Jump to content

Γιατί Δεν Έχω Νιτρικά;


Recommended Posts

1ον.Συνέχισε τα βακτήρια

2ον.Συνέχισε τις αλλαγές καθημερινά 15-25%

3ον.Πάρε στρωμένο Υλικό όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι

4ον.ΜΗΝ εμπιστεύεσαι τα STICK τέστ...ότι και να δείξουν είναι αληθές κατά το 15-25% (ίσως και πολύ λέω)

Συγνωμη, αλλα μου εξηγείς γιατι να κανει αλλαγες νερου απο την στιγμη που δεν εχει ζωντανα μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Είχα δυο χρυσόψαρα μέχρι χθες. Τα είχα βάλει μια εβδομάδα αφου έστησα το ενυδρειο. Τα επέστρεψα πίσω στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αλλα μου εξηγείς γιατι να κανει αλλαγες νερου απο την στιγμη που δεν εχει ζωντανα μεσα;

Άν δέν έχει ψάρια δέν έχει νόημα...το έχασα μέσα στα πόστ.... :P

Link to comment
Share on other sites

Άν δέν έχει ψάρια δέν έχει νόημα...το έχασα μέσα στα πόστ.... :P

Οκ! Απλα καπου και εγω δεν εβγαζα νοημα στην συγκεκριμενη απαντηση σου! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Είχα δυο χρυσόψαρα μέχρι χθες. Τα είχα βάλει μια εβδομάδα αφου έστησα το ενυδρειο. Τα επέστρεψα πίσω στο κατάστημα.

Για να γινω σαφης στις τυχων αποριες σου μια που μπορει σαν αρχαριος να εχεις ψιλομπερδευτη, εαν βρεις διαθεσιμο στρωμενο κεραμικο καλο ειναι να το βαλεις μια που θα επιταχυνης το στρωσιμο μεσα σε λογικα πλαισια αλλα μην θεωρεις δεδομενο οτι απο την στιγμη που το βαλεις οτι το ενυδρειο σου ειναι και στρωμενο και μπορει να δεχτει φουλ ρυπους γιατι τοτε την πατησες. Εν ολιγης θα μετρας λιγοτερη αμμωνια και νιτρωδη και καποια νιτρικα ταυτοχρονα και σιγουρα παιζει ρολο και η ποσοτητα βιολογικου υλικου που μπορεις να βρεις. Αλλο μια χουφτα και αλλο ενα λιτρο υλικου οπως λογικα θα καταλαβαινεις. Οπως και να εχει απο την στιγμη που βαλεις το μπολι θα πρεπει να το τροφοδοτης με καποιο τροπο με ρυπους ( τροφη ή εισαγωγη ψαριου) για να μπορεσουν οι αποικιες βακτηριων να πολλαπλασιαστουν σε τετοιο βαθμο ωστε να μπορεσει να αντεπεξέλθει σε φουλ ιχθυο φόρτωση το ενυδρειο σου και δηλαδη οταν ολες οι τιμες μηδενιστουν πλην τα ΝΟ3 που θα αυξανονται. Οσο αφορα τους παραγωμενους ρυπους περιτω να σου πω πως ειμαι υπερ της τροφης για αυτονοητους λογους αλλα αυτο βεβαια στο αφηνω στην κριση σου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το είπα αλλα αν όχι, παράλειψή μου. Με σειρά απο κάτω προς τα πανω έχω : σφουγγάρι - κεραμικό υλικό - άνθρακα - λεπτή στρώση υαλοβαμβακα - σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...