Jump to content

Aλλαγη Πορειας


Sturm

Recommended Posts

Πολυ όμορφα τα julidochromis transcriptus αυτό το είδος είχα κατα νού να βάλω στο δικό μου μέχρι που διάβασ για τα Brichardi.

Δεν μπορείς να βάλεις και τα δύο είδη στο ενυδρείο σου, είνα και τα δύο πετρόψαρα.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι διαστασεις 80χ35χ40. Να σας πω την αληθεια τα julidochromis transcriptus σκεφτομουν. Οι καλβοι ωραιοι και αυτοι και τα bricardi αλλα χωρανε εκει μεσα; Ναι χωράνε αλλά ένα απο αυτά. Όχι και τα 2. Απ τα τζουλι μονο ζευγαρι η χαρεμι; ζευγάρι αν τα πάρεις μεγάλα και σου πουν ότι είναι διασταυρωμένο ζεύγος. Αλλιώς παίρνεις 5,6 μικρά και περιμένεις να σου κάτσουν ζευγάρι.

Μαζί με τα transcriptus που σου αρέσουν μπορείς να βάλεις και ένα χαρεμάκι κοχυλοψαρα όπως σου είπα και πιο πάνω. Ενώ στα άλλα όπως οι κάλβοι, τα brichardi, τα leleupi και άλλα πετρόψαρα δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ο κυβος εριφθη! Τα τζουλι θα μπουνε και μαλλον καποιο κοχυλοψαρο. Απο αυριο αρχιζει η αναζητηση. Τα βρισκεις ευκολα γενικα; Απο γεννες πως παμε;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή φιλαράκι. Τελικά δεν άντεξες, κύλησες προς Αφρική. Θα πρότεινα για κοχυλόψαρα τα multis. Επειδή τυγχάνει να τα έχω βάλει σε ενυδρείο φίλης μου και τα έχω ρίξει αρκετή παρατήρηση είναι απίστευτα ψάρια από συμπεριφορά. :D

Τα βρίσκεις σχετικά εύκολα Θοδωρή, αλλά είναι και θέμα τύχης. Δεν σε βιάζει τίποτα, κάνε το ψαχτίρι σου και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη δεν υπηρχε περιπτωση να μην το κανω αφου μπηκε στο μυαλο μου. Χαλαρα και σιγα σιγα για να μην αναστατωνεται και η κυρα. Χεχεχε θα της το φερω υπουλα! Τελικα τα μωρα ειναι μεγαλος συμμαχος οταν θελουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωωωω ωραιο! Ευχαριστω Παναγιωτη. Ελπιζω να τα βρω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ωραια μερα ειχε σημερα και πηγα ποδηλαταδα στο βουνο. Μαζεψα κατι κοτρωνια ωραια ( μου φυγε η ψυχη να τα παω στο αμαξι ) αλλα εχω μια μονο επιφυλαξη. Εχουν πολλες μυτες και αγριες επιφανειες. Παιζει να τραυματιστουν τα ψαρια;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ναι Θοδωρή. Λείανε τις με κάτι. Υπόψιν οτι δεν χρειάζεσαι πάρα πολλές. Ίσα να καλύψουν την μία γωνία, γιατί πρέπει να μείνει χώρος και για τα κοχύλια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηρα, τις μαζεψα. Απλα κοτρωνια βουνου! Απ αυτες που σκουντουφλας πανω τους και συχτιριζεις :) . Φωτο θα βαλω αυριο γιατι το photobucket μου κανεο νερα. Καπως καταφερα να συρικνωσω την οθονη και δεν βλεπω τα γραμματα και δεν ξερω πως να την επαναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Πάτα ctrl και ενώ το έχεις πατημένο ανεβοκατέβασε την ροδέλα του ποντικιού.

Πάντως ότι πέτρα και να πήρες, καλό ξέπλυμα να φύγουν τα χώματα. όχι με απορυπαντικά. με σκέτο νεράκι και αν θες και με βούρτσα ή σφουγγάρι, αλλά να είναι αχρησιμοποίητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα παιδια συγγνωμη που χαθηκα. Ειμαι αδικαιολογητος!

Λοιπον επανερχομαι με μια φωτο απο τις πετρες που εχω μαζεψει! Αλλα τα τζουλι και τα μουλτι χρειαζονται πετρες τελικα ή τσαμπα κουβαλαγα; Μηπως επρεπε να μαζευω σαλιγκαρια; :bigemo_harabe_net-88:

2013-10-23-331_zps1c78adff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τα multies έπρεπε να μαζεύεις σαλιγκάρια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα βάλεις και julies , χρειάζεσαι πέτρες. Μπορείς να κάνεις ένα σύμπλεγμα από τη μια πλευρά και όλο το υπόλοιπο να το καλύψεις με κοχύλια.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λέει ο Δημήτρης. Μερικές πέτρες και το υπόλοιπο γεμάτο κοχύλια.

Δες ένα παρόμοιο ενυδρείο για να πάρεις μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα! Ε καπως ετσι θα γινει! Με λιγοτερες πετρες! Αυτε ςπου εχω πιο πανω πιστευω κανουν ε;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη παρε ενα τηλεφωνο να σε παω καπου να μαζεψουμε καποιες πετρες γιατι θα χρειαστω κι εγω καποιες.Αν δεις αυτες που σου λεω,θα τις προτιμησεις απο αυτες που εχεις σιγουρα :D

Και ειναι και κοντα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ θα γινω αλλη μια φορα σπαστικος και σαν εχω ζαλισει! Bricardi ή Calvus παιζει στα 120λτ;

Link to comment
Share on other sites

Τι σπαστικός ρε φίλε , πλάκα μας κάνεις ; :P

Για μόνα τους ή με τα multies εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

Με τζουλι ή μουλτι αλλα και μονα τους! Δηλαδη παιζει ο συνδιασμος μουλτι και καλβοι ή μπρικαρντι ή ο συνδιασμος τζουλι με καλβους ή μπρικαρντι;

Μονα τους παιζουν οι καλβοι ή μπρικαρντι;

Πολλα "ή" παντως παιζουν! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι θα έλεγες για ένα ζευγάρι από αυτά τα ψαράκια . http://www.aquariumlife.net/profiles/african-cichlids/blue-jewel/100150.asp

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...