Jump to content

Ερωτησεις Για Γεννηστρα-


johnbaggios

Recommended Posts

Εχω σε ενα 20λιτρο καμια 25 μικρα saulosi,τα οποια ειναι 25 ημερων.Επισης εχω μεσα κ 6 julidochromis 2-4 μημων.Εβαλα εχθες κ μια μπουκωμενη labidochromis που την υπλογιζω να ξεμπουκωσει στις 20 του μηνα.Φοβαμαι ομως μην φανε τα σαουλοσακια τα νεογεννητα λαμπιντο ή μην φαει η μαμα λαμπιντο τα μικρα σαουλοσι?!?!?!...Εχει κανεις αναλογη εμπειρια να μου προτεινει τι να κανω?Στο μεγαλο μου ενυδρειο που απελευθερωσα καποτε καποια σαουλοσι,απο προγενεστερη γεννα,αν κ ηταν 2 μηνων,απ τα 6 επιβιωνει μονο το ενα.Τα αλλα φαγωθηκαν κυριως απ τον αρσενικο Copadichromis Borleyi.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για δυσκολους λυτες...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για τόσο κόσμο και εφόσον είνια γεννήστρα ,στη γεννήστρα βάζουμε το θηλυκό ψάρι ήσυχο για να ξεμπουκωθεί όταν έλθει η ώρα και οχι να έχει γύρω της διάφορους ,οπότε όλα τα ενδεχόμενα είνια ανοικτά

Link to comment
Share on other sites

η θα παρεις και αλλες γενηστρεςς

η θα τα αφηνεις στο μεγαλο και ασε την φυση να αποφασισει τι θα γινει

δεν ξερω τι αλλο μπορει να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Οκ,σας ευχαριστω ολους.Ειναι οντως μπερδεγουει κατασταση.Θα δω κ θα σας πω...Αν ξεμπουκωσω τη θυληκη μονος μου κ τα βαλω σε μια γεννηστρα στο μεγαλο?Εχω διαβασει οτι δεν ειναι σωστο να τα ξεμπουκωνουμε εμεις αλλα μπορει καποιος να το στειχοιοθετησει? Προς το παρον στις 2 γεννες σαουλοσι που εχω μ αυτον τον τροπο,δεν εντοπιζω καποιο προβλημα.Και δεν το κανω για να γινω πλουσιος,τα μικρα λυπαμαι!Εξαλλου θα γλυτωνα και την ταλαιπωρια που εχουν τα ξεμπουκωματα,οι γεννηστρες,το κυνηγι...

Link to comment
Share on other sites

Διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τραυματισουμε το ψαρακι

Και επιπλέον το στρεσαρουμε παρά πολύ το ψαράκι

Link to comment
Share on other sites

Ok,σε ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η φυση εδωσε απαντηση στο δυσεπιλυτο προβλημα μου!Σημερα το πρωι βρηκα την θηλυκη λαμπινο νεκρη και τα μικρα ειχαν φαγωθει μεσα στο στομα της.Εχθες ψοφησε ο αρσενικος της στο μεγαλο μου ενυδρειο.Πιθανολογω οτι αυτο εγινε γιατι ειχα παρατηρησει πριν 3 μερες να κανει την εμφανιση του το παρασιτο ick στο μεγαλο και ανεβασα την θερμοκρασια κ στα δυο στους στους 31-31.5-32 βαθμους κελσιου.Προφανος το συγκεκριμενο ειδος ειναι πιο ευπαθες στις υψηλες θερμοκρασιες γιατι κανενα αλλο ψαρι δεν επαθε τιποτα(ακομη...).Εννοειται πως κατεβασα την θερμοκρασια στους 30.5 βαθμους.Ελπιζω και με αυτη τη θερμοκρασια να εξαφανισω τι ick που ειδη πλεον δεν φαινετε πανω στα ψαρια.Λεω να κρατησω τους 30.5 για αλλες 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ,σε ποσα λιτρα και τι ψαρακια εχεις στο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Χαρεμι ψ.σαουλοσι,ζευγαρι κ.μπορλει,4 6μηνιτικα ψ.ασει,4 6μηνιτικα ψ.γουαιτ σνοου,1 μεγαλο (μαλλον) αρσενικο μ.εσθραε μπλε,1 αυλονακαρα αρσενικη 8 μηνητικη,2κλ. μακρακανθους,1 αμονιερι κ 1 ανσιστρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...