Jump to content

Επιστροφη Στην Αφρικη


Recommended Posts

να σαι καλα Σταθη.σε ευχαριστω.

η αληθεια ειναι οτι βιαστικα στην επιλογη μιας και ηθελα να ζωντανεψει το ενυδρειο και δεν ειχα την υπομονη να <<πετυχω>> καποια ψαρια λιγο πιο εξηζητημενα η χαρεμια απο συνχομπιστες.

να πω την αληθεια επειδη με το προηγουμενο ενυδρειο ετρεξα πολυ αυτη τη φορα δεν εχω τοσο διαθεση για χιλιομετρα.να μουν πεις αποκλειεται τα ψαρια να μου χτυπησουν τη πορτα,πρεπει να το ψαξω και εγω.

Πιστεύω οτι δεν παίζουν ρόλο το πόσο εξεζητημένα ψάρια έχεις Κώστα, όσο το τι συνθήκες θα τους δώσεις. Δώσε τους τις σωστές και δεν θα χάσεις.

Κάθε ψάρι έχει την ομορφιά του. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνησω με αυτο που λες Σταθη.

απλα ολοι μας φανταζομαστε καποια στιγμη να φιλοξενησουμε καποια λιγο πιο σπανια ψαρια.

βεβαια αυτο προυποθετει ψαξιμο και ενδεχομενως και αρκετα χρηματα οποτε συνεχιζω με πιο δοικιμασμενες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

σε μια προσπαθεια να ξεμπουκωσει οπτικα το ενυδρειο και μετα το πες-πες μιας ψυχης(ακους Παναγιωτη?) η μαουνα εφυγε και εικονα πλεον του ενυδρειου ειναι η παρακατω.δυστυχως ειχα κια μια απωλεια.η aulonocara μας αφησε χρονους και τα υπολοιπα ψαρια φαινεται να ανακαμπτουν σιγα-σιγα.

001jfk.jpg

002mhn.jpg

003kzhz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω.να στε καλα.

ειχα καταλαβει πως επρεπε να φυγει η μαουνα για να ποσταρετε στο θεμα μου κ.Γεωργιου,μιας και οταν τη βλεπατε κατι πρεπει να σας επιανε. :bigemo_harabe_net-75::D :D .

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα τις φωτογραφίες από το κινητό σε μια τόση δα οθόνη...

Και τώρα που τις βλέπω κανονικά ... :bigemo_harabe_net-64:

Κρίμα για το ψαράκι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο Κώστα.

Κρίμα για το ψάρι ρε φίλε. Από τι λες να έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν έκαμα και σου έλεγα λοιπόν!

Τρομερό στήσιμο! Πάρα μα πάρα πολύ καλύτερο! Και θα το ευχαριστηθούν και τα ψάρια σου!

Όσον αφορά το ψαράκι κρίμα. Απο τί ψόφησε?

Πάντως είναι καιρός να φτιάξεις την ψαροσύνθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο Κώστα.

Κρίμα για το ψάρι ρε φίλε. Από τι λες να έγινε?

να σαι καλα Σταθη.

οντως κριμα.αυτη τη φορα ειπα να στρωσω το ενυδρειο με βακτηρια.η μεθοδος προτεινει εισοδο μικρου αριθμου ψαριων οποτε την ακολουθησα.παρα την καθημερινη χρηση βακτηριων αλλα και prime για να κανει αμμωνια,νιτρωδη μη τοξικα απο συζητηση στο θεμα που ανοιξε ο Σταματης για το στρωσιμο ενυδρειου

λογικα πρεπει να τσιμπησαν τα νιτρωδη και δεν αντεξε ο ψαρης.και τα αλλα την ακουσαν και τωρα φαινεται να στρωνουν.

Καλά δεν έκαμα και σου έλεγα λοιπόν!

Τρομερό στήσιμο! Πάρα μα πάρα πολύ καλύτερο! Και θα το ευχαριστηθούν και τα ψάρια σου!

Όσον αφορά το ψαράκι κρίμα. Απο τί ψόφησε?

Πάντως είναι καιρός να φτιάξεις την ψαροσύνθεση σου.

να σαι καλα Πανο.

με τετοιο στενο μαρκαρισμα το μελλον της μαουνας ηταν προδικασμενο.καλα εκανες.

για το ψαρι γραφω απο πανω στον Σταθη τι πρεπει να επαιξε.

για την ψαροσυνθεση εχεις δικιο αν και εχω απογοητευτει μιας και δεν βρισκω τα ψαρια που φαναταζομουν.θα πρεπει να περιμενω να δινει καποιος χομπιστας ψαρια σε χαρεμια,στρωμενα και να μην παιρνω 10 ψαρια για να βγαλω 4.θελει λιγο αναμονη και τρεξιμο(σαν πρωην θαλασσινος επρεπε να τα διαθετω αμφοτερα) αλλιως δεν βλεπω να κανω κατι της προκοπης.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μην βιάζεσαι! Όλα θα γίνουν στον καιρό τους!

Έχε εσύ στο μυαλό σου κάποια είδη που σου αρέσουν, και τσουπ θα βρεις αυτό που θέλεις.

Τσέκαρε συχνά επίσης τις αγγελίες μπας και πέσει στην αντίληψη σου κάτι που σου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μην βιάζεσαι! Όλα θα γίνουν στον καιρό τους!

Έχε εσύ στο μυαλό σου κάποια είδη που σου αρέσουν, και τσουπ θα βρεις αυτό που θέλεις.

Τσέκαρε συχνά επίσης τις αγγελίες μπας και πέσει στην αντίληψη σου κάτι που σου άρεσε.

αυτο θα κανω Πανο αλλιως δεν θα βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

στα μαγαζια που εχω κοιταξει ειναι οτι ναναι.σε δυο μαγαζια που ασχολουνται σοβαρα με τις κηχλιδες λογω αποστασης και χρονου δεν μπορω να παω.

τουλαχιστον θα επικοινωνησω τηλεφωνικα μηπως κανω κατι.

Link to comment
Share on other sites

στα μαγαζια που εχω κοιταξει ειναι οτι ναναι.σε δυο μαγαζια που ασχολουνται σοβαρα με τις κηχλιδες λογω αποστασης και χρονου δεν μπορω να παω.

τουλαχιστον θα επικοινωνησω τηλεφωνικα μηπως κανω κατι.

Έτσι!

Έχεις πμ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σε ολους.

εχουν γινει μερικες αλλαγες στο ενυδρειο.βγηκαν μερικες πετρες και αλαξα λιγο το scape,οπως επισης εφυγαν ολα τα ψαρια και μπηκαν 3 φροντοζες 7-8 ποντους.θα μπουν αλλες 3-4 να γινουν ενα κοπαδι 6-7 ψαριων.

μερικες φωτο.

001luz.jpg

003rpc.jpg

002ydf.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο αντε και στα δικα μου ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, όμορφο aquascape, όμορφα ψάρια, αλλά γιατί έβαλες φροντόζες σε τόσα λίτρα?

Βέβαια, είναι μικρές ακόμα, αλλά να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να τις αποχωριστείς!

Γιατί δεν έβαλες 1 ποικιλία και έβαλες 2(τουλάχιστον έτσι βλέπω απο αυτά τα 2 ψάρια)?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο αντε και στα δικα μου ! :bigemo_harabe_net-64:

να σαι καλα.αντε με το καλο και το δικο σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, όμορφο aquascape, όμορφα ψάρια, αλλά γιατί έβαλες φροντόζες σε τόσα λίτρα?

Βέβαια, είναι μικρές ακόμα, αλλά να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να τις αποχωριστείς!

Γιατί δεν έβαλες 1 ποικιλία και έβαλες 2(τουλάχιστον έτσι βλέπω απο αυτά τα 2 ψάρια)?

να σαι καλα Παναγιωτη.

με τα μπουνας επαθα αυτο που επαθα και την πρωτη φορα που εκανα αφρικανικο ενυδρειο.ψαρια ειχα και ψαρια δεν εβλεπα.

aulonocara δεν εβρισκα πουθενα(κινηση και χρωματα).

οταν πια δεν θα τις χωραει το πιθανοτερο ειναι να δωθουν μιας και για μεγαλυτερο δεν υπαρχει περιπτωση.

τα δυο ειναι ιδια,το τριτο ειναι λιγο πιο σκουρο.θεωρησα οτι ηταν στρεσσαρισμενο και θα στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επελεξες τα ομορφοτερα ψαρια ,κατεμε.

Επειδη δεν εισαι χθεσινος,θα στα ψαλω τωρα :rasp:

Για δυο χρονακια δεν θα εχεις κανενα προβλημα,αλλα,αυτα τα ψαρακια ειναι ντροπαλα,και ξετσουτσουνιαζουν μετα απο 2 χρονια.Οταν δηλ.αρχιζει ο αρσενικος,βγαζει το καρουμπαλακι,και εχουν μαθει να τρωνε απο τα χερια σου, πως θα παει η καρδια σου να τα δωσεις?

Παντος ειναι πανεμορφο το ενυδρειο σου,να το χαιρεσαι φιλε μου.

Υγ.παρατηρα οταν κανουν κακα,καμια σχεση με αυτα που ηξερες,θα γεμιζει απο σκατοσυνεφο το ενυδρειο,γιαυτο θελει δυνατο φιλτρο :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επελεξες τα ομορφοτερα ψαρια ,κατεμε.

Επειδη δεν εισαι χθεσινος,θα στα ψαλω τωρα :rasp:

Για δυο χρονακια δεν θα εχεις κανενα προβλημα,αλλα,αυτα τα ψαρακια ειναι ντροπαλα,και ξετσουτσουνιαζουν μετα απο 2 χρονια.Οταν δηλ.αρχιζει ο αρσενικος,βγαζει το καρουμπαλακι,και εχουν μαθει να τρωνε απο τα χερια σου, πως θα παει η καρδια σου να τα δωσεις?

Παντος ειναι πανεμορφο το ενυδρειο σου,να το χαιρεσαι φιλε μου.

Υγ.παρατηρα οταν κανουν κακα,καμια σχεση με αυτα που ηξερες,θα γεμιζει απο σκατοσυνεφο το ενυδρειο,γιαυτο θελει δυνατο φιλτρο :)

καλησπερα Βασιλη.ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

απο εσενα μπορω να ακουσω τα παντα ακομα και ψαλτηρια μιας και οτι εχεις να πεις ειναι παντα καλοπροεραιτο.

αν καταφερω να δεθω με τα ψαρακια ελπιζω μετα απο τα 2 χρονια να εχουν στρωσει καπως τα πραγματα και να μπορω να τους δωσω μεγαλυτερο σπιτι.

απο φιλτρανση εχω δυο 306 fluval μεγατα σιποραξ.πιστευω να αντεχουν το βιοφορτιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα απολαυσεις Κωστη,ειναι κουκλια,Ξεκινα σιγα σιγα καμια γαριδουλα,καλαμαρακι,να μαθουν να τα τρωνε απο τωρα,γιατι οταν με το καλο μεγαλωσουν,θα θελουν κουβαδακια τροφη :D

Link to comment
Share on other sites

Θα τα απολαυσεις Κωστη,ειναι κουκλια,Ξεκινα σιγα σιγα καμια γαριδουλα,καλαμαρακι,να μαθουν να τα τρωνε απο τωρα,γιατι οταν με το καλο μεγαλωσουν,θα θελουν κουβαδακια τροφη :D

οκ Βασιλη.ευχαριστω για τα tips.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...