Jump to content

Επιστροφη Στην Αφρικη


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.

μετα απο ενα θαλασσινο ταξιδι σχεδον εναμησι χρονου ξαναγυρναω εκει που απο οπου ξεκινησα.τα λιτρα απο 240 εγιναν 400 και σκεφτομαι για haps αντι για mbunas αυτη τη φορα.

το στησιμο δεν ειναι τελικο(θα ακουσω κραξιμο για το καραβι,το πιθανοτερο ειναι να βγει),μιας και δεν εχω αποφασισει πως θα ειναι το aquascape.δεν με ενδιαφερει να ειναι βιοτοπικο αλλα να εξυπηρετει τις αναγκες των ψαριων.

μερικες φωτο για να βλεπουμε την εξελιξη και τις αλλαγες.οποιαδηποτε παρατηρηση η προταση για ψαροσυνθεση δεκτη.

001dwv.jpg

002cvm.jpg

003zsf.jpg

004al.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού το λες και μόνος σου! Τι το θες το σαπιοκάραβο...

Ξανακαλωσήρθες στην αφρική Κώστα!

Ο βραχος είναι νεκρός θαλασσινού?

Έχω μια ψαροσύνθεση στο μυαλό μου!

Άκου:

Sciaenochromis ahli + nimbochromis venustus + Pseudotropheus Crabro!

έεεε???

Γιατί να μπλέκεις με aulonacares? Μπορεί να βγει πολύ ωραίο και προτότυπο!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το λες και μόνος σου! Τι το θες το σαπιοκάραβο...

Ξανακαλωσήρθες στην αφρική Κώστα!

Ο βραχος είναι νεκρός θαλασσινού?

Έχω μια ψαροσύνθεση στο μυαλό μου!

Άκου:

Sciaenochromis ahli + nimbochromis venustus + Pseudotropheus Crabro!

έεεε???

Γιατί να μπλέκεις με aulonacares? Μπορεί να βγει πολύ ωραίο και προτότυπο!

ευχαριστω για το καλοσορισμα Παναγιωτη.

το ενυδρειο ειναι σε εντελως πρωιμο σταδιο(αστρωτο) και κανω καποια πειραματα μεχρι να καταληξω.το καραβι ειναι λιγο offtopic και το πιθανοτερο ειναι να φυγει.

οι πετρες ειναι spaggetti(νομιζω) και μετα απο καλο πλυσιμο με το πιεστικο μπηκαν μεσα.μου αρεσε το χρωμα και δεν ηθελα να παω ξανα σε moonstone.

οι αρσενικες aulonocares εχουν φανταστικα χρωματα αλλα οι θυληκες ειναι αστα....

θα την μελετησω την ψαροσυνθεση που προτεινεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια στην καινούρια προσπάθεια!!

Link to comment
Share on other sites

καλως τον στην αφρικη! εχω ενα χαρεμι 1/2 copadichromis boorley στα 15/10cm.στηλε μ πμ αν θες...

Link to comment
Share on other sites

καλως τον στην αφρικη! εχω ενα χαρεμι 1/2 copadichromis boorley στα 15/10cm.στηλε μ πμ αν θες...

να σαι καλα Σακη.ενδιαφεροντα ψαρια.θελω να καταληξω καποια στιγμη σε ψαροσυνθεση μιας και ολα ακομα ειναι σκεψεις και αν ειναι θα σου πω.

Κώστα καλη αρχη σου εύχομαι φίλε....

ευχαριστω.να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια κι εδω Κωστα :)

Για το καραβι δε θα σου πω κατι.Αν σου αρεσει κρατα το(χαλασα κι εγω :D).Θα ποσταρω ομως αυτο που ηρθε αμεσως στο μυαλο μολις το ειδα......

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλώς μας ήρθες φιλαράκι. :D

Χαίρομαι που δεν εγκαταλείπεις το χόμπι εντελώς και διάλεξες τον "σωστό" δρόμο. :bigemo_harabe_net-64:

Η δική μου πρόταση θα είναι πιο "ταπεινή" από του Παναγιώτη(αν και πολύ ενδιαφέρουσα) γιατί νομίζω οτι είναι λίγα τα λίτρα σου για αυτή την σύνθεση(ειδικά για το venustus).

Μιας και έχουμε την προσφορά του ΚΟΥΜΑΝ θα έλεγα τα borley, protomelas taeniolatus και τα ahli του Παναγιώτη ή χαρέμι aulonocara ή Lethrinops που δεν τα βλέπουμε συχνά. :)

Αν θες πες και κάποιο ψάρι που έχεις ξεχωρίσει.

Καλή συνέχεια φιλαράκι και από τώρα θα τα λέμε συχνά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως αυτή την αλλαγή δεν την περίμενα αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα από μας!

Καλή συνέχεια και εδώ φίλε Κώστα!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με αναγκαζεις δηλαδη να παρακολουθω και Αφρικη.Χαχαχα.Πολυ χαιρομαι Κωστα που τελικα ο δρομος σου σε βγαζει παλι εδω γυρω.Μπραβο και καλο ξεκινημα :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην μαύρη ήπειρο!!

Κάντο Με χαπς Κώστα! Να ξεχωρίζεις. Όχι πως οι αφρικανοί είμαστε συνηθισμένοι στις ψαροσυνθέσεις μας, αλλά γιατί απο την μαλάουι σπάνια βλέπεις ενυδρείο μόνο με χαπς. Έχεις πάρει πολλες ιδέες. Όπως σου είπε και ο Στάθης πές μας και τι ψάρι σου αρέσει.

Δές και αυτό το λινκ. Δεν τα έχει όλα, αλλά έχει κάποια ενδιαφέρον είδη:

http://www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

ειχα μερες να μπω στο φορουμ μιας και εχω ξεκινησει δοκιμαστικα δουλεια σε μια τεχνικη εταιρια και αυτες τις μερες ημουνα μεχρι πολυ αργα στο εργοταξιο οποτε δεν υπηρχαν κουραγια.

Καλη επιτυχια κι εδω Κωστα :)
Για το καραβι δε θα σου πω κατι.Αν σου αρεσει κρατα το(χαλασα κι εγω :D).Θα ποσταρω ομως αυτο που ηρθε αμεσως στο μυαλο μολις το ειδα......

παει χαλασες και εσυ μου φαινεται. :D :D .

να σαι καλα φιλε Στρατο.ευχαριστω.

οσο για την αναχρονιστικη επιλογη του καραβιου ξερω πως θα με φτυνουν(οχι για να μην με ματιασουν) οι απανταχου αφρικανοι.

το τραγουδι ειναι κομματαρα.

καλως ηρθες αφρικα :sarcasm:

νομιζω με μπουνα θα χαρεις χρωμα και κινηση

να σαι καλα.θελει σκεψη η ψαροσυνθεση.να δω ποτε θα αποφασισω.

Κώστα καλώς μας ήρθες φιλαράκι. :D

Χαίρομαι που δεν εγκαταλείπεις το χόμπι εντελώς και διάλεξες τον "σωστό" δρόμο. :bigemo_harabe_net-64:

Η δική μου πρόταση θα είναι πιο "ταπεινή" από του Παναγιώτη(αν και πολύ ενδιαφέρουσα) γιατί νομίζω οτι είναι λίγα τα λίτρα σου για αυτή την σύνθεση(ειδικά για το venustus).

Μιας και έχουμε την προσφορά του ΚΟΥΜΑΝ θα έλεγα τα borley, protomelas taeniolatus και τα ahli του Παναγιώτη ή χαρέμι aulonocara ή Lethrinops που δεν τα βλέπουμε συχνά. :)

Αν θες πες και κάποιο ψάρι που έχεις ξεχωρίσει.

Καλή συνέχεια φιλαράκι και από τώρα θα τα λέμε συχνά. ;)

ευχαριστω πολυ κ.Συντονιστα.να σαι καλα.

το χομπι δυσκολα κοβεται αλλα προσαρμοζεται στα οικονομικα δεδομενα.

εχεις δικιο για τα λιτρα οτι θα ειναι λιγα για τα haps και μαλλον θα δοκιμασω την τυχη μου με aulonocara.

Ομολογώ πως αυτή την αλλαγή δεν την περίμενα αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα από μας!

Καλή συνέχεια και εδώ φίλε Κώστα!

ευχαριστω πολυ Νικολα.να σαι καλα.

ευχομαι τα καλυτερα για τα ενυδρεια σου.

Τωρα με αναγκαζεις δηλαδη να παρακολουθω και Αφρικη.Χαχαχα.Πολυ χαιρομαι Κωστα που τελικα ο δρομος σου σε βγαζει παλι εδω γυρω.Μπραβο και καλο ξεκινημα :bigemo_harabe_net-146:να σαι

να σαι καλα Σταθη.ευχαριστω πολυ.

οτι καλυτερο για το θηριο σου.

Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην μαύρη ήπειρο!!

Κάντο Με χαπς Κώστα! Να ξεχωρίζεις. Όχι πως οι αφρικανοί είμαστε συνηθισμένοι στις ψαροσυνθέσεις μας, αλλά γιατί απο την μαλάουι σπάνια βλέπεις ενυδρείο μόνο με χαπς. Έχεις πάρει πολλες ιδέες. Όπως σου είπε και ο Στάθης πές μας και τι ψάρι σου αρέσει.

Δές και αυτό το λινκ. Δεν τα έχει όλα, αλλά έχει κάποια ενδιαφέρον είδη:

http://www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php

Παναγιωτη το θεμα ειναι και πια ψαρια μπορεις να βρεις διαθεσιμα στη αγορα περα απο πια θα ηθελα να βαλω.

ευχαριστω για το link.

Link to comment
Share on other sites

Επ τώρα το πείρα γραμμή το θέμα σου!! Τελικά δεν έμεινες μακριά… πάλι βρεγμένα χέρια θα έχεις!! Καλή αρχή να έχεις Κώστα με πολύ όμορφα αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επ τώρα το πείρα γραμμή το θέμα σου!! Τελικά δεν έμεινες μακριά… πάλι βρεγμένα χέρια θα έχεις!! Καλή αρχή να έχεις Κώστα με πολύ όμορφα αποτελέσματα!!!

ευχαριστω Γιαννη.να σαι καλα .

οσο μπορω ενυδρειο θα εχω.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τον φίλο μου..καλή νέα αρχή Κώστα!!Συμβουλές δεν χρειάζεσαι γιατί ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.. :bigemo_harabe_net-54:

Όσο για την ψαροσύνθεση διάλεξε πραγματικά ότι σου αρέσει..mbuna αν θελήσεις στείλε μου μιας και τα δίνω..

Θα σε παρακολουθώ... :shiftyph34r:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τον φίλο μου..καλή νέα αρχή Κώστα!!Συμβουλές δεν χρειάζεσαι γιατί ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.. :bigemo_harabe_net-54:

Όσο για την ψαροσύνθεση διάλεξε πραγματικά ότι σου αρέσει..mbuna αν θελήσεις στείλε μου μιας και τα δίνω..

Θα σε παρακολουθώ... :shiftyph34r:

να σαι καλα Βαγγελη.ευχαριστω για τις ευχες.

τα ψαρια που εχεις ειναι πολυ ομορφα και ελπιζω αν τελικα παω σε bounas να τα προλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Καλως επανηλθες στα πατρια εδαφη Κωστη :bigemo_harabe_net-100:

Για τα βενουστους θα συμφωνισω με τον Σταθη,μεγαλωνουν πολυ,και τα λιτρα ειναι λιγα.Ο δικος μου εφθασε στους 27 ποντους γομαρι τωρα.

Εγω θα σου ελεγα να σκεφτεις και τα δελφινια,αλλα θελει χρονο μεχρι να ωριμασει μυοσκελετικα.Στην αρχη ειναι λιγο αδιαφορα.αλλα οταν ωριμασουν,γινονται φανταστικες φατσουλες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως επανηλθες στα πατρια εδαφη Κωστη :bigemo_harabe_net-100:

Για τα βενουστους θα συμφωνισω με τον Σταθη,μεγαλωνουν πολυ,και τα λιτρα ειναι λιγα.Ο δικος μου εφθασε στους 27 ποντους γομαρι να αποφασισω.

Εγω θα σου ελεγα να σκεφτεις και τα δελφινια,αλλα θελει χρονο μεχρι να ωριμασει μυοσκελετικα.Στην αρχη ειναι λιγο αδιαφορα.αλλα οταν ωριμασουν,γινονται φανταστικες φατσουλες. :)

ευχαριστω πολυ Βασιλη.να σαι καλα.

το παλευω να αποφασισω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

κραξιματος(πολυ το φοβαμαι) συνεχεια.

καποια στιγμη θα μπουν και βαλισνεριες ελπιζοντας να μην γινουν μεζες.

001mdi.jpg

002fe.jpg

003hvz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ'αρέσει Κώστα. Τα ξύλα αν ταιριάζουν με το aquascape και δεν επηρεάζουν τις τιμές είμαι υπέρ και στην προκειμένη νομίζω οτι ταιριάζουν και μάλλον επειδή είναι λίγα δεν θα επηρεάζουν το νερό σου. Το καράβι βλέπω οτι δεν το αποχωρίζεσαι. :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι αν καταλήξεις σε haps δεν θα χρειάζονται τόσες πέτρες/σπηλιές, αλλά όχι οτι θα κάνουν κακό.

Έχεις καταλήξει κάπου απο ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ'αρέσει Κώστα. Τα ξύλα αν ταιριάζουν με το aquascape και δεν επηρεάζουν τις τιμές είμαι υπέρ και στην προκειμένη νομίζω οτι ταιριάζουν και μάλλον επειδή είναι λίγα δεν θα επηρεάζουν το νερό σου. Το καράβι βλέπω οτι δεν το αποχωρίζεσαι. :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι αν καταλήξεις σε haps δεν θα χρειάζονται τόσες πέτρες/σπηλιές, αλλά όχι οτι θα κάνουν κακό.

Έχεις καταλήξει κάπου απο ψάρια?

καλημερα Σταθη.

τα ξυλα λογικα δεν θα επηρρεασουν το νερο με εβδομαδιαιες αλλαγες μιας και το νερο εδω ειναι οτι πρεπει για τις αφρικανες.

το καραβι θα μεινει τελικα.μπορει οντως να παραπεμπει σε αλλες εποχες του χομπι και να ξενιζει αλλα δημιουργει περασματα και ειναι λειτουργικο.(λεμε τωρα,κανω το πικρο-γλυκο :D :D ).

τα haps τα ξεχναω και παω για 3-4 χαρεμια aulonocara η mbunas.

το μονο που με χαλαει με τα aulonocara ειναι οτι για να εχεις ενα πολυ ομορφο ψαρι(αρσενικο) πρεπει να εχεις και 3 αχρωμα(θυληκα) ενω με τα mbunas εχεις περισσοτερα ομορφα ψαρια.δυσκολη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

μπουνας και ξερω ψωμι !!!

και μενα το καραβι μου φαινετε λιγο περιεργο αλλα αφου σαρεσει εσενα σε μας δεν πεφτει λογος :sarcasm:

τουλαχιστον το εκρυψες χιχιχιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...