Jump to content

2 Χρονια Ακαθαριστo Εξωτερικο Βιολογικο?


Recommended Posts

καλησπερα.πηγα προχθες σεενα καταστημα με μεμβρανες που βαζουμε στα τζαμια στα αμαξια για να βγαλω μεμβρανη.οταν τελοιωσαμε και πηγα στο γραφειο να πληροσω και να με κωψει αποδειξη ειδα ο τυπος να εχει μεσα ενα 350 λιτρα ενυδρειο με ενα παγκασιο,3 οσκαρ και 2 κιχλιδες.του λεω τι ψαρια εχω και γω και μιλαμε λιγο για θεματα ενυδρειακα μιας και ειμαι αρχαριως να μαθενω και μου επεσαν τα μαλλια με αυτο που ακουσα.2 χρονια δεν εχει καθαρισει το εξωτερικο βιολογικο και μαλιστα τα ψαρια του τα εχει 3 χρονια τα οσκαρ και γυρο στα 5 τον παγκασιο και τις κιχλιδες και δεν εχει κανει ουτε 1 μετρηση αμμωνια,Ph και ολα αυτα που μετραμε.ειναι εφικτο αυτο η' εγω ο xxxxxx καθε 2 μηνες κανω τζαμπα την καθαριωτητα του βιολογικου?

Έγινε επεξεργασία - Husky_Jim
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πηγα προχθες σεενα καταστημα με μεμβρανες που βαζουμε στα τζαμια στα αμαξια για να βγαλω μεμβρανη.οταν τελοιωσαμε και πηγα στο γραφειο να πληροσω και να με κωψει αποδειξη ειδα ο τυπος να εχει μεσα ενα 350 λιτρα ενυδρειο με ενα παγκασιο,3 οσκαρ και 2 κιχλιδες.του λεω τι ψαρια εχω και γω και μιλαμε λιγο για θεματα ενυδρειακα μιας και ειμαι αρχαριως να μαθενω και μου επεσαν τα μαλλια με αυτο που ακουσα.2 χρονια δεν εχει καθαρισει το εξωτερικο βιολογικο και μαλιστα τα ψαρια του τα εχει 3 χρονια τα οσκαρ και γυρο στα 5 τον παγκασιο και τις κιχλιδες και δεν εχει κανει ουτε 1 μετρηση αμμωνια,Ph και ολα αυτα που μετραμε.ειναι εφικτο αυτο η' εγω ο μαλακας καθε 2 μηνες κανω τζαμπα την καθαριωτητα του βιολογικου?

Όταν λες καθαριότητα βιολογικού τι ακριβώς εννοείς.

Τι καθαρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

τα σφουγκαρια ελαφρος στο νερο που βγαζω απο το ενυδρειο και την φτεροτη απο την κεφαλη.μερικες φορες και τον κουβα του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πηγα προχθες σεενα καταστημα με μεμβρανες που βαζουμε στα τζαμια στα αμαξια για να βγαλω μεμβρανη.οταν τελοιωσαμε και πηγα στο γραφειο να πληροσω και να με κωψει αποδειξη ειδα ο τυπος να εχει μεσα ενα 350 λιτρα ενυδρειο με ενα παγκασιο,3 οσκαρ και 2 κιχλιδες.του λεω τι ψαρια εχω και γω και μιλαμε λιγο για θεματα ενυδρειακα μιας και ειμαι αρχαριως να μαθενω και μου επεσαν τα μαλλια με αυτο που ακουσα.2 χρονια δεν εχει καθαρισει το εξωτερικο βιολογικο και μαλιστα τα ψαρια του τα εχει 3 χρονια τα οσκαρ και γυρο στα 5 τον παγκασιο και τις κιχλιδες και δεν εχει κανει ουτε 1 μετρηση αμμωνια,Ph και ολα αυτα που μετραμε.ειναι εφικτο αυτο η' εγω ο μαλακας καθε 2 μηνες κανω τζαμπα την καθαριωτητα του βιολογικου?

Απλά τα ψαράκια του θα υποφέρουν και δεν το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειναι εφικτο αφου ζουνε ακομα. Τωρα για το εαν κατι τετοιο ειναι καλο και το κατα ποσο η ποιοτητα του νερου ειναι εστω και μεσα στα αποδεκτα ορια ειναι μια αλλη κουβεντα. Α, και τα λιτρα του δεν ειναι λιγα για ολα αυτα τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να παμε μακρια. Μονο και μονο απ την ψαροσυνθεση καταλαβαινουμε ποσο συνηδειτοποιημενος ενυδρειας ειναι!!! Τα υπολοιπα ειναι "ψιλα γραμματα". Το οτι επιβιωνουν τα ψαρια δεν σημαινει οτι ζουν και καλα!

Φιλε draminos1978 εσυ καλα κανεις και κανεις τις ρουτινες σου και τις καθαριοτητες σου οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω!

Μερικοί άνθρωποι στήνουν ένα ενυδρείο, βάζουν μέσα ότι ψάρι τους αρέσει και με λίγο τύχη τα κρατάνε!

Αδιαφορούν για τις συνθήκες που προσφέρουν στα ψάρια.

Πράγμα που είναι και τελείως λάθος.

Εσύ φίλε μου καλά κάνεις ότι κάνεις στο δικό σου ενυδρείο.

Έτσι πρέπει και έτσι είναι το σωστό!!

Link to comment
Share on other sites

εκανε καποιος μετρησεις νερου και τις βρηκε λαθος?

ο ανθρωπος μπορει να εχει ενα φιλτρο κτηνος και να καθαριζει την μηχανικη φιλτρανση τακτικα.

μην βιαζεστε να κραξετε.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Το οτι εχει αυτα τα ψαρια μεσα,εμενα μου φτανει..

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο σιγουρο ειναι οτι θα συνεχισω να κανω ολα οσα κανω ειδη (αλλαγες νερου,καθαριοτητα εξ.βιολογικου και μετρησεις για καλητερη εικονα ποιοτητας νερου)για να εχω τα ψαρακια μου σε οσο καλητερες συνθικες μπορω.ευχωμε τα ψαρακια που ειδα εκει να ειναι καλα και να μην εχουν καποιο θεμα γιατι οταν με ειπε 2 χρονια τον ειπα ειπες 2 χρονια καλα ακουσα και με ειπε ναι.οταν τον αναφερα μετρησεις κανεις?με ειπε οχι αλλα κανει καθε μηνα αλλαγη νερου μονο.η αντλια ρε παιδια απο την αλγη και την βρομια δεν φρακερνει και να πεφτει η ροη?εγω καθε φορα που καθαριζω την φτεροτη με το μαγνητη αλλα και με μπατονετα μεσα την εσοχη του μαγνητη και βγαζω την πρασιναδα που το κανω καθε 2 μηνο η ροη αυξανετε ελαχιστα,το καταλαβενω απο την αποσταση του νερου που πεφτει απο τον καταρακτη ειναι ποιο μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...