Jump to content

Θόρυβος Και Μειωμένη Ροή Σε Φίλτρο Eheim 2213


Safarpn

Recommended Posts

Δε θα έπρεπε να λύνει,δεν έχω δει ποτέ κάτι αντίστοιχο.Όταν δουλεύει πιθανόν να αποκτά ανοχές και να τρίβει στο καπάκι της φτερωτής.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ πριν την πατάτα δούλευε.... :bigemo_harabe_net-74:

Δώσ 'του πόνο.

Link to comment
Share on other sites

FotisGt πες μου που μένεις να σου στείλω το πασχαλινό αρνι. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους και που μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν.....επίσης ευχαριστώ τον εμπνευστή της κόλλας στιγμής!!!!! ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΕΛΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

FotisGt πες μου που μένεις να σου στείλω το πασχαλινό αρνι. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους και που μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν.....επίσης ευχαριστώ τον εμπνευστή της κόλλας στιγμής!!!!! ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΕΛΟΣ!

Μπράβο!!!!! Αίσιο τέλος!!!!!!!!

Πάντως έτσι όπως εξελίχθηκε το θέμα το καταευχαριστήθηκα....ελπίζω και εσύ τώρα που σταμάτησε ο θόρυβος....χεχεχεχεχεχχε

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα κοιμηθώ ρε φίλε, πλάκα κανείς; Ευχαριστώ κι εσένα και ολα τα παιδιά γιατι απο την κουβέντα στην κουβέντα φτάσαμε με την εξυπνάδα του FotisGt να λυθεί το προβλημα και να ησυχάσω μετα απο μιάμιση μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα.Στέλνω διεύθυνση με ΠΜ!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα μια που αγόρασα χθες καινούργιο το EHEIM 2213 αλλά έχω κάποιο πρόβλημα. Εκτός του ότι κάνει πολύ θόρυβο, δεν πρεσάρει καθόλου το νερό και αν κάποια φορά το κάνει, τρέχει ελάχιστα. Κοίταξα την φτερωτή και παρατήρησα ότι λείπει κάτι σαν ρουλεμάν που είναι πάνω της, προφανώς να την κρατάει στη θέση της, με αποτέλεσμα να φεύγει πάνω από τον μαγνήτη και να μην πρεσάρει. Αν δείτε εδω, αυτό που λείπει είναι ο κωδικός 7433710, χρειάζεται όντως αυτό ή έχει αλλάξει μοντέλο φτερωτής? Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση ολοκαίνουργιο φίλτρο και να λείπει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πάρει αέρα το φίλτρο?

Όταν το έβαλες στην πρίζα ,είχες γεμίσει πιο πριν το φίλτρο και τους σωλήνες με νερό?

2ον μήπως το έχεις μπουκωσει με τα υλικά του? Πρέπει να έχει κενά μέσα για να περνάει πιο εύκολα το νερό!

3ον οι σωλήνες πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο μήκος και σε ευθεία γραμμή , όχι κουρμπες στροφές κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πάρει αέρα το φίλτρο?

Όταν το έβαλες στην πρίζα ,είχες γεμίσει πιο πριν το φίλτρο και τους σωλήνες με νερό?

2ον μήπως το έχεις μπουκωσει με τα υλικά του? Πρέπει να έχει κενά μέσα για να περνάει πιο εύκολα το νερό!

3ον οι σωλήνες πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο μήκος και σε ευθεία γραμμή , όχι κουρμπες στροφές κτλ

Πήρα το πακέτο eheim 2213 + media set, οπότε τα υλικά ήταν τοποθετημένα από την εταιρία. Κάνοντας αναρρόφηση το νερό κυλούσε κανονικά, όταν χαμήλωνα την έξοδο στο πάτωμα για να αδειάζει σε κουβά για να φύγει όλος ο αέρας έκανε αναρρόφηση μόνο του χωρίς πρόβλημα, όταν σήκωνα το σωλήνα στο ενυδρείο σταματούσε η ροή. Είτε το είχα στο ρεύμα είτε όχι, το ίδιο πράγμα έκανε.

Έβγαλα μετά την κεφαλή και την έβαλα στην επιφάνεια του νερού σε μια λεκάνη, αλλά και πάλι δεν τραβούσε, μόνο φασαρία έκανε

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορες το λαστιχένιο κυλινδρικό εξάρτημα το οποίο λες οτι λείπει, οταν βγάζεις το κάλυμμα της φτερωτής, κολλάει εκεί και βγαίνει μαζι με αυτο με αποτέλεσμα να μη φαίνεται κι όλας γιατι έχει το ίδιο χρωμα. Τσέκαρέ το, κοίτα το κάλυμμα της φτερωτής απο την κάτω πλευρα. Μέσα εκει θα ειναι. Με μια οδοντογλυφίδα προσεκτικά αφαίρεσέ το.

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα και δεν υπάρχει, όταν είδα στο manual ότι υπάρχει τέτοιο λαστιχάκι σαν ανταλλακτικό το διπλοτριπλοτσέκαρα.Ακούγεται ότι η φτερωτή είναι ελεύθερη και όχι στο μαγνήτη όταν γυρίζει. Μίλησα τελικά με το κατάστημα που το αγόρασα και θα το τακτοποιήσουμε είτε με αλλαγή φίλτρου είτε στέλνοντας μου αυτό το λαστιχάκι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώσω σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να ζητήσεις αλλαγή φιλτρου, μήπως ειναι κάτι άλλο και ξανατρέχεις. Ειναι καινούριο, τι λαστιχάκι λένε θα στείλουν; Καινούριο φιλτρο να στείλουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να ζητήσεις αλλαγή φιλτρου, μήπως ειναι κάτι άλλο και ξανατρέχεις. Ειναι καινούριο, τι λαστιχάκι λένε θα στείλουν; Καινούριο φιλτρο να στείλουν.

Θα μιλήσουν με αντιπροσωπεία και θα μου πουν, δεν έχω θέμα και το λαστιχάκι να στείλουν αφού όλα τα υπόλοιπα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσουν με αντιπροσωπεία και θα μου πουν, δεν έχω θέμα και το λαστιχάκι να στείλουν αφού όλα τα υπόλοιπα είναι οκ.

Καλά, άμα σου βγει κάτι άλλο και χοροπηδάς μετά τι θα κάνεις; Αν έχει θέμα ο μαγνήτης ή κάτι άλλο βρε παιδί μου;
Link to comment
Share on other sites

αν παρουσιάσει κάτι άλλο θα το γυρίσω, εξάλλου έχει εγγύηση. Ο μαγνήτης φαίνεται μια χαρά.

Επειδή πήρα το πακέτο με τα βιολογικά υλικά, τα υλικά ήταν τοποθετημένα, πιθανών για κάποιο λόγο βάζοντας τη φτερωτή αυτό ξεχάστηκε. Θα δείξει... Επειδή είμαι Κρήτη το κοιτάζω, γιατί δεν υπάρχει χρόνος για αποστολή ξανά και ξανά παραλαβή λόγω φόρτου εργασίας.

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στα παιδιά που το έχουν. Ο μαγνήτης είναι κολλημένος με το άσπρο πλαστικό που κουμπώνει πάνω ή φτερωτή;

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα μου, εμένα δεν ήταν κολλημένο οπότε γι' αυτό δεν τραβούσε νερό και έκανε φασαρία.

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου στείλουν άλλο φίλτρο. Να σου στείλουν τον μαγνήτη με το impeller όπως πρεπι να ειναι απο κατασκευής. Καινούριο φιλτρο και να έχει τέτοια θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Θα μου στείλουν ένα impeller όπως πρέπει να είναι. Εφόσον η αντλία λειτουργεί δεν υπάρχει λόγος να αλλαχθεί ολόκληρο το φίλτρο, μην ταλαιπωρούμαστε με αποστολές και παραλαβές!

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το πρόβλημα μου ήταν πως η φτερωτή που δεν ήταν κολλημένη στο μαγνήτη από το εργοστάσιο. Δεν είχα ξαναδεί φίλτρο Eheim για να καταλάβω πιο ήταν το θέμα, αλλά μετά από συζήτηση με το κατάστημα βρήκαμε το πρόβλημα. Το αποτέλεσμα ήταν να μου στείλουν ολόκληρο το σετ μαγνήτη-φτερωτή καινούργιο στη συσκευασία του και όλα πλέον λειτούργησαν όπως έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...