Jump to content

Γνωμες Για Μανιταρια


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Τον τελευταιο καιρο τα μανιταρακια μου δεν μου φαινονται και στα καλυτερα τους. Ενω ολα τα αλλα ζωντανα μεσα ειναι μια χαρα αυτα μου φαινομαι λιγο αδυναμα. Το ενυδρειο τρεχει σχεδον 1 χρονο και δεν ειχα καποιο θεμα με τα συγκεκριμενα. Αλαγες νερου κανω περιπου καθε 15 με 20 μερες αναλογα με τα νιτρικα. Σε καθε αλαγη βαζω ιχνοστοιχεια μεσα και αλατι χρησιμοποιω της τροπικ μαριν προ. Φωτισμο εχω 2 λαμπες 12,000 κελβιν.

Οι μετρησεις ειναι ΝΗ3 :3 Νο2: 0 Νο3 : 20 ΡΟ4 : 0,03 ΡΗ: 8 Ca : 480 Mg: 1500 ΚΗ : 7 salinity : 1026 Θερμοκρασια : 26.

Σας επισυναπτω και μερικες φωτος για να δειτε το πως ειναι τα μανιταρια και το πως ειναι καποια ζωανθους και αλλα κοραλια. Να σημειωσω οτι η γοργονια (ετσι θυμαμαι λεγετε) ανοιγει και βγαζει τους πολυποδες εξω. Απλα στην φωτο εκεινη την στιγμη ειναι κλειστο το κοραλι.

20130417194352.jpg

20130417194406.jpg

20130417194420.jpg

20130417194518.jpg

20130417194533.jpg

20130417194602.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου.

Αυτό το ΝΗ3 η αλήθεια είναι ότι δεν το καταλαβαίνω!Με τι τεστ το μετράς;

Επίσης η γοργόνεια δεν φαίνεται και στα καλύτερα της. Έχει χάσει πολύ από τον ιστό της.

Εκτός και αν την πήρες έτσι.

Στα μανιτάρια δεν βλέπω κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

ωχ...λαθος μου!!! ΝΗ3 : 0

θα το πατησα κατα λαθος. Δεν το προσεξα.

Την γοργονια σχεδον ετσι την πηρα. στο δεξι δεν ειχε σχεδον τπτ. Στο μεσαιο ειχε λιγακι. και στο αριστερο ηταν ετσι και εχω την εντυπωση οτι βγαζει ενα μικρο παρακλαδι.

Απλα μου φαινονται λιγο αδυνατισμενα τα μανιταρια. Καποτε ηταν ποιο τουρλωτα! και σηκωμενα προς τα επανω με ποιο φουσκομενο δισκο (σαν να τα ειχε φουσκωσει καποιος) Τωρα φαινονται καπως ποιο μικρα και ξεφουσκομενα.

Link to comment
Share on other sites

ωχ...λαθος μου!!! ΝΗ3 : 0 Παραλίγο και θα με τρέλαινες!!!

θα το πατησα κατα λαθος. Δεν το προσεξα.

Την γοργονια σχεδον ετσι την πηρα. στο δεξι δεν ειχε σχεδον τπτ. Στο μεσαιο ειχε λιγακι. και στο αριστερο ηταν ετσι και εχω την εντυπωση οτι βγαζει ενα μικρο παρακλαδι.

Απλα μου φαινονται λιγο αδυνατισμενα τα μανιταρια. Καποτε ηταν ποιο τουρλωτα! και σηκωμενα προς τα επανω με ποιο φουσκομενο δισκο (σαν να τα ειχε φουσκωσει καποιος) Τωρα φαινονται καπως ποιο μικρα και ξεφουσκομενα.

Οι μετρήσεις σου είναι κανονικές!

Παρακολουθησε τα μερικές ημέρες και βλέπεις!

Η γνώμη μου είναι μην κάνεις τίποτα βιαστικές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα μανιτάρια σου μπορεί και να ενοχλούνται από τα button που έχεις δίπλα. Κατι παρόμοιο συμβαίνει κι σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. και περιστασιακα ριχνω να φανταστεις φυτοπλαγκτον,ροτιφερ και αρτεμια (λογικα κατι θα φιλτραρουν απο αυτο)

Αν σας φαινονται οκ τοτε παω πασο. Απλα ισως μου εχει μπει η ιδεα και μου φαινετε οτι δεν ειναι οκ. Ειναι που λενε....αμα εχεις την μυγα μυγιαζεσαι :P

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Button?.....χμμ... ποια ειναι αυτα? (κατι σαν αστερακια στα αριστερα της φωτος? )

Τα καφέ στην δεύτερη φωτογραφία.

Στην ουσία είναι πάνω από τα μανιτάρια και πολύ κοντά.

Το ένα το μανιτάρι στο κέντρο θα έλεγα ότι τρώει πολύ ενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

τα ζωανθους λετε? Δεν ηξερα οτι λεγονται και Buttons. Βασικα πριν 3 μερες τα εβαλα εκει. Θα τα παρατηρησω να δω πως θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

τα ζωανθους λετε? Δεν ηξερα οτι λεγονται και Buttons. Βασικα πριν 3 μερες τα εβαλα εκει. Θα τα παρατηρησω να δω πως θα πανε.

Αυτά είναι buttons όπως σου είπε και ο μαικ. Τα ζωάνθους είναι πολύ πιο πυκνά, ενώ τα μπατον πιο αραιά και ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα καταρχάς να απομακρύνεις τα palythoas από τα μανιτάρια,και μετά πρόσθεσε στο σύστημα σου μια ακτινική λάμπα,όλα θα αλλάξουν και θα δεις χρώμα....γιατί έτσι όπως είσαι τώρα,και το φάσμα σου δεν είναι καλό,και στο μάτι το ενυδρείο δεν "βγάζει" κάτι το ιδιαίτερο....!να ξέρεις πως τα συγκεκριμένα palythoas είναι επιθετικά και αναπτύσονται πολύ πολύ γρήγορα,με αποτέλεσμα να σκεπάζουν ότι βρουν στο διάβα τους!οπότε πάρε το βραχάκι τους,βάλ'το στον αραγωνίτη μακριά από τον άλλο βράχο και μετά προσπάθησε να ρυθμίσεις την κυκλοφορία σου έτσι ώστε τα μανιτάρια απλά να τρώνε "χάδι".....

Link to comment
Share on other sites

Ακτινικη σημαινει λαμπα πανω απο 12.000 κελβιν? ή λαμπα η οποια το φασμα της ειναι μπλε (420 nm) ?

Θα ηταν καλητερα να ειχα 1 ακτινικη και μια σαν αυτη που εχω τωρα και να αναβουν μαζι? Ετσι δεν θα παιρνουν ολο το φασμα που θελουν?

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι ειχαν αναφερει οτι αστοχια προς τα πανω στο μαγνησιο οδηγησε σε "κατσαρα" polyps,zoanthids κτλ...ισως να συμβαινει κατι παρομοιο? 1500 εισαι αρκετα ψηλα..Γιατι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη πρεπει να ειναι η λαμπα που εχω τωρα. http://www.fishpetsreptiles.co.uk/products/detail.php?prodcat=3&prodtype=16&prodid=125

Ειναι ακριβως ιδια. Η μιση ειναι μπλε και η αλλη ασπρο (οταν αναβουν).

Για το μαγνησιο δεν ξερω γιατι ειναι τοσο ψηλα. Στην αρχη στο μαγνησιο ημουν στα 1280 και ανεβηκε στα 1500 με 1480 εκει γυρο. Δεν βαζω κατι για να αυξησω Ca ή Mg. Οτι προσφερει το αλατι στις αλαγες. Να παιζει ρολο το οτι καποια μερα εξισα το 80% τις κοραλινης και να ελευθερωθηκαν τα στοιχεια στο ενυδρειο? Γιατι αν θυμαμαι καλα απο εκει και επειτα πηρε τα πανω του το Mg.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ρυθμίσεις το Μαγνήσιο η λύση είναι στο Ασβέστιο και στο dKh.Αν βρεις την ισορροπία εκεί καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι το μαγνησιο ειναι ψηλα εχει δικιο ο Αλεξ

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!


Τι μου προτεινετε να κανω γιατι δεν εχω ξαναβρεθει σε παρομια κατασταση. (Συνηθως στο ενυδρειο δεν σκαλιζα τιποτα και ολα πηγεναν ρολοΐ)


Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα τότε είναι στο αλάτι σου.

Αν το buffάρεις με λίγο σπασμένο κοράλλι στο δοχείο που το φτιάχνεις θα χτυπάει το ασβέστιο προς τα πάνω και θα φέρνει το pH στα ίσια του οπότε με τις αλλαγές νερού απλά θα είσαι τζάμι.

Αυτή τη συνταγή την έχω δοκιμάσει για χρόνια χωρίς προβλήματα μόνο μαγνήσιο συμπλήρωνα τακτικά σε ζουμί μόνο με ελαφρύ αλάτι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...