Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Στις 11 του μηνα πεθανε ενα απ'τα 2 silver shark που ειχα στο ενυδρειο. εκανα ολα τα τεστ νερου και βγηκαν μια χαρα! Στις 13 εφερα αλλα 2 silver shark στο ενυδρειο και σημερα πεθαναν 2 θυληκοι ξιφοφοροι παλι τα τεστ ολα βγηκαν ενταξει! ΤΙ γινεται?? Εχω αλλον ενα αρσενικο ξιφοφορο ο οποιος καθεται μονιμα σε μια γωνια και δεν κολυμπαει....να τον βαλω μονο του σε ενα 15λιτρο ενυδρειο ή να τον αφησω μεσα και ο,τι γινει?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:100
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξωτερικο φιλτρο 15 λιτρα carbon υαλοβαμβακα σφουγγαρι μακαρονι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):8 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):17 συνολο :1 ξιφοφορος 3 shilver shark 4 clown loach 7 neon tetra 2 μελανοταινιες
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα δυο φορες την ημερα (ταμπλετες και μπιλακια και τριμενο flake) προετοιμασια νερου αλλαγης με sera aquatan και sera nitrinec αλλαγη νερου 20 λιτρα καθε 20 μερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7.2
- KH: 6 d
- GH: >7 d
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0.10-0.15
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10-15
- Θερμοκρασία:25-27
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: την αμμωνια
-Strips: ολα τα υπολοιπα
-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:1 silver shark 2 θυληκοι ξιφοφοροι( που πεθαναν) 1 αρσενικος ξιφοφορος (ζει)

- Ιστορικό Ψαριού: το silver shark το ειχα για κανα 3μηνο ενω τους ξιφοφορους 7 μηνες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):το silver shark ητανε δυσκινητο μια μερα πριν πεθανει. Οι ξιφοφορινες ομως οχι ητανε ζωηρες και τρωγανε ο αρσενικος ξιφοφορος δεν κολυμπαει αλλα καθεται μονος του σε μια γωνια (αναπνεει)
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:με το που βρηκα το silver shark νεκρο εριξα sera aquatan και sera fishtamin ( βιταμινες)
-Δοσολογία:10 ml aquatan και 3 ml fishtamin
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(ειναι αδυνατο να βγαλω φωτογραφιες αφου δεν εχω καμερα λυπάμαι)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εχεις αμμωνια απο οτι βλεπω και δεν κανει

σημαινει οτι το φιλτρο σου ειναι αστρωτο!

και τα ψαρακια σου δεν κανουν για 100 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω τωρα για να μην πεθανει καποιο αλλο ψαρι??

Έγινε επεξεργασία - annako
Link to comment
Share on other sites

κανε μια αλλαγη νερου μεγαλη!

και ταιζε ελαχιστα!

και ξανακανε μετρησεις θα πρεπει να εχεις 0 αμμωνια και νιτρωδη και να μετρας μονο νιτρικα

καλο θα ειναι ολες οι μετρησεις σου να ειναι με υγρα τεστ νερου ειναι πιο αξιοπιστα!

εχει πολλα ψαρια και αταιριαστα για το ενυδρειο σου

υγ θα πρεπει να αλλαζεις 30 λιτρα ανα εβδομαδα οταν κανεις τις ρουτινες σου και οχι 20 λιτρα ανα 20 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Συμπληρώνωντας τους προυγούμενους θα ήθελα να μας πείς κάποιες επιπλέον πληροφορίες φια το ενυδρείο και τα ψάρια που δυστυχώς πέθαναν.

Πόσο καιρό 'τρέχει' το ενυδρείο?

Τα ψαράκια που πέθαναν είχαν κάποια εξωτερικά συμάδια?Είχαν σημάδια αλλαγής στην συμπεριφορά τους?Ήταν δηλαδή νωχελικά ή κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρεο λειτουργει εδω και 8 μηνες και τα ψαρια που πεθαναν δεν ειχαν ουτε εξωτερικες πληγες ουτε περιεργη συμπεριφορα!

Παντως εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και ο ξιφοφορος ζωηρεψε απο χθες επισης ο petshopας μου επε να μην τα ταιζω καθολου για μερικες ημερες και οτι τα ψαρια πεθανα απο την αμμωνια (βλεπετε εβαλα προσφατα σε λειτουργια την αυτοματη ταιστρα και μπορει να επεσε παραπανωω αν και ειχα ελεγξει τις ποσοτητες)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου χαλαρα με το ταισμα και μην εμπυστευεσαι την ταιστρα. Επισης εχεις πολλα και διαφορα ψαρια μη συμβατα μεταξυ τους, σε λιγα λιτρα και το φιλτρο σου πολυ πιθανων να ειναι και μικρο για την σωστη λειτουργεια και διαχειρηση των παραγωμενων ρυπων.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρεο λειτουργει εδω και 8 μηνες και τα ψαρια που πεθαναν δεν ειχαν ουτε εξωτερικες πληγες ουτε περιεργη συμπεριφορα!

Παντως εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και ο ξιφοφορος ζωηρεψε απο χθες επισης ο petshopας μου επε να μην τα ταιζω καθολου για μερικες ημερες και οτι τα ψαρια πεθανα απο την αμμωνια (βλεπετε εβαλα προσφατα σε λειτουργια την αυτοματη ταιστρα και μπορει να επεσε παραπανωω αν και ειχα ελεγξει τις ποσοτητες)

Να πεις στον πετσοπα λοιπόν ότι πρώτα στρώνουμε το ενυδρείο και μετά βάζουμε ψάρια!

Και όχι να πουλάμε ψάρια και ενυδρείο μαζί να περιμένουμε ποτέ θα ψωφισουν τα ζωντανα και μετά να κάνουμε τους γνωστές !

Απαράδεκτοι για ακόμη μια φορά !

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρεο λειτουργει εδω και 8 μηνες και τα ψαρια που πεθαναν δεν ειχαν ουτε εξωτερικες πληγες ουτε περιεργη συμπεριφορα!

Παντως εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και ο ξιφοφορος ζωηρεψε απο χθες επισης ο petshopας μου επε να μην τα ταιζω καθολου για μερικες ημερες και οτι τα ψαρια πεθανα απο την αμμωνια (βλεπετε εβαλα προσφατα σε λειτουργια την αυτοματη ταιστρα και μπορει να επεσε παραπανωω αν και ειχα ελεγξει τις ποσοτητες)

Να πεις στον πετσοπα λοιπόν ότι πρώτα στρώνουμε το ενυδρείο και μετά βάζουμε ψάρια!

Και όχι να πουλάμε ψάρια και ενυδρείο μαζί να περιμένουμε ποτέ θα ψωφισουν τα ζωντανα και μετά να κάνουμε τους γνωστές !

Απαράδεκτοι για ακόμη μια φορά !

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρεο λειτουργει εδω και 8 μηνες και τα ψαρια που πεθαναν δεν ειχαν ουτε εξωτερικες πληγες ουτε περιεργη συμπεριφορα!

Παντως εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και ο ξιφοφορος ζωηρεψε απο χθες επισης ο petshopας μου επε να μην τα ταιζω καθολου για μερικες ημερες και οτι τα ψαρια πεθανα απο την αμμωνια (βλεπετε εβαλα προσφατα σε λειτουργια την αυτοματη ταιστρα και μπορει να επεσε παραπανωω αν και ειχα ελεγξει τις ποσοτητες)

Να πεις στον πετσοπα λοιπόν ότι πρώτα στρώνουμε το ενυδρείο και μετά βάζουμε ψάρια!

Και όχι να πουλάμε ψάρια και ενυδρείο μαζί να περιμένουμε ποτέ θα ψωφισουν τα ζωντανα και μετά να κάνουμε τους γνωστές !

Απαράδεκτοι για ακόμη μια φορά !

Link to comment
Share on other sites

τα χωσα στους πετσοπαδες οχι σε σενα :sarcasm:

γιατι παντα και παντου τα ιδια κανουν!

εσυ θα συνεχισεις κανονικα να κανεις μεγαλες αλλαγες νερου , να προσπαθησεις να εχεις 0 αμμωνια να κανεις και συχνες μετρησεις

θα συμπληρωνεις βακτηρια οπως ακριβως λεει ο κατασκευαστης , με προσοχη πρωτα αλλαγη νερου και μετα θα βαζεις βακτηρια

και θα ταιζεις ελαχιστα!

τι φιλτρο εχεις και με τι πραγματα μεσα?

και θα πρεπει να φτιαξουμε και την ψαροσυνθεση σου, αν θελεις ανοιξε ενα καινουργιο θεμα και κανε μας μια παρουσιαση του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο το εφτιαξε ο πατερας μου και εχει μεσα υαλοβαμβακα ενα πρασινο σφουγγαρι μακαρονι και ανθρακα επισης ειναι εξωτερικο και το νερο φιλτραρεται 700l/h

Οσο για την ψαροσυνθεση πιστευω οτι διαφωνειτε για τα καρχαριακια και τα clown loach και εγω ειπα στον πετσοπα οτι θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα μου ειπε οτι αμα μεγαλωσουν να του τα παω πισω και να μου δωσει παλι μικρα ...

Υ.Σ. τοσο καιρο που δουλευε το ενυδρειο δεν ειχα καθολου θανατους γι'αυτο με παρεξενεψε επισης ο πετσοπας ειπε να ριξω μια σταγονα sera baktopur για καλο και για κακο...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιήσεις φάρμακο ακόμα. Ασε που μια σταγόνα δεν πρόκειται νά κάνει και πολλά.

Ο ξιφοφόρος τώρα σε τί κατάσταση είναι; Αν μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία του ψαριού και μια γενική του ενυδρείου θα βοηθούσε αρκετά.

Αντιχλώριο χρησιμοποιείς στις αλλαγές νερού;

Επίσης το fishtamin χρησιμοποιείται στον εμπλουτισμό της τροφής με βιταμίνες, δεν μπαίνει μόνο του στο νερό

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω να μην μπλεξεις ακομη με φαρμακα!

επισης το ανθρακα θα προτεινα να τον βγαλεις απο το φιλτρο!

γνωριζεις ποσο βιολογικο υλικο εχεις στο φιλτρο?η στο περιπου?

τα ψαρια μεγαλωνουν και τρωνε και περισσοτερο και δημιουργουν περισσοτερους ριπους απο πριν (εδω να προσθεσω πως και οι αλλαγες νερου που κανεις ειναι και μικρες σε ποσοτητα αλλα και καθυστερημενες , κανονικα θα επρεπε ενα 30% ανα 7 μερες)το οτι στην αρχη δεν ειχες προβλημα δεν σημαινει οτι δεν θα εχεις και στο μελλον!ενα συστημα μπορει να επιβαρυνετε συνεχεια

το ενυδρειο πως το εστρωσες?

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω να μην μπλεξεις ακομη με φαρμακα!

επισης το ανθρακα θα προτεινα να τον βγαλεις απο το φιλτρο!

γνωριζεις ποσο βιολογικο υλικο εχεις στο φιλτρο?η στο περιπου?

τα ψαρια μεγαλωνουν και τρωνε και περισσοτερο και δημιουργουν περισσοτερους ριπους απο πριν (εδω να προσθεσω πως και οι αλλαγες νερου που κανεις ειναι και μικρες σε ποσοτητα αλλα και καθυστερημενες , κανονικα θα επρεπε ενα 30% ανα 7 μερες)το οτι στην αρχη δεν ειχες προβλημα δεν σημαινει οτι δεν θα εχεις και στο μελλον!ενα συστημα μπορει να επιβαρυνετε συνεχεια

το ενυδρειο πως το εστρωσες?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιήσεις φάρμακο ακόμα. Ασε που μια σταγόνα δεν πρόκειται νά κάνει και πολλά.

Ο ξιφοφόρος τώρα σε τί κατάσταση είναι; Αν μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία του ψαριού και μια γενική του ενυδρείου θα βοηθούσε αρκετά.

Αντιχλώριο χρησιμοποιείς στις αλλαγές νερού;

Επίσης το fishtamin χρησιμοποιείται στον εμπλουτισμό της τροφής με βιταμίνες, δεν μπαίνει μόνο του στο νερό

ο ξιφοφορος τωρα ειναι πιο ζωηρος απο εχθες δεν εχω ταισει ακομη θα επρεπε η οχι??

αντιχλωριο δεν ειναι το sera aquatan??? αν ειναι αυτο τοτε ναι χρησιμοποιω ευχαριστω πολυ για την πληροφορια για το fishtamin δεν το ηξερα :)

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω να μην μπλεξεις ακομη με φαρμακα!

επισης το ανθρακα θα προτεινα να τον βγαλεις απο το φιλτρο!

γνωριζεις ποσο βιολογικο υλικο εχεις στο φιλτρο?η στο περιπου?

τα ψαρια μεγαλωνουν και τρωνε και περισσοτερο και δημιουργουν περισσοτερους ριπους απο πριν (εδω να προσθεσω πως και οι αλλαγες νερου που κανεις ειναι και μικρες σε ποσοτητα αλλα και καθυστερημενες , κανονικα θα επρεπε ενα 30% ανα 7 μερες)το οτι στην αρχη δεν ειχες προβλημα δεν σημαινει οτι δεν θα εχεις και στο μελλον!ενα συστημα μπορει να επιβαρυνετε συνεχεια

το ενυδρειο πως το εστρωσες?

λεγοντας βιολογικο υλικο τι εννοεις?? οσο για το ενυδρειο ειχα παλια ενα 5λιτρο με εναν μονομαχο και τον λυπομουνα που ειχε τοσο λιγο χωρο οποτε αποφασισα να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο μετα απο πολυ ψαξιμο ενας φιλος μας εδωσε αυτο το 100λιτρο ενυδρειο καθως δεν το χρησιμοποιουσε πια! (το ενυδρειο ηταν σε αθλια κατασταση μεχρι και ψοφιο ψαρι βρηκα μες στο χαλικι το οποιο δεν ειχε αφαιρεσει τελος παντων το καθαρισαμε ξεπλυναμε το χαλικι αρκετα καλα ελεγξαμε το ενυδρειο πρωτα μια εβδομαδα μονο με νερο για να δουμε αν ειναι ενταξει οι σιλικονες (οπως μας ειπε ο πετσοπας και αφου περασε το τεστ προσθεσαμε το χαλικακι και ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ και παλι οπως μου ειπε ο πετσοπας το εστρωσα με sera aquatan kai sera nitrivec λυπαμαι αλλα δεν θυμαμε ποσο εριχνα αλλα θυμαμαι οτι αυτα τα εριχνα για μια εβδομαδα επειτα αφου εκανα καποια τεστ και βγηκαν καλα εβαλα μεσα τον μονομαχο μου και μετα απο ενα μηνα περιπου εβαλα 5 νεον τετρα και μετα απο κανα 1 μηνα εβαλα 3 ξιφοφορους και αλλα 4 νεον τετρα και μετα απο κανα μηνα εβαλα 4 clown loach και μετα απο 1 μηνα 2 μελανοταινιες και πριν απο κανα μηνα εβαλα και τα καρχαριακια!) αυτααα πειτε μου παρακαλω πως μπορω να κανω τη ζωη των ψαριων μου πιο ευκολη

Υ.Σ. ο μονομαχος δυστυχως αρρωστησε οταν εβαλα τα clown loach τα οποια του εφαγαν τα πτερυγια μολις το συνειδητοποιησα τον εβαλα μονο του σε ενα 15λιτρο και τον ειχα εκει για 4 μηνες οπου δεν ετρωγε τιποτα και δεν κουνιοταν καθολου ανεπνεε μονο σε μια γωνια ωσπου μια μερα τον βρηκα νεκρο και τον εθαψα στον κηπο αφου ηταν μαζι μου για 3 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρονι που λες ότι έχεις μέσα στο φίλτρο είναι πολύ?

Το ενυδρείο σου φοβάμαι ότι ίσως να μην έχει στρωθεί καλά αλλά μην ξεχνάμε ότι έχεις και μεγάλη ιχθυοφορτισει 16 ψάρια σε 100λιτρα αν δεν κάνω λάθος? Και μάλιστα ψάρια που χρειάζονται 2πλασιο και 3πλασιο ενυδρείο

Νομίζω πως πρέπει να μειώσεις και ψάρια εκτός από τις ρουτίνες που σου είπα να κανεις μεχρι να μηδενίσει η αμμωνία!

Link to comment
Share on other sites

λεγοντας βιολογικο υλικο τι εννοεις?? οσο για το ενυδρειο ειχα παλια ενα 5λιτρο με εναν μονομαχο και τον λυπομουνα που ειχε τοσο λιγο χωρο οποτε αποφασισα να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο μετα απο πολυ ψαξιμο ενας φιλος μας εδωσε αυτο το 100λιτρο ενυδρειο καθως δεν το χρησιμοποιουσε πια! (το ενυδρειο ηταν σε αθλια κατασταση μεχρι και ψοφιο ψαρι βρηκα μες στο χαλικι το οποιο δεν ειχε αφαιρεσει τελος παντων το καθαρισαμε ξεπλυναμε το χαλικι αρκετα καλα ελεγξαμε το ενυδρειο πρωτα μια εβδομαδα μονο με νερο για να δουμε αν ειναι ενταξει οι σιλικονες (οπως μας ειπε ο πετσοπας και αφου περασε το τεστ προσθεσαμε το χαλικακι και ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ και παλι οπως μου ειπε ο πετσοπας το εστρωσα με sera aquatan kai sera nitrivec λυπαμαι αλλα δεν θυμαμε ποσο εριχνα αλλα θυμαμαι οτι αυτα τα εριχνα για μια εβδομαδα επειτα αφου εκανα καποια τεστ και βγηκαν καλα εβαλα μεσα τον μονομαχο μου και μετα απο ενα μηνα περιπου εβαλα 5 νεον τετρα και μετα απο κανα 1 μηνα εβαλα 3 ξιφοφορους και αλλα 4 νεον τετρα και μετα απο κανα μηνα εβαλα 4 clown loach και μετα απο 1 μηνα 2 μελανοταινιες και πριν απο κανα μηνα εβαλα και τα καρχαριακια!) αυτααα πειτε μου παρακαλω πως μπορω να κανω τη ζωη των ψαριων μου πιο ευκολη

Υ.Σ. ο μονομαχος δυστυχως αρρωστησε οταν εβαλα τα clown loach τα οποια του εφαγαν τα πτερυγια μολις το συνειδητοποιησα τον εβαλα μονο του σε ενα 15λιτρο και τον ειχα εκει για 4 μηνες οπου δεν ετρωγε τιποτα και δεν κουνιοταν καθολου ανεπνεε μονο σε μια γωνια ωσπου μια μερα τον βρηκα νεκρο και τον εθαψα στον κηπο αφου ηταν μαζι μου για 3 χρονια!

κοιτα να δεις. Τα silver γίνονται πανω απο 30 εκατοστα και θελουν τουλαχιστων 2μετρο ενυδρειο για να ζησουν ευπρεπώς. Τα κλοουν επισης γινονται αρκετα μεγαλα και σε μικρα ενυδρεια παθαινουν νανισμο. Δεν πιστευω να σου εφαγε καποιο κλοουν τα πτερυγια του μονομαχου, απλα το επαθε λογω στρες. Τα νεον θελουν πολυ οξινο νερο και καποια στιγμη θα γινουν μεζες. Οπως καταλαβαινεις θα πρεπει να διαβασεις λιγο το προφιλ των ψαριων σου για να δεις το τη μπορεις να ταιριαξεις σε αυτα τα λιτρα γιατι και το στρεσ ειναι βασικος παραγωντας ανεξηγητων θανατων. Θελω να πιστευω πως η ταιστρα σου εκανε την ζημια συν καποιο ψοφιο ψαρι αλλα οπως και να εχει θα πρεπει να μετρας καθημερινα για αμμωνια μεχρι να δεις τη θα κανεις και αν χρειαζεται να κανεις αλλαγες νερου με 3πλη δοση πριμε της seachem.

Link to comment
Share on other sites

περιπου 2 χουφτες (ενα δυχτακι) η αμμωνια επεσε στο 0.4 οσο για τα ψαριααα θα μου προτεινες να τα γυρισω πισωω??

υ.σ. 17 ψαρια ειναι συνολικα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα annako.

Οπως καταλαβαινεις το ενυδρειακι σου ειναι μικρο για καποια ψαρια και τα προβληματα θα μεγαλωσουν με τον καιρο. Αρχικα θα επεστρεφα τα σιλβερ και τα κλοουν και θα δεις πως πολυ πιθανον σε 2~3 ημερες μπορει να μην μετρας καθολου αμμωνια ποια. Οσο για το κεραμικο υλικο καλο ειναι να το αυξησεις εστω στο διπλασιο εαν εχει χωρο το φιλτρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...