Jump to content

Yellow Tang Επιτίθεται Στην Αντανάκλαση Του!!!


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά!

Για όσους δεν γνωρίζουν, πριν απο 2 μήνες έβαλα στο ενυδρείο μου ένα yellow tang. Τα πήγαινε θαυμάσια, πολύ ήσυχο, και το έμαθα να τρώει απο το χέρι μου. όλα καλά μέχρι προχθές.

Εδώ και 3 μέρες άρχισε να επιτίθεται στην αντανάκλαση του στο αριστερο τζάμι του ενυδρείου με την ουρά του.

Το κάνει αυτό χωρίς σταματημό. Τρώει βέβαια, αλλά δεν έρχεται να φάει απο το χέρι μου, αλλά τρώει την τροφή που φεύγει και μάλιστα λες και το κυνηγάει κάποιος. Κάνει σπαστικές κα απότομες κινησεις. έχει να πάει στο υπολοιπο του ενυδρείου 3 μέρες.

Κάνει όλο αυτό το πράγμα.

Απο λίγη έρευνα που έκανα σε ξένα φόρουμ γιατί εδώ όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τέτοιο θέμα, κατάλαβα ότι το κάνουν σε πολλούς αυτό το πράγμα και ειδικά όταν γίνονται παλιοί στο ενυδρείο και βλέπουν την αντανάκλαση τους στο τζάμι θέλοντας να προστατέψουν την περιοχή τους.

Σε πολλους το σταμάτησε την άλλη μέρα, και σε άλλους δεν το σταμάτησε ποτέ.

Μάλιστα βρήκα και κάποια βίντεο στο youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=3wzAsDsEMl4

http://www.youtube.com/watch?v=NW6elyJ_tmc

Αλλά έβγαλα και εγώ ένα χτες:

Tι μπορώ να κάνω για να το σταματήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλέπουν την αντανάκλαση τους τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο ή και αν την βλέπουν είναι πολύ αμυδρά εκτός και αν είναι σκούρο το περιβάλλον από έξω. !!! Αυτό είναι ένα οπτικό φαινόμενο διάθλασης που το βλέπουμε μόνο εμείς απ έξω....

Τώρα ο λόγος που το κάνει είναι άλλο θέμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλέπουν την αντανάκλαση τους τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο ή και αν την βλέπουν είναι πολύ αμυδρά εκτός και αν είναι σκούρο το περιβάλλον από έξω. !!! Αυτό είναι ένα οπτικό φαινόμενο διάθλασης που το βλέπουμε μόνο εμείς απ έξω....

Τώρα ο λόγος που το κάνει είναι άλλο θέμα !!!

Έχεις κάτι υπόψην σου? Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει η θερμοκρασία που κατέβηκε απο τους 27 στους 25?

Αλλά δεν την κατέβασα τώρα. Κατέβηκε την κυριακή και μετά απο 3,4 μερες άρχισε να το κάνει.

Απο τιμές είμαι μια χαρά. Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά? Λυπάμαι πολύ για το ψαράκι μου μήπως το κάνει για πάντα αυτό.

Μήπως του κάνει καλό να βάλλω ακόμα 2 ψαράκια? Ας πούμε n.magnifica και l.dimidiatus που ούτως η άλλος αργά η γρήγορα ήταν στο πρόγραμμα να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Το κανει σε συγκεκριμενο σημειο;Αν ναι,δοκιμασε να το καλυψεις καπως και δες αντιδρασεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κανει σε συγκεκριμενο σημειο;Αν ναι,δοκιμασε να το καλυψεις καπως και δες αντιδρασεις.

Στράτο το κάλυψα το σημείο με κόλλα Α4 εδώ και κανα μισάωρο. Έπαψε να το κάνει και περιφέρεται στο υπολοιπο ενυδρειο πλέον αλλά στο σημείο αυτό δεν πάει πλέον. Απ'ότι το βλέπω έχει ηρεμήσει, αλλά ακόμα καμια φορά πηγαίνει στο μπροστινό τζάμι και χτυπάει την ουρά του.

Το θέμα είναι ότι φοβάμαι ότι αν την βγάλω θα αρχίσει πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρα βλεπει αντανακλαση.Οπως οταν βαζουμε παγιδα και να παει γρηγοροτερα βαζουμε εξωτερικα ενα καθρεφτακι.Ασε το σημειο καλυμμενο ακομα και παρακολουθησε το.Ισως εκανε restart.

Ελπιζω τωρα να καταλαβες για τι κ@λοψαρο μιλαμε ετσι; :D

Link to comment
Share on other sites

Αρα βλεπει αντανακλαση.Οπως οταν βαζουμε παγιδα και να παει γρηγοροτερα βαζουμε εξωτερικα ενα καθρεφτακι.Ασε το σημειο καλυμμενο ακομα και παρακολουθησε το.Ισως εκανε restart.

Ελπιζω τωρα να καταλαβες για τι κ@λοψαρο μιλαμε ετσι; :D

Λές να έκανε restart? Είναι λες και το έβαλα σήμερα στο ενυδρείο. Λές και τους 2 μήνες που πέρασαν του έκανε delete. Τι να πω...

Αν βλέπει αντανάκλαση όμως τότε βλέπει σε όλο το ενυδρείο. Οπότε και το χαρτί να βγάλλω θα συνεχίσει αν το κάνει.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν γινεται σε ολο το ενυδρειο.

Το λέω, γιατί ναι μεν έχει ηρεμίσει, αλλά το βλέπω ακόμα που και που να πηγαίνει στο μπροστινό τζάμι και να κάνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου yellow tang κάνει κατά καιρούς αυτά τα τινάγματα, σαν να θέλει να '' ξεδώσει '' γιατί βαρέθηκε αλλά όχι μπροστα στο τζάμι, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ανησυχητικό αφού το κάνει για λίγο και μετά όλα καλά, πιστεύω είναι μια συνήθεια στο συγκεκριμένο αφού απο όλα τα είδη που έχω μέσα μόνο το yellow το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου yellow tang κάνει κατά καιρούς αυτά τα τινάγματα, σαν να θέλει να '' ξεδώσει '' γιατί βαρέθηκε αλλά όχι μπροστα στο τζάμι, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ανησυχητικό αφού το κάνει για λίγο και μετά όλα καλά, πιστεύω είναι μια συνήθεια στο συγκεκριμένο αφού απο όλα τα είδη που έχω μέσα μόνο το yellow το κάνει αυτό.

Στην αρχή στο έκανε έντονα? Και μετά συνήθισε? Ή δεν αντιμετώπισες γενικά πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και το κάνει αρκετά σπάνια, πρόβλημα απο τα'' μπαντιλίκια '' του δεν υπάρχει κανένα αφου συμπεριφέρεται εντελώς φυσιολογικά, όπως είπα πιστεύω ότι είναι ένας τρόπος εκτόνωσης του συγκεκριμένου ψαριού.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλλω 2 ψαράκια ακόμα θα του τραβήξει το ενδιαφέρον λέτε? Όχι τανγκ μιας και δεν με παίρνει για άλλο αλλά για μικρόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη πιστεύω ότι ζωντανό και να βάλεις μέσα θα συνεχίσει να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη πιστεύω ότι ζωντανό και να βάλεις μέσα θα συνεχίσει να το κάνει.

Πάντως είναι κρίμα να συνεχίσει αν το κάνει αυτό. Ας ελπίσουμε να το σταματήσει...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κοντεύει χρόνος που το έχω και δεν του έχει φύγει, δεν το κάνει τόσο έντονα βέβαια όπως του δικού σου αλλά το κάνει, τώρα τι να σου πω ο χρόνος θα δείξει πόσο θα ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κοντεύει χρόνος που το έχω και δεν του έχει φύγει, δεν το κάνει τόσο έντονα βέβαια όπως του δικού σου αλλά το κάνει, τώρα τι να σου πω ο χρόνος θα δείξει πόσο θα ηρεμήσει.

Πάντως ενώ το κάνει αυτό το δικό σου αν και αραιά, το βλέπεις να συμπεριφέρεται κανονικά σε σχέση με τα άλλα ψάρια σου?

Σίγουρα κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει πως θα αντιδράσει ένα ψάρι, απλά μου την έχει σπάσει όλη αυτή η συμπεριφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως είπα και παραπάνω συμπεριφέρεται εντελώς φυσιολογικά σαν ψάρι, τρώει κανονικά και σουλατσάρει μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως είπα και παραπάνω συμπεριφέρεται εντελώς φυσιολογικά σαν ψάρι, τρώει κανονικά και σουλατσάρει μέσα στο ενυδρείο.

Μια χαρά!

Γενικά πάντως λέω να το αφήσω το χαρτί για λίγο, και μετά θα δω αντιδράσεις αν πέτυχε το πείραμα.

Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και τουλάχιστον να μην το κάνει τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τρώει κανονικά, εσένα τι σε πειράζει να το κάνει αυτό;

Είναι μια φυσιολογική αντίδραση του ψαριού!

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι λιγο νευρικο ετσι ειναι απο την φυση του .....

Link to comment
Share on other sites

Mηπως το ενοχλουν τιποτα παρασιτα;

Αν δεν εχεις γαριδα cleaner η γιατρο καλο ειναι να βαλεις παντως

Κοιταξτε εδω τι δουλεια κανουν στα tang

Link to comment
Share on other sites

Αφού τρώει κανονικά, εσένα τι σε πειράζει να το κάνει αυτό;

Είναι μια φυσιολογική αντίδραση του ψαριού!

Ναι αλλά φαντάσου το ενυδρείο σου άδειο με ένα ψάρι στην γωνία να τρίβεται στο τζάμι.

απλα ειναι λιγο νευρικο ετσι ειναι απο την φυση του .....

Συμφωνώ, αλλά δεν νομίζω να φταίει η φύση του.

Πλέον έχει συνηθήσει και το χαρτι που του έβαλα και ξαναπηγαίνει στο ίδιο σημείο και χτυπάει το τζάμι.

Δεν ξέρω τι θα κανω...

Έχει καταντήσει κουραστική η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...