Jump to content

Βοηθεια Με Φωτισμο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα σας για τα ... φώτα μου. Συνοπτικά λοιπον, σε φυτεμμένο 60λ ενυδρείο με αρκετά φυτά, όχι πολυ απαιτήτικά, μέτρια προς εύκολα. Χρησιμοποιούσα τις εξής λάμπες α) LED PAR 30 και μια οικονομίας 6500κ (απο το ηλεκτρολογείο της γειτονιας) όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα. Τα φυτά είχαν σχετικά καλή ανάπτυξη. Πρίν λίγους μήνες προσέθεσα ένα φωτιστικό με λάμπα 8000κ plant με ροζ απόχρωση. Θεωρητικά είναι λάμπα που θα βοηθήσει την περεταίρω ανάπτυξη των φυτών. (σημ. τα μόνα μετρια σε δυσκολία Φυτά που έχω είναι η cuba (με καλη ανάπτυξη) και η Alternanthera Reineckii 'pink'.)

Το θέμα μου είναι οτι αντι να δω δυνατότερη ανάπτυξη είδα αρκετή bba 'αλγη..... Τελικά μήπως η λάμπα είναι υπερβολική; Δεν χρειάζονται τα 8000κ της...

Φωτοπερίοδος 8 ωρες η 8000κ με την 6500κ συν ένα 4ωρο ενδιάμεσα και η LED.

Συγγνώμη για την πολυλογία μου. Οποιεσδήποτε άλες πληροφορίες για το ενυδρείο μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83108

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν επρεπε να βαλεις την 8500Κ αλλα να εβαζες μια 4500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είναι 8000κ και όχι 8500κ η λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μειώσω τις ώρες της συγκεκριμένης λάμπας; Δλδ μόνο ένα 4 ωρο και αυξήσω την διάρκεια του LED;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα πετυχεις κατι ετσι,η γνωμη μου ειναι οτι τα κελβιν της λαμπας ειναι λαθος.Εγω θα εβαζα μια 4500Κ σε συνδιασμο με την 6500Κ που εχεις και με τα λεντ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κε MOD. :bigemo_harabe_net-64:

Περιμένω με αγωνία και γνώμες άλλων φίλων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...