Jump to content

Λευκοστερνος Με Ick Η Εξωπαρασιτο?


Recommended Posts

καλησπερα.εχω εδω κ 3 μερες που ο λευκοστερνος μου γεμισε παντου ασπρα στειγματα κ τωρα βλεπω εμφανιζει κ ο αυτροκρατορας μου κ ο κλοουν μου.εριξα την αλατοτητα στο 1022 απο 1025 κ την θεμοκρασια την πηγα 27 απο 25.ταιζω κ σκορδοζουμο αλλα ο αυτροκρατορας δεν τρωει βλεπω.φωτο πως μπορω να βαλω γιατι μου βγαζει συνεχεια μεγαλο αρχειο κ δεν μπορω!!φοβαμαι για παρασιτο κ μην εχουμε απωλειες.ειμαστα reef 250 λιτρα κ 100 sub,οι μετρησεις που ειχα δεν μου εδειξαν τπτ πριν μια βδομαδα.αυτα εμφανιστηκαν οταν εβαλα δυο κλοουν μεσα πριν μια βδομαδα οπου κ το ενα το εχασα αφου δεν ηταν κ στην καλυτερη του κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Η μετέτρεψε το αρχείο σε μικρότερο αν στέλνεις pc άνοιξε με την ζωγραφική κ κανε rezise την φωτο αλλιώς βάλε στο photobucket κ κανε copy to link.....

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου φίλε; πες τι έχεις κάνει τελευταία έτσι ξαφνικά δεν συμβαίνει τίποτα πάντα υπάρχει κάτι από πίσω! διαφώτισε μας για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι.το ενυδρειο τρεχει εδω κ 5 μηνες.τελευταια το μονο που εκανα ηταν που εβαλα τα κλοουνακια κ το microbacter 7 οπως κ το bacterium e

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο τρέχει εδώ και 5 μήνες και το μόνο που έκανες ήταν να βάλεις το λευκόστερνο τα κλοουνάκια και τον αυτοκράτορα...... Συγνώμη αν θα φανώ κάπως αλλά ότι έχεις κάνει ήταν λάθος ειδικά με τον λευκόστερνο που είναι ένα σχετικά δύσκολο ψάρι, όχι ότι ο αυτοκράτορας είναι εύκολο δηλαδή, και θα έπρεπε να το βάλεις πολύ αργότερα όταν το ενυδρείο σου θα είχε στρώσει πραγματικά. εντωμεταξεί και τα λίτρα σου δεν είναι για λευκόστερνο και αυτοκράτορα(η επιλογή ήταν λάθος|). το microbacter7 συνέχισε το κανονικά αν δεν έχεις κοράλλια μέσα κλείσε τα φώτα καμιά 3 μέρες θα βοηθήσει ίσως λίγο αφού θα ηρεμήσει το ψάρι συνέχισε να το ταΐζεις με σκόρδο, φάρμακο δεν θα σου το συνιστούσα γιατί αν το πας για reef τα συμβατά φάρμακα για μένα δεν κάνουν δουλειά. Τώρα το θέμα είναι να σωθούν τα ψάρια οπότε πρόσεχε και λίγο τις ποσότητες τροφής μην μένουν υπολείμματα και βρομίζουν το ενυδρείο. Ένα θαλασσινό ενυδρείο παίρνει πολύ περισσότερο καιρό για να στρώσει πραγματικά και να δεχθεί ευαίσθητα ψάρια. Πες μερικά ακόμα για το πως έστησες το ενυδρείο π.χ. άν έβαλες ζωντανό ή νεκρό βράχο-αραγωνίτη, με τι το φιλτράρεις, τι σκίμμερ χρησιμοποιείς και βασικά κάνε μια παρουσίαση στη σωστή κατηγορία για να πάρει και άλλες γνώμες.

Υ.Γ. τώρα είδα ότι είχες και χαβανέζο και blue tang και τα υπόλοιπα και ποιος ξέρει πόσα ακόμα......τα ψάρια σου δεν έχουν τίποτα...... εσύ έχεις σύνδρομο αρχάριου που πρέπει να αποβάλλεις. Πάντα φιλικά και μην παίρνεις άλλα ψάρια ειδικά τόσο μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ είχα!δεν έχω πλεον!μονο τα κλουνακια κ τον λευκό στέρνο έχω πλεον!έχω ζωντανο βράχο 20 κιλά κ αραγωνιτη έβαλα νεκρό!φίλτρα νση έχω μονο υαλοβάμβακα κ σκιμμερ της ντελ Τεκ μσ600

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι άλλο το θέμα μας είναι η αντιμετώπιση του προβλήματος!ΑΣΕ το Κράξιμο για αργότερα! , :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει οπως ειπες 5 μηνες.Τα ψαρια ποσο καιρο ειναι μεσα;Πριν το ick ετρωγαν κανονικα;

Και ο λευκοστερνος και ο αυτοκρατορας;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι!ο λευκό στερνός είναι μήνα.ο αυτοκράτορας μόλις είπε το ποίημα!τα δυο κλουν που έχω είναι 4 μηνες μέσα εκτός το τελευταιο που το έβαλα πριν σχεδόν 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι άλλο το θέμα μας είναι η αντιμετώπιση του προβλήματος!ΑΣΕ το Κράξιμο για αργότερα! , :)

δεν σε κράζει κανείς :)

αν το ψάρι τρώει έχει μεγάλες πιθανότητες επιβίωσης,κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά

και αν τελικά την βγάλει καθαρή μην βάλεις άλλο tang,θα στο πετσοκόψει...

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι άλλο το θέμα μας είναι η αντιμετώπιση του προβλήματος!ΑΣΕ το Κράξιμο για αργότερα! , :)

Δεν είχα σκοπό να σε κράξω και ούτε θα το έκανα αφού δεν σε γνωρίζω απλά σου είπα αυτά που θα έπρεπε να μου πουν και μένα τότε όταν ξεκίνησα και δεν κρατιόμουν με τίποτα και έχανα ψάρια συνεχώς από λάθη όπως η υπερφόρτωση ή εισαγωγή καινούργιων ψαριών στο ενυδρείο πριν στρώσει καταλλήλως και έχοντας άρρωστα ήδη ψάρια μέσα.

Αν έχεις τίποτα μαλακά κοραλλάκια ή ανεμώνη μέσα βάλε άνθρακα γιατί μπορεί αυτά πάνω στο λευκόστερνο να είναι αποτέλεσμα χημικού πολέμου των πλασμάτων(έχει συμβεί στα blue tang μου έβαλα μια ανεμώνη μέσα και την επόμενη μέρα ήτανε χειρότερα από το δικό σου και μάλιστα του μεγάλου του είχε πειράξει και το ένα του μάτι που στην συνέχεια πρήστηκε και πετάχτηκε έξω, μετά από 3 μέρες ήταν σαν να μην είχε συμβεί τίποτα αυτό όμως γιατί ήταν πολύ καλά στρωμένο το ενυδρείο σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα είχαν καταλήξει)κάνε και καμιά αλλαγή νερού. Για να θεραπεύσεις παράσιτα όπως το odiniun, ick, με χαμηλή αλατότητα θα πρέπει να την πας στα 1018 και την θερμοκρασία στους 28, για ποιο άμεσα αποτελέσματα π.χ. όταν υπάρχουν παράσιτα στα βράγχια, βάζεις το ψάρι να κολυμπήσει για κάνα 10λεπτο παρακολουθώντας το να δει πως πάει,σε γλυκό νερό με την ίδια θερμοκρασία που έχει το ενυδρείο που το φιλοξενεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να σε κράξω και ούτε θα το έκανα αφού δεν σε γνωρίζω απλά σου είπα αυτά που θα έπρεπε να μου πουν και μένα τότε όταν ξεκίνησα και δεν κρατιόμουν με τίποτα και έχανα ψάρια συνεχώς από λάθη όπως η υπερφόρτωση ή εισαγωγή καινούργιων ψαριών στο ενυδρείο πριν στρώσει καταλλήλως και έχοντας άρρωστα ήδη ψάρια μέσα.

Αν έχεις τίποτα μαλακά κοραλλάκια ή ανεμώνη μέσα βάλε άνθρακα γιατί μπορεί αυτά πάνω στο λευκόστερνο να είναι αποτέλεσμα χημικού πολέμου των πλασμάτων(έχει συμβεί στα blue tang μου έβαλα μια ανεμώνη μέσα και την επόμενη μέρα ήτανε χειρότερα από το δικό σου και μάλιστα του μεγάλου του είχε πειράξει και το ένα του μάτι που στην συνέχεια πρήστηκε και πετάχτηκε έξω, μετά από 3 μέρες ήταν σαν να μην είχε συμβεί τίποτα αυτό όμως γιατί ήταν πολύ καλά στρωμένο το ενυδρείο σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα είχαν καταλήξει)κάνε και καμιά αλλαγή νερού. Για να θεραπεύσεις παράσιτα όπως το odiniun, ick, με χαμηλή αλατότητα θα πρέπει να την πας στα 1018 και την θερμοκρασία στους 28, για ποιο άμεσα αποτελέσματα π.χ. όταν υπάρχουν παράσιτα στα βράγχια, βάζεις το ψάρι να κολυμπήσει για κάνα 10λεπτο παρακολουθώντας το να δει πως πάει,σε γλυκό νερό με την ίδια θερμοκρασία που έχει το ενυδρείο που το φιλοξενεί.

Το 10λεπτο ειναι σχετικο,και αυτη η διαδικασια πρεπει να γινει μονο απο καποιον αρκετα εμπειρο.Οποτε ας μην το επιχειρησει ο φιλος μας η οποιος αλλος δεν εχει την αναλογη εμπειρια.

Εντελως φιλικα :)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι μια τεχνική οι οποία χρειάζεται την ανάλογη εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

Στράτο είναι ich ή oodinium?

Χωρίς να θέλω να τρομάξω τον φίλο, έτσι (εντάξει, λίγο χειρότερα) ήταν τα δικά μου tang με το oodinium.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση απλα ήθελα να από φύγω το σημερινο οπου ο λευκοστερνος παει κ αυτός!βάζω γιατρούς κ τους χάνω όλους με το ίδιο πρόβλημα!δεν πιστεύω οτι είναι ικ.τώρα μου εμειναν 3 κλοουν.βάζω κ φάρμακο εδώ κ 3 μέρες το neosal preis!αλλά δεν τα κατάφερα!σύνδεση κ uv να ξέρετε.τώρα τι κάνω?συνεχιζω την αγωγη?έχω λιγα Κοραλία μέσα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κρίμα για τα ψαράκια σου.

Απο προσωπική εμπειρία κι απ 'οσο μπορώ να κρίνω από μια φώτο, δεν νομίζω οτι είναι ich.

Ο γιατρός είναι γενικά δύσκολο και ευαίσθητο ψάρι αλλα αν το καταφέρεις συνεισφέρει πολλά στο ενυδρείο.

Τι αλλα ζωντανά υπάρχουν στη γυάλα αυτή την στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

Μονο 3 κλόουν πλεον!είχα βάλει χαβανεζο κ μπλου Τανγκ μικρο κ τα έχασα!μετα έβαλα τον λευκό στέρνο κ τον αυτοκράτορα που μ τον έδωσε φίλος πάνε κ αυτά!τι γίνεται δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που έχεις ξεκινήσει μια θεραπεία, πρέπει να την ολοκληρώσεις. Ελπίζω να έχεις κλειστό το σκίμερ, ε? Ανθρακας εκτος.

EΔΩ λεει οτι πρέπει να κατεβάσεις και την αλατότητα σου για να είναι πιο δραστικό το φάρμακο.

Κανε τον κύκλο σύμφωνα με τις οδηγίες, τάιζε ελάχιστα και κανε υπομονή.

Μηπως είχες το μυαλό να βγάλεις τα ψάρια καμια φώτο εκτός νερού?

Link to comment
Share on other sites

Είχα αλλά δεν φαινεται του κ τα κηδεψα! :( κατέβασα απο 1025 σε 1021 σήμερα!μην είναι του αλλο φοβάμαι κ δεν μπορούμε να βάλουμε ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Ας το δουν τα παιδια κι αν αποφανθούν οτι δεν είναι ich και είναι κατι άλλο, πράτεις ανάλογα.

Το μόνο σίγουρο ειναι οτι πρέπει να οπλιστείς με υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αλλά δεν φαινεται του κ τα κηδεψα! :( κατέβασα απο 1025 σε 1021 σήμερα!μην είναι του αλλο φοβάμαι κ δεν μπορούμε να βάλουμε ψαράκια

ποιο άλλο;αλλη ασθένεια;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις?κ ο χαβανεζος που είχα στην αρχή κ ο μπλου Τανγκ κ τώρα ο λευκό στερνός οπου έβαλα φωτο!τώρα μονο οι κλόουν μ εμειναν!ποτέ ν κάνω απόπειρα για γιατρό λέτε?το νερό π μ λένε άλλοι οτι δεν είναι στρωμένο ακόμα πιστεύω οτι δεν ισχυει!αφού σε όλα τα τεστ είμαι μέσα στα ορια

Link to comment
Share on other sites

Είχα αλλά δεν φαινεται του κ τα κηδεψα! :( κατέβασα απο 1025 σε 1021 σήμερα! μην είναι του αλλο φοβάμαι κ δεν μπορούμε να βάλουμε ψαράκια

αυτό δεν κατάλαβα

στρωμένο δεν πάει να πει και ώριμο...με ότι αυτό συνεπάγεται...τώρα δεν βάζεις άλλο ψαράκι μέχρι να

στρώσει η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...