Jump to content

Επιστροφη Στην Αφρικη


Recommended Posts

Κωστα καλως μας ηρθες!!! πολυ ομορφα ολα με ενα αλλα...το καραβι! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: αν θελησεις εχω να σου δωσω απο mbuna pseudotropheus johannii και ωραια διχρωμια (μπλε/μαυρο αρσενικο - κιτρινα θυληκα) και μουτρα φοβερα!

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

μπουνας και ξερω ψωμι !!!

και μενα το καραβι μου φαινετε λιγο περιεργο αλλα αφου σαρεσει εσενα σε μας δεν πεφτει λογος :sarcasm:

τουλαχιστον το εκρυψες χιχιχιχιχιχι

ναι αλλα ακομα φαινεται το σκασμενο. :D :D

Κωστα καλως μας ηρθες!!! πολυ ομορφα ολα με ενα αλλα...το καραβι! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: αν θελησεις εχω να σου δωσω απο mbuna pseudotropheus johannii και ωραια διχρωμια (μπλε/μαυρο αρσενικο - κιτρινα θυληκα) και μουτρα φοβερα!

ευχαριστω.να σαι καλα.

επειδη και στο 240αρι ειχα αλλαξει αρκετες φορες το aquascape δεν περνω και ορκο οτι θα ειναι και το τελικο.οποτε σε καποια αλλαγη μπορει να ικανοποιηθει η λαικη απαιτηση για απομακρυνση της μαουνας.

για τα ψαρακια αν καταλαηψω σε mbounas θα μιλησουμε.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ακομα φαινεται το σκασμενο. :D :D

ευχαριστω.να σαι καλα.

επειδη και στο 240αρι ειχα αλλαξει αρκετες φορες το aquascape δεν περνω και ορκο οτι θα ειναι και το τελικο.οποτε σε καποια αλλαγη μπορει να ικανοποιηθει η λαικη απαιτηση για απομακρυνση της μαουνας.

για τα ψαρακια αν καταλαηψω σε mbounas θα μιλησουμε.

Aφού μπορείς να το βγάλεις τότε, τι το λές και δεν το κάνεις? :D

Στην αφρική δεν υπάρχουν ναυάγια. Το πολύ πολύ κανα βυθισμένο κανό. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aφού μπορείς να το βγάλεις τότε, τι το λές και δεν το κάνεις? :D

Στην αφρική δεν υπάρχουν ναυάγια. Το πολύ πολύ κανα βυθισμένο κανό. :D

μην μου βαζεις ιδεες και πεταξω την μαουνα και βαλω καμια πιρογα και γινει βιοτοπικο. B) B)

http://www.google.gr/imgres?q=%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF+%CE%B1%CF%80%CE%BF+%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B1&sa=X&hl=el&biw=1600&bih=796&tbm=isch&tbnid=lB7gnLIJrKlrIM:&imgrefurl=http://www.panoramio.com/photo/7760166&docid=J2vTdHITL96o0M&itg=1&imgurl=http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/7760166.jpg&w=500&h=375&ei=ml96Uf2hKPOv4QTX4oDwDA&zoom=1&ved=1t:3588,r:20,s:0,i:152&iact=rc&dur=322&page=1&tbnh=184&tbnw=259&start=0&ndsp=25&tx=114&ty=89

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Σταθη.

τα ξυλα λογικα δεν θα επηρρεασουν το νερο με εβδομαδιαιες αλλαγες μιας και το νερο εδω ειναι οτι πρεπει για τις αφρικανες.

το καραβι θα μεινει τελικα.μπορει οντως να παραπεμπει σε αλλες εποχες του χομπι και να ξενιζει αλλα δημιουργει περασματα και ειναι λειτουργικο.(λεμε τωρα,κανω το πικρο-γλυκο :D :D ).

τα haps τα ξεχναω και παω για 3-4 χαρεμια aulonocara η mbunas.

το μονο που με χαλαει με τα aulonocara ειναι οτι για να εχεις ενα πολυ ομορφο ψαρι(αρσενικο) πρεπει να εχεις και 3 αχρωμα(θυληκα) ενω με τα mbunas εχεις περισσοτερα ομορφα ψαρια.δυσκολη αποφαση.

Μπορείς να κάνεις ενυδρείο Κώστα μόνο με aulonocara που κάνουν τα αμερικανάκια. 7-8 αρσενικά διαφορετικών ειδών με άλλες τόσες θηλυκές. Σίγουρα θα έχει κίνηση και χρώμα.

Επειδή οι aulonocara είναι κάτι ανάμεσα απο mbuna και haps μπορούν να συνδυαστούν και με τα 2 είδη(υπό προϋποθέσεις). Επίσης τα lethrinops που σου είπα είναι ίδια φάση με τις aulonocara.

Αφού έχεις καταλήξει σε mbuna καλύτερα να μείνεις σε αυτά και να μην βάλεις aulonocara μαζί τους. Ρίξε μια ματιά στο ενυδρείο του Vag που θερίζει. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ενυδρείο Κώστα μόνο με aulonocara που κάνουν τα αμερικανάκια. 7-8 αρσενικά διαφορετικών ειδών με άλλες τόσες θηλυκές. Σίγουρα θα έχει κίνηση και χρώμα.

Επειδή οι aulonocara είναι κάτι ανάμεσα απο mbuna και haps μπορούν να συνδυαστούν και με τα 2 είδη(υπό προϋποθέσεις). Επίσης τα lethrinops που σου είπα είναι ίδια φάση με τις aulonocara.

Αφού έχεις καταλήξει σε mbuna καλύτερα να μείνεις σε αυτά και να μην βάλεις aulonocara μαζί τους. Ρίξε μια ματιά στο ενυδρείο του Vag που θερίζει. ;)

σκεφτομουν και για all male tank με aulonocara αλλα εχω την εντυπωση πως θα γινονται μαχες μεσα και τα ψαρια δεν θα δειξουν τα πραγματικα χρωματα.

θα υπερισχυσουν κανα δυο δυνατα ψαρια και τα αλλα θα ειναι στη τρεχαλα.εκτος αν παω σε υπερπλυθησμο για να μειωθει η αντιπαλοτητα.

το θεμα ειναι οτι τα μαγαζια φερνουν συνηθως αρσενικα που εχουν ωραια χρωματα και χτυπανε στο ματι και δεν φενουν θυληκα οποτε ειναι δυσκολο να βρεις.

το ενυδρειο του Βαγγελη οντως τα σπαει και η ψαροσυνθεση ειναι φοβερη.στο 240αρι εψαχνα να βρω τα mbounas μεσα στις σπηλιες και σκεφτομαι μηπως συμβει παλι το ιδιο μιας και θελω περισσοτερη κινηση μεσα στο ενυδρειο.

Πολυ ωραιο Κωστα μπραβο

να σαι καλα Σταθη.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου πρότεινα εξαρχής κάποια ήρεμα haps με mbuna ή aulonocara.

To all male tank δεν το προτείνω Κώστα. Το αμερικάνικου τύπου που σου είπα είναι ότι πιο κοντινό σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ενυδρείο Κώστα μόνο με aulonocara που κάνουν τα αμερικανάκια. 7-8 αρσενικά διαφορετικών ειδών με άλλες τόσες θηλυκές. Σίγουρα θα έχει κίνηση και χρώμα.

Επειδή οι aulonocara είναι κάτι ανάμεσα απο mbuna και haps μπορούν να συνδυαστούν και με τα 2 είδη(υπό προϋποθέσεις). Επίσης τα lethrinops που σου είπα είναι ίδια φάση με τις aulonocara.

Αφού έχεις καταλήξει σε mbuna καλύτερα να μείνεις σε αυτά και να μην βάλεις aulonocara μαζί τους. Ρίξε μια ματιά στο ενυδρείο του Vag που θερίζει. ;)

καλημερα Σταθη.

οταν λες αλλες τοσες θυληκες δηλ 7-8 εννοεις μια θυληκια απο το καθε ειδος αρσενικης aulonocara?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα. Μπορείς να βάλεις και παραπάνω θηλυκές αν δεις οτι σε παίρνει από λίτρα. Βέβαια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για υβριδισμό, αλλά αν βάλεις λιγότερα ειδη, υπάρχουν συνδυασμοί που εγγυώνται ως ένα σημείο να μην υπάρξει.
Επίσης οι aulonocara συνδυάζονται με παμφάγα mbuna όπως τα caeruleus.

Μια άλλη πρόταση αν σ'αρέσει το species ενυδρείο και έχεις όρεξη για πειραματισμό, είναι με μια ομάδα C.Moorii. Σύνθεση με μεγάλο ενδιαφέρον που δεν εχουμε δει. Μεγαλώνουν αργά και φτάνουν τους 20 πόντους. Βάζεις μια ομάδα και αν δεις οτι δεν ειναι αρκετό το ενυδρείο αφήνεις χαρέμι. Δεν θέλουν πολλές πέτρες γιατί τους αρέσει να γυρνάνε.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7ex7kamJFww

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου αρεσει το ναυαγιο! το εχει δεσει με της πετρες! και τα αυλονακαρα haps ειναι!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου αρεσει το ναυαγιο! το εχει δεσει με της πετρες! και τα αυλονακαρα haps ειναι!

Bρήκαμε και το 2ο μαύρο πρόβατο! :bigemo_harabe_net-134:

Περίμενε να έρθουν και οι άλλοι ζουλού για να ακολουθήσει η διαδικασία της αποκλήρωσης! :bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95:

:D:D:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα. Μπορείς να βάλεις και παραπάνω θηλυκές αν δεις οτι σε παίρνει από λίτρα. Βέβαια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για υβριδισμό, αλλά αν βάλεις λιγότερα ειδη, υπάρχουν συνδυασμοί που εγγυώνται ως ένα σημείο να μην υπάρξει.

Επίσης οι aulonocara συνδυάζονται με παμφάγα mbuna όπως τα caeruleus.

Μια άλλη πρόταση αν σ'αρέσει το species ενυδρείο και έχεις όρεξη για πειραματισμό, είναι με μια ομάδα C.Moorii. Σύνθεση με μεγάλο ενδιαφέρον που δεν εχουμε δει. Μεγαλώνουν αργά και φτάνουν τους 20 πόντους. Βάζεις μια ομάδα και αν δεις οτι δεν ειναι αρκετό το ενυδρείο αφήνεις χαρέμι. Δεν θέλουν πολλές πέτρες γιατί τους αρέσει να γυρνάνε.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7ex7kamJFww

ευχαριστω Σταθη για τη βοηθεια.

στα υποψην και η προταση για τα moori.

Κώστα το έχεις σκεφτεί το τροφεάδικο?

Μπορείς να βρεις τρελά είδη με χρώματα.

Παναγιωτη εχω ριξει μια ματια και σε ενυδρεια με tropheus και οντως ειναι πολυ ομορφα ψαρια αλλα δεν μπορω να καταληξω καπου.

εμενα παντως μου αρεσει το ναυαγιο! το εχει δεσει με της πετρες! και τα αυλονακαρα haps ειναι!

πεστα ρε Σακη γιατι κοντευουν να με πυροβολησουν.

Bρήκαμε και το 2ο μαύρο πρόβατο! :bigemo_harabe_net-134:

Περίμενε να έρθουν και οι άλλοι ζουλού για να ακολουθήσει η διαδικασία της αποκλήρωσης! :bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95:

:D:D:D

μην αναβεις φωτιες εσυ :D:D

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη εχω ριξει μια ματια και σε ενυδρεια με tropheus και οντως ειναι πολυ ομορφα ψαρια αλλα δεν μπορω να καταληξω καπου.

Δεν θέλω να σε επηρεάσω στο τι θα διαλέξεις, αλλά αν είχα τα λίτρα σου στην παρών στιγμή τροφεάδικο θα έφτιαχνα. Ή με duboisi που με τρελαίνουν, ή με κάποιο σκαλωμένο είδος!

μην αναβεις φωτιες εσυ :D:D

Εσύ με πυροδοτείς όμως! :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

η αποφαση παρθηκε και τελικα θα μπουνε ενας συνδυασμος mbounas με aulonocara.

μπηκαν και μερικες ριζες βαλισνερια και οι πρωτοι κατοικοι.

005gpd.jpg

007jba.jpg

004qokb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη Κωστα.Η μπαενζι οταν ωριμασει,θα παρει το ομορφο μπλε στο κεφαλι,μεγαλωνει και αρκετα :)

Link to comment
Share on other sites

μπρε μπρε μπρεεεε!!! Τι έχουμ ιδώ?

Ωραία ψάρια. Διακρίνω μπαενσι όπως σου είπε και ο κιχλιδάτος, τις κλασικές καερουλεους και τις εσθεράε? Τι πρώτοι κάτοικοι μου λες? Εσυ κοντεύεις να κλείσεις την ψαροσύνθεση! :D

Σε χαρέμια τα έβαλες?

Εγώ επιμένω πάντως να φύγει το σαπιοκάραβο και να γίνουν 2 οι νησίδες! Προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Περιμένει τον θωκταριδη να έρθει να κάνει ανελκηση ναυαγίου χεχεχε

Μπράβο να τι χαίρεσαι τις ψαρουκλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη Κωστα.Η μπαενζι οταν ωριμασει,θα παρει το ομορφο μπλε στο κεφαλι,μεγαλωνει και αρκετα :)

να σαι καλα Βασιλη.οντως ομορφο ψαρι.

μπρε μπρε μπρεεεε!!! Τι έχουμ ιδώ?

Ωραία ψάρια. Διακρίνω μπαενσι όπως σου είπε και ο κιχλιδάτος, τις κλασικές καερουλεους και τις εσθεράε? Τι πρώτοι κάτοικοι μου λες? Εσυ κοντεύεις να κλείσεις την ψαροσύνθεση! :D

Σε χαρέμια τα έβαλες?

Εγώ επιμένω πάντως να φύγει το σαπιοκάραβο και να γίνουν 2 οι νησίδες! Προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις! :P

Παναγιωτη τα ψαρια αγοραστηκαν απο διαφορα μαγαζια οποτε οπως καταλαβαινεις ουτε (εκτος απο τα καερουλεους που βρηκα 3) το πληθος των διαθεσιμων ψαριων συνιστουν χαρεμι αλλα και για τα 3 δεν ξερω τι ειναι.σιγα σιγα(οταν βρισκονται) θα συμπληρωθει ο αριθμος των ψαριων.εχω μιλησει με δυο μαγαζια για aulonocara οταν κανουν εισαγωγη να μου φερουν.

τα πικροχολα σχολια για το ναυαγιο τα παραβλεπω. :D :D

Περιμένει τον θωκταριδη να έρθει να κάνει ανελκηση ναυαγίου χεχεχε

Μπράβο να τι χαίρεσαι τις ψαρουκλες.

να σαι καλα φιλε μου.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες Κώστα.

Αν και προτείνεται τα mbuna να μην ξεπερνάνε το 50% του πληθυσμού όταν συνδυάζονται με haps, πιστεύω οτι αυτή η σύνθεση θα δουλέψει γιατί έχεις λίτρα και τα mbuna σου είναι παμφάγα.

Μία ισορροπημένη διατροφή και όλα θα πάνε καλά.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που σε έχουμε στην παρέα της Αφρικής. :)

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Σταθη.σε ευχαριστω.

η αληθεια ειναι οτι βιαστικα στην επιλογη μιας και ηθελα να ζωντανεψει το ενυδρειο και δεν ειχα την υπομονη να <<πετυχω>> καποια ψαρια λιγο πιο εξηζητημενα η χαρεμια απο συνχομπιστες.

να πω την αληθεια επειδη με το προηγουμενο ενυδρειο ετρεξα πολυ αυτη τη φορα δεν εχω τοσο διαθεση για χιλιομετρα.να μουν πεις αποκλειεται τα ψαρια να μου χτυπησουν τη πορτα,πρεπει να το ψαξω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια εικονα εχει το ενυδρειο σου Κωστα,μπραβο. :bigemo_harabe_net-145:

ΥΓ Τιποτα αλλο δεν μπορω να σου πω γι'αυτο, γιατι απο γλυκο νερο εχω μαυρα μεσανυχτα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια εικονα εχει το ενυδρειο σου Κωστα,μπραβο. :bigemo_harabe_net-145:

ΥΓ Τιποτα αλλο δεν μπορω να σου πω γι'αυτο, γιατι απο γλυκο νερο εχω μαυρα μεσανυχτα :bigemo_harabe_net-64:

να σαι καλα Σταθη.ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...