Jump to content

Θόρυβος Και Μειωμένη Ροή Σε Φίλτρο Eheim 2213


Safarpn

Recommended Posts

Ακόμα δεν έστρωσε το ενυδρείο μου και όλο προβλήματα. Σήμερα, μετά από 21 μέρες λειτουργίας, το φίλτρο μου (EHEIM 2213), αφού το άνοιξα για τοποθέτηση μπολιάσματος (τουλάχιστον έτσι νόμισα, γιατί έβαλα μονο νερό από άλλο φίλτρο και οχι μακαρόνι), το έκλεισα κανονικά και το έθεσα ξανά σε λειτουργία. Από τότε άρχισε να κάνει ένα σπαστικό θόρυβο σα να έχει αέρα μέσα που προσπαθεί να αποβάλει (δεν είναι βουητό αλλά ροκάνισμα που ακούγεται από τη φτερωτή σα να χτυπάει στα τοιχώματα ο μαγνήτης). Για να προλάβω όμως πολλούς από εσάς ......

Το impeller δεν έχει βλάβη, ούτε ο άξονας, ούτε τα λαστιχάκια, τα έχω βγάλει, τα έλεγξα και τα καθάρισα.

Το λαστιχο (στεγανοποίησης) δεν έχει κοπεί ή χαραχτεί κάπου, δείχνει τέλειο (αν έμπαζε από κει αερα, δε θα έχανε και νερό από το ίδιο σημείο;).

Έβαλα το φίλτρο να δουλεύει χωρίς τα υλικά, μόνο με νερό και πάλι κάνει θόρυβο.

Στο φίλτρο έχω από κάτω προς τα πάνω σφουγγάρι - μακαρόνι - άνθρακα - λεπτή στρώση υαλοβάμβακα - σφουγγάρι

Τα υλικά τα έπλυνα (με νερό από το ενυδρείο) σε περίπτωση που είχαν φουλ σκουπίδι

Κουνάω το φίλτρο εδώ και ώρες σαν σέικερ και πάλι έχω θόρυβο.

Το βγάζω από την πρίζα και το ξαναβάζω. Η ροή όσο είναι χαμηλή (μετά την έναρξη της λειτουργίας) δεν κάνει θόρυβο, όσο αυξάνεται με τα δευτερόλεπτα η ροή, αρχίζει και ο ήχος. Η ροή ωστόσο δεν είναι τόσο έντονη σήμερα, όπως φαίνεται στην έξοδο όσο ήταν όλες αυτές τις μέρες.

Διάβασα οτι με το συγκεκριμένο φίλτρο πολλοί είχαν το ίδιο πρόβλημα,

Ακούω τις συμβουλές σας, τι μπορεί να φταίει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν θα διάβασες μαζι με το πρόβλημα βρέθηκε και η λύση.... που κατά 99% είναι οτι έχει αέρα μέσα....Κανε την διαδικασία οπότε το ανοίγεις σαν να είναι " η πρώτη του φορά " και όλα θα είναι καλά χωρίς ενοχλητικούς θορύβους!

Όσο για τα προβλήματα με το ενυδρείο μην σε ανησυχεί !!! Όλοι μας έχουμε περάσει από φουρτούνες και πλημμύρες..... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Αν θα διάβασες μαζι με το πρόβλημα βρέθηκε και η λύση.... που κατά 99% είναι οτι έχει αέρα μέσα....Κανε την διαδικασία οπότε το ανοίγεις σαν να είναι " η πρώτη του φορά " και όλα θα είναι καλά χωρίς ενοχλητικούς θορύβους!

Όσο για τα προβλήματα με το ενυδρείο μην σε ανησυχεί !!! Όλοι μας έχουμε περάσει από φουρτούνες και πλημμύρες..... :bigemo_harabe_net-145:

Δε διάβασα πουθενά οτι βρέθηκε λύση αλλά αν αυτό είναι το πρόβλημα τι εννοείς οτι το ανοίγω σαν να είναι η πρώτη του φορά? άδειασμά όλο, αποσύνδεση σωληνώσεων, κομμάτιασμα τα μέρη του και φτού κι απ' την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε το φίλτρο νερο χειροκίνητα χωρίς να δουλεύει η αντλία με συνδεδεμένες όλες τις σωληνώσεις! Δηλαδή .... ακούμπησε το χαμηλά γέμισε το νερό απο την σωλήνα που τραβάει (κατεβαζει) νερό.... μόλις δεις νερό και στην σωλήνα που σπρώχνει (ανεβάζει) νερό εισαι έτοιμος...

Δες εδώ και τις επίσημες οδηγιες αν δεν τις έχεις !!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτο φίλε μου αλλά τίποτα. Απλά μου φαίνεται οτι το συγκεκριμένο φίλτρο ειναι πολυδιαφημισμένο και τελικά μάπα το καρπούζι. Η φτερωτή χτυπιέται σα τρελή πανω απο το κεφάλι μου και δε μπορω να κλείσω μάτι. Μάλλον παει πατάρι αύριο και βάζω το εσωτερικό (τη ντουλάπα). Παρα πολλοί αντιμετώπισαν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε οι σωληνώσεις να μην έχουν καμπύλες και παγιδεύουν αέρα.Να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντές.

Βάλε-βγάλε πρίζα 5-6 φορές, 2-3 κλωτσιές και είσαι οκ.Καλορίζικο. :)

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τόσο εύκολο φίλε μου. Το φίλτρο ειναι χαρίσανε ο απο πολυ φίλο μου που πλέον δε χρειαζόταν. Ειναι σε άριστη κατάσταση, αλλα όχι καινούριο του κουτιου. 21 μέρες μου δούλευε ρολόι αλλα σήμερα το πρωί που ξαναγνωριστηκαμε απο κοντα για ακόμα μια φορα, μου άρχισε τις "φωνές".

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο φίλτρο, αν έχει αέρα, κάνει ακριβώς αυτόν τον θόρυβο που αναφέρεις. Αναποδογύρισέ το (πρόσεχε μην φύγει κανένας σωλήνας όμως ) , κούνα το, μέχρι να φύγει ο αέρας και δεν θα καταλαβεις ότι υπάρχει.

Τα φίλτρα αυτά είναι "σκυλιά" και δεν καταλαβαίνουν τίποτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο φίλτρο, αν έχει αέρα, κάνει ακριβώς αυτόν τον θόρυβο που αναφέρεις. Αναποδογύρισέ το (πρόσεχε μην φύγει κανένας σωλήνας όμως ) , κούνα το, μέχρι να φύγει ο αέρας και δεν θα καταλαβεις ότι υπάρχει.

Τα φίλτρα αυτά είναι "σκυλιά" και δεν καταλαβαίνουν τίποτα...

Σήμερα το έλυσα σχεδόν όλο. Καθάρισα όλα τα μέρη του και τα είδα ένα προς ένα μήπως έχει κάποια φθορά, βλάβη, οτιδήποτε. Τα καθάρισα καλά και με προσοχή. Όλα καλά ήταν. το έβαλα να δουλέψει με τον κάδο μόνο γεμάτο με νερό. Έκανε θόρυβο. Το κούνησα το έστριψα, το γύρισα ανάποδα, το έφερα τούμπες αλλά ο θόρυβος εκεί, να μου σπάει τα νεύρα. έβαλα πάλι το καλάθι με τα υλικά. Το γέμισα με νερό μέχρι που ξεχείλησε. Το έβαλα σε λειτουργία..... θόρυβος και πάλι. Άλλαξα το λαστιχάκι στεγανοποίησης με καινούριο μήπως απο εκεί παίρνει αέρα αλλά τίποτα. Με άλλο λάστιχο που προσάρμωσα στο σωληνάκι εισόδου, φύσηξα με δύναμη προς το φίλτρο για να αποβάλλει τυχόν αέρα. Η ροή του έγινε προς στιγμή πιο έντονη αλλά έπεσε και πάλι....και ο θόρυβος .....ΕΚΕΙ!.Αυτή τη στιγμή το φίλτρο είναι δίπλα μου και μου θυμίζει πόσο μαλ@@@ς ήμουν που το πήρα. Αυτά δεν είναι σκυλιά, στα σκυλιά λές "σταμάτα να γαυγίζεις" και αυτά το κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έλυσα σχεδόν όλο. Καθάρισα όλα τα μέρη του και τα είδα ένα προς ένα μήπως έχει κάποια φθορά, βλάβη, οτιδήποτε. Τα καθάρισα καλά και με προσοχή. Όλα καλά ήταν. το έβαλα να δουλέψει με τον κάδο μόνο γεμάτο με νερό. Έκανε θόρυβο. Το κούνησα το έστριψα, το γύρισα ανάποδα, το έφερα τούμπες αλλά ο θόρυβος εκεί, να μου σπάει τα νεύρα. έβαλα πάλι το καλάθι με τα υλικά. Το γέμισα με νερό μέχρι που ξεχείλησε. Το έβαλα σε λειτουργία..... θόρυβος και πάλι. Άλλαξα το λαστιχάκι στεγανοποίησης με καινούριο μήπως απο εκεί παίρνει αέρα αλλά τίποτα. Με άλλο λάστιχο που προσάρμωσα στο σωληνάκι εισόδου, φύσηξα με δύναμη προς το φίλτρο για να αποβάλλει τυχόν αέρα. Η ροή του έγινε προς στιγμή πιο έντονη αλλά έπεσε και πάλι....και ο θόρυβος .....ΕΚΕΙ!.Αυτή τη στιγμή το φίλτρο είναι δίπλα μου και μου θυμίζει πόσο μαλ@@@ς ήμουν που το πήρα. Αυτά δεν είναι σκυλιά, στα σκυλιά λές "σταμάτα να γαυγίζεις" και αυτά το κάνουν!

Αγαπητέ μου φίλε κάτι κάνεις λάθος και μήν παρεξηγήσεις σε αυτό...Την απάντηση στην έδωσαν οι προηγούμενοι εφ όσον όπως λές η φτερωτή ή τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη δέν έχουν τίποτα.

Τα φίλτρα αυτά έχουν δοκιμαστεί από εκατομμύρια χομπίστες όλα τα χρόνια ζωής τους χωρίς κανένα πρόβλημα, δέν μπορεί να τα μειώνεις έτσι....

Ένα παράδειγμα θα σου πώ από το κοντινό μου παρελθόν....Σπίτι 45 τετραγωνικά......6 Χ 2217,4 Χ 2215,4 Χ 2213,4 Χ 2080 + αμέτρητα άλλα φίλτρα/αντλίες ποτέ και για κανέναν λόγο δέν είχα πρόβλημα πέραν του άν είχε μαζευτεί αέρας στον κάδο....Είχα ακόμη και 2217 που έμεινε 10+ ημέρες χωρίς νερό με την φτερωτή να χτυπάει ανελέητα (έλειπα για διακοπές) και μόλις γύρισα και άκουσα το θόρυβο η κεφαλή έβραζε από θερμοκρασία, το μόνο που έκανα ήταν να περιμένω να κρυώσει,το γέμισα με νερό και το φίλτρο δουλεύει ακόμα 11 χρόνια μετά την αγορά του χωρίς να έχει αλλάξει ούτε ο κεραμικός πίρος της φτερωτής....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε κάτι κάνεις λάθος και μήν παρεξηγήσεις σε αυτό...Την απάντηση στην έδωσαν οι προηγούμενοι εφ όσον όπως λές η φτερωτή ή τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη δέν έχουν τίποτα.

Τα φίλτρα αυτά έχουν δοκιμαστεί από εκατομμύρια χομπίστες όλα τα χρόνια ζωής τους χωρίς κανένα πρόβλημα, δέν μπορεί να τα μειώνεις έτσι....

Ένα παράδειγμα θα σου πώ από το κοντινό μου παρελθόν....Σπίτι 45 τετραγωνικά......6 Χ 2217,4 Χ 2215,4 Χ 2213,4 Χ 2080 + αμέτρητα άλλα φίλτρα/αντλίες ποτέ και για κανέναν λόγο δέν είχα πρόβλημα πέραν του άν είχε μαζευτεί αέρας στον κάδο....Είχα ακόμη και 2217 που έμεινε 10+ ημέρες χωρίς νερό με την φτερωτή να χτυπάει ανελέητα (έλειπα για διακοπές) και μόλις γύρισα και άκουσα το θόρυβο η κεφαλή έβραζε από θερμοκρασία, το μόνο που έκανα ήταν να περιμένω να κρυώσει,το γέμισα με νερό και το φίλτρο δουλεύει ακόμα 11 χρόνια μετά την αγορά του χωρίς να έχει αλλάξει ούτε ο κεραμικός πίρος της φτερωτής....

Αυτό δε σημαίνει οτι δε βγάζουν και προβλήματα. Εδώ μέσα έχω δεί άπειρες περιπτώσεις σαν τη δική μου με το συγκεκριμένο φίλτρο. Γι' αυτό ρωτάω εδώ μέσα, έμπειρους χομπίστες, άλλους κατόχους του συγκεκριμένου φίλτρου μπας και με βοηθήσουν. Εδώ που βρίσκομαι δε μπορώ να το πάω σε ειδικό αντιπρόσωπο να το κοιτάξει, τουλάχιστον οχι τόσο εύκολα. Απο χθές το πρωί παιδεύομαι και να νεύρα μου δεν αντέχουν άλλο. Δε μπόρεσα να κοιμηθώ το βράδυ από τον ήχο και την υπερένταση, τι πρέπει να κάνω δηλαδή, να το χαιδέψω και να του μιλήσω γλυκά μπας και ησυχάσει; αν αγοράσω ένα καινούριο impeller αφού αυτή παράγει τον θόρυβο, θα σταματήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε κάτι κάνεις λάθος και μήν παρεξηγήσεις σε αυτό...Την απάντηση στην έδωσαν οι προηγούμενοι εφ όσον όπως λές η φτερωτή ή τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη δέν έχουν τίποτα.

Τα φίλτρα αυτά έχουν δοκιμαστεί από εκατομμύρια χομπίστες όλα τα χρόνια ζωής τους χωρίς κανένα πρόβλημα, δέν μπορεί να τα μειώνεις έτσι....

Ένα παράδειγμα θα σου πώ από το κοντινό μου παρελθόν....Σπίτι 45 τετραγωνικά......6 Χ 2217,4 Χ 2215,4 Χ 2213,4 Χ 2080 + αμέτρητα άλλα φίλτρα/αντλίες ποτέ και για κανέναν λόγο δέν είχα πρόβλημα πέραν του άν είχε μαζευτεί αέρας στον κάδο....Είχα ακόμη και 2217 που έμεινε 10+ ημέρες χωρίς νερό με την φτερωτή να χτυπάει ανελέητα (έλειπα για διακοπές) και μόλις γύρισα και άκουσα το θόρυβο η κεφαλή έβραζε από θερμοκρασία, το μόνο που έκανα ήταν να περιμένω να κρυώσει,το γέμισα με νερό και το φίλτρο δουλεύει ακόμα 11 χρόνια μετά την αγορά του χωρίς να έχει αλλάξει ούτε ο κεραμικός πίρος της φτερωτής....

......και φυσικά δε σε παρεξηγώ αντιθέτως σε ευχαριστώ που μπήκεσ στον κόπο να μου πεις αυτά που μου είπες....απλά, έλα στη θέση μου, τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια!

.....εσύ μη με παρεξηγείς που ήμουν απότομος!

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην ηρεμησε!!...........οντως μιλαμε για ''σκυλια'' φιλτρα η σειρα 22ΧΧ!!

βαλε κ βγαλε την πριζα απο το ρευμα 4-5 φορες απανωτες με διαφορα 5-6 δευτερολεπτων!! δοκιμασε το κι αυτο!!

εχω 2 2217 κ 2 2080!!

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην ηρεμησε!!...........οντως μιλαμε για ''σκυλια'' φιλτρα η σειρα 22ΧΧ!!

βαλε κ βγαλε την πριζα απο το ρευμα 4-5 φορες απανωτες με διαφορα 5-6 δευτερολεπτων!! δοκιμασε το κι αυτο!!

εχω 2 2217 κ 2 2080!!

...μπαααα, τίποτα

Link to comment
Share on other sites

......και φυσικά δε σε παρεξηγώ αντιθέτως σε ευχαριστώ που μπήκεσ στον κόπο να μου πεις αυτά που μου είπες....απλά, έλα στη θέση μου, τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια!

.....εσύ μη με παρεξηγείς που ήμουν απότομος!

To καταλαβαίνω...είναι ένα πράγμα που σου κάνει τα νεύρα κρόσσια.... :)

Δέν παρεξηγώ....Θα μπορούσες μήπως να βάλεις ένα βιντεάκι έστω και από κινητό έτσι ώστε να το δούμε/ακούσουμε?

Αλλιώς μπορείς να βάλεις φωτό από κεφαλή/πίρο/φτερωτή?

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβαίνω...είναι ένα πράγμα που σου κάνει τα νεύρα κρόσσια.... :)

Δέν παρεξηγώ....Θα μπορούσες μήπως να βάλεις ένα βιντεάκι έστω και από κινητό έτσι ώστε να το δούμε/ακούσουμε?

Αλλιώς μπορείς να βάλεις φωτό από κεφαλή/πίρο/φτερωτή?

.......ok .... δώσε μου λίγο χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τις σωλήνες στο είπα μήπως και σου κρατάει αέρα εκεί και δεν τον βγάζει.Βγάλε τη σωλήνα εξόδου από το ενυδρείο,βάλε τη χαμηλά σε έναν κουβά και βάλε πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαγνήτης με τη φτερωτή δε θα έπρεπε να είναι ένα σώμα; :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

$%28KGrHqR,!rkE88hC+bCGBPkF2fhh%29w~~60_

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Κόλλα στιγμής έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Στην κορυφή του ο μαγνήτης έχει σε σταυρωτή διάταξη τέσσερις μικρές εγκοπές και η φτερωτή έχει τέσσερα αντίστοιχα δοντάκια που "κουμπώνουν" στις εγκοπες. Δε νομίζω να είναι φιξ και απλά να ξεκόλλησαν. Ετσι πρέπει να είναι από την μάνα του, να αποσπάται δηλαδή η φτερωτή από το μαγνήτη αν χρειαστεί. Κολλα στιγμής έχω αλλά γιατί έχω την εντύπωση πως θα κάνουμε πατάτα;

Link to comment
Share on other sites

Στην κορυφή του ο μαγνήτης έχει σε σταυρωτή διάταξη τέσσερις μικρές εγκοπές και η φτερωτή έχει τέσσερα αντίστοιχα δοντάκια που "κουμπώνουν" στις εγκοπες. Δε νομίζω να είναι φιξ και απλά να ξεκόλλησαν. Ετσι πρέπει να είναι από την μάνα του, να αποσπάται δηλαδή η φτερωτή από το μαγνήτη αν χρειαστεί. Κολλα στιγμής έχω αλλά γιατί έχω την εντύπωση πως θα κάνουμε πατάτα;

Οι παλιές φτερωτές δέν έλυναν σε δύο κομμάτια...χμμμμμ....είναι καινούργιο το φιλτρο σωστά?λές να άλλαξαν τις φτερωτές??

Μέχρι και εδώ την δείχνει μονοκόματη....:

https://www.eheimparts.com/pdf/2213.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου το έδωσε ένας ξάδερφος που δεν το χρησιμοποιούσε. Δε ξέρω πότε το είχε αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...