Jump to content

Aλλαγη Πορειας


Sturm

Recommended Posts

δες τι σαρεσουν και δεν ειναι αναγκη να μπουν ολα τα χαρεμια μαζι!

δλδ καταληγεις σε ποια θελεις να βαλεις και βαζεις πρωτα το ενα χαρεμι μετα μολις βρεις το δευτερο χαρεμι κτλ

ισα ισα ειναι και πιο ωραια διαδικασια αυτη διοτι

θα βαζεις μια μια ομαδα μεσα και θα εχεις χωρο και χρονο να την μελετησεις να βρεις τα θηλυκα να βγαλεις τα περισευουμενα εξω

μετα απο λιγο διαστημα ξανα το ιδιο και μετα ξανα το ιδιο

εγω δεν μπορω να ξεχασω την χαρα μου την στιγμη που αγοραζα τα ψαρακια και τα εβαζα στο ενυδρειο μια βδοαμδα βεντουζα στο τζαμι ειμουν χεχεχεχεχεχ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ αυτο φοβαμαι οτι θα μεινω με την ορεξη! Maingano βρισκω αλλα τα αλλα δεν τα χω δει πουθενα! Επισης φτιαχνω λιστα τωρα απο ψαρια αλλα δεν το βλεπω να υπαρχουν εδω τετοια πραγματα!

να σε μπερδεψω και γω λιγο..! :) γιατι δεν βαζεις pseudotropheus johannii που το αρσενικο μοιαζει με maigano και τα θυληκα ειναι κατακιτρινα? αν θελησεις εχω να σου δωσω ψαρια απο γεννα μου ;)

blue-johannii.jpg

Link to comment
Share on other sites

να σε μπερδεψω και γω λιγο..! :) γιατι δεν βαζεις pseudotropheus johannii που το αρσενικο μοιαζει με maigano και τα θυληκα ειναι κατακιτρινα? αν θελησεις εχω να σου δωσω ψαρια απο γεννα μου ;)

blue-johannii.jpg

Δεν ακουγεται και ασχημο αυτο! Με ενα σμπαρο 2 τρυγονια! Μαλιστα και πως θα μου τα στειλεις απο Σαλλονικα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακουγεται και ασχημο αυτο! Με ενα σμπαρο 2 τρυγονια! Μαλιστα και πως θα μου τα στειλεις απο Σαλλονικα;

παρτο αποφαση και βρισκεται τροπος! εχουμε ξαναστελει ψαρια μεχρι και στην Κρητη! θερμομποξ, χαπια οξυγονου και εισαι ετοιμος..

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι! Θα δουμε! Πολυ μπλε ομως γενικα ρε παιδι μου! Σχεδον ολα τα mbuna ειναι σε αποχρωσεις του μπλε! Με καλβους πως το βλεπεις, ταιριαζουν;

Link to comment
Share on other sites

καλβοι ειναι απο ταγκανικα!

διαλεξε καλα την λιμνη γιατι δεν της μπερδευουμε μεταξυ τους!

Link to comment
Share on other sites

Α οκ! Πω πω νοιωθω πολυ νουμπας!

Link to comment
Share on other sites

Απο ποταμια Αφρικης τι εχουμε; Ειδα και μερικα Μαδαγασκαρης! Τι λετε γι αυτα;

Link to comment
Share on other sites

ωχ βλεπω πλυμηρα :sarcasm:

τι να λενε και αυτα απο την ζωη τους :sarcasm:

δες τι ψαρακια σαρεσουν και θα δουμε πως θα το φτιαξουμε!

σκαλαρια απο οτι βλεπω εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Από ποτάμια έχουμε πράμα μπόλικο αλλά εκεί μετά πάμε και σε φυτά. Αν γουστάρεις σου λέω. Από Μαδαγασκάρη είναι πολύ δύσκολο να βρεις ψάρια, γιατί δεν είναι πολύ διαδεδομένα και τα περισσότερα υπό εξαφάνιση.
Θα πετάξω και μια πρόταση από haps που σκέφτηκα:

Aulonocara jacobfreibergi, Copadichromis borley και κάποιο είδος Lethrinops(αν βρεις) που είναι αρκετά ήρεμα και καθόλου συνηθισμένα για την χώρα μας. Όλα τα είδη θα είναι σε αναλογία 1/2 και το καλό είναι οτι θα έχεις αρκετά μεγάλα ψάρια.

Αν βέβαια έχεις καταλήξει σε mbuna πάσο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια αυτα που προτεινεις Σταθη. Απ οσο εχω καταλαβει μπορεις να συνδιασεις mbuna με haps! Οποτε ειτε maingano ειτε τα pseudotropheus johannii που λεει ο Rythor με καποιο απο αυτα που προτεινεις θα ηταν καλη φαση! Εχω γραψει κι εγω ενα κατεβατο απο mbuna και haps και θα κανω μια μικρη ερευνα αγορας σημερα κιολας να δω τι μπορω να βρω και τι οχι!

Εκτος απο τα kribensis τι αλλο εχουμε απο ποταμια;

Link to comment
Share on other sites

Hemichromis Lifalili με Congo tetra και φουλ φυτεμα με σχετικα ευκολων απαιτησεων φυτα! εδω μια φωτο μου, απο βιοτοπικο

ποταμιου Αφρικης, υποψιν η lifalili γινεται παντοφλα σε τελικο μεγεθος! :)

IMG_7280.jpg

IMG_7284.jpg

IMG_7291.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mbuna και haps μπορούν να συνδυαστούν υπό συνθήκες, όχι οποιαδήποτε(κι αυτό γίνεται αλλά δεν το προτείνω σε αρχάριο). Πρέπει να είναι παμφάγα mbuna και σχετικά μεγαλόσωμα, με σχετικά ήρεμα haps.
Από ποτάμια έχουμε hemichromis lifalili, steatocranus casuarius, Pantodon buchholzi, congo tetra kai άλλα πολλά, αλλά νομίζω οτι για το δικό σου ενυδρείο μια λίμνη θα είναι οτι πρέπει.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

A πολυ ομορφο ψαρι! Απλα θελω να ξεφυγω λιγο απ το φυτεμα! Να αλλαξω set up βρε αδερφε! :D

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό σου είπα λίμνη Θόδωρε. :)

Ε ναι εχεις δικιο! Νομιζω εκτιμας την Αφρικη μονο απο λιμνη αλλιως ειναι σαν εχεις Αμαζονιο η Ασια!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια προτότυπη ιδέα με τρομερά ψάρια και συμπεριφορές είναι ένα βιοτοπικό με C. Furcifer. Σπάνια στην ελλάδα, αλλά αν βρεις είσαι πολύ μάγκας. Ο PRINCE διατηρούσε αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρακια αλλα μολις τωρα κοιταγα για λιμνη Victoria. Παιδια νομιζω εχει πιο ομορφα ψαρια εκει!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!!!!Οντως η VICTORIA εχει και ομορφα και σπανια ψαρακια!!!!Εγω εχω τα Haplocromis aeneocolor(yellow belly) και πραγματικα εχω ξετρελαθει!!!Ολα τα λεφτα ειναι ο αρσενικος(πολυ χρωμα)!!!Τα θυλικα δεν ξερω αν θα σε εντυπωσιασουν και πολυ!!!!Εγω τα επελεξα γιατι εχει μεγαλο ενδιαφερον η αναπαραγωγη τους(μιας και ειναι υπο εξαφανιση)μεχρι στιγμης εχω 3 γεννες και συνεχιζω με μεγαλη καρτερικοτητα!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ ομορφο ψαρακι αλλα τα βρισκεις αυτα; Αυτο εχω παρατηρησεις κι εγω οτι τα περισσοτερα ειναι σπανια και εξαφανισμενα απ την φυση! Μπραβο φιλαρακι καλα κανεις και τα αναπαραγεις!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια προτότυπη ιδέα με τρομερά ψάρια και συμπεριφορές είναι ένα βιοτοπικό με C. Furcifer. Σπάνια στην ελλάδα, αλλά αν βρεις είσαι πολύ μάγκας. Ο PRINCE διατηρούσε αν δεν κάνω λάθος.

Δυστυχώς Παναγιώτη το ενυδρείο ,οσο και αν φαίνεται περίεργο ,είναι μικρό για Furcifer και θα έχει προβλήματα στο βάθος του χρόνου

:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Παναγιώτη το ενυδρείο ,οσο και αν φαίνεται περίεργο ,είναι μικρό για Furcifer και θα έχει προβλήματα στο βάθος του χρόνου

:)

Ειδα την παρουσιαση του prince και μπορω να πω πως εχεις δικιο! Θα χουμε θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...