Jump to content

pinpoint μετρητες


sohal

Recommended Posts

Βρε παιδια...

ξερετε που μπορω να βρω pinpoint calibration fluids για ph - salinity meters;

επισης θα ηθελα και τις οδηγεις χρησης εστω και απο το internet σε .pdf format κτλ.

δεν καταλαβαινω τισ ενδιξεις του selinity meter..

ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε υγρά. Δεν χρειάζεται να είναι της PinPoint. Θα τα βρείς σε πολλά καταστήματα και μπορείς να ρωτήσεις στις κατηγορίες τους στο Aquazone να μάθεις αν υπάρχουν διαθέσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρείς το user manual για το Salinity Monitor.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια...

ξερετε που μπορω να βρω pinpoint calibration fluids για ph - salinity meters;

επισης θα ηθελα και τις οδηγεις χρησης εστω και απο το internet σε .pdf format κτλ.

δεν καταλαβαινω τισ ενδιξεις του selinity meter..

ευχαριστω πολυ...

Δεν υπηρχαν στη συσκευασια του οι οδηγιες, το υγρο και ο πινακας με τις μετατροπες? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κουτί υπάρχει ένας πίνακας μετατροπής από αγωγιμότητα που μετράει σε salinity.

Εδώ είναι ο πίνακας http://americanmarineusa.com/salinityconversion.html

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να υπάρχει αντιπρόσωπος αυτής της εταιρίας στην Ελλάδα

οπότε

http://www.aquaristic.net/shop/index.php?s...dor=manufac.105

προσπάθησε να βρεις υγρά για ph σε φακελάκι για να είναι πάντα φρέσκα .. τα υγρά σε μεγάλα μπουκάλια αλλοιώνονται με τον καιρό ΙΜΟ

για manual

http://www.americanmarineusa.com/salinitymonitor.html

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη αντιπρόσωπος στην Ελλάδα των προιόντων PinPoint είναι ο κός Αντρέας Καμαρινός (Κατάστημα - Υδρόκοσμος).

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη αντιπρόσωπος στην Ελλάδα των προιόντων PinPoint είναι ο κός Αντρέας Καμαρινός (Κατάστημα - Υδρόκοσμος).

ειναι σιγουρα ;):D

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετους μηνες ο Υδροκοσμος ειχε τουλαχιστον υγρα για calibration του PH meter...

Link to comment
Share on other sites

Πάνο δεν είναι πάντως απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις τα συγκεκριμένα υγρα.Και από άλλες εταιρίες μια χαρά κάνουν την δουλειά τους και για εμένα είναι και πιο βολικά αφού είναι σε μπουκαλάκια και όχι σε σακουλάκια όπως τις pintpoint. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΝ ΥΔΡΟΚΟΣΜΟ ΕΧΕΙ PINPOINT ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ μηνα αγορασα το ph controller ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.

ολα πολυ χρησημα και συντομα θα παω στον υδροκοσμο να ρωτησω.

θελω να ρωτησω ομως και κατι ακομα ως αναφορα το ph meter.

αγωρασα καποια υγρα για καλιμραρησμα. αλλα απο οτι διαβαζω στις οδηγειες λεει οτι το button 4 δεν χρειαζετε να πειραχτει και εχει κολα απανω. ομως στο εργαλειο το δικομου οπως φαινετε η κολα δεν υπαρχει και το 4 ειναι πειραγμενο/ρηθμισμενο. παντος ενω προσπαθησα να ρηθμησω το πχ με τα δυο μπουλακακια 4 και 9.2 (πχ) δεν τα καταφερα γιατι ποτε το πχ στο μηχανημα δεν πηγανε στο σωστο-ακρηβες επιπεδο.

καμια ειδεα ;

ευχαριστω πολυ για τις χρησημες πληροφοριες! ;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.

ολα πολυ χρησημα και συντομα θα παω στον υδροκοσμο να ρωτησω.

θελω να ρωτησω ομως και κατι ακομα ως αναφορα το ph meter.

αγωρασα καποια υγρα για καλιμραρησμα. αλλα απο οτι διαβαζω στις οδηγειες λεει οτι το button 4 δεν χρειαζετε να πειραχτει και εχει κολα απανω. ομως στο εργαλειο το δικομου οπως φαινετε η κολα δεν υπαρχει και το 4 ειναι πειραγμενο/ρηθμισμενο. παντος ενω προσπαθησα να ρηθμησω το πχ με τα δυο μπουλακακια 4 και 9.2 (πχ) δεν τα καταφερα γιατι ποτε το πχ στο μηχανημα δεν πηγανε στο σωστο-ακρηβες επιπεδο.

καμια ειδεα ;

ευχαριστω πολυ για τις χρησημες πληροφοριες! ;):D:thumbup:

Γιατι εχεις προβλημα στην ρυθμιση? Τι δεν σου βγαζει σωστο? Τα βιδακια ειναι το κλειδι. Αλλα για να μην μπορεις συμαινει πως κατι δεν παει καλα. Το εχεις καιρο ή ειναι καινουργιο? Εαν δεν ειναι καινουργιο. Το ειχες στο καταλληλο υγρο ή αμεσως το καλιμπραρες μολις μουσκεψε? Εξηγησε μας τι ακριβως συμβαινει και δεν καλιμπραρετε για να μπορεσουμε να βοηθησουμε σωστα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω σε αυτά που είπε ο Μάριος ότι ίσως απλά χρειάζεται να βάλεις άλλες μπαταρίες.... ;) Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με το pH-μετρο της ίδιας εταιρείας, πεσμένη μπαταρία με αποτέλεσμα όσο και να στρίβω τα βιδάκια να μην φτάνει ποτέ στη σωστή τιμή. Δες και αυτό και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Aν η μια βιδα δεν ειχε κολλα πανω(πραγμα απιθανο αλλα ολα γινονται)και την πειραξες εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτε πρεπει να παει στην αντιπροσωπία για να καλιμπραριστη τζαμπα παιδεύεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

κανονισα να παω απο τον υδροκοσμο σημερα το απογευμα για να παρω τα σωστα υγρα.

θα σας πω αυριο...

ευχαριστω πολυ παιδια ;)

Link to comment
Share on other sites

βασικα πριν παω να σας πω πιο αναλυτικα το προβλημα...

Το πεχαμερτο εχει 2 κουμπια. το ενα ειναι το 7 και το αλλο το 4,10.

τα υγρα που εχω ειναι 4 και 9.2 ph αντιστοιχα (SERA).

απο την κουβεντα που ειχα με τον υδροκοσμο καταλαβα οτι στο υγρο 4 κουναω το κουμπι 4, στο υγρο 7 το κουμπι 7 και μετα στο υγρο 10 το κουμπι 10 αντιστοιχα.

Αλλα αυτο ειναι για τα υγρα της pinpoint που ειναι 4, 7, και 10! Τα υγρα που εχω εγω ειναι sera 4 και 9.2!

δεν υπαρχει δηλαδη 7 και 10.

στο υγρο 9.2 πιο κουμπι να κουνισω? το 7 η το 4, 10?

διφορετικα πρεπει αν αγωρασω τα υγρα της pinpoint ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που πρέπει είναι να βρεις υγρά με PH 7 και 10 είτε είναι της pinpoint είτε όχι. Απλά της pinpoint είναι σφραγισμένα σε αλουμινένιο φακελάκι που δίνει μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Με το 9.2 δε κάνεις τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sohal... Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο. Δώσε βάση λοιπόν να τα ξεμπερδέψεις εσύ κι οι υπόλοιποι φίλοι! :D Το pH 7 είναι το ουδέτερο, είναι το σημείο αναφοράς, ας πούμε δηλαδή το μηδέν του οργάνου. Από κει και πέρα, όταν θες να μετρήσεις αλκαλικό περιβάλλον, δηλαδή pH μεγαλύτερο του 7 -στην περίπτωση θαλασσινών ενυδρείων- καλιμπράρουμε το όργανο με υγρό pH=10, αν θέλουμε να μετρήσουμε όξινο περιβάλλον, δηλαδή pH μικρότερο του 7 καλιμπράρουμε το όργανο με υγρό pH=4 αλλά ποτέ και με τα τρία! :thumbup:

edit: αν θυμάμαι καλά πρώτα καλιμπράρεις με το 7, και μετά με το 4 ή το 10. Έχω την αίσθηση ότι το pH-μετρο έχει 2 κουμπιά για να γυρίσεις, ένα του 7 και ένα 4 ή 10, οπότε βάζεις το 7, καλιμπράρεις και στη συνέχεια βάζεις 10 και πειράζεις μόνο το αντίστοιχο βιδάκι. Αν διαβάσεις το manual και καταλάβεις τη διαδικασία καλιμπραρίσματος θα κάνεις τη δουλειά σου και με αυτά τα υγρά που έχεις πάντως. ;)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sohal... Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο. ...... αλλά ποτέ και με τα τρία! ;)

To ποτέ είναι μεγάλη κουβέντα!!! Εαν θέλει κάποιος να το χρησιμοποιεί για δίσκους και θαλασσινό ενυδρείο πρέπει να έχει 2 πεχάμετρα????

Λοιπόν για τη περίπτωση που κάποιος θέλει να μετράει θαλασσινό είναι απλά πεταμένα λεφτά το υγρό καλιμπραρίσματος με 4 ph και μπορεί να σου χαλάσει ίσως την απόλυτη ακρίβεια στα ψηλά που σε ενδιαφέρει περισσότερο. To 7 kai to 10 είναι αρκετά. Αν όμως θέλει κάποιος να μετράει σε όλο το range τότε υποχρεωτικά πρέπει να καλιμπράρει και χαμηλά. Αρα ποτέ μη λες ποτέ :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα έκοψες το ποστ μου και όντως έτσι όπως το έβαλες έχεις δίκιο, αλλά εγώ δεν είπα αυτό, αντίθετα έγραψα ότι ανάλογα με το τι θες να μετρήσεις καλιμπράρεις, και το ποτέ πάει στο ότι για να μετρήσω το reef μου δε θα καλιμπράρω πρώτα με το 7, μετά με το 10 και στο τέλος με το 4, αρά ποτέ και τα τρία. :D Μια προσεκτικότερη ανάγνωση του τι έγραψα θα βοηθήσει ώστε να λυθεί η "παρεξήγηση"! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα έκοψες το ποστ μου και όντως έτσι όπως το έβαλες έχεις δίκιο, αλλά εγώ δεν είπα αυτό, αντίθετα έγραψα ότι ανάλογα με το τι θες να μετρήσεις καλιμπράρεις, και το ποτέ πάει στο ότι για να μετρήσω το reef μου δε θα καλιμπράρω πρώτα με το 7, μετά με το 10 και στο τέλος με το 4, αρά ποτέ και τα τρία. :D Μια προσεκτικότερη ανάγνωση του τι έγραψα θα βοηθήσει ώστε να λυθεί η "παρεξήγηση"! ;)

Εχεις δίκιο :thumbup: Το ξαναδιάβασα καλύτερα απλά νόμισα ότι το ποτέ το γενίκευσες.

Link to comment
Share on other sites

Aνδρεα δυστηχως δεν μπορουμε να το καλιμπραρουμε σε ολο το φασμα να δειχνει σωστα.

'Η το μεταμε για την περιοχη 4-7 ή για την περιοχη 7-10. Δηλαδη ειτε για οξινο,ειτε για αλκαλικο περιβαλλον.

Απλα αμα θες να αλλαξεις το περιβαλλον απο το ενα στο αλλο, ξανακαλιμπραρεις το ΡΗμετρο απο την αρχη.

Θεωρητικα θα μπορουσες να το ρυθμισεις με υγρο 9,5 π.χ. αλλα δεν ξερω αν θα ειναι ακριβες μετα. Θεωρητικα γινεται γιατι αντι να πας την βιδα να δειχνει 10 που ειναι το αντιστοιχο υγρο. Μετρας 9,5 που ειναι το δικο σου υγρο. Θεωρητικα δουλευει. Επειδη ομως δεν το εχω δοκιμασει δεν ξερω αν μπορω να το προτεινω. Αλλα νομιζω πως θα πρεπει να δουλεψει, με επιφυλαξη παντα.

Πιστευω να εδωσα μια ιδεα. ;)

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικα! ευχαριστα παρα πολυ ολους για την βοηθεια!

;)

πανος

Μακαρι ολα να πανε καλα...ξερω ποσο σπαστικο ειναι να μην σου δουλευει ευκολα κατι που αγορασες :D αλλα που θα παει ? θα τη βρεις την ακρη...

Περιμενουμε νεα ... ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...