Jump to content

Απιστευτο !!!!


AngelinaA

Recommended Posts

Μολις με πηρε τηλεφωνο η φιλη μου και ηταν σοκαρισμενη το χρυσοψαρο που καναμε ευθανασια ζωντανεψε μετα απο 12 ωρες αν ειναι δυνατον!!! 5 λεπτα το βαλαμε σε βραστο νερο και ολα ειχαν σταματησει η φιλη μου δεν τον εθαψε οπως ελεγε το αφησε πισω στο ενυδρειακι και μετα απο 12 ωρες το πρωι ξυπνισε και βρηκε το ψαρι να αναπνεει και να προσπαθει να κολυμπησει θαυμα?? εχει θεληση για ζωη μου φενεται οποτε τωρα θα το αφησουμε στην μοιρα του!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , λίγη προσοχή με τους ζωντανούς οργανισμούς!!! Βραστό νερό διαβάζω ;;;

Αν δεν είμαστε σε θέση, ή δεν έχουμε χρόνο ή τη δυνατότητα να προσφέρουμε στα ζωντανά μας σωστές συνθήκες, καλύτερα να το αφήσουμε το χόμπι...

Link to comment
Share on other sites

στο ιντερνετ το διαβασαμε δεν το καναμε ετσι επειδη μας ηρθε!

Link to comment
Share on other sites

το χρυσοψαρο δεν το εκανε ευθανασια επειδη δεν το θελει απλα εχει dropsy εχει γινει φουσκα και δεν κουνιοταν εδω και 2 μερες ουτε ετρωγε δεν ηθελε να υποφερει αλλο

Link to comment
Share on other sites

εγω για ευθανασια ξερω οτι το παγωνεις σταδιακα για να πεσει ο μεταβολισμος του, δεν το βραζεις....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όμως δεν έγινε σωστά η διαδικασία... Με συγχωρείς για τον τόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι καναμε λαθος το καημενο το ψαρακι εγω δεν ηθελα αν του κανουμε τιποτα αλλα η φιλη μου δεν αντεχε να το βλεπει ετσι το νερο δεν ηταν βραστο απλα πολυ ζεστο καυτο μαλλον απλα το παραλυσε τωρα κολυμπαει και εχει ξεφουσκωσει απο οτι μου ειπε η φιλη μου

Link to comment
Share on other sites

Σε άρθρα στο διαδίκτυο αναφέρει για βραστό νερό για τα ψάρια κρύου νερού και όχι ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ευθανασία σε ψάρι; Πρώτη φορά το ακούω!

Και μάλιστα σε βραστό νερό!!

Link to comment
Share on other sites

μου εστειλε φωτο post-50906-0-22396300-1366553723_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι στο αρθρο που διαβασα εγραφε οτι το νερο δεν πρεπει αν ειναι βραστο γιατι το ψαρι μπορει να λιωσει μισο λεπτακι να βρω το αρθρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια πρεπει να ξερετε οτι το ψαρι δεν ειναι δικο μου στην θεση της δεν θα το εκανα τι να πω απο την αλλη υποφερει ,,στα δικα μου τα ψαρια δεν εχω κανει τετοιο πραγμα και ουτε προκειτε

Link to comment
Share on other sites

αυτο διαβασε

Sudden temperature change - hotter
Use this method for coldwater fish instead. For this method we need to get some very hot (not necessarily boiling but over 120 °F) water into a container and then drop the fish head first into the container. Again the sudden change in temperature should kill the fish almost instantly. One side effect of this method is the fish keeper may feel like he/she is cooking a beloved pet. Use this method with caution as it can also cause injury to the fish keeper.

Link to comment
Share on other sites

αυτο διαβασε

Sudden temperature change - hotter

Use this method for coldwater fish instead. For this method we need to get some very hot (not necessarily boiling but over 120 °F) water into a container and then drop the fish head first into the container. Again the sudden change in temperature should kill the fish almost instantly. One side effect of this method is the fish keeper may feel like he/she is cooking a beloved pet. Use this method with caution as it can also cause injury to the fish keeper.

Αυτό διάβασα και σου έκανα παράθεση. Δεν κρίνω εσένα, ούτε τη φίλη σου. Απλώς να αναφέρω ξανά ότι από τη στιγμή που αποφασίζουμε να κρατήσουμε ψαράκια, καλό είναι να είμαστε και σε θέση να τα φροντίζουμε όπως τους αρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ, μου φαινεται λιγο "σκληρη" σαν μεθοδος αλλα οταν μιλαμε για ευθανασια σε ψαρι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο ανωδυνο. Ειμαστε σιγουροι οτι χρειαζοτανε μια τετοια κινηση?

Έγινε επεξεργασία - yonigrn
Link to comment
Share on other sites

αυτο διαβασε

Sudden temperature change - hotter

Use this method for coldwater fish instead. For this method we need to get some very hot (not necessarily boiling but over 120 °F) water into a container and then drop the fish head first into the container. Again the sudden change in temperature should kill the fish almost instantly. One side effect of this method is the fish keeper may feel like he/she is cooking a beloved pet. Use this method with caution as it can also cause injury to the fish keeper.

Αυτό διάβασα και σου έκανα παράθεση. Δεν κρίνω εσένα, ούτε τη φίλη σου. Απλώς να αναφέρω ξανά ότι από τη στιγμή που αποφασίζουμε να κρατήσουμε ψαράκια, καλό είναι να είμαστε και σε θέση να τα φροντίζουμε όπως τους αρμόζει.

Δεν γνωριζω ποιες ειναι οι πηγες του συγγραφεα αρθρου αλλα το "should" δεν ειναι κατι μεμπτο ουτε αμφιβολο. Στα αγγλικα το νοημα ειναι ξεκαθαρο αλλα

Angelina αφου διαβασα το αρθρο εξακολουθω να αμφισβητω την εγκυροτητα του ως το κατα ποσο ειναι ανωδυνες οι μεθοδοι που προτεινει.

Έγινε επεξεργασία - yonigrn
Link to comment
Share on other sites

αα αυτο το should τι να πω δεν ξερω το ψαρι παντος ακομα ζει οποιος θελει να κανει ευθανασια σε αρρωστο ψαρι να μην κανει γιατι να μερικες φορες ολα πανε στραβα καλλητερα να το αφησεις στην μοιρα του !!

Link to comment
Share on other sites

να ηταν σιγουρο πως το ψαρι θα πεθανει δεν υπαρχει ελπιδα ηταν πολυ χαλια εδω και 3 μηνες υποφερει ποσο ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Εὖγε!

Διὰ νὰ καταλάβωμεν καὶ ἡμεῖς!

Ἁρτίως εὔληπτον τὸ κείμενὸν σας!

Διακατέχεσθε ὅμως ὑπὸ σαδιστικήν ὑπερβολὴν εἰς τὴν ενημέρωσιν σας

:poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

I cant understand a shit my dear :P the goldfish is dead

Link to comment
Share on other sites

I cant understand a shit my dear :P the goldfish is dead

Ελληνικά παρακαλώ!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί ποιό ανώδυνοι τρόποι να κάνεις ευθανασία σε ένα ψάρι...το βραστό νερό είναι ότι χειρότερο έχω ακούσει προσωπικά.

Πώς είσαστε σίγουρες ότι το ψάρι είχε dropsy?Έχετε καμιά φωτό από πρίν το ζεματίσετε?Το ότι "ξεφούσκωσε" μετά το βράσιμο μου δείχνει καθαρά ότι το ψαράκι είχε κάτι άλλο και μάλλον πήγε άδικα από την μή σωστή αντιμετώπιση του προβλήματος σε συνδυασμό με το βράσιμο....

Κρίμα...την επόμενη φορά να είστε περισσότερο προσεκτικές στις αποφάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...