Jump to content

Τι Κιχλιδες Να Βαλω Σε 180Λιτρα?


JUWEL_M

Recommended Posts

Καλησπερα συνχομπιστες...οπως γινετε αντιλιπτο ειμαι νεος στο φορουμ για αυτο συγχορεστε με αν κανω καποια λαθοι.Στο θεμα μας τωρα...επεσε στα χερια μου ενα JUWEL 180LT και μου γεννηθηκε η επιθυμια να αφιεροθω στις Κιχλιδες αφρικης,ειτε ειναι malawi ειτε ειναι tanganiqa.Και εδω ειναι το ερωτημα...ποιο απο τα 2 ηδη θα εχει μια ομορφη ζωη σε τοσα λιτρα?εχω στην κατοχη μου ασβεστολιθικες πετρες οπως επισης και ψιλη αμμο.Φιλτρο εχω το εσωτερικο του με φιλτρανση 5 φορες τον ογκο του ενυδρειου,Ευχαριστω εκ τον προτερων για το χρονο σας....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αρκετες επιλογες που μπορεις να βαλεις.

Απο ταγκανικα θα σοτ προτεινα,καλβους,ειναι πολυ ιδιετερα ψαρια,αλλα θελουν υπομονη γιατι εχουν αργει αναπτυξη.Απο μαλαβ,ενα κλασσικος συνδιασμος ειναι ,ενα χαρεμι λαμπιτο,και μια ομαδα (8με 10ατομα)απο ντεμασονι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική φίλε μου.

Αν δεν κάνω λάθος το ΡΙΟ 180 έχει 1 μέτρο μήκος Βασίλη(αν θες φίλε μου πες μας τις διαστάσεις του) και τότε εγώ δεν θα πρότεινα 2 χαρέμια. Ένα χαρεμάκι labido θα είναι κορυφή.

Από Tanganyika οι κάλβοι που είπε ο Βασίλης είναι πολύ ιδιαίτερα ψάρια και μια πολύ καλή επιλογή.

Πάτα εδώ για να δεις και άλλες επιλογές απο Tanganyika.
Πάντως μην απορρίπτεις και την Victoria που έχει πολύ όμορφα, σπάνια ψάρια και φέρνουν τα καταστήματα συχνά πυκνά. Για παράδειγμα.

Ρίξε μια ματιά και ότι απορίες έχεις τις βλέπουμε μαζί. :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω πριν λιγο καιρο απεκτησα το ιδιο ακριβως ενυδριο,μετα απο πολυ ψαξιμο εγω κατεληξα στην tanganyika και σε μονο ενα ειδος n.brichardi!!!!απλα εψαξα πολυ για το πως θα ηθελα να ηταν το ενυδριο μου,κοιταξα συμπεριφορες ψαριων,ρωτησα εμαθα(με λιγα λογια ζαλισα λιγο τα παιδια εδω μεσα :sarcasm: ) και τελικα κατεληξα εδω και δεν το εχω μετανιωσει καθολου,εχω καψουρα με τα ψαρακια αυτα!!!με λιγα λογια σαν νεος και εγω ,θα σου προτεινα να το ψαξεις αρκετα,επιλογες εχεις αρκετες,γιατι η αφρικη τελικα ΜΕΤΡΑΕΙ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην αφρική!

Πολή καλή η επιλογή σου. Ότι και να κάνεις θα το κεταευχαριστηθείς.

Τα παιδιά σου είπαν κάποιες επιλογές. Σίγουρα υπάρχουν πολλές άλλες. Δεν τι ψάρια σου αρέσουν και εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Πες μας λίγο τι εξοπλισμό διαθέτεις(μάρκες και μοντέλα). Απο φιλτρα, θερμοστάτες κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...εχω ενα φιλτρο εσωτερικο της juwel με 700 λιτρα ροη την ωρα,ενα θερμοστατη της jager λεπτοκοπη αμμο και ασβεστοληθηκες πετρες που τις εχω απολυμανει.ελεγα να παρω ενα εξωτερικο φιλτρο της eheim αλλα τα οικονομικα δεν ειναι και τοσο καλα.Οσο αφορα το ειδος κιχλιδων θελω να ειναι το πολυ εως 12 ψαρια να μπουν και με σχετικα μικρο μεγεδος...ευχαριστω για τις εγκαιρες απαντησεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος RIO 180 προτείνω απο Malawi 1 χαρέμι species απ τα συμβατά ψάρια για τα λίτρα αυτά...

στην Tanganyika μπορείς να βάλεις ότι προτείνανε και οι φίλοι της αφρικής ειδικά οι κάλβοι είναι πανέμορφα ψαράκια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι τις έχει απολυμάνει? Τι διαδικασία ακολούθησες?

Το φίλτρο σε βαστάει για τα λίτρα αυτά, αλλα΄σίγουρα με ένα εξωτερικό θα ήσουν καλύτερα.

Όταν λες ότι τα ψάρια θελεις να είναι μικρά, θέλεις να μην μεγαλώνουν πολύ ή να μπουν σε νεαρή ηλικία?

Link to comment
Share on other sites

Ενοω τριψιμο και βρασιμο...ενοω να μην εχουν μεγαλο τελικο μεγεθος...απο 10 εως 15 το πολυ δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα δεδομένα που δίνεις φίλε μου, ένα species με ps. demasoni και αρκετή πέτρα είναι ότι πρέπει. :)

Mbuna απο Μalawi που μπαίνει σε ομάδες 10-12 ατόμων(Ολα τα άλλα mbuna μπαίνουν σε χαρέμια, 1αρ./3-4θηλ.), με τελικό μέγεθος περίπου 8 εκατοστά. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η φίλτρανση που δεν ξέρω αν θα είναι αρκετή για τόσο μεγάλο πληθυσμό(υπολόγιζε και γέννες).

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κα εμενα το θεμα μου...αλλα αργα η γρογορα θα μπει εξωτερικο σιγουρα.Οσο αφορα τισ πετρεσ σξευτομαι να μην τις κολησω με σιλικονι...ενα απλο χαρτονι στο πατο για να μην ερχετε σε επαφη με το τζαμι ειναι καλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

το χαρτονι θα διαληθει μεσα στο νερό. Καλή λύση είναι το φελιζόλ το Dow και ακόμα καλύτερη πλαστικές αυγοκυψέλες.

Άμα τις κωλήσεις δεν θα μπορείς να τις μετακινείς και να τις βγάζεις σε ιδιαίτερες καταστάσεις. Άμα τις στήσεις καλά πρίν βάλεις την άμμο δεν εχεις πρόβλημα.

Άσε που αμα δεν είναι κοφτερές δεν χρειάζεται καν να βάλεις κάτι στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

αυτες που εχω επιλεξει για βαση ειναι λειες και μεγαλες σχετικα και απο οτι φαινεται θα σε ακουσω και θα τις συμπιεσω με αμμο.Οσο αφορα το μπολιασμα τωρα...καμια ιδεα?σορρυ αν ξεπεταω συνεχεια αλλα θεματα αλλα πιστεβω πως εχουν σχεσι με το αρχικο θεμα για αδτο δεν ανοιγω νεο...

Link to comment
Share on other sites

Άμα τις στήσεις καλά δεν έχουν ανάγκη από τίποτα. Κάνε δοκιμές. Το χαρτώνει βάλτο την ώρα που στήνεις σαν προστατευτικό μη τυχόν σου πέσει καμία κατα λάθος. Πρόσεξε μην σου αφήσει υπολείματα.

Τί θες να μάθεις για το μπόλι?

Link to comment
Share on other sites

pou borw na vrw kai posi posotita na parw?

Γράφε ελληνικά και όχι greeklish. Είναι κανόνας του φόρουμ.

Μπόλι μπορείς να βρεις απο στρωμένο φίλτρο που τρέχει καιρό. Επιλέγεις ένα ενυδρείο που το τελευταίο 6μηνο δεν εμφάνισε αρώστια.

Το μπόλιασμα γίνεται με 2 τρόπους:

1) Ή μετακινείς στρωμένο βιολογικό υλικό απο το φίλτρο στο διμό σου, ή

2) στίβεις κατα κάποιο τρόπο τα υλικά σε νερό ενυδρείου σε ένα μπολάκι και την μπίχλα που θα βγει την ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο.

Ποσότητα ικανοποιητική. Αυτός που θα σου δώσει ξέρει λογικά.

Αν δεν έχεις κάποιο φίλο με ενυδρείο να σου δώσει, μπορείς να βάλεις αγγελία και να ζητάς να σου δώσει κάποιος. Το μπόλιασμα θα το κάνεις το πολύ μια μέρα πριν βάλεις τα ψάρια. Το καλύτερο είναι 1 ώρα πριν μπουν τα ψάρια. Αν το βάλεις νωρίτερα πρέπει να το ταίζεις για να μην ψοφήσει με 3,4 φυλαράκια φλέικς κάθε 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις αν υπάρχει μπόλι κοντά σε σένα kai εδώ για αν βάλεις ή όχι φελιζόλ στον πάτο.
Για το στήσιμο, καλύτερα να μην βάλεις σιλικόνη. Πρώτα στήνεις τις πέτρες και μετά ρίχνεις την άμμο από πάνω για να "αγκαλιάσει" και να "δέσει" την κατασκευή. Δεν πέφτει ούτε με σεισμό αν γίνει σωστά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ με καληψατε πληρως...σας ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

να μαι και εγω δεν σας προλαβα τι ειστε εσεις????

πεταει η αφρικη!!! χεχεχεχεχεχε

με το καλο αφρικανε :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και καλή επιτυχία ,κοίτα αν σε ενδιαφέρουν διάφορα στησίματα εδώ ,εξάλλου γιαυτό παρατίθενται να τα βλέπει ο κόσμος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495 κα κάτι άλλο ,χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τη βοήθεια που προσφέρει το λεγόμενο μπόλι ,πιθανές αρρώστειες που μπορεί επαναλαμβάνω που μπορεί να μεταφέρει σε ενα νέο σύστημα το έχετε πιθανολογήσει ; το βάζω ως σκέψη

Καλή επιτυχία φίλε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και καλή επιτυχία ,κοίτα αν σε ενδιαφέρουν διάφορα στησίματα εδώ ,εξάλλου γιαυτό παρατίθενται να τα βλέπει ο κόσμος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495 κα κάτι άλλο ,χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τη βοήθεια που προσφέρει το λεγόμενο μπόλι ,πιθανές αρρώστειες που μπορεί επαναλαμβάνω που μπορεί να μεταφέρει σε ενα νέο σύστημα το έχετε πιθανολογήσει ; το βάζω ως σκέψη

Καλή επιτυχία φίλε :)

Σωκράτη συμφωνώ μαζί σου, απλά όπως γράφω και πιο πάνω, αν πάρει απο ενυδρείο που δεν είχε αρρώστια τουλάχιστον το τελευταίο 6μηνο μειώνει κατα πολύ τις πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...