Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Kribensis !


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μετά από σκέψη και ενασχόληση αποκλειστική με ψάρια Αμαζονίου και αφού υπήρχε ένα άδειο ενυδρειάκι τύπου vision γύρο στα 70 λίτρα είπα να το εκμεταλλευτώ και αυτό να μην μένει άδειο .
Εδώ να πω ένα μεγάλω ευχαριστώ στον φίλο Μιχάλη "Poet" για τα εγγόνια που μου χάρισε !
Λοιπόν ενυδρείο 70κάτι λίτρων vision

Φίλτρο eheim 2213

Φωτισμός 1χ 15w t5 προσωρινή
Υπόστρωμα jbl manado σκέτο
Διακόσμηση 4 καρύδες και διάφορα αληθινά φυτά που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους !
Κάτοικοι 2 kribensis και 1 zebra snail

Θα ήθελα τα σχόλια σας τι μπορώ να βελτιώσω τι πρέπει κτλ και μερικές συμβουλές για τροφές !

Ορίστε και μερικές φώτο αν και είναι λίγο θολό ακόμα !

post-49005-0-91712000-1366575421_thumb.jpg

post-49005-0-33012700-1366575426_thumb.jpg

post-49005-0-36585900-1366575430_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. :)

Πολύ καλή η επιλογή κριμπς για τα λίτρα σου, αρκεί να μείνει μόνο το ζευγάρι. Να ξέρεις οτι σαν τιμές νερού φέρνουν πιο πολύ προς Αμερική παρά Αφρική, με ΡΗ κοντά στο 7 και σχετικά χαμηλές σκληρότητες.

Θα χρειαστείς σίγουρα περισσότερα φυτά(οπότε και μια σχετική αναβάθμιση στον φωτισμό) και εγω προσωπικά θα έβαζα και κανά κορμό. Κατά τ'άλλα, σταθερές ρουτίνες(φαντάζομαι θα σου φαίνεται παιχνίδι σε σχέση με του δίσκους), ισορροπημένη διατροφή και ετοιμάσου για γέννες. :)

Από τροφές δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι αφού πρόκειται για παμφάγα ψάρια. Με αυτή που την έχω δοκιμάσει σε κριμπς και τρελαίνονταν και μια σπιρουλίνα θα είσαι οκ. Κατεψυγμένες και ζωντανές τροφές θα είναι επίσης μια πολύ καλή προσθήκη.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φυτά θα μπουν σίγουρα κι άλλα ξέρω τις συνθήκες που χρειάζονται και δεν είναι πρόβλημα μιας και θέλουν ίδιο νερό με τους δίσκους περίπου .

Σπιρουλίνα υπάρχει άρα πάμε μόνο για την τροφή που μου πρότεινες και να σου πω την αλήθεια είναι και η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό !
Θα μπει και ένας μικρός κορμός τα φυτά με μία καλή λάμπα θα την παλέψουν πιστεύεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αν περιοριστείς στα πολύ εύκολα πιστεύω πως ναι. To Σωστότερο βέβαια θα ήταν να έβαζες ακόμα μια, για να είσαι αρχηγός. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και στους 2 σας. Και στον μιχάλη για τα ψαράκια και σε σένα για το στήσιμο, αν και σε παίρνει να το φορτώσεις λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά τόσο καλά τα έχω πάει που δεν χρειάζεται τίποτε άλλο ? :rasp:
Τα φυτά θα αυξηθούν σύντομα και θα αλλάξει και η λάμπα !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου σου είπα τις παρατηρήσεις μου. Κατά τ' άλλα είσαι καλυμμένος και απο φίλτρανση και από τιμές νερού, που πιστεύω για σένα θα είναι παιχνιδάκι. Αναμένουμε τις προσθήκες των φυτών καθώς και την αναβάθμιση του φωτισμού(απαραίτητο). :)

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν σήμερα 2 ακόμα φυτάκια 1 εχινόδορος και 1 caboba caroliana αν την γράφω σωστά !
για φωτισμό θα ψαχτώ από βδομάδα μιας και μου έκατσε και δουλειά σε pet οπότε θα έχω τα οφέλη μου .
Αν δεν μπορέσω να κάνω δουλεία με 1 λάμπα θα το κάνω ανοιχτό με κρεμαστές που το γουστάρω και πολύ !

Link to comment
Share on other sites

...φιλε αργυρη σημερα που ηρθα για καφε κ το ειδα ξανα το ενυδρειο εχει γινει μπομπα...μερικα φυτακια ακομα και θα εισαι αρχηγος...κοιτα να δουμε να βγει ζευγαρι γιατι ΑΝ κατσει και βγειιιιιιι ε ρε γλεντια :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-82: μετα οπως σου ειπα οχι 70αρι δεν σε φτανει...χωρις να θελω να σε αγχωσω ψαξε απο τωρα :bigemo_harabe_net-74:

υ.γ να σε ευχαριστησω κ εγω με την σειρα μου για τα apple και για το φυτο που ομως δεν θυμαμαι την ονομασια...ανουμπια :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα βρούμε και μεγαλύτερο το κακό είναι ότι έχω το μεγάλο με τους δίσκους , την γεννήστρα (άδεια προς το παρόν ) και το μικρό με τα ψαράκια σου σύνολο 3 μα εδώ και 2-3 μέρες τώρα γυρνάνε στο μυαλό μου αλάτια αν με πιάνεις :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα βρούμε και μεγαλύτερο το κακό είναι ότι έχω το μεγάλο με τους δίσκους , την γεννήστρα (άδεια προς το παρόν ) και το μικρό με τα ψαράκια σου σύνολο 3 μα εδώ και 2-3 μέρες τώρα γυρνάνε στο μυαλό μου αλάτια αν με πιάνεις :bigemo_harabe_net-72:

Κάντο! Μην το σκέφτεσαι καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Αργύρη!!!
Βάλε και κανα λιμνοβιουμ...
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Αν θες και κανα φυτάκι πες μου, είμαι για κλάδεμα παλι... :-)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Αργύρη!!!

Βάλε και κανα λιμνοβιουμ...

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αν θες και κανα φυτάκι πες μου, είμαι για κλάδεμα παλι... :-)

Πες μου μέρα :bigemo_harabe_net-92: με έχουν ρημάξει φίλοι και γνωστοί !

Link to comment
Share on other sites

Κάντο! Μην το σκέφτεσαι καθόλου!

οχι που θα σου ελεγε αλλα ο πανος :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Αργύρη!!!

Βάλε και κανα λιμνοβιουμ...

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αν θες και κανα φυτάκι πες μου, είμαι για κλάδεμα παλι... :-)

...φιλαρακι αν παρεις τον αργυρη σφυρα και σε μενα να περασω μια βολτουλα :bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

...φιλαρακι αν παρεις τον αργυρη σφυρα και σε μενα να περασω μια βολτουλα :bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-74:

ΟΚ.

Μόλις κλαδέψω θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Νέες φωτογραφίες και ακούω συμβουλές για το τι φυτά να βάλω στην πλάτη !

post-49005-0-21703300-1368125001_thumb.jpg

post-49005-0-20728400-1368125006_thumb.jpg

post-49005-0-62205600-1368125010_thumb.jpg

post-49005-0-56738700-1368125014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα valisneria. Εύκολο φυτό που μεγαλώνει αρκετά και γρήγορα. Επίσης μπορείς και polysperma που είναι εξίσου εύκολο. Γέμισε το γιατί πρέπει να γίνει σχεδόν ζούγκλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Valisneria έχω στο μεγάλο και έλεγα να μην βάλω και σε αυτό !

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

αργυρη καλησπερα...χαθηκες και εσυ και το θεμα μαζι....αληθεια σε τι κατασταση βρισκεσε?τι καταληξη εχεις?περιμενουμε ενα update...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...