Jump to content

Αναπαραγωγη Κορυ?


simone

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω σε τι ηλικια αρχιζουν να αναπαραγοντε τα κορυ?

και πως καταλαβαινουμε οτι το θηλικο εχει γεμισει αυγα?

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει πολλες φορες....αλλα δεν λεει σε τι ηλικια ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη..

εγω παντως βλεπω εδω και 2 μερες να χορευουν στα τζαμια του ενυδρειου (ειδικα οταν αναβουν οι λαμπες)και το θυλικο μου φενετε οτι ειναι λιγο πρισμενο.

εγω τα ψαρακια τα εχω περιπου 1 μηνα στο ενυδρειο και δεν ξερω ποσο ειναι ηλικιακα αλλα νομιζω οτι δεν ειναι πανω απο 6 μηνων, ειναι σε θεση να αναπαραγουν η απλα παιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή νερού με μια μικρή διαφορά θεμοκρασίας και ...θα δείς αυγά στα τζάμια... ;)

(δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου)

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα 72 λιτρα 60*40*30 ιδιοκατασκευη ενος φιλου που μου το χαρισε και τρεχει εδω και 7 μερες μπολιασμενο και σε φιλτρο και σε βυθο και μικρη προσθηκη αμωνιας 14% δυαλυμα..

τα κορυ μπηκαν πεμπτη απογευμα εκει μετα απο μετρισεις 2 ημερων με σταθερα χαρακτηριστικα.

ph=7.2 (απο αυριο θα πεισει σταδιακα στο 6,5)

Gh=9

NH4=0.03

NO2=0,015

N03=11

PO4=0,05

Μετρισεις εργαστηριου οχι τεστ απο πετ.

θερμοκρασια απο 23-26c (χρειαζετε αλλαγη θερμοστατη γιατι ειναι ο παλιος και χανεις στην λειτουργια)

φιλτρο Eheim Hang-on Filter Liberty 100

2 κορυ albino kai 2 juli

θελω να βαλω κατι φυτα ακομα αλλα περιμενω να κλαδεψει ο φιλος μου και μετα θα τα κανω κοπαδακια και μαλλον θα ειναι μονο κορυ...

αφου πεζανε κανα 2ωρο τωρα τα βλεπω χαλαρωνουν στον βυθο.αλλα δεν ειδα Τ οταν πηγενε ο αρσενικος μπροστα η θυλικια περνουσε απο πανω του.

μονο τα κορυ albino ειναι αυτα που πεζουν.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα 72 λιτρα 60*40*30 ιδιοκατασκευη ενος φιλου που μου το χαρισε και τρεχει εδω και 7 μερες μπολιασμενο και σε φιλτρο και σε βυθο και μικρη προσθηκη αμωνιας 14% δυαλυμα..

τα κορυ μπηκαν πεμπτη απογευμα εκει μετα απο μετρισεις 2 ημερων με σταθερα χαρακτηριστικα.

ph=7.2 (απο αυριο θα πεισει σταδιακα στο 6,5)

Gh=9

NH4=0.03

NO2=0,015

N03=11

PO4=0,05

Μετρισεις εργαστηριου οχι τεστ απο πετ.

θερμοκρασια απο 23-26c (χρειαζετε αλλαγη θερμοστατη γιατι ειναι ο παλιος και χανεις στην λειτουργια)

φιλτρο Eheim Hang-on Filter Liberty 100

2 κορυ albino kai 2 juli

θελω να βαλω κατι φυτα ακομα αλλα περιμενω να κλαδεψει ο φιλος μου και μετα θα τα κανω κοπαδακια και μαλλον θα ειναι μονο κορυ...

αφου πεζανε κανα 2ωρο τωρα τα βλεπω χαλαρωνουν στον βυθο.αλλα δεν ειδα Τ οταν πηγενε ο αρσενικος μπροστα η θυλικια περνουσε απο πανω του.

μονο τα κορυ albino ειναι αυτα που πεζουν.

Καλησπερα φιλε μου.

Εχεις λιγη αμμωνια και νιτρωδη. Πρεπει να ειναι 0! Τα κορυ θελουν κοπαδακι και στην συγκεκριμενη περιπτωση χρειαζεσαι 2 κοπαδια. Επισης ο βυθος σου πρεπει να ειναι καλα στρωμενος και να τρεχει κανα 2μηνο αλλιως υπαρχει περιπτωση να προσβληθουν απο ασθενειες!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν ειδες οτι οι μετρήσεις ειναι με εργαστηριακά ηλεκτρονικά όργανα .....αμωνια 0 σημαίνει οτι ο κύκλος του αζώτου εχει σταματήσει γιατι με 0 αμωνια θα εχεις και 0 νιτρικά.

παραθέτω εναν χρήσιμο πίνακα που θα βοηθήσει όλους τους χομπιστες να καταλάβουν κάποια θέματα χημείας.

http://imageshack.us/photo/my-images/9/nh3.png/

τα τεστ απο τα πετ ειναι χρωματικά και εχουν διαμορφωθεί στα ορια που χρειάζεται ενα ενυδρείο....δεν εχει μέτρηση 0,03 πχ.

οσο για τον βυθο εχεις δίκαιο και γι'αυτο προσπάθησα να τον μπολιάσω με με 20% αμμοχάλικο απο παλιο ενυδρειο ενος φιλου.

βασικά άρχισα να ασχολούμαι με ενυδρεία στο σπιτι εδω και ενα 2μηνο αλλα 2χρονια τωρα είχαμε ενα ενυδρειο στην δουλειά συναδελφικό και εχω μαθει αρκετα πραγματα. σίγουρα εχω κανει λαθη αλλα προσπαθώ οσο μπορω να τα βελτιώσω χωρις να φτανω στα ορια της υπερβολής γιατι τοτε πρεπει να αφησω τα ψαρια να ζουν στις λιμνες και οχι στα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Για τα corydoras υσχύει ο γενικός κανόνας ότι καλύτερα να έχεις μιά ομάδα των 5+ ατόμων για αναπαραγωγή, οπότε θα σου πρότεινα να αποφασίσεις ποιό από τα δύο είδη θέλεις να κρατήσεις έτσι ώστε να αποφύγεις την πιθανότητα του υβρυδισμού.

Για την αναπαραγωγή για τα ποιό 'common' είδη υσχύει η απάντηση του south.Καλό τάισμα αλλαγή νερού με νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας και σκληρότητας και φυσικά να υπάρχει ζευγάρι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...