Jump to content

Τι Θεραπεια Να Το Κανω?sos Αμεσα Παρακαλω


Recommended Posts

μια αμεση βοηθεια θα ηθελα.ο sea σημερα το απογευμα στριμωξε ενα λιον χεντ που εχω και τον τσιμπουσε στην ραχοκοκαλια.αφου επενεβη και το αφισε ειδα το ψαρι απο λευκο κατακοκκινο σαν αιματωμα.το εβαλα αμεσως σε ενα μικρο ενυδρειο 15 λιτρα το οποιο το γεμησα νερο απο το ενυδρειο που το εβγαλα για να μην το στρεσαρω.πηρα τηλ ενα φιλο και με ειπε να ριξω μεσα μιση κουταλια της σουπας αλατι χοντρο.το ψαρι ειδη ειχε σταματησει να κολιμπαει και γυρισε αναποδα.αυτο εγινε 8 η ωρα.εδω και 45 λεπτα ομως αρχισε να ξανακολιμπαει και μαλιστα το εδωσα να φαει και εφαγε.απο τοτε κολημπαει μεσα στο ενυδρειακη αλλα η ραχοκοκαλια ειναι κοκκινη.το κακο ειναι οτι δεν μπορω να ανεβασω φοτω να σας δοσω μια καλητερη εικονα αλλα θα ηθελα να μου πειτε μια αγωγη αν σας εχει ξανατυχει κατι τετοιο.επισης ο sea γιατι το εκανε αυτο?θα ηθελα αμεσα μια απαντηση απο καποιον ουτο σωστε αυριο να παω πρωι να παρω φαρμακο και μην χριαζεται να ερχωμε σπιτι και να ξνατρεχω για να αρχισω αμεσα θεραπια αν και ευχωμε που το βλεπω να κολιμπαει ξανα το ψαρι να την γλυτωσε.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον CAE (Chinese Algae Eater - Gyrinocheilus aymonieri) (κι οχι SAE) ειναι το αλλο ψαρι για να του επιτεθει.

Πρεπει να φυγει απο το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα γιατι θα ξανασυμβει.

Μη ταιζεις το χρυσοψαρο στο ενυδρειακι. Προφανως δεν θα εχει φιλτρο.

Το αλατι ελπιζω να το διελυσες πριν το ριξεις στο ενυδρειακι.

Και θελει και αερανλτια.

Εγω θα εβγαζα το CAE, θα εβαζα το χρυσοψαρο πισω στο μεγαλο ενυδρειο και θα εριχνα api melafix (εχει οδηγιες).

Και μισαωρα μπανια, μια με δυο φορες την ημερα, σε καθαρο κουβα με νερο απο το ενυδρειο και χοντρο τυροκομικο αλατι ή ενυδρειακο πχ api (προδιαλυμενο στη φραπεδιερα με νερο ή με αεραντλια σε κανατα) σε δοσολογια 2-3% (200-300 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό) και δυνατη αεραντλια.

Μια κουταλια της σουπας ειναι 15 γρ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...