Jump to content

Anubia Με Green Spot Algae


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και 2 βδομάδες μου εμφανίστηκε στις ανούμπιες και στο τζάμι η Green spot algae

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρειο: 125 Λιτρα, 80x34x45 Διαστασεις Ενυδρειου, 2 μήνες χρόνος λειτουργίας
- Φωτισμος: 2x20 Watt, Flora Glo, Sun Glo, 8 ώρες φωτοπεριοδος, Με ανακλαστηρες
- Βυθος και Υποστρωμα: ψιλό χαλικάκι, 5 μήνες χρονος χρησης του
- Διοξειδιο του Ανθρακα: Ναι
- Οξυγωνο: Οχι

- Φίλτρανση: Fluval 206, 780 Λιτρα ανα ωρα, μαύρο σφουγγάρι με βιολογικό υλικό Sera Siporax
- Φυτα: 3 ανούμπιες, 2 microsorum, 1 Cryptocoryne wendtii 'brown', 1 echinodorus, 1 Hygrophila polysperma, 6 subulata.

- Ψάρια: 4 γκάπυ (6 θηλυκά, 2 αρσενικά,) 4 ξιφορόρους (1 αρσενικό 3 θηλυκά) 3 γατόψαρα, 1 zebra snail, 5 γαρίδες Red cherry.
- Ρουτίνες: Τάισμα 1 φορά τη μέρα, Πρόγραμμα της Seachem, αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 30% με προσθήκη Tetra AquaSafe.
ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,6
- KH: 6d
- GH: 14d
- ΝΗ3/NH4: 0,009 mg/l Αμμωνία, / 0,5 mg/l Αμμωνιο
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 10
- PO4: 0
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία: 25 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Τα NH3-NH4, PO, PH, KH, GH, NO2, NO3
-Strips: -
-Ηλεκτρονικά: PH

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: Ανούμπιες
- Ιστορικό Φυτού: 4 Μήνες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Green spot algae
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων και των φυτων: -

post-51972-0-15383100-1366473406_thumb.jpg

post-51972-0-67170000-1366473417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879 δες εδω φιλε μου τα λεει αναλυτικα...εχω και γω παρομοιο προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει αρχηγέ μου όλα αυτά. Αν αντιμετωπιζόταν το πρόβλημα δεν θα άνοιγα Θέμα. Περιμένω κάποιον έμπειρο να πει τη γνώμη του σχετικά με τις μετρήσεις μου....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν παρατηρώ κάτι το ανησυχητικό... αρκετές φορές αυτή η άλγη σημαίει ότι έχουμε πετύχει αρκετά καλές συνθήκες νερού στο ενυδρείο μας :)

Το μόνο που με ανησυχεί είναι το ότι μετράς αμμωνία... από τη στιγμή που σε ενοχλεί η άλγη, μπορείς να αφαιρέσεις με προσοχή την ανούμπια από το ενυδρείο (αν αυτό είναι εφικτό) και να την κάνεις μπάνιο σε 1/19 διάλλυμα χλωρίνης και από το τζάμι να την αφαιρείς κάθε φορά που εμφανίζεται με ένα μαγνήτη καθαρισμού ή με μια ξύστρα καθαρισμού τζαμιών.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχεις στο ενυδρείο σου και ασπόνδυλα (γαρίδες - σαλιγκάρια)... δώσε τους λίγο χρόνο και θα καταναλώνουν μέρος της

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας! Απ΄το τζάμι την έχω αφαιρέσει ήδη με ξύστρα και δεν υπάρχει ίχνος. Μόνο για τις ανούμπιες με ανησυχεί μην κολλήσουν και άλλα φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι ανουμπιες ειναι απευθειας κατω απο τις λαμπες σου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πολύ κάτω. Και όχι εκεί που πέφτει το έντονο φως. Δε θέλουν έντονο φωτισμό το ξέρω αλλά τι μπορώ να κάνω για να τις κρύψω? Όπου και να τις βάλω σε άλλα μέρη θα έχει πιο έντονο φωτισμό. Και οι λάμπες είναι ειδανικές για φυτεμένο. η SunGlo στα 4200K και η FloraGlo στα 2800Κ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2800 δεν ειναι καταλληλη για φυτεμενο..οι καταλληλες λαμπες ειναι οι 4500 και οι 6500Κ +-500Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...