Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειων / Φιτρων / Φωτιστικων / Τεχνιτα Βραχια


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Εγώ έχω ερωτησεις!! :D
Γιατί στο κόντρα πλακέ θαλάσσης που έβαλες, δεν πήρε καποιο καλύτερης ποιότητας, πχ συμιδα, και έβαλες λεύκα?

Μήπως θα ήταν πιο όμορφο αν έβαζες και καμια πέτρα φυσική εκτός των τεχνιτών?

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

νικολουτσο αυτο το πλακε πληρωσαμε σαν καλητερης ποιοτητας (ρωσικο) αποφυγαμε τα κινεζικα και τα πιο φτηνα του εμποριου... το 27αρι που χρησιμοποιησαμε ηταν και υπερβολικο και για αυτα τα λιτρα,απλα καλητερα να ειμαστε υπερβολικοι με καποιους παραμετρους ασφαλειας παρα οριακα... φυσικες πετρες βαζει αν θελει...ειναι θεμα πως του αρεσει οπτικα... Μανο θα βγαλω ενδικτικες τιμες! προς το παρον ηθελα να δειτε την κατασκευη και να μου πειτε της παρατηρησεις σας πανο σε αυτην ωστε να την τελειωποιησουμε ακομη πιο πολυ... και παλι σας ευχαριστω ολους!

Link to comment
Share on other sites

Σαν φόντο έπρεπε να κάνεις ένα σχέδιο που να γράφει ΚΟΥΜΑΝ!!

Φαίνετε πολύ γερή κατασκευή!!! Πολλά μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελειο ,μπραβο Σακη. :bowdown:

Σου ευχομαι να εχεις και καλες δουλειες

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92: ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

σάκαρε μπράβο ρε φίλε .μεγάλη δουλειά με πολύ μεράκι .καλή συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα παιδες! ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

Link to comment
Share on other sites

η λεξη τελοιο το κανει να μιαζει φτωχο.δεν υπαρχουν απλες λεξεις για το αποτελεσμα γιατι πρωτα απ ολα εχει προσωπικη δουλεια.μπραβο σακη σου ευχωμε το επομενο να ειναι η επενδιση ολων των τοιχων σε 1 δωματιο κα ειμαι σιγουρος πως αν το αποφασησεις το εχεις.....

Link to comment
Share on other sites

νικολουτσο αυτο το πλακε πληρωσαμε σαν καλητερης ποιοτητας (ρωσικο) αποφυγαμε τα κινεζικα και τα πιο φτηνα του εμποριου... το 27αρι που χρησιμοποιησαμε ηταν και υπερβολικο και για αυτα τα λιτρα,απλα καλητερα να ειμαστε υπερβολικοι με καποιους παραμετρους ασφαλειας παρα οριακα... φυσικες πετρες βαζει αν θελει...ειναι θεμα πως του αρεσει οπτικα... Μανο θα βγαλω ενδικτικες τιμες! προς το παρον ηθελα να δειτε την κατασκευη και να μου πειτε της παρατηρησεις σας πανο σε αυτην ωστε να την τελειωποιησουμε ακομη πιο πολυ... και παλι σας ευχαριστω ολους!

Είναι λευκα τελικά? Δώσε μου τιμή φύλλου για να δω τι παίζει εκεί πάνω!!

Παντως η συμιδα είναι το Νο2 σε κοντρα πλακέ θαλάσσης. Η λευκα.... πολύ πιο κάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

μας ειπαν για ρωσικο 100 το φυλλο 27cm... πολυ βαρος και δυσκολο να κοπει...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λευκα τελικά? Δώσε μου τιμή φύλλου για να δω τι παίζει εκεί πάνω!!

Παντως η συμιδα είναι το Νο2 σε κοντρα πλακέ θαλάσσης. Η λευκα.... πολύ πιο κάτω!!!

το πρωτο ποιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλες δουλειες και συγχαρητηρια απο τους DIY του forum εισαι ο καλυτερος imo amo. Αν δεν μου αρεσε η ολη φαση των κατασκευων θα προτιμουσα σιγουρα ενα δικο σου ενυδρειο απο ενα ετοιματζιδικο... και παρεπιπτοντως να σε ρωτησω και 2 πραγματακια

  • Η τοποθετηση του τζαμιου μπροστα γινεται απλα με σιλικονη ενυδρειου η θελει καμια ιδιαιτερη περιποιηση?
  • Η ροη του νερου μιας και εχεις περιθωριο δεξια αριστερα πανω και κατω δεν θα ηταν καλυτερη αν ηταν απο μπροστα προς τα πισω?
  • Οι τοσες κοντρες πανω δεν απογορευουν ουσιαστικα το πιασιμο ενος ψαριου αν χρειαστει?
  • Η εξοδος για το νερο δεν ειναι πολυ ψηλα? Αδειαζει μεχρι εκεινο το σημειο το 30% που χρειαζεται η εχει σωληνα μεσα για αναρροφηση?
Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σου λογια! λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη! η τοποθετηση του τζαμιου εγινε με συγκεκριμενη ενυδρειακη σιλικονη ακρος ανωτερη απο της κλασικες του εμποριου ...οι κλασικες του εμποριου εχουν συγκεκριμενη μικρη διαρκια ζωης ενω αυτη ειναι για 2 ζωες.... αυτο βεβαια ειναι ενα απο τα κρυφα χαρτια μου.... τωρα η ροη του νερου... μπενει στα φιλτρα απο 3 σταδια..απο την μεση και προς τα πανο...και τα επιστεφουν απο τερμα αριστερα-δεξια. ετσι εχουμε σωστη ανακυκλωση μεσα στο ενυδρειο.. απο κοντρες εχουν μπει αρκετες αλλα εχουν ενα κενο πανο 60χ50 που εχουμε τον χορο να βαλουμε χερι... μπορουσαν να μπουμε 3-4 αντι για 5 αλλα πανο απο ολα η ασφαλεια.. η εξοδος του νερου ειναι ψηλα για να μην εχει πιεση η τρυπα,απο μεσα εχει σωλινα που κατεβενει χαμηλα και ετσι κανει την αναροφηση που χρειαζεται χωρις κοπο..!

Link to comment
Share on other sites

απλά για να μαθαινουμε και μερικα πραγματα για τα κοντρα πλακε θαλασσης

υπαρχουν ρωσικα με εσωτερικες στρωσεις λευκας και εξωτερικες στρωσεις bitangore

υπαρχουν ρωσικα με εσωτερικες και εξωτερικες στρωσεις σημυδας

υπαρχουν κινεζικα μονο με εσωτερικες και εξωτερικες στρωσεις 'οκουμέ'

υπαρχουν πολλων ειδων και κανενα με το ιδιο υλικο εσωτερικα και εξωτερικα.

υπαρχει και θαλάσσης που ειναι εναλλαξ λευκα-σημυδα-λευκα-σημυδα.

όλα καλά ειναι αρκει να προτιμουμε τα ρωσικα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο ποιο ειναι?

Το Νο1 είναι το Μουρικι.

μας ειπαν για ρωσικο 100 το φυλλο 27cm... πολυ βαρος και δυσκολο να κοπει...

Κάτι δε μου αρέσει σε αυτό Σάκη. Το Ρώσικο είναι προφανώς η προέλευση του. Το θέμα είναι το υλικό κατασκευης και όχι η προέλευση μόνο.

απλά για να μαθαινουμε και μερικα πραγματα για τα κοντρα πλακε θαλασσης

υπαρχουν ρωσικα με εσωτερικες στρωσεις λευκας και εξωτερικες στρωσεις bitangore

υπαρχουν ρωσικα με εσωτερικες και εξωτερικες στρωσεις σημυδας

υπαρχουν κινεζικα μονο με εσωτερικες και εξωτερικες στρωσεις 'οκουμέ'

υπαρχουν πολλων ειδων και κανενα με το ιδιο υλικο εσωτερικα και εξωτερικα.

υπαρχει και θαλάσσης που ειναι εναλλαξ λευκα-σημυδα-λευκα-σημυδα.

όλα καλά ειναι αρκει να προτιμουμε τα ρωσικα :bigemo_harabe_net-134:

Επαναλαμβάνω την ερώτηση αφού συμμετείχες στην κατασκευή.....

Τι κοντρα πλακέ είναι τελικά αυτό που βάλατε???

Εγώ το διακρίνω για Λεύκα... είτε ρώσικο, είτε βουλγάρικο είτε ρουμάνικο.... δε μου λέει κάτι!! Το θέμα είναι το υλικό.

Ο Κινέζος... δε βάζει σύμιδα!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να διευκρινηστει το θεμα και να μη λεμε ανακρίβειες εδω δινω το τι υπαρχει απο θαλασσης κίνας

ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΒΑΖΕΙ σημυδα

  • Κίνας BINTAGOR (2,50X1,25 WBP, BB/BB, BB/CC)
  • Κίνας BINTAGOR FILM (2,50X1,25X20 - 21- 24 - 26 WBP, BB/BB)
  • Κίνας Σιμίδα (WBP)
  • Κίνας ΟΚΟΥΜΕ (2,44Χ1,22Χ21 WBP, BB/BB)

όσον αφορά τη σημυδα πολυ απλά η σημυδα έχει ΜΕΤΡΙΑ ανθεκτικοτητα στην υγρασία και εδω κοιταξαμε να βαλουμε την καλυτερη ποιοτητα και οχι την μετρια.

τα κεφαλαία ειναι για να το τονισω. τωρα το τι υλικο χρησιμοποιηθηκε επιτρεψτε μου να πω οτι ειναι το καταλληλοτερο κοντραπλακε και σε δυναμη και σε ανοχη και σε αντοχη. τπτ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να διευκρινηστει το θεμα και να μη λεμε ανακρίβειες εδω δινω το τι υπαρχει απο θαλασσης κίνας

ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΒΑΖΕΙ σημυδα

  • Κίνας BINTAGOR (2,50X1,25 WBP, BB/BB, BB/CC)
  • Κίνας BINTAGOR FILM (2,50X1,25X20 - 21- 24 - 26 WBP, BB/BB)
  • Κίνας Σιμίδα (WBP)
  • Κίνας ΟΚΟΥΜΕ (2,44Χ1,22Χ21 WBP, BB/BB)

όσον αφορά τη σημυδα πολυ απλά η σημυδα έχει ΜΕΤΡΙΑ ανθεκτικοτητα στην υγρασία και εδω κοιταξαμε να βαλουμε την καλυτερη ποιοτητα και οχι την μετρια.

τα κεφαλαία ειναι για να το τονισω. τωρα το τι υλικο χρησιμοποιηθηκε επιτρεψτε μου να πω οτι ειναι το καταλληλοτερο κοντραπλακε και σε δυναμη και σε ανοχη και σε αντοχη. τπτ παραπανω.

Μα νομίζω πως το θέμα που ανοιχτηκε ήταν για παρατηρήσεις ώστε να βελτιωθεί η κατασκευή. Το τονίζει σε 3 ποστ ο Σάκης.

Όσο αφορά τη σημύδα και το νερό... ΔΕΝ είναι ΜΕΤΡΙΑ αλλά ελάχιστη υδατοαπορροφητικότητα.

Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ την κατασκευή και τις αντοχές της, απλά θα ήθελα να ξέρω με τι υλικό φτιάχτηκε.

Επίσης, αν θέλετε μπορείτε να μου στείλετε ένα κομμάτι για το τσεκάρω στο εργαστήριο και για Μηχανικές Αντοχές και Φυσικές Ιδιότητες!! Μονο χημικές μη ζητήσετε... ΔΕ μπορω τσαμπα!! :D

Υ.Γ.: Το ξύλο είναι ένα περίεργο υλικό ανισότροπο και ανομοιογενές με διαφορετική συμπεριφορά σε μηχανικές καταπονήσεις παράλληλα ή κάθετα στα νερά του. Όλκιμη συμπεριφορά και ψαθυρή αντίστοιχα. Κυρίως όμως το αδύνατο σημείο του τους ρόζους... και αν δεν κάνω λάθος από τις φωτογραφίες που βλέπω το κομμάτι της πλάτης είχε αρκετούς.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

νικο το χτυπουσαμε με βαρια με ολη μας την δυναμη και καταφεραμε να το κανουμε να μπει 1 χιλιοστο μεσα μονο... φενοταν πολυ συμπαγες... και μετα το μονοτικο απο επανο πηρε την κληση του ξυλου λογο ελαστικοτητας και δεν εσπαγε με τπτ... εμενα με κερδισε πρωσοπικα...

Link to comment
Share on other sites

νικο το χτυπουσαμε με βαρια με ολη μας την δυναμη και καταφεραμε να το κανουμε να μπει 1 χιλιοστο μεσα μονο... φενοταν πολυ συμπαγες... και μετα το μονοτικο απο επανο πηρε την κληση του ξυλου λογο ελαστικοτητας και δεν εσπαγε με τπτ... εμενα με κερδισε πρωσοπικα...

Δε διαφωνώ ότι έχει τις αντοχές που λες, αλλά δεν είναι κριτήριο αυτό. Σου είπα, στείλε δείγμα να το περάσω στο εργαστήριο για μηχανικές καταπονησεις!!! Ισως θα μπορούσες να το βαλεις και μονο έχωντας τα στοιχεία που θες.

Όμως εξακολουθώ να θέλω να μάθω το υλικό που φτιάχτηκε. Απλά πλέον για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Από θέμα αντοχής επειδή το βάλατε διπλό, σίγουρα θα αντέξει. Ομως έπονται κι άλλες κτασκευές... και θα ήθελα να μάθω αν σας το "πιάσανε" με 100€ το φύλλο..... αν και αυτή την άποψη έχω! Τα 100€... είναι too much!!

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο ξυλο πιστεψε με βρηκαμε και τον φθηνοτερο εμπορα . οσο για τους ροζους που βλεπετε είναι τα εξωτερικα φύλλα του κοντρα πλακέ που βαζουν για το αισθητικο κομματι. αλλο ειδος ξυλου το εσωτερικο και αλλο τα δυο φυλλα που σκεπαζουν το εσωτερικο. οσο για καταπονησεις... οπως ειπε και ο Σακης το βαλαμε κατω και το βαρουσαμε με 3κιλη βαριοπουλα και δεν εκανε ουτε τσικ .

αλλα ας μην αναλωνομαστε αλλο σ αυτο το θεμα , απ την αποψη υλικων τουλαχιστον ειμαστε συγουροι 1000% οτι ειναι ολα τους αθανατα.

απ την άποψη του αν θα αλλαζατε κάτι στο πρακτικο κομμάτι και στη λειτουργικοτητα του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso... σαν κατασκευαστης εγω θα παρεχω την 5πλασια εγγυηση απο ολους τους αλους! αν αυτο δεν σε καληπτει τι να πω... δεν ειναι μονο το ξυλο σαν ποιοτητα.... ειναι γενικα ολα τα υλικα και προπαντος η μωνοση....

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso... σαν κατασκευαστης εγω θα παρεχω την 5πλασια εγγυηση απο ολους τους αλους! αν αυτο δεν σε καληπτει τι να πω... δεν ειναι μονο το ξυλο σαν ποιοτητα.... ειναι γενικα ολα τα υλικα και προπαντος η μωνοση....

Τοχεις λεμε!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...