Jump to content

20 Λιτρα Τι Να Το Κανω Αραγε?


Recommended Posts

εχοντας εδω και καιρο ενα 20 λιτρο στην αρχη ειχα βαλει μια μικρη κιχλιδα μετα την εβγαλα και το εκανα φυτεμενο με μερικα νεον μετα το αλλαξα και το εκανα μονομαχοενυδρειο και μετα το εκανα θαλασσινο .... περα των χαζων επιλογων μου σε ψαρια και λοιπα εχει δημιουργηθει η απορια του τι θα το κανω ..... και τρώγομαι να το κανω κατι μιας και θελω κατι διαφορετικο απο το θαλλασινο 120αρι που εχω ....

η σκεψη να το κανω μονομαχοενυδρειο θα μου αρεσε αλλα εχοντας το ποιο πριν μονομαχοενυδρειο δεν εβλεπα μονομαχους απο την στγμη που ηταν ολη την ωρα κριμένοι

μετα σκεφτομαι μπας και το κανω γαριδαδικο ( με ψησανε και τα παιδια στην συναντηση :Ρ ) αλλα δεν εχω ιδεα απο γαριδαδικο και περα απο αυτο δεν ξερω αξιζει ειναι ωραιο να ειναι ενα αδειο ενυδρειο εχοντας στον πατω μερικες γαριδες ?? ουτε κινηση ουτε τιποτα η κανω λαθος ?? ( δεν ειχα ποτε γαριδες δεν ξερω )

να βαλλω guppie η κανα ξιφοφορο να γεννησουν να δω μωρακια ?? απο την αλλη πολλοί θα πουν οτι τα λιτρα ειναι λιγα ....

τι θα κανατε εσεις ενα 20 λιτρο ??

Link to comment
Share on other sites

Ένας όμως συνδυασμός από γαρίδες με Danio Margaritatus ή ακόμα και με Poecilia Wingei είναι το τέλειο πιστεύω....

Για δές τον συνδυασμό που προτείνω...

Link to comment
Share on other sites

Ένας όμως συνδυασμός από γαρίδες με Danio Margaritatus ή ακόμα και με Poecilia Wingei είναι το τέλειο πιστεύω....

Για δές τον συνδυασμό που προτείνω...

Δημητρη προσωπικα βλεπω το ενυδρειο του πολυ μικρο γι αυτα τα ειδη,αν βγαλεις βυθο,φυτα,εξοπλησμο και διακοσμιση θα μεινουν με το ζορι 15 λιτρα...

Εγω προτεινω γαριδαδικο η μονομαχοενυδρειο.Δεν νομιζω οτι εχεις και πολλες επιλογες σ αυτα τα λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη προσωπικα βλεπω το ενυδρειο του πολυ μικρο γι αυτα τα ειδη,αν βγαλεις βυθο,φυτα,εξοπλησμο και διακοσμιση θα μεινουν με το ζορι 15 λιτρα...

Εγω προτεινω γαριδαδικο η μονομαχοενυδρειο.Δεν νομιζω οτι εχεις και πολλες επιλογες σ αυτα τα λιτρα..

Με ένα καλό φιλτράκι (εξωτερικό) και όχι πάνω από 5 ψαράκια θα είναι εντάξει πιστεύω....Οι ισορροπίες βέβαια σε τέτοια λίτρα είναι πάντοτε 'λεπτές'....

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλό φιλτράκι (εξωτερικό) και όχι πάνω από 5 ψαράκια θα είναι εντάξει πιστεύω....Οι ισορροπίες βέβαια σε τέτοια λίτρα είναι πάντοτε 'λεπτές'....

Το κακο με τα cpd ειναι οτι αν δεν ειναι αρκετα ατομα και αν δεν υπαρχουν πολλα φυτα στο ενυδρειο τα ψαρια αυτα τεινουν να ειναι ντροπαλα,οπωτε δεν ξερω κατα ποσο θα τα βλεπει ο φιλος.

Οπως ειπες και εσυ σε τοσα λιγα λιτρα οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

θα το κανω γαριδαδικο λοιπον ... απο φιλτρο λογω του οτι εχει τζαμακι και δεν χωραει εξωτερικο φιλτρο θα βαλω ενα pico εσωτερικο ..... απο ψαρια μαλλον δεν βαζω τιποτα .... μιας και θα ηθελα να αναπαραχθουν οι γαριδες , μην μου φανε λοιπον τα αυγα τα ψαρια .... απο φυτα λιγο moss δυο ανουμπιες για μπροστα πισω ελεγα να βαλω δυο καμπομπες ( εαν λεγονται ετσι ) και σκεφτομουν εαν υπηρχε και κανενα σαν γρασιδι ... οχι σαν moss αλλα κατι σαν και αυτο που εχει αυτος ...

πως θα βρω τετοιο ?/ επισης και το φυτακι που εχει μπροστα μπροστα στο ενυδρειο ειναι ωραιο .... απλα δεν ξξερω τα ονοματα τους για να τα ζητησω ... χαλικι λεω μαυρο αν και εχω ενα 60λιτρο φιλου και μπορει να μου δωσει ετοιμο χαλικι αναμειγμενο με κατι λιπασματα και λοιπα .... εαν βαλω λιγο κατω κατω απο αυτο το χαλικι και βαλω απο πανω το μαυρο θα κανει δουλεια ?? απλα δεν θελω να περιμενω καιρο ...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορω να δω καλα στο βιντεο,το ενα φυτο μπροστα ειναι cuba η glossostigma και το αλλο καποιο ειδος eleocharis.

Θα σε απογοητευσω ομως γατι τα γρασιδια ειναι δυσκολα και θελουν πολυ φως,υγρα λιπασμτα αλλα και co2.

Στα γεριδαδικα βαζουμε ευκολα φυτα ωστε να μη μπλεκουμε με λιπασματα στα οποια οι γαριδες ειναι ευαισθητς.Οπωτε καλυτερα προτειμησε ευκολα φυτα.

Για φιλτρο θα σου προτεινα ενα εξωτερικο,τυπου καταρακτη γα να εξηκονομησεις χωρο μεσα στο ενυδρειο.

Να ξερεις οτι θα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου αλλα γι να βαλεις γαριδες θα πρεπει να περιμενεις 2 μηνες περιπου απο την ημερα που θα το γεμισεις νερο για να στρωσει ο βυθος σου,οι γαρδες χρειαζονται καλα στρωμενο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορω να δω καλα στο βιντεο,το ενα φυτο μπροστα ειναι cuba η glossostigma και το αλλο καποιο ειδος eleocharis.

Θα σε απογοητευσω ομως γατι τα γρασιδια ειναι δυσκολα και θελουν πολυ φως,υγρα λιπασμτα αλλα και co2.

Στα γεριδαδικα βαζουμε ευκολα φυτα ωστε να μη μπλεκουμε με λιπασματα στα οποια οι γαριδες ειναι ευαισθητς.Οπωτε καλυτερα προτειμησε ευκολα φυτα.

Για φιλτρο θα σου προτεινα ενα εξωτερικο,τυπου καταρακτη γα να εξηκονομησεις χωρο μεσα στο ενυδρειο.

Να ξερεις οτι θα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου αλλα γι να βαλεις γαριδες θα πρεπει να περιμενεις 2 μηνες περιπου απο την ημερα που θα το γεμισεις νερο για να στρωσει ο βυθος σου,οι γαρδες χρειαζονται καλα στρωμενο βυθο.

+1

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορω να δω καλα στο βιντεο,το ενα φυτο μπροστα ειναι cuba η glossostigma και το αλλο καποιο ειδος eleocharis.

Θα σε απογοητευσω ομως γατι τα γρασιδια ειναι δυσκολα και θελουν πολυ φως,υγρα λιπασμτα αλλα και co2.

Στα γεριδαδικα βαζουμε ευκολα φυτα ωστε να μη μπλεκουμε με λιπασματα στα οποια οι γαριδες ειναι ευαισθητς.Οπωτε καλυτερα προτειμησε ευκολα φυτα.

Για φιλτρο θα σου προτεινα ενα εξωτερικο,τυπου καταρακτη γα να εξηκονομησεις χωρο μεσα στο ενυδρειο.

Να ξερεις οτι θα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου αλλα γι να βαλεις γαριδες θα πρεπει να περιμενεις 2 μηνες περιπου απο την ημερα που θα το γεμισεις νερο για να στρωσει ο βυθος σου,οι γαρδες χρειαζονται καλα στρωμενο βυθο.

καταλαβαινω .... στην κατοχη μου εχω καποια kent συμπληρωματα ( iron and magnesium ) επισης εχω χωμα το οποιο τρεχει ηδη σε ενυδρειο .. το χωμα αυτο ειναι ενας συνδυασμος τετοιου http://www.petcity.gr/product/JBL-MANADO-10LT-22402537.html με ενα χωμα για γρασιδι που ειχα παρει απο ενα μαγαζι καθως και κανονικο χαλικι .... επισης εχω βαλει μεσα και κατι ταμπλετες στο υποστρομα μαυρες για φυτα .... η ερωτηση μου ειναι ... να βαλλω αυτο το χωμα και απλα να περιμενω να ειναι ολες οι μετρησεις καλες για να βαλλω |?? φυτα απο ποια στιγμη και μετα μπορω να βαλλω ?? πρεπει να εχω ριξει κατι απο λιπασματα ?? εννοω τι να προσθεσω στο υποστρωμα πλην ενος μαυρου χαλικιου για να μπορει να υποστηριξει φυτα .??

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω .... στην κατοχη μου εχω καποια kent συμπληρωματα ( iron and magnesium ) επισης εχω χωμα το οποιο τρεχει ηδη σε ενυδρειο .. το χωμα αυτο ειναι ενας συνδυασμος τετοιου http://www.petcity.gr/product/JBL-MANADO-10LT-22402537.html με ενα χωμα για γρασιδι που ειχα παρει απο ενα μαγαζι καθως και κανονικο χαλικι .... επισης εχω βαλει μεσα και κατι ταμπλετες στο υποστρομα μαυρες για φυτα .... η ερωτηση μου ειναι ... να βαλλω αυτο το χωμα και απλα να περιμενω να ειναι ολες οι μετρησεις καλες για να βαλλω |?? φυτα απο ποια στιγμη και μετα μπορω να βαλλω ?? πρεπει να εχω ριξει κατι απο λιπασματα ?? εννοω τι να προσθεσω στο υποστρωμα πλην ενος μαυρου χαλικιου για να μπορει να υποστηριξει φυτα .??

Αυτο δεν το καταλαβα..

Δεν μπορεις να βαλεις ολα αυτα που εχεις μαζι.Θα βαλεις απο κατω το υποστρωμα για τα φυτα και απο πανω το χαλικακι.

Υπολογισε 2-3εκ υποστρωμα και 4-5εκ χαλικι,να σου βγει συνολο 7εκ περιπου το παχος του βυθου.

Αν ειναι να βαλεις γαριδες ξεχνα τα λιπασματα,γι αυτ σου ειπα να βαλεις φυτα ευκολα που δεν χρειαζονται λιπασματα.

Τα φυτα μπορεις να τα βαλεις οπωτε θες.

Κανε ενα κοπο και διαβασε και αυτο

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου .... το διαβασα το αρθρο ... θα βαλλω το υποστρωμα και απο πανω χαλικι .... κατι αλλο το οποιο δεν θα ηθελα να το κανω αλλα απο περιεργεια αντι για χαλικι θα μπορουσε να μπει αραγωνιτης ?

επισης σε κατι βιντεο βλεπω κατι σκονες ασπρες που ριχνουν πριν βαλλουν το υποστρωμα και το χαλικι ... αυτο ειναι λιπασμα εε?

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου .... το διαβασα το αρθρο ... θα βαλλω το υποστρωμα και απο πανω χαλικι .... κατι αλλο το οποιο δεν θα ηθελα να το κανω αλλα απο περιεργεια αντι για χαλικι θα μπορουσε να μπει αραγωνιτης ?

επισης σε κατι βιντεο βλεπω κατι σκονες ασπρες που ριχνουν πριν βαλλουν το υποστρωμα και το χαλικι ... αυτο ειναι λιπασμα εε?

ευχαριστω !

Δεν νομιζω οτι τα φυτα θα την παλεψουν μετον αραγωνιτη.Στα φυτεμενα βαζουμε ψιλοκοκκο χαλικακι γι να εχουμε καλη αναπτυξη στο ριζικο συστημα των φυτων.

Οι σκονες λιπασμα ειναι αλλα δεν σου χρειαζονται...ασε που ειναι και πανακριβες..

Link to comment
Share on other sites

ααα οκ ... σκεφτομουν Hemianthus callitricoides ,Vesicularia dubyana , και 2 anubia nana

απο γαριδες οταν ειναι ετοιμο το ενυδρειο τι θα μπορουσα να βαλω ?? ( κατι σχετικα μεγαλο και να ειναι ευκολο στην αναπαραγωγη εαν ειναι δυνατον και διαφορα χρωματα

.... )

Link to comment
Share on other sites

ααα οκ ... σκεφτομουν Hemianthus callitricoides ,Vesicularia dubyana , και 2 anubia nana

απο γαριδες οταν ειναι ετοιμο το ενυδρειο τι θα μπορουσα να βαλω ?? ( κατι σχετικα μεγαλο και να ειναι ευκολο στην αναπαραγωγη εαν ειναι δυνατον και διαφορα χρωματα

.... )

Σου ξαναλεω οτι η cuba ειναι δυσκολο γρασιδι που θελει λιπασματα,πολυ φως και co2.

Τα υπολοιπα που εχεις διαλεξει ειναι ευκολα φυτα.

Για γαριδες red cherry μπορεις να βαλεις που ειναι ευκολες αλλα υπαρχουν μονο σε κοκκινες.

Δυστοιχος δεν μπορεις να βαλεις αλλες,αντε και καμια Αμανο αλλα δεν αναπαραγεται σε γλυκο νερο.

Link to comment
Share on other sites

red cherry υπαρχει περιορισμος στον πληθυσμό ?

συγνωμη για την χαζη ερωτηση αλλα απο αυτα 3 που προτεινα ποιο απο ολα ειναι η cuba απλα για να ξερω να μην το παρω ....

κατα τα αλλα ειμαι υπερκαλυμμενος :)

Link to comment
Share on other sites

η Hemianthus callitricoides είναι η cuba

για αρχή πιστεύω 10 -15 γαρίδες είναι καλά αν σκεφτείς ότι αναπαράγονται πανεύκολα

Link to comment
Share on other sites

η Hemianthus callitricoides είναι η cuba

για αρχή πιστεύω 10 -15 γαρίδες είναι καλά αν σκεφτείς ότι αναπαράγονται πανεύκολα

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

ααα ωραια βασικα φοβομουν μην μου λεγατε τελικο αριθμο καμια 10 αρια ....

αρα καμια 40αρια γαριδες μετα την γεννα αντεχω να της κρατησω η θα πρεπει να αρχισω να χαριζω μετα ??

Link to comment
Share on other sites

καλά θα είναι να αρχίσεις να χαρίζεις οταν φτάσουν τις 30 με 40 γιατί μετά θα αυξάνονται ακόμα ποιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

το φανταζομαι .... θα πρεπει να ειναι μεγαλες ωστε να μου γεννησουν ?? δηλαδη να ψαξω να βρω μεγαλες ?

επισης για την αλγη περα απο την ξυστρα θα μπορουσα να βαλω καποιο apple snail η τελος παντως καποιο σαλιγκαρι?? η θα μου τρωει τα αυγα των γαριδων ??

Link to comment
Share on other sites

όχι μεγαλώνουν γρήγορα οι γαρίδες δεν είναι ανάγκη να πάρεις μόνο μεγάλες

ναι καλά είναι να βάλεις καναδυό μηλοσαλιγκαρα

τα σαλιγκάρια δεν μπορούν να φάνε τα αυγά των γαρίδων γιατί οι γαρίδες κουβαλούν τα αυγά μέχρι να εκκολαφτούν στα κάτω από την κοιλιά τούς

κάπως έτσι post-14047-0-80473100-1366661033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας με μια αποικια 10 γεριδων και μολις αυτες προσαρμοστουν στο νεο περιβαλλον θα αρχισουν να γεννουν.

Καλο ειναι οταν γινουν πολλες να δινεις μερικες και να παιρνεις αλλες για να ανανεωνεις τα 'αιματα'.

Προσοχη θελει λιγο το καλοκαιρι με τις μεγαλες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι αλλο εβαλα στο ενυδρειο δυο φυτα που μου εδωσε ενας φιλος ειναι μια δρακενα και μια ντοματια εαν τα λεω σωστα τι απαιτησεις εχουν αυτα ...επισης εβαλα μεσα ενα ξυλο mopani δεν ξερω τι φταει αλλα εχει κιτρινισει το νερο φανταστηκα οτι φταει η αμμος που ξεχασα να την πλυνω :bigemo_harabe_net-74: περα απο αυτο συνεχεια κιτρινιζει και αλλαζω το νερο και ξανακιτρινιζει .... αυτο θα σταματησει ?? επισης πριν ειδα ενα ενυδρειο στα ενυδρεια μελλον που και αυτο ηταν κιτρινο και ειχε μεσα mopani ... το mopani φταει και κιτρινιζει ?? τι πρεπει να κανω για να σταματησει αυτο ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι αλλο εβαλα στο ενυδρειο δυο φυτα που μου εδωσε ενας φιλος ειναι μια δρακενα και μια ντοματια εαν τα λεω σωστα τι απαιτησεις εχουν αυτα ...επισης εβαλα μεσα ενα ξυλο mopani δεν ξερω τι φταει αλλα εχει κιτρινισει το νερο φανταστηκα οτι φταει η αμμος που ξεχασα να την πλυνω :bigemo_harabe_net-74: περα απο αυτο συνεχεια κιτρινιζει και αλλαζω το νερο και ξανακιτρινιζει .... αυτο θα σταματησει ?? επισης πριν ειδα ενα ενυδρειο στα ενυδρεια μελλον που και αυτο ηταν κιτρινο και ειχε μεσα mopani ... το mopani φταει και κιτρινιζει ?? τι πρεπει να κανω για να σταματησει αυτο ?

Το πρώτο φυτό που λες , είναι υδρόφιλο και όχι υδρόβιο και μάλλον θα σου σαπίσει. :) Ρίξε μια ματιά εδώ.

Μερικές πληροφορίες για την ντοματιά.

Τα ξύλα απελευθερώνουν ουσίες στο νερό και το κάνουν να παίρνει αυτό το χρώμα του τσαγιού. Δεν είναι κακό, εκτός αν δεν μας αρέσει οπτικά.

Μπορείς να το βγάλεις και να το βράσεις αρκετές φορές, αλλά και πάλι κάποιο χρώμα θα το βγάζει για ένα χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο το εβγαλα και το εβρασα δυο φορες ,,, επειδη ειναι 700 γραμμαρια ελπιζω να μην απελευθερωσει αλλες ουσιες ... οπτικα δεν ειναι πολυ ασχημο αλλα ποιο ωραιο ειναι το καθαρο νερακι .... τωρα εγω το εβρασα και ευβαλε αρκετο χρωμα ,,,, εαν το βρασω πολλες φορες θα παψει να βγαζει η παντα θα βγαζει ?

για την δρακαινα στενοχωρηθηκα μιας και το φυτο το ειχαμε παρει απο μαγαζι και δεν μας ειπαν τιποτα απολυτως για το οτι ειναι υδροφυλο .... η τοματια παλι ειναι μια χαρα !!

οσο για φυτα , θα ηθελα κατι λεπτοφυλο ευκολο ... θα ηθελα καποια ψιλα (σκεφτομαι μια καμπομπα ) μια δυο ανουμπιες για να τις δεσω στο ξυλο ( εαν κρατησω τελικα αυτο μιας και δεν θελω το χρωμα που βγαζει και θελω γρασιδι η καποιο φυτο σαν κισσο για το εδαφος ... εχεις να προτεινεις κατι ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...