Jump to content

Μεγάλο Σπυρί Σε Χρυσόψαρο!!!


Recommended Posts

Δυστυχώς έχουμε και πάλι ασθένεια σε χρυσόψαρο και αρχίζω και ανησυχώ για το ενυδρείο :(

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ένα χρυσόψαρο έχει εμφανίσει αρκετά μεγάλο σπυρί στην κοιλιά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:180
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο Juwel Bio 3.0 με Sera Siporax, υαλοβάμβακα και τα δικά του σφουγγάρια
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μήνες με ήδη μία ασθένεια στο ιστορικό του με παράσιτα!
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 χρυσόψαρα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2 φορές τάισμα την ημέρα (πρωί & βραδύ), αλλαγή νερού 30% κάθε βδομάδα προετοιμασμένο σε βαρέλι με λίγη δόση Ektozon και στην θερμοκρασία του ενυδρείου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 25
- Θερμοκρασία: 24oC
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Tetra & Sera
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Comet χρυσόψαρο
- Ιστορικό Ψαριού: το μετέφερα από γυάλα πριν από 3 μήνες. Δεν έχει ξανά παρουσιάσει κάτι
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): περιττώματα νορμάλ, το μόνο εμφανές που παρουσιάζει είναι το μεγάλο σπυρί. όρεξη και κινητικότητα κανονική
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Πριν από έναν μήνα εμφανίστηκαν παράσιτα σε 2 άλλα χρυσόψαρα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Ektozon προληπτικά με τις αλλαγές νερού
-Δοσολογία: η κανονική για προληπτική χρήση
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

IMG_1409_zpsed1c1f0c.jpg


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Πρόσφατα (πριν από 2-3 βδομάδες άλλαξα διακόσμηση αφαιρώντας κάποια ξύλα και προσθέτοντας κάποιες ρίζες. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι....


Έγινε επεξεργασία - filfilip
Link to comment
Share on other sites

Ωχ πρώτο!

Δεν μου αρέσει να βλέπω τέτοια θέματα ειδικά από σένα!

Ωχ δεύτερο!

Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός αλλά μπορεί να φτάσω να μιλήσω ακόμα και για όγκο!

Το ψάρι ξύνετε?

Αυτό που βλέπεις μπορείς να καταλάβεις αν είναι μόνο επιδερμικά στην βλεννογόνο μεμβράνη (σαν φουσκάλα ας πούμε) η έρχεται από βαθύτερα ?

Ετοίμασε καραντίνα!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ πρώτο!

Δεν μου αρέσει να βλέπω τέτοια θέματα ειδικά από σένα!

Ωχ δεύτερο!

Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός αλλά μπορεί να φτάσω να μιλήσω ακόμα και για όγκο!

Το ψάρι ξύνετε?

Αυτό που βλέπεις μπορείς να καταλάβεις αν είναι μόνο επιδερμικά στην βλεννογόνο μεμβράνη (σαν φουσκάλα ας πούμε) η έρχεται από βαθύτερα ?

Ετοίμασε καραντίνα!

Νίκο,

δυστυχώς ούτε ξύνεται, ούτε είναι επιδερμικό... είναι εσωτερικό το πρόβλημα! Για καραντίνα μας έπιασε απροετοίμαστους! Να δω αύριο αν προλάβω να πάρω κανένα ενυδρειάκι :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλλιπε!

Βρες και ξεκίνα άμεσα θεραπεία σε ενυδρείο καραντίνας με καλή οξυγόνωση, θερμοκρασία στους 30 και προσθήκη sera cyprinopur (είναι λίγο δυσεύρετο) σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεις του φάρμακου!

Τάϊσμα με βιταμίνες!

Υπομονή και κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω αύριο το απόγευμα μετά τη δουλειά να εξοπλιστώ πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου μοιάζει με νεοπλασία (ογκο); Οπότε σε αυτή την περίπτωση η θεραπεία με οποιαδήποτε χημικά μάλλον θα επιβαρύνει το ψάρι παρά θα το βοηθήσει.

Βέβαια εάν είναι κατι τέτοιο μπορεί το ψάρι να είναι καταδικασμένο έτισ και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Guest moufas1973

Εαν κατι εξορμαται απο το εσωτερικο προς τα εξω, ειτε ειναι κυστη ειτε νεοπλασια ειτε αποστημα λογω φλεγμονης και πιθανως σηψης

Εαν κατι ξεκιναει απο επιφανεια και διηθει πιο πιθανο ειναι να ειναι λοιμωξη, λογω τραυματισμου, λυση συνεχειας δερματος ψαριου και επικαθηση βακτηριων, μυκητων κτλ

Η καθημερινη πορεια του κι η κλινικη εικονα μαζι με τον χρονο εξελιξης της νοσου μας κατευθυνει

Εαν ειναι νεοπλασια θελει χρονο η εξελιξη και δεν εχει θεραπεια και το ζωντανο δεν επηρεαζεται συνηθως εκτος κι αν εξορμαται απο σημαντικο οργανο

Εαν παει προς φλεγμονη χωρις θεραπεια εχει καθημερινα εξελιξη προε το χειροτερο

Εαν ειναι κυστη μπορει να ειναι στασιμο για παντα εαν δεν παρακεντηθει και να μην επηρεαζει το ψαρι στις λειτουργιες του

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

ξεκίνησα από σήμερα θεραπεία στο ψαράκι μήπως και το σώσω! Παρέλαβα το cyprinopur και το έβαλα ξεχωριστά από τα άλλα σε άλλο ενυδρειάκι με θερμοκρασία 29-30oC και αεραντλία για καλή οξυγόνωση. Η διατροφή του γίνεται με flakes διαλυμένα σε Sera Fishtamin

Link to comment
Share on other sites

Aπ'οτι ειδα ειχες κι αλλο περιστατικο με παρασιτο πριν λιγο καιρο και αν καταλαβα καλα δεν εκανες επαναληπτικη θεραπεια μετα απο μερες (αναλογα το παρασιτο) για την εξοντωση και των αυγων του παρασιτου που μενουν στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Aπ'οτι ειδα ειχες κι αλλο περιστατικο με παρασιτο πριν λιγο καιρο και αν καταλαβα καλα δεν εκανες επαναληπτικη θεραπεια μετα απο μερες (αναλογα το παρασιτο) για την εξοντωση και των αυγων του παρασιτου που μενουν στο νερο.

Φίλε μου την προηγούμενη φορά η θεραπεία αποτελούταν από ektozon και ενυδρειακό αλάτι. Το ektozon το χρησιμοποιώ από τότε σε κάθε αλλαγή για προληπτικούς λόγους. Τώρα δεν φαίνεται να είναι παράσιτο (τουλάχιστον εξωτερικά). Το εξόγκωμα είναι από μέσα

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε ακολουθησε κατά γράμμα τις οδηγίες του φαρμάκου και κράτα μας ενήμερους!

Δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος αλλά τα πράγματα είναι δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...

το ψαράκι ορισμένες φορές γέρνει προς το πλάι (κάτι που δεν έκανε μέχρι χθες) :(

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο στην κατάσταση του!

Συνέχισε όμως φίλιππε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου μοιάζει με νεοπλασία (ογκο); Οπότε σε αυτή την περίπτωση η θεραπεία με οποιαδήποτε χημικά μάλλον θα επιβαρύνει το ψάρι παρά θα το βοηθήσει.

Βέβαια εάν είναι κατι τέτοιο μπορεί το ψάρι να είναι καταδικασμένο έτισ και αλλιώς.

:thumbup:

Δεν ξέρω βέβαια αν είναι καταδικασμένο , πάντως η καραντίνα δεν χρειάζετε .

Τη διατροφή του θα πρέπει να προσέξουμε και τη συνθήκες για να μην έρθουν γρήγορα οι δευτερογεννής μολύνσεις .

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε έχουμε κανένα νεότερο από το ψάρι!

Πόσες δώσεις της θεραπείας είναι ακόμα να γίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε έχουμε κανένα νεότερο από το ψάρι!

Πόσες δώσεις της θεραπείας είναι ακόμα να γίνουν?

Νίκο καλημέρα,

Το σημάδι στο ψάρι υπάρχει ακόμα και δεν έχει υποχωρήσει καθόλου. Το μόνο διαφορετικό είναι πως είναι ελαφρώς πιο ζωηρό. Οι οδηγίες δυστυχώς δεν αναφέρουν πόσο διαρκεί η θεραπεία. Απλά λένε πως όταν σταματήσει η θεραπεία να επαναλάβω 2 δόσεις για 2 συνεχόμενες βδομάδες (μία ανά βδομάδα)

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε όπως σε οδηγεί το φάρμακο! Μια εβδομάδα συνεχόμενης χορηγίας είναι αρκετή κατά την γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν το βοηθούσε θα είχε φανεί ήδη...

από την άλλη όμως και η σταθεροποίηση της κατάστασης είναι μια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το ψάρι όπως έγραψα και παραπάνω δεν έχει παρουσιάσει σημάδια βελτίωσης (στο εξόγκωμα που έχει βγάλει) αλλά παραμένει σταθερό. Από την άλλη όμως η κινητικότητα του είναι εμφανώς καλύτερη και πιο ορεξάτο και ζωηρό.

Πιστεύω πως δεν υπάρχει νόημα να συνεχίσω την θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε το ότι η κατάστασή του είναι σταθερή πιστεύω πως κάτι είναι και αυτό.Ελπίζω να πάνε όλα προς το καλύτερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάνο και για εμένα σημαίνει πολλά αυτο αλλα να σου πω την αλήθεια δεν περιμένω να θεραπευτει εντελώς! Ας ελπίσουμε το ψαράκι να ζήσει οσο το δυνατόν περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον με την φροντίδα που του δείχνεις το σίγουρο είναι πως θα ζήσει καλύτερα για όσο χρόνο του απομένει.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να του δώσω οσο καλύτερες συνθήκες διαβίωσης διατηρώντας τις ρουτινες.

Εννοείται πως οι βιταμίνες fishtamin θα συνεχιστούν σε εβδομαδιαία δόση όπως και το ektozon σε κάθε αλλαγή νερού για προληπτικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...