Jump to content

Γιατί Δεν Έχω Νιτρικά;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 20η μέρα σήμερα που στρώνω το ενυδρείο μου (100 καθαρών λίτρων). Σήμερα έκανα αλλαγή νερού (30%) και φυσικά τις μετρήσεις μου, για να δω που βρίσκομαι. Αμμωνία έχω ακόμα (1mg). Το θέμα μου όμως είναι οτι δεν έχω πλέον και Νιτρικά. Τις μετρήσεις (ΝO3, NO2, ph, GH, KH) τις κάνω με sticks και της Αμμωνίας με υγρό τεστ για περισσότερη ακρίβεια. Οι σημερινές λοιπόν ήταν :

pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): >14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 1mg
Ν ιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 (παίζει να είναι και 5 αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος)

Αλλαγές νερού: Προηγούμενο Σάββατο και σήμερα, 30% (με προσθήκη βακτηριδίων και

αντιχλωρίου)
Θερμοκρασία: 25

Δεν ήταν πάντα έτσι βέβαια. Μέχρι την 12-4-2013 είχα 10 αλλά από τότε έχουν μηδενιστεί. Που οφείλεται αυτό; μπορώ να κάνω κάτι για να τα αυξήσω ή είναι φυσιολογικό και να περιμένω να ανέβουν τα νούμερα;

Φυτά έβαλα κάποια εύκολα, λίγες μέρες νωρίτερα και χθές (Egeria Densa, κερατόφυλλο, Anubias Lanceo και Java Fern, Moss).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα στα εφαγαν τα φυτα :sarcasm:

υγ καλο βεβαια θα ειναι να μετρας αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα με υγρα τεστ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανεις αλλαγες νερου?Στο στρωσιμο δεν κανουμε ΠΟΤΕ αλλαγη νερου,να ξερεις οτι ετσι πας το κυκλο του αζωτου πισω..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το κερατόφυλλο είναι μέγας καταναλωτής νιτρικών. Αυτό έχει και τα καλά και τα κακά του.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φυτά τα έβαλα χθες εκτός απο μια ανούμπια. Ειναι πολυ μικρά σε ανάπτυξη. Τα νιτρικά όμως μηδενίστηκαν μια εβδομάδα πριν βάλω τα φυτά. Τώρα μπορω να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερου Rastafarian έκανα μετά απο παρότρυνση πιο έμπειρων εδω μέσα, προκειμένου να μειωθεί η αμμωνία γιατι είχε θολώνει το νερό αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Mε ποιο τροπο στρωνεις εδω και 20 μερες?

Ποια ειναι η πηγη ρυπων στο νερο?

Εχεις αμμωνια που δεν οξειδωνεται σε νιτρωδη, οπως φαινεται. Ο κυκλος του αζωτου διακοπτεται εκει και για αυτο δεν υπαρχουν νιτρικα.

Το φιλτρο δλδ απο τις μετρησεις, φαινεται τελειως αστρωτο.

Εχεις ψαρια μεσα?

Αν οχι, δεν πρεπει να κανεις αλλαγες.

Αν ναι ..... μπολιασε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απο ψάρια είχα μέχρι σήμερα, που τα επέτσρεψα στο κατάστημα από όπου τα πήρα, 2 χρυσόψαρα (με έιχε φάει ο γιός μου να βάλω). Σταμάτησα να τα ταίζω κανα 2 μερες μπας και πέσει η αμμωνία και ξεθολώσει το νερό. Σήμερα τα πήγα πίσω. Ξέρω οτι δεν έκανα και το καλύτερο ξεκίνημα αλλά τωρα τι κανουμε είναι το θέμα. Τα χρυσόψαρα τα είχα βάλει μια εβδομάδα αφοτου 'εστησα το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανεις αλλαγες νερου?Στο στρωσιμο δεν κανουμε ΠΟΤΕ αλλαγη νερου,να ξερεις οτι ετσι πας το κυκλο του αζωτου πισω..

Εξαρτάται με ποιό τρόπο στρώνεται το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Απο ψάρια είχα μέχρι σήμερα, που τα επέτσρεψα στο κατάστημα από όπου τα πήρα, 2 χρυσόψαρα (με έιχε φάει ο γιός μου να βάλω). Σταμάτησα να τα ταίζω κανα 2 μερες μπας και πέσει η αμμωνία και ξεθολώσει το νερό. Σήμερα τα πήγα πίσω. Ξέρω οτι δεν έκανα και το καλύτερο ξεκίνημα αλλά τωρα τι κανουμε είναι το θέμα. Τα χρυσόψαρα τα είχα βάλει μια εβδομάδα αφοτου 'εστησα το ενυδρείο μου.

Καλως σου ειπαν τοτε να κανεις αλλαγες για να σωσεις τα ψαρια (αλλα ετσι αργει το στρωσιμο φυσικα - δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα)

Τωρα πρεπει να παρεχεις εσυ ρυπους (πχ με τροφη σε αποχη στην επιφανεια του νερου) μεχρι να στρωσει.

Αλλιως, μπολιαζεις και βαζεις ψαρι αμεσως .

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

παρε μια γαριδα θαυτει στην αμμο και αστο απλα βαζε βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω δηλαδή να πρόσθετω βακτήρια; Καλύτερα μου φαίνεται το μπόλι αρκεί να μου πει κάποιος πόσο χρειάζεται για να κάνω τη δουλεια μου. Τον μπόλι προέρχεται αν δε κάνω λάθος απο το φίλτρο του αλλου ενυδρειου και όχι απο τη δεξαμενή, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

ναι το μπόλι προέρχεται από νερό μέσα στο φίλτρο και δεν χρειάζεσαι τρομερή ποσότητα ένα ταπερακι περίπου 1λιτρο.τώρα καλύτερο είναι το μπόλι αλλά από υγείες ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη μετάδοση γνώσεων. Καληνύχτα. Αύριο μάλλον έχει μπόλιασμα!

Link to comment
Share on other sites

pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): >14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 1mg
Ν ιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 (παίζει να είναι και 5 αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος)

Αλλαγές νερού: Προηγούμενο Σάββατο και σήμερα, 30% (με προσθήκη βακτηριδίων και

αντιχλωρίου)
Θερμοκρασία: 25

οι μετρησεις σου ειναι πολυ περιεργες.....20 μερες με 2 χρυσοψαρα μεσα και φανταζομαι ταιζοντας τα καθε μερα κατι δεν εγινε σωστα.

θα σου πρωτεινα να κανεις μετρησεις στο νερο της βρυσης σου για GH - KH -PH σε θερμοκρασια 25c (θα σου ειναι χρησιμες και για αργοτερα για να γνωριζεις τα χαρακτηριστικα του νερου αλλαγης)

αν οι μετρησεις σου ειναι υψηλοτερες απο του ενυδρειου σου(και εφοσον δεν ειχες κανει καποια απεξεργασια στο νερο του ενυδρειου και εχεις βγαλει τα ψαρια σου) θα ελεγα να αδειασεις ολο το ενυδρειο να βρεις μπολι και πριν μπολιασεις να πλυνεις λιγο το φιλτρο σου με το νερο απο το μπολι και μετα να μπολιασεις γεμιζοντας το ενυδρειο με φρεσκο νερο(αντιχλωριο).

να μην ξανα κανεις αλλαγη και γενικα να μην βαλεις τα χερια σου μεσα στο ενυδρειο ουτε να πειραξεις το φιλτρο σου μεχρι να μετρησεις νιτρικα....μονο τροφη στην αποχη καθε 3 μερες.

μετρησεις θα ξεκινησεις ξανα αφου πρωτα θολωσει το νερο σου (αν δεν θολωσει σε 5 μερες αυξησε την ποσοστητα τροφης)

αν εχεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου ζητα και λιγο μακαρονι απο παλιο φιλτρο μαζι με το μπολι δινοντας το αντιστοιχο καινουριο.

μην κανεις το λαθος να μπολιασεις και να βαλεις ψαρια μεσα...πρωτα να ειναι σωστα οι μετρησεις και μετα καθε 3 μερες μικρο αριθμο ψαριων και οχι ολα μαζι.

διαβασε και λιγο εδω θα σου φανει χρησιμο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85062

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μισή ώρα μπόλιασα το ενυδρείο με μπόλι από φίλο που διατηρεί ενα εδώ και 5-6 χρόνια, υγειέστατο. Το θέμα είναι οτι για πρακτικούς λόγους, δε πήρα κεραμικό υλικό παρά μόνο νερό μέσα από το φίλτρο και λίγο περισσότερο απο το στύψιμο των σφουγγαριών. Κανά λίτρο έβαλα. Είναι ΟΚ το μπόλι ή επειδή δε πήρα κεραμικό υλικό έκανα τρύπα στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όταν μιλάμε για έτοιμο βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο και όχι για το νερό. :)

Τώρα από το στύψιμο των σφουγγαριών κάτι μπορεί να πήρες αλλά δε νομίζω να κάνει την ίδια δουλειά με το υλικό που σου αναφέρω πιο πάνω.

Τρίψε τροφή ανά δύο ημέρες και κάνε τις μετρήσεις σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εκανες πολλα πραγματα παιρνοντας νερο και στηβοντας λιγο το σφουγγαρι..κανονικα επρεπε να παρεις και βιολογικο υλικο.

Το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εκανες μια τρυπα στο νερο οπως καλα καταλαβες και οταν μιλαμε για μπολι εννοουμε κεραμικο υλικο απο στρωμενο ενυδρειο.

Το θεμα ειναι οτι το ενυδρειο σου τρεχει τωρα περιπου καμια 20αρια μερες οποτε ολο και κατι θα εχει γινει οσο αφορα τα βακτηρια για αυτο εαν θελεις μπορεις να συνεχισεις απο εδω και περα με την μεθοδο της τροφης την οποια ειμαι φανατικος υποστηριχτής λογο του οτι δεν στρεσσαρουμε καποιο ζωντανο κατα την ολη διαδικασια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79779&hl=

Link to comment
Share on other sites

ναι το μπόλι προέρχεται από νερό μέσα στο φίλτρο και δεν χρειάζεσαι τρομερή ποσότητα ένα ταπερακι περίπου 1λιτρο.τώρα καλύτερο είναι το μπόλι αλλά από υγείες ενυδρείο

πρεπει να παρεις κεραμικο υλικο απο το φιλτρο το στρωμενο και οχι μονο νερο!

Link to comment
Share on other sites

1ον.Συνέχισε τα βακτήρια

2ον.Συνέχισε τις αλλαγές καθημερινά 15-25%

3ον.Πάρε στρωμένο Υλικό όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι

4ον.ΜΗΝ εμπιστεύεσαι τα STICK τέστ...ότι και να δείξουν είναι αληθές κατά το 15-25% (ίσως και πολύ λέω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...