Jump to content

Aλλαγη Πορειας


Sturm

Recommended Posts

Αχ βρε Αφρικανακια τι μου εχετε κανει, εχετε βαλθει να με βαλετε να χωρισω και απ τα ψαρακια μου αλλα και απ την γυναικα μου! Δεν μπορω να κοιμηθω τις τελευταιες μερες γιατι στο μυαλο μου τριγυρναει μια σκεψη μονο: Αλλαγη πορειας! Λοιπον εχουμε και λεμε ενυδρειο 150χ50χ65 διαστασεις. Τι προτεινετε; Ξερετε πολυ καλα σε ποιους απευθυνομαι και μην κανετε τα κοροιδα! :bigemo_harabe_net-65:

Αλλα και οποιος αλλος εχει να προτεινει καποιο συνδιασμο Αφρικης ειναι ευπροσδεκτος! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νατος ο πρωτος δραστης εσκασε μυτη! :bigemo_harabe_net-74:

Λοιπον εχω δει αυτο το ψαρακι Melanochromis Maingano και μου αρεσει πολυ! Το ψαχνω τωρα να δω τι παιζει και με τι μπορω να το συνδιασω αλλα θελω και συμβουλες των Αφρικανων. Δωσε τα φωτα σου Ηλια!

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο ψαρακι ειναι μαλαουι μπουνα δλδ πετροψαρο

μπορει να συνδιαστει με παρα πολλα μπουνα

λαμπιντο , ιοδιοτροφεους κτλ κτλ

επισης θεωρω οτι θα το βρεις σχετικα ευκολα !

μπαινει σε χαρεμι!

μπορεις να βαλεις πιστευω 4 χαρεμια ανετα!

τα υπολοιπα αμμο πετρες , πετρες και λιγες πετρες ακομη :sarcasm:

και ισως θα μπορεις να δοκιμασεις αν θελεις να τα συνδιασεις επειδη εχεις μηκος πλατος και υψος και με καποια χαπς αν σου αρεσουν!

πες μας ποια ψαρακια σαρεσουν

Link to comment
Share on other sites

Τα χαπς δεν τα ξερω Ηλια. Πως λεγονται να τα δω; Κατα κυριο λογο μου αρεσουν οι φροντοζες αλλα δεν νομιζω οτι θα μπορω να κρατησω σε τετοιο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι είπες τώρα! Ωραίες διαστάσεις!!!!

Έχουμε και λέμε:

Τροφεάδικο! Ίσως και με 2 είδη. Τρομερές συμπεριφορές και ψάρια. Αξίζει...

Κοινωνικό τανγκανίκα. Ψάρια διαφόρων χρωμάτων, συμπεριφορών και συνηθειών.

Κοινωνικό μαλάουι. Τρομερά χρώματα και διεκδικήσεις... (είτε με mbuna ή με haps).

ΥΓ: Αν είχες 10 πόντους παραπάνω πλάτος θα σου έλεγα και για φροντόζες, αλλά άστο.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Ωχ Παναγιτσα μου εχουμε πολυ μελετη! Ευχαριστω παιδια!

Link to comment
Share on other sites

δες πια ψαρακια σαρεσουν

και θα τα φτιαξουμε ολα σε τετοιο ενυδρειο θα κανεις παπαδες χιχιιιχ

υγ ζυλευωωωω

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι είπες τώρα! Ωραίες διαστάσεις!!!!

Έχουμε και λέμε:

Τροφεάδικο! Ίσως και με 2 είδη. Τρομερές συμπεριφορές και ψάρια. Αξίζει...

Κοινωνικό τανγκανίκα. Ψάρια διαφόρων χρωμάτων, συμπεριφορών και συνηθειών.

Κοινωνικό μαλάουι. Τρομερά χρώματα και διεκδικήσεις... (είτε με mbuna ή με haps).

ΥΓ: Αν είχες 10 πόντους παραπάνω πλάτος θα σου έλεγα και για φροντόζες, αλλά άστο.

+1000 tropheus ftw! :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

Νατος και ο δευτερος!! Λοιπον πονεσαν τα ματια μου παιδια αλλα δαγκωτο mbuna! Λεω για maingano και κατι αλλο διαφορετικου χρωματος! Τα λαμπιντο δεν με ξετρελαναν. Μου αρεσαν τα σοκολοφι αλλα θελω διαφορετικο χρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ ρε παιδι μου ολα ειναι απο μετριως επιθετικα μεχρι ακραια επιθετικα! Ειδικα τα τροφεους! Τι γινεται εκει στην αφρικη! Peace!

Link to comment
Share on other sites

Είτε malawi , 3 χαρέμια για πλάκα , ΄είτε Ταγκανίκα με tropheus ,με καμμιά 15 ενταριά ψάρια ,απο κει και πέρα διάβασμα και μόνο διάβασμα ,καλές επιτυχίες

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ ρε παιδι μου ολα ειναι απο μετριως επιθετικα μεχρι ακραια επιθετικα! Ειδικα τα τροφεους! Τι γινεται εκει στην αφρικη! Peace!

Έτσι είναι η αφρική!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου κανατε, αχ τι μου κανατε! :P

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί είναι σοβαρό Θοδωρή, δεν παίζουμε. :)

Εγώ πάντως στην θέση σου θα δοκίμαζα συνδυασμό mbuna και haps με μόνο μειονέκτημα οτι θα πρέπει να είναι κάποιο παμφάγο Mbuna(βλέπε caeruleus που είπες οτι δεν σου πολυάρεσαν), αλλιώς μαζί με το maingano μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στο Ps. Flavus που είναι πολύ εντυπωσιακό ψάρι, σε συνδυασμό με ακόμα ένα χαρέμι σχετικά τσαμπουκαλεμένο για να αντεπεξέλθει.
Μια άλλα "διαφορετική" πρόταση είναι το Αμερικάνικου τύπου ενυδρείο, όπως λένε. Δηλαδή 8-9 διάφορα αρσενικά aulonocara με άλλες τόσες θηλυκές του είδους. Μιλάμε για πολύ κίνηση και χρώμα(αν εξαιρέσεις τα θηλυκά που συνήθως είναι γκρίζα) κατά τ'άλλα το ενυδρείο θα είναι χάρμα οφθαλμού..

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Τα haps σαν ψαρια δεν μου αρεσαν. Το caeruleus σκετο κιτρινο με χαλασε λιγο! Το Ps. Flavus μου αρεσε αρκετα. Οποτε maingano και flavus μου φαινεται σαν ωραιος συνδιασμος! Ειναι συγγενικα μεταξυ τους;

Και τι αλλο χαρεμια λες; Εχω πελαγωσει γιατι ειναι και τοσα πολλα!

Και η ιδεα με τα aulonocara μου αρεσε. Μοιαζουν λιγο με καλβους. Εχουν οντως τοσα χρωματα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν μιλάμε για υβριδισμό κοιτάμε την οικογένεια, το αν μοιάζουν χρωματικά, αλλά πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και τα λίτρα που δίνουμε. Εσύ ευτυχώς έχεις αρκετά. ;)

Εγώ προσωπικά θα έβαζα caeruleus. Μπορεί απο τις φώτος να μην σου φαίνονται εντυπωσιακά αλλά δεν είναι τυχαία η Νο1 Αφρικάνα. Επίσης στα ίδια λίτρα ο Vag(αν θες ψάξε την παρουσίαση του) είχε και Metr. Estherae αν θυμάμαι καλά με πολύ καλά αποτελέσματα.

Εδώ είναι τα aulonocara για να τα ρίξεις μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει τωρα με τελειωσες!!! Δεν τελειωνω ποτε! Γραφω ηδη καποια ειδη! Tα flavus ειναι ιδια με τα maingano αλλα με κιτρινο μαυρο πειραζει λες; Εντωμεταξυ ρε συ Σταθη ποσο ευκολα τα βρισκεις αυτα τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου προτείνω το έχω σκεφτεί πρώτα. Αν και ποτέ στην Αφρική δεν έχουμε κανόνες γιατί καταρρίπτονται συχνά, απλά πάμε με τις πιθανότητες.
Τα flavus δεν είναι συνηθισμένα ψάρια Θοδωρή και για αυτό στα πρότεινα. Με αυτά λογικά θα δυσκολευτείς. Ξέρεις γενικά βέβαια οτι δεν έχουμε πληθώρα εισαγωγών σαν χώρα. Οπότε μην το δένεις και κόμπο οτι θα βάλεις αυτά που θα διαλέξεις. Θα αλλάξεις 1 εκατομμύριο γνώμες και σε συνδυασμό με το τι ψάρια βρίσκεις διαθέσιμα, θα στήνεται και το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο φοβαμαι οτι θα μεινω με την ορεξη! Maingano βρισκω αλλα τα αλλα δεν τα χω δει πουθενα! Επισης φτιαχνω λιστα τωρα απο ψαρια αλλα δεν το βλεπω να υπαρχουν εδω τετοια πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα δύσκολα της Αφρικής, το να διαλέξεις και να μετά να βρεις τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Πονεσαν τα ματια μου και το χερι μου να γραφω! Επεται συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...