !!

Παρε καλυτερα ενα blue tang και καποιο αλλο zebrassoma.

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κρίμα για το ψάρι , και μάλιστα για το συγκεκριμένο!!

Με όλη μου την καλη διάθεση , θα ήθελα να σου πω ότι εξαρχής κακός μπήκε αυτο το ζωντανό εκει μέσα την δεδομένη στιγμή.

Στην πρώτη σου φωτό που τον βλέπω, έχει πίσω του ένα βράχο καταλευκο και μου θυμίζει νεκρο σύστημα.

Περίμενε να ωριμάσει η βιολογία σου για να μπορείς να φιλοξενήσεις κάτι ανάλογο.

Οσο για τον θερμοστατι , ρίξε μια ματια μήπως θέλει καλιμπραρισμα!!!

Ποιο μοντέλο ακριβός ήταν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το θεμα τι θα κυνηγησεις τωρα αλλα τι πρεπει να κανεις για να μην εχεις τα ιδια στο μελλον Εννοηται θα διορθωσω ταυτοχρονα και τα δικα μου λαθη(temp. controller).

το να παρεις εναν αλλο θερμοστατη απο το pet λογω που ειναι χαλασμενος αυτος ...... αυτο ειναι το λιγοτερο !!! Οταν λεω θα το κυνηγησω εννοω οτι θα ζητησω χρηματα για τα ζωντανα που εχασα οχι απλη αντικατασταση γιατι οτι λαθος και να εκανα ο δολοφονος παραμενει η 35αρα που βαρεσε ο Jagger

δεν ειναι το θεμα αν θα βαλεις θερμοστατη κινεζικο η eheim , καλο ειναι να μην στιριζεσαι στον θερμοστατη αλλα σε ελεκτη θερμοκρασιας ωστε να σταματαει ο ελεκτης το ρευμα στον θερμοστατη οταν πιασει θερμοκρασια.

Αμα ειχες ελεκτη δεν θα σου συνεχιζε ο θερμοστατης να ειναι αναμενος και να ανεβενει η θερμοκρασια !!!!!

Και δεν ειναι απολυτο οτι τα νιτρικα ανεβηκαν απο το 0 (αν ειχες πριν) στο 40 με μονο ενα η δυο ψαρακια ψοφια , μπορει να παιζουν και αλλα θεματα ασχετα με την περιπτωση αυτη.Εχεις δικιο ηταν 20 πριν το περιστατικο.

Και γω πριν χρονο εχασα ενα foxface τερας και βρηκα το μισο σε αποσυνθεση μετα απο μερες , και νιτρικα ηταν 0 !!

Και αυτο γιατι εχω σκιμερ τερας για τα λιτρα μου ! Το skimmer μου ειναι υπο ελεγχο δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το κρατησω. Ειναι Juwel.

Ειναι πολυ πολυ δυσκολο, σχεδον αδυνατον απο ενα bicolor , εστω και ενα damsel , που ναι ψαρια small να ανεβουν νιτρικα στο 40 σε 300 λιτρα νερο , αν πριν το συνβαν ειχες 0 ... αν ???? Eιχες μετησει πριν νιτρικα ??

Οποτε εχεις καλο σκιμερ ? Εχεις καποιο εξωτερικο φιλτρο και αν ναι μηπως εχεις υλικα (μακαρονι) μεσα ?

Αλλαγες ποσο συχνα κανεις ?Εξωτερικο φιλτρο οχι και δεν εχω σκοπο να βάλω. Αλλαγες 20 λιτρα ανα 2 εβδομαδες αλλα τωρα μεχρι να τα ριξω θα το παω ανα βδομαδα.

οσο για τον λευκοστερνο δεν εχουν σχεση τα νιτρικα, την ακουσε απο την θερμοκρασια απλα λογω που ειναι μεγαλο ψαρι απεβιωσε πιο αργα σε σχεση με τα αλλα.

Γενικος υπαρχουν καποια ψαρια και ενα απο αυτα ειναι και ο λευκοστερνος που αν παρουν τα κατω τους καποια στιγμη , υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην εχουν επιστροφη, και οι 35 βαθμοι τον τσακισαν.... !!!Ναι ρε γαμ.... και τα πηγαινε τελεια. 3 βδομαδες τελειες.... πανεμορφο ψαρι, ζωηρος κολυμβητης. Και.... Τα χω παρει!!!

και γενικος ειναι παρα πολυ ευαλωτο ψαρι σε τετοιες αλλαγες !!

Παρε καλυτερα ενα blue tang και καποιο αλλο zebrassoma. Βιαστηκα λιγο.... Θα ξαναπαω για ιδιο οταν θα ειμαι πιο ετοιμος και σιγουρος.

Jimmi Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες, να εισαι καλα φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κρίμα για το ψάρι , και μάλιστα για το συγκεκριμένο!!

Με όλη μου την καλη διάθεση , θα ήθελα να σου πω ότι εξαρχής κακός μπήκε αυτο το ζωντανό εκει μέσα την δεδομένη στιγμή. Μαλλον εχεις δικιο, ψιλοπαρασυρθηκα.

Στην πρώτη σου φωτό που τον βλέπω, έχει πίσω του ένα βράχο καταλευκο και μου θυμίζει νεκρο σύστημα. Το συστημα μου ειναι στηριγμενο στη δημιουργια υφαλου απο αποκλειστικα νεκρο βραχο και αραγωνιτη με σκοπο την αποφυγη pest με προσθηκη διαφωρων ειδων βακτηρηδιων απο σκευασματα του εμποριου. Επισης εχω προσπαθησει να δημιουργησω DSB 10 cm στο display με σκοπο την απονιτροποιηση. Ο βραχος λοιπον ειναι ακομα σχεδον παρθενος. Ελαχιστη διατομικη εχει βγαλει και τωρα αρχιζει και μια κοκκινη.

Περίμενε να ωριμάσει η βιολογία σου για να μπορείς να φιλοξενήσεις κάτι ανάλογο. Γιατι πιστευεις οτι εχω προβλημα με την βιολογια με 0,01 ΝΟ2? Αν δεν εχω καταλαβει κατι λαθος το 0,01 ειναι ελαχιστο και αβλαβες. Και πριν το ατυχημα ειχα 0.

Οσο για τον θερμοστατι , ρίξε μια ματια μήπως θέλει καλιμπραρισμα!!! Τον ειχα καλιμπραρει 2 φορες και φανηκε να δουλευει καλα, αλλα με διεψευσε...

Ποιο μοντέλο ακριβός ήταν. Eheim Jagger 200w

Bababrilio Thanks φιλε. Να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα μου ειναι στηριγμενο στη δημιουργια υφαλου απο αποκλειστικα νεκρο βραχο και αραγωνιτη με σκοπο την αποφυγη pest με προσθηκη διαφωρων ειδων βακτηρηδιων απο σκευασματα του εμποριου

εδω επετρεψε μου να πω οτι κανεις μεγα λαθος , ισως και οι mods που εχουν περισσότερη εμπειρια να μας που αν ειναι σωστο αυτο το οποιο εχεις κανει !!!

Αν ηταν ετσι φιλε μου και τοσο απλα τα πραγματα τοτε θα περναμε ολοι νεκρο βραχο που ειναι αρκετα φτηνοτερος απο τον ζωντανο.

και sory φιλε μου που θα τα πω εστι ωμά αλλα κανεις εγκλημα σε ενυδρειο 3 μηνων με 100% νεκρο βραχο να βαλεις ζωντανα , ποσο μαλλον και λευκοστερνο!!

Για μενα ουτε σαλιγκαρι δεν πρεπει να βαλεις !!!

Αμα θες να κανεις πειραματα , κανε τα ....... αλλα δεν σου φταινε σε τιποτα τα ζωντανα , γιατι σε ενα τετοιο συστημα ειναι καταδικασμενα.

και διατομικη και κοκκινη αλγη που λες εχει βγει , ειναι αλγες που δεν σου δειχνουν οτι στρωνει το συστημα σου .... , καθε αλλο ... το αντιθετο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα μου ειναι στηριγμενο στη δημιουργια υφαλου απο αποκλειστικα νεκρο βραχο και αραγωνιτη με σκοπο την αποφυγη pest με προσθηκη διαφωρων ειδων βακτηρηδιων απο σκευασματα του εμποριου

εδω επετρεψε μου να πω οτι κανεις μεγα λαθος , ισως και οι mods που εχουν περισσότερη εμπειρια να μας που αν ειναι σωστο αυτο το οποιο εχεις κανει !!!

Αν ηταν ετσι φιλε μου και τοσο απλα τα πραγματα τοτε θα περναμε ολοι νεκρο βραχο που ειναι αρκετα φτηνοτερος απο τον ζωντανο.

και sory φιλε μου που θα τα πω εστι ωμά αλλα κανεις εγκλημα σε ενυδρειο 3 μηνων με 100% νεκρο βραχο να βαλεις ζωντανα , ποσο μαλλον και λευκοστερνο!!

Για μενα ουτε σαλιγκαρι δεν πρεπει να βαλεις !!!

Αμα θες να κανεις πειραματα , κανε τα ....... αλλα δεν σου φταινε σε τιποτα τα ζωντανα , γιατι σε ενα τετοιο συστημα ειναι καταδικασμενα.

και διατομικη και κοκκινη αλγη που λες εχει βγει , ειναι αλγες που δεν σου δειχνουν οτι στρωνει το συστημα σου .... , καθε αλλο ... το αντιθετο !!!!

Γνωμη σου να σε καλα.

Αν δεν ημουν σιγουρος οτι το ενυδρειο ειχε κανει τον αρχικο του κυκλο δε θα τα εβαζα.

Αν υπηρχε μια δοση υπερβολης απομερους μου αυτο ισως ηταν ο λευκοστερνος.

Απο εκει και περα το θεμα με το νεκρο βραχο καλυτερα ενημερωσου πρωτα και μετα κανε τις επιλογες σου κατα την κριση σου χωρις να κρινεις επιλογες αλλων σε οτι αφορα την μεθοδο που ακολουθουν.

Εχω τη στεναχωρια μου εχω και σενα τον καλοθελητη.

Δεν το ειπα για καλό αυτο με τις αλγες. Αναφορα ηταν απλη.

Παρακαλω να κλειδωσει το θεμα το ψαρακι παει πια. RIP.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για το ψαρακι σου φιλε complex αλλα οντως ηταν νωρις και ειναι προς τιμην σου που παραδεχεσαι το οτι παρασυρθηκες :bigemo_harabe_net-64:

Ολοι κανουμε λαθη αλλα το καλο ειναι να μαθαινουμε απο αυτα και επειδη βλεπω οτι στεναχωρηθηκες σιγουρα

την επομενη φορα θα εισαι πιο ετοιμος οταν θα κανεις την επομενη προσπαθεια να κρατησεις ενα αντιστοιχο ψαρακι.

Μπραβο και για τις φωτο,πολυ χρησιμες.

Ακριβως το ιδιο ειχα παθει και εγω με 2 ψαρακια μου παλαιοτερα και πραγματικα ειχα βρει πολυ λιγες πληροφοριες.

ξεκινησε σιγα σιγα και μετα γεμισε το στομα του,ανεπνεε με πολυ δυσκολια και φυσικα δεν ετρωγε τιποτα.

μετα απο μια εβδομαδα περιπου τα εχασα.

Το πιο κοντινο αποτελεσμα σαν εικονα που ειχα βρει,εκανε λογο για μολυνση στο στομα χωρις ομως να μιλαει για κατι

συγκεκριμενο αφου μπορει να προερχεται απο διαφορες αιτιες.

Τα νιτρικα σιγουρα δεν προκαλεσαν την ασθενεια.

Μην απογοητευεσαι ασε το ενυδρειο σου χωρις ψαρακια για ενα διαστημα κανε μερικες αλλαγες νερου να

βελτιωσεις την ποιοτητα του νερου σου και οταν εισαι εσυ και το ενυδρειο σου ετοιμο ξανακανεις την

νεα προσπαθεια σου υπο καλυτερες προυποθεσεις :bigemo_harabe_net-64:

Πολυ συντομα να πω πως το να ξεκινησεις με νεκρο η ζωντανο βραχο εχουν και τα 2 τα θετικα τους και τα αρνητικα τους.

Ειναι μεγαλη συζητηση και εκτος του παροντως θεματος.

Σιγουρα ομως δεν ειναι συνταγη αποτυχιας και προβληματων το να ξεκινησεις με νεκρο βραχο αρκει να ξινει σωστα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο ήταν πολύ νωρίς για τετοιο ψαρι στο ενυδρείο και μαζί με όλες τις άλλες ατυχίες, επηρέασε προς το χειρότερο την κατάσταση του.

Παρε με τηλέφωνο για τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο ήταν πολύ νωρίς για τετοιο ψαρι στο ενυδρείο και μαζί με όλες τις άλλες ατυχίες, επηρέασε προς το χειρότερο την κατάσταση του.

Παρε με τηλέφωνο για τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρείο σου ήταν καλά στρωμένο το ψάρι δεν θα πάθαινε τίποτα αν και το συγκεκριμένο και σε καλά στρωμένα ενυδρεία μπορεί να αντιμετωπίσει προβλήματα πόσο σε ένα ενυδρείο τριών μηνών με νεκρό βράχο και με την παρουσία μερικών ακόμα ψαριών. Ο θερμοστάτης δεν φταίει σε καμία περίπτωση εφόσον οι παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν την δυσλειτουργία του ποικίλουν μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός και να μην ξανακολλήσει ποτέ. Τέλος πάντων το ψαράκι δυστυχώς χάθηκε αλλά από τα λάθη μας μαθαίνουμε και πολλές φορές αν δεν ξανακάνουμε τα ίδια δεν θα τα καταλάβουμε οπότε την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός. Επίσης να αναφέρω, πως μπορεί το στρώσιμο του ενυδρείου σου να έδειχνε πως είχε γίνει και όλα να κυλούσαν κανονικά,με τις τιμές στα επιθυμητά επίπεδα, αλλά η βιολογία μπορούσε να στηρίξει μόνο το άδειο ενυδρείο με το ένα ψαράκι και δεν είχαν δημιουργηθεί οι απαραίτητες αποικιές βακτηριδίων για να στηρίξουν ένα πιο φορτωμένο ενυδρείο επομένως ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρώθηκε αλλά το θαλασσινό για να ωριμάσει κάτω από αυτές τις συνθήκες χρειάζεται τουλάχιστον 4 μήνες και μετά τα υπόλοιπα σιγά σιγά για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρείο σου ήταν καλά στρωμένο το ψάρι δεν θα πάθαινε τίποτα αν και το συγκεκριμένο και σε καλά στρωμένα ενυδρεία μπορεί να αντιμετωπίσει προβλήματα πόσο σε ένα ενυδρείο τριών μηνών με νεκρό βράχο και με την παρουσία μερικών ακόμα ψαριών. Ο θερμοστάτης δεν φταίει σε καμία περίπτωση εφόσον οι παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν την δυσλειτουργία του ποικίλουν μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός και να μην ξανακολλήσει ποτέ. Τέλος πάντων το ψαράκι δυστυχώς χάθηκε αλλά από τα λάθη μας μαθαίνουμε και πολλές φορές αν δεν ξανακάνουμε τα ίδια δεν θα τα καταλάβουμε οπότε την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός. Επίσης να αναφέρω, πως μπορεί το στρώσιμο του ενυδρείου σου να έδειχνε πως είχε γίνει και όλα να κυλούσαν κανονικά,με τις τιμές στα επιθυμητά επίπεδα, αλλά η βιολογία μπορούσε να στηρίξει μόνο το άδειο ενυδρείο με το ένα ψαράκι και δεν είχαν δημιουργηθεί οι απαραίτητες αποικιές βακτηριδίων για να στηρίξουν ένα πιο φορτωμένο ενυδρείο επομένως ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρώθηκε αλλά το θαλασσινό για να ωριμάσει κάτω από αυτές τις συνθήκες χρειάζεται τουλάχιστον 4 μήνες και μετά τα υπόλοιπα σιγά σιγά για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...