Jump to content

Recommended Posts

Στο μπλέ αρσενικό gourami μου ανακάλυψα σήμερα αρχή εκτοπαρασίτωσης (ένα λευκό στίγμα στο θωρακικό πτερύγιο και ένα μεγαλύτερο συνοδευόμενο με μικρό αιμάτωμα στο ραχιαίο πτερύγιο).

Απομόνωσα αμέσως το ψάρι και του κάνω θεραπεία με ektozon.

Κανένα άλλο ψάρι στο ενυδρείο δεν έχιε κάποιο σημάδι ασθένειας. Σκέφτομαι ωστόσο να χρησιμοποιήσω προληπτικά ektozon στο ενυδρείο μου (στην ανάλογη δοσολογία για πρόληψη).

Η ανησυχία μου είνα μήπως το ektozon εχει συνέπειες στις γαρίδες (red cherry) που υπάρχουν στο ενυδρείο. Δεν υπάρχει πουθενά αντένδειξη στις οδηγίες ούτε βρήκα κάποια αναφορά αλλού.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει υπεύθυνα εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ektozon σε ενυδρέιο που περιέχει γαρίδες;

Υπάρχει καποια άλλη προληπτική ενέργεια που μπορώ να κάνω.

Έχω και την ατυχία να πρέπει να λείψω για δυο τρεις ημέρες στη μεση της εβδομάδας οπότε η κόρη μου (που φροντίζει το ενυδρείο - ταϊζει) είναι πολύ μικρή για να αναλάβει η ίδια δράση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο με red cherry χρησιμοποιούσα ektozon προληπτικά, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στη σωστή δοσολογία πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάθουν τίποτα τα γαριδάκια, αρκεί να μην το κάνεις θαλασσινό το νερό :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα με τις γαρίδες .

Για το πρόβλημά σου όμως θα ήθελα μια φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη,

φοβάμαι ότι θα σε απαγοητεύσω, γιατί το πρόβλημα είναι σχεδόν μη εμφανές μετά την πρώτη κιόλας θεραπεία με εκτοζον, οπότε δεν μπορώ να στείλω φωτό. Μάλλον το πρόλαβα το ψαράκι σε αρκετά αρχικό στάδιο.

Απλά ανησυχώ και για τους υπόλοιπους κατοίκους του ενδυδρέιου μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...