Jump to content

Καταστάλαξα Στην Αφρικη Νεο Ενυδρειο


cgrig1981

Recommended Posts

Κατηγορία ενυδρείου
αφρικη

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 80 χ 60 χ 60
Συνολικά Λίτρα: 288


Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:

Electric blue ahli x 3

Aulonacara "Ruby red x 1

Troplheus Moorri Yellow x 1

Pseudotrophes rusty x 1

Διακόσμηση Ενυδρείου
Πέτρες: ασβεστολιθικες
Υπόστρωμα: Αραγωνιτης
Φυτα: velsinaria , anubia

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: metal halide 150 watt (μου έμεινε από το θαλασσινό), led bars pink
Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες συνολο

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: RENA Xp3
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): sicce 300 watt

Παράμετροι Νερού
pH: 8.3
Γενικη Σκληροτητα: δεν έχω μετρήσει
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): δεν έχω μετρήσει

Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (Po4) 0

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: μια φορά την εβδομάδα

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Σαν στήσιμο είναι μια χαρά απλά η ψαροσύνθεση σου φίλε μου είναι εντελώς λάθος. :)

Αν έχεις την όρεξη να φτιάξεις κάτι βιοτοπικό και σωστό, για να γουστάρεις εσύ αλλά και τα ψάρια σου, να δεις γέννες, τσαμπουκάδες, χρώματα, τότε θα πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές στον τομέα ψάρια. Έχω μια πρόταση που είναι ότι πρέπει για το ενυδρείο σου αλλά φυσικά όλα αυτά ΑΝ θες να προχωρήσεις.

Επίσης πιστεύω οτι ο φωτισμός είναι υπερβολικός και μπορεί να στρεσάρει τα ψαράκια. Πάρε μια ταινία λεντ να βρεις την υγειά σου και στην τσέπη. ;)

Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια φίλε μου και καλώς ήρθες στην μαύρη ήπειρο. :bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85:

Link to comment
Share on other sites

Σαν στήσιμο είναι μια χαρά απλά η ψαροσύνθεση σου φίλε μου είναι εντελώς λάθος. :)

Αν έχεις την όρεξη να φτιάξεις κάτι βιοτοπικό και σωστό, για να γουστάρεις εσύ αλλά και τα ψάρια σου, να δεις γέννες, τσαμπουκάδες, χρώματα, τότε θα πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές στον τομέα ψάρια. Έχω μια πρόταση που είναι ότι πρέπει για το ενυδρείο σου αλλά φυσικά όλα αυτά ΑΝ θες να προχωρήσεις.

Επίσης πιστεύω οτι ο φωτισμός είναι υπερβολικός και μπορεί να στρεσάρει τα ψαράκια. Πάρε μια ταινία λεντ να βρεις την υγειά σου και στην τσέπη. ;)

Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια φίλε μου και καλώς ήρθες στην μαύρη ήπειρο. :bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85:

θα ήθελα που να ακούσω την πρόταση σου. Η halide έφυγε και έχουν μπει 2 λεντοταινιες 14,4 watt.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες. Τα λεντ είναι ότι πρέπει. Λοιπόν οι πρόταση μου είναι species με Ps. Demasoni. Ψάρια που μπαίνουν σε ομάδες(10-12 άτομα) και όχι σε χαρέμια(1αρσ. 3-4 θηλ.) όπως τα περισσότερα mbuna. 2 είδη δεν θα πρότεινα λόγο του μικρού μήκους του ενυδρείου. Πιστεύω θα το χαρείς και εσύ και τα ψάρια σου που θα είναι βασιλιάδες.

Δες εδώ μερικά στησίματα σε παρόμοια ενυδρεία με το δικό σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=67636&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43681&p=430714

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48801&p=462808

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια οταν εβαλα λεντοτενια δεν μου αρεσε το αποτελεσμα. Εκανε διαταραξη το νερο και με την λεντοτενια φαινοταν εντονα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...