Jump to content

Τι Ψάρια Να Βάλω Στο Ενυδρείο Μου;


Recommended Posts

Καλησπέρα. 18η μέρα σήμερα που στρώνει το πρώτο μου ενυδρείο και ανυπομονώ να βάλω τους πρώτους κατοίκους όταν με το καλό έρθει η ώρα. Δεν έχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω γιατί είναι μια διαδικασία που μου φαίνεται βουνό μετα τόσα είδη κτλ και εδώ θέλω να ακούσω τις προτάσεις σας. Το ενυδρείο είναι 100 καθαρά λίτρα γλυκού νερού. Θα μπουν ζωντανά φυτά, εύκολα, χωρίς πολλές απαιτήσεις (ήδη έχουν μπει κάποια). Υπάρχει μια ρίζα και διακοσμητικές πέτρες (από pet shop όλα αγορασμένα). Απλά δε ξέρω ποια ψάρια ταιριάζουν με ποιά και δυσκολεύομαι στην επιλογή. Μου αρέσουν τα nano gourami αλλά δε ξέρω αν και πόσα κάνουν για τα λίτρα μου, αλλιώς αλλάζω κατηγορία και πάω σε terta και ψάρια που ταιριάζουν με αυτά. Τι προτείνετε; είμαι άσχετος με το σπόρ αλλά έτοιμος να σας ακούσω και να μάθω απο εσας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 18η μέρα σήμερα που στρώνει το πρώτο μου ενυδρείο και ανυπομονώ να βάλω τους πρώτους κατοίκους όταν με το καλό έρθει η ώρα. Δεν έχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω γιατί είναι μια διαδικασία που μου φαίνεται βουνό μετα τόσα είδη κτλ και εδώ θέλω να ακούσω τις προτάσεις σας. Το ενυδρείο είναι 100 καθαρά λίτρα γλυκού νερού. Θα μπουν ζωντανά φυτά, εύκολα, χωρίς πολλές απαιτήσεις (ήδη έχουν μπει κάποια). Υπάρχει μια ρίζα και διακοσμητικές πέτρες (από pet shop όλα αγορασμένα). Απλά δε ξέρω ποια ψάρια ταιριάζουν με ποιά και δυσκολεύομαι στην επιλογή. Μου αρέσουν τα nano gourami αλλά δε ξέρω αν και πόσα κάνουν για τα λίτρα μου, αλλιώς αλλάζω κατηγορία και πάω σε terta και ψάρια που ταιριάζουν με αυτά. Τι προτείνετε; είμαι άσχετος με το σπόρ αλλά έτοιμος να σας ακούσω και να μάθω απο εσας.

Καλησπέρα και καλή αρχή!

Με ποιόν τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου?

Όσο αφορά τα ψαράκια είναι καθαρά υποκειμενική απάντηση και πρίν σου απαντήσω θα πρέπει να σε ρωτήσω άν έχεις δεί κάποιο ψάρι που σου αρέσει πάρα πολύ και που 100% θέλεις να το βάλεις στο ενυδρείο?

Από αυτό θα εξαρτηθούν τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσουν τα dwarf gourami καλο θα ηταν να παιξεις σε Ασια και να βαλεις 1 αρσενικο και 2-3 θυληκα απο αυτα και ενα κοπαδι αρλεκινους!

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο έγινε με βακτηριδια. Τώρα για ψάρια που θέλω οποιαδήποτε ειναι τα nano gourami. Η ιδέα του Sturm μου άρεσε ας πούμε. Αρλεκίνους σε μια τέτοια περίπτωση πόσους να βάλω; Μήπως όμως το χαρέμι απο τα gourami που μου προτείνεις ειναι too much για τα λίτρα μου;

Link to comment
Share on other sites

Τα dwarf gourami δεν ειναι λίγο επιθετικά; Οι αρλεκίνοι θα την παλέψουν μέσα ή θα έχουμε ιστορίες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή!

Με ποιόν τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου?

Όσο αφορά τα ψαράκια είναι καθαρά υποκειμενική απάντηση και πρίν σου απαντήσω θα πρέπει να σε ρωτήσω άν έχεις δεί κάποιο ψάρι που σου αρέσει πάρα πολύ και που 100% θέλεις να το βάλεις στο ενυδρείο?

Από αυτό θα εξαρτηθούν τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Αν λεμε για τα Colisa Lalia δεν νομιζω να εχεις προβλημα, δεν ειναι επιθετικα παρα μονο τα αρσενικα μεταξυ τους. Τα ρασμπορακια καλο ειναι να τα βαλεις τουλαχιστον 8 ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

..... είμαι αρχάριος και στα forum οπότε κάποιος θα πρέπει να με μάθει πως να απαντάω σε συγκεκριμένο σχόλιο ...... (αυτό για την αποτυχημένη απόπειρα ακριβώς από πάνω προς τον Husky_Jim!)...... Το ψάρι λοιπόν φίλε μου που θέλω 100% είναι το nano gourami. Το ενυδρείο βέβαια ακόμα δεν έχει στρώσει αλλά είμαι σε καλό δρόμο. Η αμμωνία είναι στο 1mg και βρίσκομαι στο στάδιο που την ξεφορτώνομαι με συμβουλές που έλαβα από άλλους φίλους του forum. Στο ενυδρείο, μετά από επίμονη απαίτηση του γιού μου, έχω βάλει 2 χρυσόψαρα τα οποία λίγες μέρες πριν αγοράσω τα ψάρια μου, θα τα επιστρέψω στο pet shop από όπου τα πήρα. Ξέρω οτι δεν έκανα και καλά που τα έβαλα αλλά με τα παιδιά δε τα βάζεις τόσο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Δες αν το colisa lalia ή dwarf gourami ειναι το ιδιο με αυτο που λες nano gourami γιατι εγω δεν το ξερω αυτο!

Link to comment
Share on other sites

....ναι το ίδιο ειναι, έχεις δίκιο. Εκτός απο αρλεκίνους, με τι αλλα κοπαδόψαρα μπορούν να συνυπάρξουν;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τα γκουραμι αλλα και οι αρλεκινοι θελουν μαλακο νερο,δεν μπορεις να τα κρατησεις σε νερο βρυσης.Αν εισαι διατεθημενος να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου ωστε να το μαλακωνεις προχωρα με τα ψαρια που σου προτεινε ο sturm,αλλιως θα πρεπει να βρεις ψαρια που να θελουν σκληρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian πες μου πως να επεξεργάζομαι το νερο της βρύσης, τη διαδικασία δηλαδη να μάθω. Τα ξύλα και η ρίζα που έχω μέσα δε βοηθάνε λίγο στο να μαλακώνει το νερο; Οτι χρειαστεί θα το κάνω παρ΄ ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο το μαλακωνεις με τυρφη 'η αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian πες μου πως να επεξεργάζομαι το νερο της βρύσης, τη διαδικασία δηλαδη να μάθω. Τα ξύλα και η ρίζα που έχω μέσα δε βοηθάνε λίγο στο να μαλακώνει το νερο; Οτι χρειαστεί θα το κάνω παρ΄ ολα αυτα.

ριχνουν το ph αλλα μην φανταστεις τρομερα πργματα!

τυρφη η α.ο. οπως σου ειπαν!

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian πες μου πως να επεξεργάζομαι το νερο της βρύσης, τη διαδικασία δηλαδη να μάθω. Τα ξύλα και η ρίζα που έχω μέσα δε βοηθάνε λίγο στο να μαλακώνει το νερο; Οτι χρειαστεί θα το κάνω παρ΄ ολα αυτα.

Εδώ είναι ένα άρθρο για την τύρφη. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, dpap πολύ κατατοπιστικό το άρθρο. Θα ακολουθήσω τον πρώτο τρόπο και βλέπουμε. Το ph μου είναι στα 7.4. Που πρέπει να το φτάσω για να φιλοξενήσω τα gourami;

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το προφιλ του ψαριου. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80347&p=722249

Καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Αυτά θα βάλω τελικά και θα δώ για τα υπόλοιπα είδη κάποια άλλη στιγμη. Δεν είδα τιποτα ιδιαίτερες απαιτήσεις στο ph, υπάρχει λόγος να κάνω προετοιμασία νερού με τύρφη; Εχει διάβασμα τελικά το πράμα αλλα που θα πάει, θα μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Αυτά θα βάλω τελικά και θα δώ για τα υπόλοιπα είδη κάποια άλλη στιγμη. Δεν είδα τιποτα ιδιαίτερες απαιτήσεις στο ph, υπάρχει λόγος να κάνω προετοιμασία νερού με τύρφη; Εχει διάβασμα τελικά το πράμα αλλα που θα πάει, θα μάθω.

Και υπομονή. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτον τον συνδιασμο τον ειχα σε 100αρι ενυδρειο και τα κρατουσα σε ph 6.5-7 με τυρφη.Παντως να ξερεις οτι η τυρφη κανει το νερο σαν τσαγακι αλλα αυτα τα ψαρια θα το εκτημησουν μιας και στον βιοτοπο τους το νερο εχει αυτο το χρωμα..Χρειαζεσαι μια διακοσμιση με ξυλα. πολλα ευκολα φυτα και φυτα επιφανειας οπως pistia stratiotes.

Εγω θα εβαζα ενα χαρεμι απο τα Dwarf Gourami (αν και ειναι λιγο παλιοχαρακτηρες αυτα τα ψαρια),10-12 Αρλεκινους και αργοτερα 4 Οτοκυκλους.

Να ξερεις οτι αν παρεις 2 αρσενικα πιθανον να εχεις προβλημα γιατι συνηθος παιζουν ξυλο μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι πολλοί βάζουν σκευάσματα στο ενυδρειο τους για να πετύχουν το τσαγάκι αλλα φίλε εγω δε το μπορω με τίποτα. Ωραίος ο συνδυασμός με τα ψάρια που προτείνεις. Ωραίοι και οι αρλεκίνοι αλλα εκτός απο αυτα τι αλλο θα ταίριαζε; Πιγκουινάκια ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθε ο καιρός λοιπόν να αποφασίσω για την ψαροσυνθεση μιας και πολυ σύντομα όπως φαίνεται θα βάλω τα πρώτα ψάρια. Αρχικά το σίγουρο ψάρι που θα έμπαινε ηταν το dwarf gourami αλλα στην πορεία εντυπωσιάστηκα με τα ramirezi. Ησυχα ψάρια με τα υπόλοιπα του ενυδρειου, όμορφα και πληρούν τις προϋποθέσεις για το ενυδρειο μου. Λέω λοιπόν για ενα ζευγάρι ramirezi και τώρα θέλω τη γνώμη σας για τα υπολοιπα ψαρια. Το ph το μετράω με στικ και ειναι λιγο ανεβασμένο (περίπου 7,4). Τύρφη;;; Δε νομίζω. Δε θέλω το χρώμα τσαγιού στο ενυδρειο μου. Τι αλλα ψάρια θα μπορούσα να βάλω σε 110 καθαρά λίτρα; (Λίγο χρώμα στα ψαράκια θα το ήθελα να σας πω).

....λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Ραμ σε νεο ενυδρειο....οχι

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...