Jump to content

Ενυδρείο 15 Λίτρων Απο Τα Jumbo (Παρουσίαση)


Yiannhs

Recommended Posts

Νομίζω ότι δεν έχει βάλει καθόλου σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έτσι το κάνουν στα μικρά φίλτρα, που να μπει το διχτάκι εκεί μέσα;

Επίσης μόλις βρήκα (με παραγγελία βέβαια) εδώ στην περιοχή μου siporax mini. Να τα αντικαταστήσω με αυτά που έβαλα ή τσάμπα κόπος;

Σφουγγάρι έχω βάλει το μισό στον πάτο.Το έκοψα όπως έκανε εδώ και ο φίλος.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στο ιδιο φιλτρο εχω βαλει ενα εκκατοστο σφουγγαρι κατω μετα σιποραξ μινι με το διχτακι του (αφαιρεσα λιγα μπιλακια).Υαλοβαμβακα δεν εβαλα καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να τα βάλω όλα όρθια για να μην χαλάσω τη ροή του φίλτρου.Γιατί με το διχτάκι, θα έμπαιναν μέσα όπως να 'ναι.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και ετσι... Κανε οτι ειπε ο Dpap και θα εισαι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μονομάχο μέσα θα χρειαστείς τη μειωμένη ροή στο φίλτρο.

Τα μακαρόνια κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει ότι κάποιοι τα σπάνε κιόλας για να χωρέσουν περισσότερα σε μικρά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ειχα σπασει :P αλλα αμα χωρανε και ετσι δεν υπαρχει θεμα, παιζει ρολο ποσο χοντρο και ψηλο ειναι το μακαρονι...

Αμα ειναι barilla ή misco :P:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα και από εμένα. Πήρα αυτό το ενυδρείο από μια φίλη μου και σκέφτομαι να το "ενεργοποιήσω "μέσα στα χριστούγεννα. Θα σας δώσω το link από το φωτιστικό http://www.ebay.com/itm/131316777835?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT και τον θερμοστάτη http://www.ebay.com/itm/380960076750?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=650295418824&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT αγόρασα για να το λειτουργήσω σε τρομερά οικονόμικη τιμή ώστε όποιος άλλος θέλει να παραγγείλει και να ψαχτεί για κάτι τέτοιο εξίσου οικονομικό!

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα!! :geek:

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους.Χωρις καμια μετατροπη ακομα του φιλτρου,εκανα το τεστ νερου και κου εβγαλε τις παρακατω τιμες.Την γνωμη σας παρακαλω

Επισης παρακαλω πειτε μου αν το siporax mini που πηρα πειραζει που θα το βαλω στο φιλτρο χωρις το διχτακι του,γιατι φυσικα δεν χωραει.

Ευχαριστω

Καλησπερα σε ολους.Χωρις καμια μετατροπη ακομα του φιλτρου,εκανα το τεστ νερου και κου εβγαλε τις παρακατω τιμες.Την γνωμη σας παρακαλω

Επισης παρακαλω πειτε μου αν το siporax mini που πηρα πειραζει που θα το βαλω στο φιλτρο χωρις το διχτακι του,γιατι φυσικα δεν χωραει.

Ευχαριστω

post-62059-0-78804700-1455743951_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Αγγελική Αγγελικη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Χωρις καμια μετατροπη ακομα του φιλτρου,εκανα το τεστ νερου και κου εβγαλε τις παρακατω τιμες.Την γνωμη σας παρακαλω

Επισης παρακαλω πειτε μου αν το siporax mini που πηρα πειραζει που θα το βαλω στο φιλτρο χωρις το διχτακι του,γιατι φυσικα δεν χωραει.

Ευχαριστω

 

Σε παρακαλω,συνεχισε να γραφεις στο δικο σου θεμα που εχεις ανοιξει στο γενικα γλυκου νερου.

Εδω ειναι το θεμα του αλλου φιλου,μη του το χαλαμε.

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αγορασα πριν κανα χρονο το συγκεκριμενο ενυδρείο και το χρησημοποιουσα χωρις το φιλτρο(για το λογο που θα πω παρακατω) για ενα χρυσοψαρο κανοντας τακτες αλλαγες νερου ...τωρα εχω δυο μικρα χρυσοψαρα μεσα και θα ηθελα να βαλω το φιλτρο αλλα αντιμετωπίζω το εξης ζητημα:απο τη μερα που το πηρα και πηγα να το δοκιμασω κανει τρομερο θορυβο ακομη και εκτός νερου και ακομα και οταν το βαζω στο νερο δε φαίνεται να δουλεύει αφου ο ροοστατης δε γυριζει για να αλλαξω την ενταση και δε βγαζει "συντριβανακι" η κατο παρομοιο...οταν το ανοιξα τα σφουγγαρακια δεν ηταν καν τελειως βρεγμενα σα να μη τραβουσε το νερο..αντιμετωπίζει κανεις το ιδιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Πηνελοπημαρνε έγραψε:

Αγορασα πριν κανα χρονο το συγκεκριμενο ενυδρείο και το χρησημοποιουσα χωρις το φιλτρο(για το λογο που θα πω παρακατω) για ενα χρυσοψαρο κανοντας τακτες αλλαγες νερου ...τωρα εχω δυο μικρα χρυσοψαρα μεσα και θα ηθελα να βαλω το φιλτρο αλλα αντιμετωπίζω το εξης ζητημα:απο τη μερα που το πηρα και πηγα να το δοκιμασω κανει τρομερο θορυβο ακομη και εκτός νερου και ακομα και οταν το βαζω στο νερο δε φαίνεται να δουλεύει αφου ο ροοστατης δε γυριζει για να αλλαξω την ενταση και δε βγαζει "συντριβανακι" η κατο παρομοιο...οταν το ανοιξα τα σφουγγαρακια δεν ηταν καν τελειως βρεγμενα σα να μη τραβουσε το νερο..αντιμετωπίζει κανεις το ιδιο θεμα?

Θα πρεπει να βυθισεις ολοκληρο το φιλτρο μεσα στο νερο.Να μεινει εξω μονο το καλωδιο.

Για τα δυο χρυσοψαρα σε τοσο λιγα λιτρα φανταζομαι δεν θελεις να το συζητησουμε.Αν παρ'ελπιδα θελεις, ανοιξε ενα νεο θεμα στα ψαρια κρυου νερου να τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο φοβομουν να το βαλω πιο μεσα για να μη βραχυκυκλωσει τελικα δουλευει μια χαρα.. οσο για το αλλο θεμα το ενυδρείο ειναι 20 λιτρα και τα χρυσοψαρα ειναι μικρα μου ειπαν στο petshop οτι ειναι ενταξει ...θα το ψαξω ομως καλυτερα γιανα δω αν θα χρειαστω μεγαλυτερο ..ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

5a7826c3f25d9_2016-03-1220.thumb.jpg.75c181b061d903901e45bb5879ad669a.jpg5a7826d683bc6_2016-04-0310.thumb.jpg.56e7d8d430189605ca905a9e968b813e.jpg5a7826fd47a78_2016-10-3010.thumb.jpg.a4a28fd2ca53e07dc911c870df990fa9.jpg5a7827094364a_-2017-12-2120.thumb.jpg.2a4f42d2977a99018d5fe0dbe6b7602c.jpg

Μαυρο πλεγμα κομενο στην μεση  (περιλαμβάνετε)  ασπρο λεπτο φιλτρο από απορροφητήρα  κουζινας  Σιποραχ κανονικο σπασμενο λιγο -  και στο πλεγμα (περιλαμβάνετε)  εβαλα καινούργιο ανθρακα με φώσφορο έτοιμο μειγμα (όσο παίρνει). + θερμοστάτη και λαμπα led '' ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΙΧΟΥ Τ5 4W ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΚΡΥΦΟ ΦΩΤΙΣΜΟ 28 CM SPOTLIGHT 5243 4000K '' χωράει ακριβός. Και μια led ταινια  Χύμα στριφογυριστή για να φτειάχνω χρωματισμούς green white /  moonlight μοβ !!!! το καπακι DIY αλουμίνιο ταψι μιας χρήσεως (άσχημο αλλα ευκολο) τέλειος ανακλαστήρας για το φως

Όπως βλέπετε το φίλτρο ολο μεσα 2 χρονια Χωρίς κανενα πρόβλημα /  θόρυβο

Μόνο ασπόνδυλα /// Δεν χρειάζεται τάισμα  1 στο τόσο και λίγο μόνο για να κρατάνε ωραίο χρώμα οι γαρίδες και για αναπαραγωγή@@@

 

-2015-12-05 10.jpg

-2015-12-05 50.jpg

2016-05-20 10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 2. Ένα για salt water rif αλλα με τον καυσωνα πέθαναν όλα!!! 43C είχε ουτε ανεμιστήρες ουτε παγακια σώσανε

2016-06-25 01 Ερημίτης.jpg

2016-07-17 04 Starfish.jpg

2016-07-17 09 Starfish.jpg

2016-12-16 Salt 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 4/16/2013 at 11:40 PM, Yiannhs said:

 

το 15 λιτρο λοιπον ειναι αυτο

post-53540-0-23960200-1366142820_thumb.jpg

 

στην τιμη των 20 ευρω (19,99)

περιλαμβανει την γυάλα διαστασεων : 31Χ23Χ24

post-53540-0-07131100-1366142933_thumb.jpg

 

 

 

Φίλος μου είχε πάρει ένα από τα jumbo και μου το έφερε χθες να το έχω γιατι εκείνος τελικά δε θα ασχοληθεί.

 

Το γέμισα για πλάκα να δω στην πραγματικότητα πόσο νερό χωράει και από άδειο γέμισε με περίπου 11 λίτρα νερό. Οι ωφέλιμες διαστάσεις που μπορείς να γεμίσεις με νερό και όχι μετρημένο χοντρικά είναι 30,5 (μήκος) το πολύ, 22,5 (ύψος) το πολύ και 17 (πλάτος) = ούτε 12 λίτρα πραγματικά δε βγαίνει..

 

Εdit: Τελικά, μιας και το είδα πριν ένα λεπτό, μιλάμε για ενυδρείο από jumbo αλλά μάλλον έφερνε διάφορα και αυτό που έχω στο χαρτί λέει 13 λίτρα (31x18x24) σαν διαστάσεις και όχι όπως το παραπάνω που έχει βάλει ο φίλος.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...