Jump to content

Ταιριαγμα Κιχλιδων


takis92

Recommended Posts

απο αυτα τα 3 ειδη labido ,demansoni kai acei τι μου προτεινεται να βαλω σε 120 λιτρα? και ποσα??? (ναι ξερω οτι ειναι λιγα τα λιτρα ... )

Link to comment
Share on other sites

Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου?

Αν και όπως ξέρεις και εσύ κανένα από τα 3 δεν είναι το ιδανικό!

Ταγκανικα δεν θέλεις που θα είσαι πολύ καλός με 120λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Ταγκανικα μεριά δεν το σκέφτεσαι καθόλου? Διότι εκεί θα κανείς πολύ όμορφα πράγματα και βιοτοπικα!

Διαστάσεις ακριβώς έχεις?

Από φίλτρο τι έχεις? Γιατί οι κιχλιδες θέλουν πολύ καλή φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι ενα μέτρο φαντάζομαι οτι οι άλλες διαστασεις είναι μικρές ,παρόλα αυτά περνώντας τις " παιδικές " ασθένειες θα κάνεις το εξής αφου το φορτώσεις πέτρες πολλές θα βάλεις ενα χαρέμι 1 χ3 η 1 χ4 ,προτιμώ labido ή μια οκτάδα demasoni αντε και καλή επιτυχία και μην ξεχνάς πέτρες χωρίς έλεος ,απο κεί και πέρα θα δείς από μόνος πως θα δουλέψει ,το aquascaping είναι το ΚΛΕΙΔΙ

Γειά και καλή επιτυχία :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

για ταγκανικα δεν το σκεφτομαι....σευχαριστω πολυ!!!!!!!!!ελπιζω να δουλεψει αυτο που εχω στο νου μου αρα προτεινεται ντεμανσονι και λαμπιντο??? απο ενα χαρεμακι απτο καθενα???η ενα λαμπιντο και ενα acei?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα ένα χαρέμι λαμπιντο με πολύ πέτρα!

2 χαρεμια δεν το βλέπω

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα έχω 240 λίτρα και έχω 2 χαρεμια!

Link to comment
Share on other sites

ωχ...καταλαβα....σας ευχαριστω πολυ ολους για τις γνωμες σας!!!!!!!!και αλλη μια ερωτηση τι πετρα να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

εχω hydor 600λτ/ωρα ειναι του καρφουρ 100*30*45 αν δεν κανω λαθος!!!

Φίλε θα το τρέξεις με το εσωτερικό του φίλτρο ή με εξωτερικό?

Γιατί επειδή έχω και εγώ το ίδιο ξέρω ότι το εσωτερικό φίλτρο κόβει από το καθαρό μήκος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά έτσι χάνεις σε πραγματικό μήκος γυάλλας γύρο στους 10 πόντους.

Σίγουρα 2 χαρέμια με καμια δύναμη.

Τα acei φτάνουν τα 14εκ και στην εχμαλωσία έχει παρατηρηθεί ότι φτάνουν και τα 15εκ. Δηλαδή δύσκολο για εσένα.

Ο κυκλοφορητής σου είναι ο μαμα?

Link to comment
Share on other sites

Και είναι τόσο καλός? 600λ/ω?

Πέτρα βάζεις ό σου αρέσει από την φύση. Κοιτάς να μην ειναι εχμηρές και τις θες σε όλα τα μεγέθη. Κυρίως μεγαλουτσικες

Μπές να δεις όλες τις mbuma κιχλιδες.

http://www.cichlid-forum.com/

Έχεις διαβάσει την ββλιογραφία του forum για τις κιχλίδες?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν πέτρες ότι σου αρέσει από την φύση που είναι και σε καλή τιμή ;-)

Φίλτρο δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο αλλά τα εξωτερικά είναι καλύτερα δες μήπως χρειαστεί να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ακριβώς ενυδρείο είχα φιλοξενήσει πριν καιρό ένα χαρέμι mbuna με επιτυχία, αλλά δεν θα το πρότεινα σε έναν αρχάριο. Δεν επιτρέπει λάθη όσον αφορά την ιχθυοφόρτωση. Και θέλεις πολλές, πολλές πέτρες ώστε να σβήσεις τις επιθετικότητες των ψαριών αλλιώς το έχασες το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ακριβώς ενυδρείο είχα φιλοξενήσει πριν καιρό ένα χαρέμι mbuna με επιτυχία, αλλά δεν θα το πρότεινα σε έναν αρχάριο. Δεν επιτρέπει λάθη όσον αφορά την ιχθυοφόρτωση. Και θέλεις πολλές, πολλές πέτρες ώστε να σβήσεις τις επιθετικότητες των ψαριών αλλιώς το έχασες το παιχνίδι.

Επανάληψη ,εξάλλου συμφωνούμε , http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85040&p=791454

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...